Jump to content

Πόσα Ψάρια συνολικά χάσατε μέσα στο 2006


Χομπίστες !!!  

115 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Θέλω ειλικρίνεια στις απαντήσεις όλων για να βγουν σωστά συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Πως ορίζεται το "ψάρια"...?

Και για να γίνω κατανοητός:

- Εχω 3 ενυδρεία μόνο με γκάππυ που τα ψάρια αναπαράγονται συνεχώς, ελεύθερα και ασυστόλως... Κάποια από τα νεογέννητα χάνονται σε διάφορα στάδια και πριν προλάβουν να μεγαλώσουν μέχρι να γίνουν ενήλικα ψάρια. Τι υπολογίζω σε αυτή τη περίπτωση? Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα ενυδρεία που έχω, με άλλα είδη που αναπαράγω, πχ σκαλάρια, corydoras, kribensis, platy, μόλυ, N.Brichardi κλπ και φυσικά Μονομάχους... Είναι τελείως αδύνατον να υπολογιστούν τα χαμένα μωρά σε όποιο στάδιο και να χαθούν και νομίζω ότι δεν έχει και νόημα τέτοια αναφορά.

Αν υπολογίσουμε τώρα μόνο τα ενήλικα στάνταρ ψάρια ενός ενυδρείου, έχω την αίσθηση ότι ίσως θα πρέπει να διαχωρίσουμε και τις αιτίες για τις οποίες χάθηκαν, συμπληρώνοντας ανάλογα τη δημοσκόπηση, γιατί έτσι θα έχουμε πιο πλήρη εικόνα και πιο αναλυτικό ίσως αποτέλεσμα. Δεν είναι πάντα από ασθένεια, άσχετα αν είναι σίγουρα ο κυριότερος λόγος. Ενα ψάρι μπορεί να έχει φαγωθεί από άλλο ή να έχει γίνει κάποιο ατύχημα (με ευθύνη ή όχι του χομπίστα) ή και για άλλους ίσως λόγους. Για παράδειγμα έχασα ένα corydoras γιατί πήγε και μπήκε μέσα στην έξοδο του εσωτερικού φίλτρου (!!!) και φυσικά το διέλυσε κυριολεκτικά η φτερωτή, μπλοκάροντας και την κίνησή της... (ακόμα δεν έχω καταλάβει πως μπόρεσε και έγινε αυτό!). Αλλο παράδειγμα είναι χθες το απόγευμα που βρήκα ένα γκαππάκι στο πάτωμα, μπροστά στο ενυδρείο. Δυστυχώς δεν το πρόλαβα... (ούτε αυτό κατάλαβα πως έγινε... πρώτη φορά μου πηδάει γκάππυ έξω από το νερό!).

Αν συμφωνείς λοιπόν Γιάννη με τη λογική μου, ίσως θα πρέπει να συμπληρωθούν και κάποιες επιλογές με αιτίες...

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει χάσει πάνω από 20 καλό είναι να μην ποστάρει, θα τον επικυρήξει η greenpeace για καταστροφή της πανίδας του πλανήτη! :lmao:

Προσωπικά έχω χάσει δυο-τρία νέον και ένα corydoras julie ή κάπως έτσι. :rasp:

edit:βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, το μεγαλύτερο διάστημα στη διάρκεια του έτους δεν είχα ενυδρείο. :lmao:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Ντίνο δεν μιλάω για μωρά που είναι σε στάδιο ανάπτυξης.

Μιλάω για ψάρια που είναι είτε αγορασμένα είτε μεγαλωμένα από εμάς και τα χάσαμε μέσα στο 2006 χωρίς να με ενδιαφέρει η αιτία. Το αποτέλεσμα μετράει !!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι Γιάννη, δεκτόν.

Προσωπικά λοιπόν έγινα αιτία ή αφορμή να χαθούν άδικα πιστεύω, 18 τουλάχιστον ψαροζωές από τα ενυδρεία μου κατά το 2006... Αυτοί οι θάνατοι είναι καταγεγραμμένοι στα διάφορα ημερολόγια που κρατάω και ίσως να υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που δεν αντελήφθην ποτέ μου...

Με μέγιστο αριθμό ενυδρείων τα 17 (διαφόρων μεγεθών και ειδών, σήμερα 12 σε λειτουργία) και μέγιστο αριθμό ψαριών περισσότερα από 500 κάποια στιγμή (ταυτόχρονα, επίσης διαφόρων μεγεθών λόγω πολλών αναπαραγωγών) κατά το 2006, θεωρώ το ποσοστό απώλειας σχετικά μικρό... αλλά σκοπός μου είναι να μειωθεί ακόμα περισσότερο και γιατί όχι, να προσεγγίσω το ιδανικό απόλυτο μηδέν...

Εις μνήμην λοιπόν...:

- 3 Μονομάχοι

- 3 corydoras

- 1 ραμιρέζι

- 1 γκουράμι

- 1 μόλυ

- 4 γκάππυ

- 3 πλάτυ

- 1 otocinclus

- 1 CAE

Από αυτά τα 4 ήταν λόγω ατυχήματος, τα 3 για άγνωστους λόγους (τα βρήκα να επιπλέουν χωρίς καθόλου συμπτώματα πριν ή μετά) και τα υπόλοιπα δεν τα κατάφεραν λόγω προσβολής από ασθένειες, (εκ των οποίων τα 2 εκτιμώ ότι προσβλήθηκαν μάλλον από βαθιά γεράματα...)

Λυπάμαι και θλίβομαι ειλικρινά...

Υ.Σ.: Για να βοηθήσω, προσπάθησα να είμαι όσο γίνεται πιο αναλυτικός, αλλά και ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

Πέντε :rasp:

Ενα μονομάχο.

Τέσσερα corydoras panda.

Επίσης ένα corydoras trilineatus και ένα corydoras rabauti αυτό το σαββατοκύριακο :lmao: ... και ένα μονομάχο το2005.

Σε σύνολο 24 ψαριών.

Εχει απόλυτο δίκιο ο φίλος filoxenos, τα corydoras είναι πολύ ευαίσθητα ψαράκια και όχι τόσο κατάλληλα για αρχάριους :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ενα dwarf gourami, το "καθαρισε" το μπλε γκουραμι.

Link to comment
Share on other sites

1 dwarf gourami,1 golden ramirezi,1 boesemani.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να απαντήσετε ΟΛΟΙ !!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω πάντα για τη λίμνη

Κατά την διάρκεια δύο χρόνων, μόνο τον πρώτο χρόνο έθαψα ή μάλλον εξαφανίστηκαν 2 χρυσόψαρα. Είναι γεγονός ότι στη λίμνη αποκτούν πολύ "δυνατό" ανοσοποιητικό σύστημα και πολύ σπάνια αρωστούν!!! Τον τελευταίο χρόνο δεν έχασα κανένα.

Τώρα βέβαια από εδώ και μπρός με το 220λίτρα ενυδρείο κιχλίδες, με βλέπω και μένα με ένα φαρδή κατάλογο θανώντων ψαριών. Θά' θελα να με δω του χρόνου.

Καλή υπομονή σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα. Μην σας φαίνεται παράξενο διότι το 2006 είχα όλο και όλο δυο ζευγάρια Pelvicachromis pulcher σε 100 λίτρα. Κάνουνε ζωή και κότα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχασα 1 ξιφοφόρο, 2 σκαλάρια και 1 dwarf puffer.

Θεωρώ ότι δεν ευθύνομαι για τις παρακάτω απώλειες καθώς έγιναν 1-2 ημέρες μετά την αγορά ομάδας ιδίων ψαριών:

Απώλεια 3 καρντιναλ 1 μέρα μετά την αγορά 9. Τα υπόλοιπα ζουν 1 χρονο μετα.

Απώλεια 3 καρντιναλ 1 μέρα μετά την αγορά 10. Τα υπόλοιπα ζουν 1 χρονο μετα.

Απώλεια 1 dwarf puffer 1 μέρα μετά την αγορά. Ήταν εμφανώς αρωστο αλλά δεν το πρόσεξα στο μαγαζί.

Απώλεια 1 Ότο 1 μέρα μετά την αγορά 3. Ήταν εμφανώς αρρωστο αλλά δεν το πρόσεξα στο μαγαζί. Τα υπόλοιπα 2 είναι μια χαρά 4 μήνες μετά.

Απώλεια 1 αρσενικού ραμιρέζι 3 μέρες μετά την αγορά. Τα 2 θηλυκα που αγοράστηκαν μαζί από διαφορετική παρτίδα-ενυδρείο) είναι μια χαρά 40 μέρες μετά.

Απώλεια 1 αρσενικού ραμιρέζι 2 μέρες μετά την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

2 L34 Ancistrus Ranunculus...

Τα οποία παρέλαβα άρρωστα και παρόλο τις όποιες

προσπάθειες μου για αποθεραπεία δυστυχώς τα έχασα!!!

Link to comment
Share on other sites

μμμ!!

εγω εχασα 3 ψαρια τα οποια χαθηκαν λόγω εγκληματικης ενεργειας . η κατηγορια που απαγγελθηκε στους υπολοιπους τραμπουκους του ενυδρειου μου ηταν φονος εκ προ μελετης που προκληθηκε απο βαριες σωματικες βλαβες καθως και κανιβαλλισμος!

οι κατηγορουμενοι.... αδιαφορησαν!!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Το κοπαδάκι των cardinal tetra μειώθηκε κατά 2 -3 ψαράκια χωρίς να ανακαλύψω ποτέ τα πτώματα, (διακοπές χλωμό να πήγαν). Discus cannibal όποτε δεν το παίζουν αδιάφοροι.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν ψήφισες???????

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ ψηφίστε όλοι ειλικρινά

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει χάσει πάνω από 20 καλό είναι να μην ποστάρει, θα τον επικυρήξει η greenpeace για καταστροφή της πανίδας του πλανήτη! :lmao:

Προσωπικά έχω χάσει δυο-τρία νέον και ένα corydoras julie ή κάπως έτσι. :rasp:

edit:βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, το μεγαλύτερο διάστημα στη διάρκεια του έτους δεν είχα ενυδρείο. :lmao:

Ψεύτη :lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2 corydoras λογω αυξησης του Co2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχασα πολλά ψάρια στη λίμνη μου (πάνω από 20 ).

Από μια μεγάλη αγορά σε μεγάλη ποσότητα που είχα κάνει σε ΚΟΙ 120τμχ .

Είχα πάρα πολλά φυτά και δεν είχα αεραντλία να δουλεύει το βράδυ .

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φτάσουμε τις 100 ψήφους !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...