Jump to content

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΠΑΚΙ 200 Χ 45


NIKOS PATRA

Recommended Posts

ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 200 Χ 45 ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΠΑΚΙΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ

ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΣΤΕΓΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ [ΟΧΙ ΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΓΗ & ΥΔΩΡ] :thumbup::):band:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι το σχήμα δεν σου κάνει?

ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΒΑΡΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο αν γίνεις λίγο πιο σαφής στο τι ακριβώς θες να φτιάξεις, τι φωτισμό θες, για τι ενυδρείο πρόκειται κλπ είμαι σίγουρος ότι θα πέσουν πολλές ιδέες προς συζήτηση! :thumbup: Έτσι όπως το θέτεις είναι σα να λες τι ψάρια να βάλω στο ενυδρείο μου χωρίς να ξέρουμε τίποτα παραπάνω. :)

Πες μας τι θες να κάνεις για να βρούμε τη λύση.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ [ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΠΑΚΙ 200 Χ 45] ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ 200 Χ 45 Χ 60 ΜΕ ΣΤΑΘΜΗ ΝΕΡΟΥ ΣΤΑ 55 ΕΚΑΤΟΣΤΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΣΤΕΓΑΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ 4 ΛΑΜΠΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΜΠΑ ΝΕΟΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 4 ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ [ΔΥΟ ΕΙΣΟΔΟΥ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΕΞΟΔΟΥ] ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕΣ ΜΟΝΟ ΣΤΑΡΤΕΡ.

ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΥΤΟ ΕΧΩ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ. :rasp::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν πιο ελαφρύ βλέπω το PVC & το ακρυλικό υλικό τώρα αυτά θα στοιχίσουν πιο πολύ από το κοντραπλακέ το άλλο είναι να φτιάξεις έναν σκελετό ξύλινο και να βάλεις μετά 3χιλ. ξύλο πιστεύω ότι αυτό θα το κάνει πιο ελαφρύ από ολοκληρωτικά με κοντραπλακέ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μας είπες περίπου τι θες να κάνεις, είναι αρκετά ευκολότερα τα πράματα... Σαν εναλλακτική λύση δες και αυτό που είχα κάνει εγώ. Κατασκευή από αλουμίνιο, εξαιρετικά ελαφρύ, μπορείς να το προσαρμόσεις έτσι ώστε να έχεις πολλή χώρο για λάμπες, μπορείς να το κάνεις κρεμαστό ή να βάλεις "τακουνάκια" να πατήσει στο ενυδρείο, γενικώς full customize! :rasp: Πάντως να ξέρεις ότι δε χρειάζεται να είναι στεγανό το καπάκι αρκεί να βάλεις στεγανά ντουί στις λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις τοποθέτησα το καπάκι το οποίο αποτελείται από μπάζα αλουμινίου για προφίλ(είναι αυτό που βάζουν στα κάτω ντουλάπια κουζίνας ανάμεσα στο πατωμα και τα ντουλάπια) και τα καπάκια πάνω κάτω ίναι από plexiglass. Ανάμεσα τοποθέτησα τα ντουί και τα starter όχι μετασχηματιστές για 4 λάμπες.Και έχει χώρο και για auto τάϊσμα, cooler.Στο πάνω μέρος από τις λάμπες κόλησα αυτοκόλητο χαρτί σαν καθρέφτη (από Practiker) για ανακλαστήρας.

Αν σε ενδιαφέρει μια τέτοια λύση πές μου να ανεβάσω fotos

Link to comment
Share on other sites

καλό ακούγεται για βάλε καμιά φοτο να το δούμε

Link to comment
Share on other sites

...από μπάζα αλουμινίου για προφίλ(είναι αυτό που βάζουν στα κάτω ντουλάπια κουζίνας ανάμεσα στο πατωμα και τα ντουλάπια)...

Βασικά νομίζω πως λέγεται φάσα και όχι μπάζα. :rasp: Ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα η κατασκευή σου, ανέβασε φώτο να παίρνουμε ιδέες! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω πως λέγεται φάσα και όχι μπάζα. :rasp: Ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα η κατασκευή σου, ανέβασε φώτο να παίρνουμε ιδέες! :lmao:

Η φάσα είναι πάνω από τα ντουλάπια ενώ η μπάζα κάτω και πιάνει στα ποδαράκια έτσι τουλάχιστον ξέρω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λές φίλε TROOPER μπάζα λέγεται, όσο για τις foto θα βγάλω και θα τις ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΙΞΗ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ . ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ [200 Χ 45] ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΩΛΙΣ ΜΠΟΡΕΣΩ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΕΣ ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΑΝΟΙΓΜΑ ΜΟΝΟ 15 ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΔΥΟ 15 ΒΑΤ ΚΑΙ ΔΥΟ 18 ΒΑΤ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΘΗΜΟΥΣΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 μέτρα φωτιστικό μόλις 66watt λάμπες είναι εξαιρετικά λίγο. Σε τι ενυδρείο το προορίζεις?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΕΙ ΚΙΧΛΙΔΕΣ. ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΜΠΗΚΑΝΕ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ [ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΙΣ ΒΡΗΚΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ] ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ 15 ΒΑΤ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...