Jump to content

the new african/marine nano reef


iliovas

Recommended Posts

... μιλάμε για 80 λίτρα περίπου, με 9 κιλά ζωντανό αραγωνίτη και 8,5 κιλά ζωντανό βράχο

επειδή υπάρχει χώρισμα (φίλτρο πλάτης) ο καθαρός ωφέλιμος χώρος περιορίζεται στα 60 λίτρα

το ενυδρείο γέμισε με νερό από reef γνωστού "καταζητούμενου" στο forum ύστερα από αλλαγή νερού που έκανε

28/02/07

μπήκαν νερό - ζ. αραγωνίτης - ζ. βράχος (θεωρητικά κουραρισμένος)

άρχισε να λειτουργεί το σκίμερ με κυκλοφορητή 1000 lt/h

και τρεις ακόμα κυκλοφορητές 750 lt/h, 450 lt/h και 450 lt/h

σφουγγάρι για μηχανικό - αντιφώσφορος και ενεργός άνθρακας για χημικό φίλτρο

βιολογικό υλικό καθόλου (το σκεπτικό είναι τη βιολογία να την υποστηρίξει ο βράχος)

θερμοστάτης - ψηφιακό θερμόμετρο

04/03/07

λόγω απουσίας τεστ θαλασσινού οι πρώτες μετρήσεις έγιναν μετά από 4 ημέρες

PH : 7,8

NH3/NH4 : 0,05 ppm

NO2 : 0 ppm

NO3 : 40 ppm

dKH : 9

TEMP. : 26 C

Aλατότητα : 1019 (δυστυχώς προς το παρόν μετρημένη με υδρόμετρο .... )

εκτός από τις παρατηρήσεις που θέλετε να κάνετε να ρωτήσω 2 πραγματάκια :

- στη φάση "στρωσίματος" που βρίσκομαι, να προχωρήσω σε αλλαγή νερού για να ρίξω λίγο τα αμωνιο/νιτρικά ?

- το θερμοστάτη τον έκλεισα τελείως (οι 4 κυκλοφορητές ανεβάζουν τη θερμοκρασία στους 26 C) και ακόμα δεν έχω ανάψει φώτα, από τώρα θα ξεκινήσω ανεμιστηράκια ?

- φώτα δεν έχω ανάψει ακόμα καθόλου - σκέφτομαι για 2 Τ5 (24W - 56cm) δε χωράνε μεγαλύτερες (χωράνε όμως περισσότερες π.χ 4 Τ5). Πότε να αρχίσω να ανάβω φώτα και για πόση ώρα (σταδιακά)

το σκεπτικό είναι το ενυδρείο να φιλοξενήσει 2 clowns με μια ανεμώνη, γαρίδες, gobies και σχετικά εύκολα κοραλάκια για αρχή (και οτιδήποτε άλλο μικρό χωράει ... )

αυτά προς το παρόν ... σας κάνω πάσα ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλη Αρχη!! Κολλησες και εσυ...κανεις δεν θα γλυτωσει :rasp:

Απο οσα περιγραφεις εχεις κανει πολυ προσεγμενη και μελετημενη δουλεια και ειμαι σιγουρος οτι ετσι θα συνεχισεις!!

στη φάση "στρωσίματος" που βρίσκομαι, να προχωρήσω σε αλλαγή νερού για να ρίξω λίγο τα αμωνιο/νιτρικά ?

Οχι...μην κανεις αλλαγη νερου μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος σου!

το θερμοστάτη τον έκλεισα τελείως (οι 4 κυκλοφορητές ανεβάζουν τη θερμοκρασία στους 26 C) και ακόμα δεν έχω ανάψει φώτα, από τώρα θα ξεκινήσω ανεμιστηράκια ?

Ε μαλλον :lmao: Ετσι και αλλιως ο χειμωνας φετος μαλλον για τροπικος ηταν..εμενα το chiller δεν σταματησε ποτε (χωρις ανεμιστηρες ομως).

φώτα δεν έχω ανάψει ακόμα καθόλου - σκέφτομαι για 2 Τ5 (24W - 56cm) δε χωράνε μεγαλύτερες (χωράνε όμως περισσότερες π.χ 4 Τ5). Πότε να αρχίσω να ανάβω φώτα και για πόση ώρα (σταδιακά)

Αν χωρανε και αλλες λαμπες τοτε να βαλεις και ακτινικες! Χρειαζονται και ειναι και ομορφες. Το ποτε θα αρχισεις να αναβεις φωτα ειναι κατι πολυ σχετικο...αλλοι δεν αναβουν για αρκετους μηνες, αλλοι αναβουν αμεσως full και αλλοι αναβουν σταδιακα. Αν πιστευεις οτι ο βραχος σου ειναι κουραρισμενος τοτε αρχισε να αναβεις σιγα-σιγα...εδω ειναι καθαρα θεμα προσωπικης αποψης και δεν υπαρχει σωστο ή λαθος...

Link to comment
Share on other sites

thanks Manogr

η προσπάθεια που κάνω είναι για να προσεγγίσω του reefάδες έτσι ώστε να μπορέσω πιο εύκολα να τους μυήσω στην κατηγορία των african cichlids :rasp:

να ρωτήσω όμως κάτι ακόμα τους αυριανούς αφρικανόφιλους :

- το ότι χρησιμοποίησα νερό από στρωμένο ενυδρείο (εκεί οφείλονται άλλωστε και τα ανεβασμένα νιτρικά) αν θα επισπεύσει το στρώσιμο του ενυδρείου μου ή όχι, και σε τι βαθμό ?

- μετρήσεις κάθε πότε θα κάνω για να παρακολουθώ την εξέλιξη του συστήματος ?

- με τα ανεβασμένα αμμωνιο/νιτρικά δε θέτω σε κίνδυνο τη "ζωή" που υπάρχει στο "ζωντανό" βράχο ? (αυτός είναι ο λόγος που ρώτησα για μικρή αλλαγή νερού)

- το ενυδρείο δεν είναι τελείως γεμάτο, οπότε φαντάζομαι ότι μπορώ να προσθέσω 5-10 λίτρα "φρέσκο" νερό χωρίς να χαλάω τίποτα ? οκ ?

- η γνώμη των υπολοίπων για το φωτισμό στη φάση στρωσίματος ? βοηθάει ή όχι στην ολοκλήρωση του κύκλου ? πιθανή έξαρση διάφορων τύπων άλγης .... ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες Βασίλη στη θαλασσινή παρέα μας!

Πιστεύω ότι αυτά που έχεις κάνει μέχρις στιγμής. είναι αρκετά. Από δω και πέρα χρειάζεται υπομονή και παρατήρηση.

Η ανίχνευση αμμωνίας οφείλεται και στην ζωντανή άμμο, η οποία θα χρειαστεί μερικές μέρες για να αρχίσει σταδιακά να λειτουργεί. Οι οργανισμού του βράχου δεν κινδυνεύουν, από αυτές τις τιμές αμμωνίας και νιτρικών, όπως και των νιτρωδών.

Βασικός κανόνας, είναι να μην ανακατέψεις ξανά την άμμο για να μην καταστρέψεις τη βιολογική δομή της. Το ίδιο ισχύει και με το βράχο, που δεν πρέπει από δω και πέρα να του αλλάζεις θέσεις. Να προσθέσεις όμως μπορείς.

Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται στην εξασφάλιση καλής και σωστής κυκλοφορίας νερού και ανατάραξης της επιφάνειας, για να υπάρχει καλή οξυγόνωση στο σύστημά σου.

Μπορείς να προσθέσεις φρέσκο νερό εφόσον σου υπολείπεται η στάθμη.

Η γνώμη μου είναι να μην ανάψεις καθόλου τα φώτα προς το παρόν.

Μετρήσεις μπορείς να κάνεις καθημερινά για να ελέγχεις την εξέλιξη του κύκλου. Όταν οι τιμές της αμμωνίας και των νιτρωδών, μηδενιστούν, μπορείς να αρχίζεις να ταΐζεις.

Λάμπες, σίγουρα θα χρειαστείς και άλλες εφόσον κάποια στιγμή θα φιλοξενήσεις κοράλλια.

Μόλις εμφανιστούν τα πρώτα δείγματα διατομικής άλγης, θα χρειαστεί να βάλεις τους πρώτους αλγοβόρους οργανισμούς καθαριστές. Όπως σαλιγκάρια και ερημίτες. Κατόπιν ανάβεις, σταδιακά, τα φώτα με μικρή φωτοπερίοδο και παρατηρείς την ανάπτυξη της άλγης.

Μην βιαστείς να βάλεις ψάρια και προπαντός αφρικάνες.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Βρε, βρε, βρε..... Καλως τον.... :wacko:

Οχι θα μας γλυτωνες. Και μην κοιτας να προσυλιτησεις σε rift valley στανταρ, γιατι οι φροντοζες σου, τις βλεπω να χαζευουν στον απεναντι τοιχο ενα μεγαλυτερο ενυδρειο με αγγελψαρα και θα ζηλεψουν... :lmao:

Λοιπον, οντως κουκλες οι αφρικανες αλλα εχουν ενα κακο...δεν κανουν με κοραλια!! :( Αντε να σοβαρευτουμε τωρα.. :lmao:

... μιλάμε για 80 λίτρα περίπου, με 9 κιλά ζωντανό αραγωνίτη και 8,5 κιλά ζωντανό βράχο

Ποσους ποντους ειναι η αμμος σου στο βυθο, και τι αραγωνιτη εχεις βαλει? Ισως να θελεις λιγο παραπανω βραχο για βιολογια αλλα εξαρτατε απο το τι φορτιο ειναι να βαλεις.

επειδή υπάρχει χώρισμα (φίλτρο πλάτης) ο καθαρός ωφέλιμος χώρος περιορίζεται στα 60 λίτρα

Ποσα λιτρα ειναι το "sump"?

το ενυδρείο γέμισε με νερό από reef γνωστού "καταζητούμενου" στο forum ύστερα από αλλαγή νερού που έκανε

28/02/07

μπήκαν νερό - ζ. αραγωνίτης - ζ. βράχος (θεωρητικά κουραρισμένος) (δωσε του λιγο χρονο ακομα για να καθαρισει φουλ)

άρχισε να λειτουργεί το σκίμερ με κυκλοφορητή 1000 lt/h (Τι μοντελο ειναι?)

και τρεις ακόμα κυκλοφορητές 750 lt/h, 450 lt/h και 450 lt/h

σφουγγάρι για μηχανικό - αντιφώσφορος και ενεργός άνθρακας για χημικό φίλτρο

βιολογικό υλικό καθόλου (το σκεπτικό είναι τη βιολογία να την υποστηρίξει ο βράχος)

θερμοστάτης - ψηφιακό θερμόμετρο

04/03/07

λόγω απουσίας τεστ θαλασσινού οι πρώτες μετρήσεις έγιναν μετά από 4 ημέρες

PH : 7,8

NH3/NH4 : 0,05 ppm

NO2 : 0 ppm

NO3 : 40 ppm

dKH : 9

TEMP. : 26 C

Aλατότητα : 1019 (δυστυχώς προς το παρόν μετρημένη με υδρόμετρο .... ) (εαν το νερο ειναι χωρις αλλη προσθεση νερου απο την "πηγη" σου. (αξιοπιστη πηγη θα ελεγα :unsure: , αλλα εγω δινω το νερο φθηνοτερα!! :rasp: )

εκτός από τις παρατηρήσεις που θέλετε να κάνετε να ρωτήσω 2 πραγματάκια :

- στη φάση "στρωσίματος" που βρίσκομαι, να προχωρήσω σε αλλαγή νερού για να ρίξω λίγο τα αμωνιο/νιτρικά ? Αστο να στρωσει υσηχα και ωραια, η αμμωνια σου τωρα ειναι απο τον βραχο που ειναι ακομα στα τελειωματα του κουραρισματος

- το θερμοστάτη τον έκλεισα τελείως (οι 4 κυκλοφορητές ανεβάζουν τη θερμοκρασία στους 26 C) και ακόμα δεν έχω ανάψει φώτα, από τώρα θα ξεκινήσω ανεμιστηράκια ? Δεν μπορεις να παιξεις οπως οι αφρικανες για ενα λογο, εδω εχεις αναγκη την σταθεροτητα και πρωι και βραδυ σε θερμοκρασιες και τιμες νερου. Εαν την ημερα εχεις με φωτα θα εχεις 27 η και παραπανω ενω το βραδυ θα εισαι 26. Δεν ειναι καλο αυτο. Προσπαθησε οταν βαλεις φωτα να σταθεροποιηθης.

- φώτα δεν έχω ανάψει ακόμα καθόλου - σκέφτομαι για 2 Τ5 (24W - 56cm) δε χωράνε μεγαλύτερες (χωράνε όμως περισσότερες π.χ 4 Τ5). Πότε να αρχίσω να ανάβω φώτα και για πόση ώρα (σταδιακά) Δεν αναβεις φωτα εαν δεν κουραριστει φουλ ο βραχος σου και δεν στρωσει το ενυδρειο σου.

το σκεπτικό είναι το ενυδρείο να φιλοξενήσει 2 clowns με μια ανεμώνη, γαρίδες, gobies και σχετικά εύκολα κοραλάκια για αρχή (και οτιδήποτε άλλο μικρό χωράει ... ) Εαν αυτο ειναι το στοκ που θες, μαλλον θα χρειαστεις λιγο βραχο παραπανω για την επιμερους βιολογια.

Για τα υπολοιπα τα παιδια στα ειπαν τελεια. Μην εχεις αυταπατες οτι εαν βαλεις τωρα φωτισμο η αλγη θα κανει το παιχνιδι της και μετα θα φυγει ετσι απλα. Πολυς κοσμος το ειπε αυτο και ειδε και επαθε μεχρι να στρωσει το ενυδρειο του.. Εξαλου οταν ο Julian Sprungs, ισως ο κορυφαιος γνωστης του χωρου λεει καθαρα οτι πρεπει πρωτα να κουραριστει ο βραχος και μετα με σταδιακα βηματα ο φωτισμος μετα απο 2-3 μηνες, ειναι μια εξτρα ασφαλεια στην προταση μας. :D

Για οτι αλλο θες εδω ειμαστε. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στα αλμυρό νερό iliovas :rasp:

.. να θυμάσαι ότι τα καλά εδώ έρχονται με αργούς ρυθμούς …

.. καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Νίκο ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες

ειδικά αυτό για τη μετακίνηση του βράχου δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου (όπως και πάρα πολλά άλλα άλλωστε ...)

και εκεί που διάβαζα ήσυχος το μήνυμά σου ... κάτι είπες για ΔΙΑΤΟΜΙΚΗ ΑΛΓΗ και με "τέντωσες" - τρέχω τώρα Νίκο μου να μάθω - φέρτε αλγολόγους, φέρτε αλγοφάγους ... πίσω άλγη και σ' έφαγα ... ο πιο καλός φίλος του ανθρώπου είναι τελικά τα σαλιγκάρια και οι ερημίτες !!!

Μάριε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου ...

είμαι έτοιμος πλέον να καλύψω τα κενά σου και να σου λύσω όλες σου τις απορίες, εσύ ρωτάς κι εγώ απαντάω

ενυδρείο 50Χ40Χ40 (Μήκος-Πλάτος -Ύψος)

φίλτρο πλάτης 50Χ10Χ40

ωφέλιμος χώρος 50Χ30Χ40

αραγωνίτης στον πυθμένα 2-3 cm (Carib Sea Arag-Alive Reef Sand)

σκιμερ ΑΖΟΟ

σχετικά με το βράχο νομίζω ότι έχω γεμίσει - σε τι απόσταση από τη επιφάνεια είναι καλό να σταματάει ο βράχος ?

φώτα - ανεμιστήρες - καπάκια - σταθερή θερμοκρασία μέρα/νύχτα είναι θέματα που θα με προβληματίσουν πολύ από 'δω και πέρα ... νά 'χω και κάτι να ασχολούμαι δηλαδή μέχρι να στρώσει το ενυδρείο

salTasos θα συμφωνήσω μαζί σου : πάνω απ' όλα υπομονή και παρατήρηση ...

παρατηρώ τώρα το ζευγάρι clown που έβαλα χτες να κάθεται μπροστά στην ανεμώνη του και να παίζει, ενώ πιο πίσω οι γαρίδες μου καθαρίζουν με επαγγελματισμό τα damsels ...

είμαι σίγουρος πλέον ότι δε θα παρασυρθώ, θα είμαι υπομονετικός και δε θα βάλω άλλα ψάρια ή κοράλλια σήμερα !!! :rasp:

Έγινε επεξεργασία - iliovas
Link to comment
Share on other sites

Νίκο ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες

ειδικά αυτό για τη μετακίνηση του βράχου δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου (όπως και πάρα πολλά άλλα άλλωστε ...)

και εκεί που διάβαζα ήσυχος το μήνυμά σου ... κάτι είπες για ΔΙΑΤΟΜΙΚΗ ΑΛΓΗ και με "τέντωσες" - τρέχω τώρα Νίκο μου να μάθω - φέρτε αλγολόγους, φέρτε αλγοφάγους ... πίσω άλγη και σ' έφαγα ... ο πιο καλός φίλος του ανθρώπου είναι τελικά τα σαλιγκάρια και οι ερημίτες !!!

Θα σου προτεινα να τις δοκιμασεις σε σαλατα... :D Μην γελας. Ειδικα καποια ειδη caulerpa θεωρουνται οτι σε σαλατες ειναι απιστευτες... :lmao: (Σοβαρα μιλαω...)

σχετικά με το βράχο νομίζω ότι έχω γεμίσει - σε τι απόσταση από τη επιφάνεια είναι καλό να σταματάει ο βράχος ? Δεν εχει ορια. Απλα ασε χωρο για να αναπτυχθουν τα κοραλια ή να κατσει καλα η ανεμωνη. Συνηθως προτιμανε τα ποιο ψηλα μερη στην πορεια.

φώτα - ανεμιστήρες - καπάκια - σταθερή θερμοκρασία μέρα/νύχτα είναι θέματα που θα με προβληματίσουν πολύ από 'δω και πέρα ... νά 'χω και κάτι να ασχολούμαι δηλαδή μέχρι να στρώσει το ενυδρείο

Αφου θα το κανεις πριν βαλεις κοραλια, τοτε θα τα πας καλα. :lmao:

παρατηρώ τώρα το ζευγάρι clown που έβαλα χτες να κάθεται μπροστά στην ανεμώνη του και να παίζει, ενώ πιο πίσω οι γαρίδες μου καθαρίζουν με επαγγελματισμό τα damsels ...Ποσα damsels εχεις βαλει? Εχεις λιγα λιτρα και καποια της οικογενειας ειναι ποιο μαχητικα απο ...melanochromis auratus!!

είμαι σίγουρος πλέον ότι δε θα παρασυρθώ, θα είμαι υπομονετικός και δε θα βάλω άλλα ψάρια ή κοράλλια σήμερα !!! :rasp:Aααα, καλα! Αλλος που συντομα παει για αλλα λιτρα.... :lmao: Τι? Οχι? Ναι καλα, μας επεισες... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να τις δοκιμασεις σε σαλατα... Μην γελας. Ειδικα καποια ειδη caulerpa θεωρουνται οτι σε σαλατες ειναι απιστευτες... (Σοβαρα μιλαω...)

Μάριε, πάλι χόρτα με ψάρια θα φάμε σπίτι - πολύ στην υγειινή διατροφή το έχουμε ρίξει

Ποσα damsels εχεις βαλει? Εχεις λιγα λιτρα και καποια της οικογενειας ειναι ποιο μαχητικα απο ...melanochromis auratus!!

μην ανησυχείς και έχουν γνώση οι φύλακες - υπάρχει μια ειδική κατηγορία για την περίπτωσή μου - δικής μου αναπαραγωγής με φοβερά χρώματα και πολύ ανθεκτικά - δε θα τα ξέρεις μάλλον - είναι της κατηγορίας african damsels και μη βιαστείς να ρωτήσεις, ΝΑΙ είναι reef safe

Aααα, καλα! Αλλος που συντομα παει για αλλα λιτρα.... Τι? Οχι? Ναι καλα, μας επεισες...

στις προηγούμενες παρατηρήσεις που έκανε ο Νίκος, απαγορεύει δια ροπάλου τη μετακίνηση του αραγωνίτη και των βράχων στο ενυδρείο. Αν υποθετικά ορμόμενοι από την πρόβλεψη του Μάριου θελήσει κάποιος (δεν ξέρω ποιος - πότε - που) να μεταφέρει το reefaki του σε μια μαγαλύτερη γυάλα για να μπορέσει να αναπτυχθεί λιγάκι, τι γίνεται τότε ?(κυρίως με το βυθό του). Να υποθέσω ότι μια τέτοια μεταφορά κρύβει και αρκετούς κινδύνους ?

Link to comment
Share on other sites

στις προηγούμενες παρατηρήσεις που έκανε ο Νίκος, απαγορεύει δια ροπάλου τη μετακίνηση του αραγωνίτη και των βράχων στο ενυδρείο. Αν υποθετικά ορμόμενοι από την πρόβλεψη του Μάριου θελήσει κάποιος (δεν ξέρω ποιος - πότε - που) να μεταφέρει το reefaki του σε μια μαγαλύτερη γυάλα για να μπορέσει να αναπτυχθεί λιγάκι, τι γίνεται τότε ?(κυρίως με το βυθό του). Να υποθέσω ότι μια τέτοια μεταφορά κρύβει και αρκετούς κινδύνους ?

Όταν θα έρθει η ώρα να μετακινηθεί όλο το σύστημα σε μεγαλύτερο ενυδρείο, πράγμα το οποίο βλέπω να γίνεται σύντομα, τότε θα υπάρχει και κάποιο κόστος. Η δομή του βράχου και της άμμου και κατά συνέπεια η βιολογική τους απόδοση και ισορροπία, θα διαταραχθεί, αλλά σύντομα θα επανέλθει.

Όταν ανάφερα να μην αλλάζεις θέση στο βράχο και να μην ανακατεύεις την άμμο, εννοούσα να μην γίνεται αυτό συχνά, στην προσπάθειά σου να αλλάξεις τη διακόσμηση, γιατί όπως γνωρίζεις ο βράχος δεν είναι διακοσμητικός στην περίπτωσή μας και απαιτεί χρόνο για να οργανωθεί και να αποδώσει τη μέγιστη βιολογική λειτουργία του.

Link to comment
Share on other sites

ενυδρείο 50Χ40Χ40 (Μήκος-Πλάτος -Ύψος)

φίλτρο πλάτης 50Χ10Χ40

ωφέλιμος χώρος 50Χ30Χ40

Το ενυδρείο σου μοιάζει με Boyu 50 κάνω λάθος?

Τις Τ5 55cm πως σκοπεύεις να τις βάλεις?

Αντε καλή αρχή, σε 5 μήνες σε βλέπω να κάνεις έξωση στις αφρικάνες γιατί θα χρειάζεσαι το χώρο για κάτι μεγαλύτερο :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου μοιάζει με Boyu 50 κάνω λάθος?

Τις Τ5 55cm πως σκοπεύεις να τις βάλεις?

Αντε καλή αρχή, σε 5 μήνες σε βλέπω να κάνεις έξωση στις αφρικάνες γιατί θα χρειάζεσαι το χώρο για κάτι μεγαλύτερο :lmao:

Ανδρέα το Boyu 50 δεν το ξέρω σαν ενυδρείο, αλλά για να το λες μάλλον θα μοιάζουν ....

το δικό μου είναι κατασκευασμένο στα πρότυπα των ενυδρείων που φτιάχνονται συνήθως για καταστήματα με ενυδρεία με συρόμενο γυάλινο καπάκι ... και μέχρι τώρα το χρησιμοποιούσα για αναπαραγωγές και για να μεγαλώνω αφρικανάκια ...

τώρα σχετικά με το φωτισμό το καπάκι που θα ετοιμάσω θα βγει αναγκαστικά 10 πόντους μεγαλύτερο για να χωρέσουν οι Τ5

βέβαια υπάρχει κι άλλη λύση, να μεταφέρω από τώρα το ενυδρείο σε ένα μεγαλύτερο που οι Τ5 θα χωράνε κανονικά, το μόνο που με προβληματίζει είναι πιο έπιπλο έχει σειρά να πετάξω από το σπίτι πάλι :rasp:

Έγινε επεξεργασία - iliovas
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στα αλάτια Βασίλη μου. :rasp:

Όπως καταλαβαίνεις τώρα έμπλεξες αρκετά μιας και το μικρόβιο της Θάλασσας έχει επεκτατικές τάσεις.. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θανάση

όπως ξέρεις πάντα είχα καλές σχέσεις με τα αλάτια, απλά τώρα αύξησα λιγάκι τη δόση ... λες να με πειράξει ? :rasp:

και τώρα το quiz της εβδομάδας, για να δούμε ποιός θα απαντήσει πρώτος ...

εντόπισα χτές ένα "σκουλικάκι"

έχει μήκος περίπου 3 εκατοστά, πάχος όσο μια οδοντογλυφίδα, χρώμα μπεζ προς διάφανο, δε φαίνεται να έχει πόδια, βρίσκεται σε ένα συγκεκριμένο σημείο του βράχου και ψιλοκουνιέται ...

τι είναι ? το κρατάμε ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θανάση

όπως ξέρεις πάντα είχα καλές σχέσεις με τα αλάτια, απλά τώρα αύξησα λιγάκι τη δόση ... λες να με πειράξει ? :lmao:

και τώρα το quiz της εβδομάδας, για να δούμε ποιός θα απαντήσει πρώτος ...

εντόπισα χτές ένα "σκουλικάκι"

έχει μήκος περίπου 3 εκατοστά, πάχος όσο μια οδοντογλυφίδα, χρώμα μπεζ προς διάφανο, δε φαίνεται να έχει πόδια, βρίσκεται σε ένα συγκεκριμένο σημείο του βράχου και ψιλοκουνιέται ...

τι είναι ? το κρατάμε ?

Photoquiz ειναι προτιμοτερο.... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή σου πάντως, δεν φαίνεται να είναι προβληματικό. Αλλά και προβληματικό να ήταν, μην ξεχνάς "ένα βλέπεις, εκατοντάδες υπάρχουν". Συνεπώς και να απομακρύνεις το συγκεκριμένο, δεν θα κάνεις τίποτα.

Αργότερα, θα φροντίσεις να έχεις πάντα στο σύστημά σου οργανισμούς, οι οποίοι θα φροντίζουν να κρατάνε σε μια πληθυσμιακή ισορροπία, όλους αυτούς τους μικρούς οργανισμούς, χρήσιμους ή επιβλαβείς.

Link to comment
Share on other sites

οι φωτογραφίες δεν είναι και πολύ καθαρές - άλλωστε τώρα δεν ξέρω καν που βρίσκεται ο "σκούληκας"

post-31-1173736235_thumb.jpg post-31-1173736322_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς.

Το σκουλήκι αυτό, προβάλει κατά τη διάρκεια της νύχτας από την τρύπα του, προς αναζήτηση τροφής και την ημέρα μαζεύεται πάλι μέσα. Δεν πρόκειται να σου ενοχλήσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται με τον κάβουρα ? οι δαγκάνες του δε θα κάνουν ζημιές στη συνέχεια ? πόσο μεγάλος γίνεται ?

post-31-1174290769_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - iliovas
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη πρέπει να τον βγαλεις δεν είναι καλός.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που η φωτογραφία δεν είναι τόσο καθαρή, διακρίνεται αρκετά καλά η δαγκάνα του.

Θα συμφωνήσω με το Θανάση. Καλύτερα να τον απομακρύνεις. Αν καταφέρεις βέβαια να τον πιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

... σχετικά με τον κάβουρα Νίκο, όχι μόνο δεν τον έπιασα ακόμα - αλλά δεν ξέρω καν που βρίσκεται τις τελευταίες μέρες ... και βέβαια αν τον πιάσω τι θα το κάνω ?

σκέφτομαι να προχωρήσω στη δημιουργία ενός μικρού refugium, μπορεί να μπει εκεί ? chaetomorpha υπάρχει διαθέσιμο από κανέναν ? από φωτισμό στο refugium έχουμε μεγάλες απαιτήσεις ? ή αρκεί μια Τ8 ?

το ενυδρείο έχει κλείσει ήδη τρεις εβδομάδες λειτουργίας (με ζ. βράχο - ζ. αραγωνίτη - σκίμερ - χωρίς φωτισμό) ... οι τιμές δεν έχουν διαφοροποιηθεί από τις πρώτες μέρες

PH : 7,8

NH3/NH4 : 0,05 ppm

NO2 : 0 ppm

NO3 : 40 ppm (το νερό προέρχεται από αλλαγή στρωμένου ενυδρείου)

dKH : 9

TEMP. : 26 C

Aλατότητα : 1019 (δυστυχώς προς το παρόν μετρημένη με υδρόμετρο)

τι γίνεται με τον κύκλο του ενυδρείου μου ... ? προχωράει ? χρειάζεται να κάνω εγώ κάτι ? ή απλά περιμένω ?

Link to comment
Share on other sites

... σχετικά με τον κάβουρα Νίκο, όχι μόνο δεν τον έπιασα ακόμα - αλλά δεν ξέρω καν που βρίσκεται τις τελευταίες μέρες ... και βέβαια αν τον πιάσω τι θα το κάνω ?

σκέφτομαι να προχωρήσω στη δημιουργία ενός μικρού refugium, μπορεί να μπει εκεί ? chaetomorpha υπάρχει διαθέσιμο από κανέναν ? από φωτισμό στο refugium έχουμε μεγάλες απαιτήσεις ? ή αρκεί μια Τ8 ?

το ενυδρείο έχει κλείσει ήδη τρεις εβδομάδες λειτουργίας (με ζ. βράχο - ζ. αραγωνίτη - σκίμερ - χωρίς φωτισμό) ... οι τιμές δεν έχουν διαφοροποιηθεί από τις πρώτες μέρες

PH : 7,8

NH3/NH4 : 0,05 ppm

NO2 : 0 ppm

NO3 : 40 ppm (το νερό προέρχεται από αλλαγή στρωμένου ενυδρείου)

dKH : 9

TEMP. : 26 C

Aλατότητα : 1019 (δυστυχώς προς το παρόν μετρημένη με υδρόμετρο)

τι γίνεται με τον κύκλο του ενυδρείου μου ... ? προχωράει ? χρειάζεται να κάνω εγώ κάτι ? ή απλά περιμένω ?

Όταν ετοιμάσεις το refugium, ενημέρωσέ με να σου δώσω chaetomorpha. Κάθε εβδομάδα, σχεδόν, πετάω ένα κουβά.

Εκεί μπορείς να φιλοξενήσεις και όλα τα.... "κακά παιδιά".

Ο κύκλος σου φαίνεται ότι προχωράει κανονικά. Το γεγονός ότι δεν έχεις νιτρώδη, με προβληματίζει για την αξιοπιστία του τεστ της αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος σου φαίνεται ότι προχωράει κανονικά. Το γεγονός ότι δεν έχεις νιτρώδη, με προβληματίζει για την αξιοπιστία του τεστ της αμμωνίας.

... Νίκο περίμενα (όπως στο γλυκό νερό) ότι θα έπρεπε σιγά-σιγά να αρχίσουν να ανεβαίνουν τα νιτρώδη (από μεταρτοπή της αμμωνίας) γι αυτό προβληματίζομαι για το στρώσιμο του ενυδρείου ...

τα τεστάκια τα αγόρασα τώρα (πριν 3 εβδομάδες) είναι της tropic marin και έχουν ημερομηνία λήξης το ένα 08/08 και το άλλο 02/09

ευχαριστώ για το chaetomorpha θα ειδοποιηθείς σύντομα - από φωτισμό στο refugium μια Τ8 είναι αρκετή ?

Έγινε επεξεργασία - iliovas
Link to comment
Share on other sites

... Νίκο περίμενα (όπως στο γλυκό νερό) ότι θα έπρεπε σιγά-σιγά να αρχίσουν να ανεβαίνουν τα νιτρώδη (από μεταρτοπή της αμμωνίας) γι αυτό προβληματίζομαι για το στρώσιμο του ενυδρείου ...

Mην περιμενεις να δεις την ανοδο που θα ειχες στο γλυκο. Εσυ εχεις ηδη ετοιμη πληρη βιολογια. Απλα περιμενεις να "ανεβει" στα νεα στανταρ. Δεν ξεκινας απο το 0. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...