Jump to content

Περι φωτισμου Red Sea Maxxx


stefanos

Recommended Posts

Στάθη βγάλε μία καθαρή φωτό απο το κύκλωμα που έχει στο κέντρο του μπάλαστ,

μπορει να είσαι τυχερος και να είναι dimmable οπότε χωρίς πολλές πατέντες

να ανεβάσεις σταδιακά τον φωτισμό στο ενυδρείο σου! όπως έκανα εγώ

ένα πράμα!

ΑΚΗΣ ναι υπάρχουν τέτοιες λάμπες!

Η Interpet με κανα 20ευρω την μία απο aquaristic!

Το μπάλαστ σε dimmable έχει 60 ευρώ για δύο λάμπες!

Link to comment
Share on other sites

Στάθη βγάλε μία καθαρή φωτό απο το κύκλωμα που έχει στο κέντρο του μπάλαστ,

μπορει να είσαι τυχερος και να είναι dimmable οπότε χωρίς πολλές πατέντες

να ανεβάσεις σταδιακά τον φωτισμό στο ενυδρείο σου! όπως έκανα εγώ

ένα πράμα!

ΑΚΗΣ ναι υπάρχουν τέτοιες λάμπες!

Η Interpet με κανα 20ευρω την μία απο aquaristic!

Το μπάλαστ σε dimmable έχει 60 ευρώ για δύο λάμπες!

Στεφανε δεν υπαρχει περιπτωση το ballast να ειναι dimable. Ωραιο το συστημα αυτο αλλα...απο τις εταιριες θεωρηται αυτη τη στιγμη ειδος πολυτελειας. Δες τις τιμες για το συγκεκριμενο εξοπλισμο και θα καταλάβεις. Ερωτηση. Εβαλες τα ballasts (dimable), αλλα με ποια συσκευη κανεις το αυτοματο dim?

Οσο για την κοραλλινη, απο την στιγμη που θα εξασφαλισεις ολες τις απαραιτητες τιμες και την σταθεροτητα στο ενυδρειο σου. Τοτε απο μηνα σε μηνα θα βλεπεις τεραστιες διαφορες. Αλλα προσοχη. Μια φορα να ξεφυγουν τα φωσφωρικα σε καποιο επιπεδο 0,5 και πανω, τοτε θα πας πολυ πισω σε λιγο χρονικο διαστημα. Οποτε απο την αρχη 0 φωσφωρικα και παντα προσοχη για σταθερες τιμες στο ενυδρειο σου. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Στεφανε δεν υπαρχει περιπτωση το ballast να ειναι dimable. Ωραιο το συστημα αυτο αλλα...απο τις εταιριες θεωρηται αυτη τη στιγμη ειδος πολυτελειας. Δες τις τιμες για το συγκεκριμενο εξοπλισμο και θα καταλάβεις. Ερωτηση. Εβαλες τα ballasts (dimable), αλλα με ποια συσκευη κανεις το αυτοματο dim?

...

Εάν σε ενδιαφέρει sun rise και sun set δες το κοντρολλεράκι που προτείνει ο istellas.

(εναλλακτικά μπορείς με το IKS με το κατάλληλο module...)

εγώ στην παραπάνω περίπτωση που το μπάλαστ είναι dimmable μπορεί απλά να

να βάλει για τον πρώτο μήνα χαμηλή τάση (3-5volt) στα αντίστοιχα pin. απλά για να

μην έχει ξέσπασμα άλγης. Εγώ το έκανα χρησιμοποιώντας μία μπαταριοθήκη με

αλκαλικές μπαταρίες!

Μελλοντικά δε για να κάνω sun rise και sun set όταν βρω χρόνο θα κατσω να προγραμματισω

με ένα φίλο κάποιο καταλληλο controlleraki. :rasp:

Για μένα είναι πιθανό στην αριστερή μεριά του μπάλαστ από όπου πέρνει τροφοδοσία

να έχει και τις υποδοχες για το analog dimmable... πάντως και να μην έχει δεν πειράζει :lmao:

πάντως αφού πρόκειται για ηλεκτρονικο ballast φανερώνει ποιότητα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εάν σε ενδιαφέρει sun rise και sun set δες το κοντρολλεράκι που προτείνει ο istellas.

(εναλλακτικά μπορείς με το IKS με το κατάλληλο module...)

εγώ στην παραπάνω περίπτωση που το μπάλαστ είναι dimmable μπορεί απλά να

να βάλει για τον πρώτο μήνα χαμηλή τάση (3-5volt) στα αντίστοιχα pin. απλά για να

μην έχει ξέσπασμα άλγης. Εγώ το έκανα χρησιμοποιώντας μία μπαταριοθήκη με

αλκαλικές μπαταρίες!

Μελλοντικά δε για να κάνω sun rise και sun set όταν βρω χρόνο θα κατσω να προγραμματισω

με ένα φίλο κάποιο καταλληλο controlleraki. :rasp:

Για μένα είναι πιθανό στην αριστερή μεριά του μπάλαστ από όπου πέρνει τροφοδοσία

να έχει και τις υποδοχες για το analog dimmable... πάντως και να μην έχει δεν πειράζει :lmao:

πάντως αφού πρόκειται για ηλεκτρονικο ballast φανερώνει ποιότητα :lmao:

Στεφανε, η απορια μου ηταν πως τα κρατας τα φωτα ανοιχτα αφου το ballast χρειαζετε σωστο ρευμα στην εισοδο 1-10βολτ. Αλλιως δεν αναβει. Αρα ακομα δεν εχεις ουσιαστικα dim συστημα, μονο τα ballasts.

Οσο για τα διαφορα dim φωτιστικα, τα γνωριζω αρκετα καλα, μια και εχω το ΙΚS με το simmod, εδω και 1 χρονο. Αλλα αυτο δεν συμαινει οτι ειναι φθηνο... Ειναι αυτο που ανεφερα και ποιο πριν. Υπαρχουν αυτα τα φωτιστικα (και διαφορες μαρκες), αλλα ειναι ακριβα, και θεωρουνται ακομα ειδος προλυτελειας, ενω ειναι κατι τοσο απλο.... Πιστευω πως σε λιγα χρονια θα ειναι στανταρ σε ολα τα μεσαια ενυδρεια αφου οι τιμες θα εχουν ελθει στα ισια τους. Ειναι μεχρι μια κινεζικη εταιρια να βγαλει κατι φθηνο. Μετα ολοι θα τα δινουν τζαμπα. Εως τοτε θα μας τα παιρνουν κανονικα... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Στεφανε, η απορια μου ηταν πως τα κρατας τα φωτα ανοιχτα αφου το ballast χρειαζετε σωστο ρευμα στην εισοδο 1-10βολτ. Αλλιως δεν αναβει. Αρα ακομα δεν εχεις ουσιαστικα dim συστημα, μονο τα ballasts.

Οσο για τα διαφορα dim φωτιστικα, τα γνωριζω αρκετα καλα, μια και εχω το ΙΚS με το simmod, εδω και 1 χρονο. Αλλα αυτο δεν συμαινει οτι ειναι φθηνο... Ειναι αυτο που ανεφερα και ποιο πριν. Υπαρχουν αυτα τα φωτιστικα (και διαφορες μαρκες), αλλα ειναι ακριβα, και θεωρουνται ακομα ειδος προλυτελειας, ενω ειναι κατι τοσο απλο.... Πιστευω πως σε λιγα χρονια θα ειναι στανταρ σε ολα τα μεσαια ενυδρεια αφου οι τιμες θα εχουν ελθει στα ισια τους. Ειναι μεχρι μια κινεζικη εταιρια να βγαλει κατι φθηνο. Μετα ολοι θα τα δινουν τζαμπα. Εως τοτε θα μας τα παιρνουν κανονικα... :lmao:

Είμαστε μακράν οφ τόπικ μερήμνησε για μία διάσπαση παρακαλώ :lmao:

κοίτα το μπάλαστ το πήρα ξεχωριστά δεν ήταν στο κινέζικο boyu! :lmao:

Είχα την ίδια απορία πριν το δοκιμάσω στα χέρια μου! πως δλδ θα το ανάβω full χωρίς

να έχω κάποιον controller .... είχα πει οτι βάζοντας κατάλληλες μπαταρίες σε μπαταριοθήκη

θα έβγαζα 10volt (για το μέγιστο) και θα λυνόταν .... παρόλα αυτά πρόβλημα ΔΕΝ υπήχε

καθότι χωρίς να βάλω τάση στην είσοδο 1-10v τα φώτα είχαν την μέγιστη ισχύ!

ΌΜΩΣ επειδη είχα άλγες αρκετές στην αρχή .... περιόρισα τον φωτισμό μόνιμα απλά βάζοντας

σταθερά 3v στις αντίστοιχες ακίδες ( 2 μπαταρίες ΑΑ ...) και σταδιακά το αύξησα μέχρι σήμερα

στο μέγιστο!!

Αυτό δεν είναι sun set k sun rise... απλά για τον περιορισμό της άλγης!

Για sun set k sun rise είτε κάνεις ένα module μόνος σου είτε DIY είτε του istellas είε το κύκλωμα

ενός άλλου φίλου που παρέθεσαι κάπου στο φόρουμ κ τώρα στα γρήγορα δεν το βρίσκω :rasp:

επαναλαμβάνω άλλο το sun rise - sun set και άλλο να dimmarei τις δύο λάμπες του στην αρχή για

άλγες :D

Link to comment
Share on other sites

Mιάς και υπάρχει ενδιαφέρον για το φωτισμό, το ballast ΔΕΝ είναι dimmable και οι λάμπες είναι ιδιοκατασκευή.

Regular power compact lighting has a tube diameter of 6/8”, which is known as T6. T5 tubes haves a smaller diameter (5/8”) and produce a higher intensity output. The T5s used in the MAX are custom made power compacts that enable us to provide 55 watts of light in a smaller footprint than the equivalent (2 x 24 W) regular T5 tubes would provide. Regular power compact are often powered by magnetic ballasts, but the Max T5 power compacts are powered by an electronic ballast to guarantee consistent high performance.

Can I use other light tubes instead?

Regular power compacts will work in the MAX, however due to their tube diameter and overall length it will be difficult to fit them inside the hood. We strongly recommend using only the custom made MAX tubes.

Link to comment
Share on other sites

Για να σε πίσω και το δικό μου μπάλαστ είναι της Helvar,

απλα φαίνεται το δικό σου να είναι το μη dimamble :lmao: κρίμα γιατι θα είχε

πολλές δυνατότητες επέκτασης.

post-1185-1173274957_thumb.jpg

Οι λάμπες σου ειναι οι PC ΗΟ (High output) έτσι τις βλέπεις στα αμερικάνικα φόρουμς.

και για να είναι 55 watt η μία τότε είναι 53,1 cm σε μήκος :lmao:

να χαίρεσαι που δεν είναι ιδιοκατασκευή της red sea γιατι θα πλήρωνες τις λάμπες

χρυσες στις αλλαγες :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Για sun set k sun rise είτε κάνεις ένα module μόνος σου είτε DIY είτε του istellas είε το κύκλωμα

ενός άλλου φίλου που παρέθεσαι κάπου στο φόρουμ κ τώρα στα γρήγορα δεν το βρίσκω :rasp:

Περιεργο τροπο βρηκες για τις αλγες. Θελει φαντασια. Προτιμω να παιζω με χρονοπεριοδο. Το βρισκω λιγο..περιτο να κανω τις λαμπες μου να εχουν λιγοτερη ισχυ για την αλγη. Αλλα δεν μπορω να πω, ειναι ενας τροπος. Τουλαχιστον εκανες το κεφι σου. :D

επαναλαμβάνω άλλο το sun rise - sun set και άλλο να dimmarei τις δύο λάμπες του στην αρχή για

άλγες :wacko:

Λες να μην το γνωριζω? :lmao: Αλλα εκει ειναι τα λεφτα στις dim λαμπες. Εκει ειναι η ουσια. Προσομειωση ανατολης-δυσης. Αυτο ειναι που κανει την διαφορα στο ενυδρειο στα ψαρια. Χαωδης διαφορα σε θεματα στρες. Αλλιως, για αλλους λογους, παιζεις με χρονοπεριοδο. :lmao:

Σταθη, σε τι σταδιο εισαι? :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ μεγάλο πόσο τα 50 ευρώ επιπλέον (στην περίπτωσή μου τουλάχιστον(του σετ-απ μου οχι των οικονιμικών μου :rasp:))

ωστε να πετύχω sun set sun rise...

κρίμα στο συγκεκριμένο set up της red sea δεν ηταν το καλό μπάλαστ!

Βέβαια όλα διορθόνωνται και στην συγκεκριμένη περίπτωση πολύ εύκολα!

Έγινε επεξεργασία - stefanos
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ μεγάλο πόσο τα 50 ευρώ επιπλέον (στην περίπτωσή μου τουλάχιστον(του σετ-απ μου οχι των οικονιμικών μου :lmao:))

ωστε να πετύχω sun set sun rise...

Ναι βρε Στεφανε, δεν με εχεις καταλαβει ακομα. :lmao: Δεν μιλαμε για το ballast το οποιο το βρισκεις ευκολα παντου και εχει απο 20-30 ευρω αναλογα το μαγαζι. Μιλαω για το μηχανιμα που κανει το dim αυτοματα. Εκει μιλας γγια κατασκευη δικη σου η φιλου σου. Στο εμποριο ομως τοσο πολυ φθηνη μοντουλα δεν υπαρχει. Εκτος εαν παρεις ενα αναλογικο απο μαγαζι με ηλεκτρονικα. Πολυ φθηνο, αλλα δεν κανει αυτοματη προσομειωση, περα απο χειροκινητη επιλογη που σου δινει. Σαν το ροοστατη. Εχεις κατι αλλο ετοιμο εμποριου τοσο φθηνο?

κρίμα στο συγκεκριμένο set up της red sea δεν ηταν το καλό μπάλαστ!

Δεν εχει να κανει εαν το ballast ειναι καλο η οχι. Ολα τα ηλεκτρονικα καλα ειναι(απο γνωστες μαρκες), αριστα θα ελεγα. Απλα ειναι επιλογη μας να παρουμε το dim. Στα καταστηματα ηλεκτρονικων δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα στην τιμη. Το προβλημα ειναι στα μηχανιματα ελεγχου που για την δικη μας κατασταση (ενυδρειο) ειναι ακριβα.

Βέβαια όλα διορθόνωνται και στην συγκεκριμένη περίπτωση πολύ εύκολα!

Στεφανε, μην του βαζεις φωτια του ανθρωπου βρε! :rasp: . Ακομα δεν το πηρε να ανοιγει καπακια και να αλλαζει καινουργιο μηχανημα... Αστον αν χαλαρωσει λιγο. Μην ξεχναμε και μια αλλη παραμετρο. WF δηλαδη wife factor. Πανεμοργφο και και ομοργο για την οποιαδηποτε γυναικα. Ολη η δουλεια ειναι αψογη σε ενα κουτι και καπακι. Αμα αλλαξει κατι μπορει να αλλαξει το υπεροχο στησιμο του ενυδρειου. Μην ψαχνωμαστε τοσο. Μια χαρα ειναι το ενυδρειο. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Βρε Diske αυτο σου περιγράφω εδώ και ώρα!

εάν δεις στις αναφορες που έκανα παραπάνω έχεις sun set και sun rise με πολύ μικρό

έξοδο από την στιγμή που έχεις το dimmable ballast.

Αυτή είναι η DIY http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E1%F4%EF%EB%DE

πολύ φτηνη μιλάμε για 4-5 ευρώ ...

υπάρχει και η λύση που έχει ο istellas με 50 ευρώ!

εάν θες κάτι ακόμη καλύτερο πας στο IKS ...απλά πράγματα!

Στάθη σωστό αυτό με τοσφουγγάρι αλλα γιατι δεν πάς σε εντελώς natural system?

(έχεις το siporax για αυτο ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

Βρε Diske αυτο σου περιγράφω εδώ και ώρα!

εάν δεις στις αναφορες που έκανα παραπάνω έχεις sun set και sun rise με πολύ μικρό

έξοδο από την στιγμή που έχεις το dimmable ballast.

Αυτή είναι η DIY http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%E1%F4%EF%EB%DE

πολύ φτηνη μιλάμε για 4-5 ευρώ ...

υπάρχει και η λύση που έχει ο istellas με 50 ευρώ!

εάν θες κάτι ακόμη καλύτερο πας στο IKS ...απλά πράγματα!

Στεφανε. Καταλαβαινω απολυτα τι θες να πεις. Απλα ζηταω διευκρινησεις γιατι πολυς κοσμος θα εχει μπερδευτει ετσι. Δεν μιλαω για εμενα, αλλα για τα υπολοιπα μελη που πιθανοτατα θα εχουν μπερδευτει.

Ο προβληματισμος μου ειναι καθαρα οτι δεν υπαρχει φθηνη λυση στο εμποριο, ενω υπαρχουν φθηνες λυσεις στην DIY πλευρα του χομπι. Αλλα το προβλημα ειναι οτι και οι 2 συσκευες που λες. Ειναι κατασκευες, δεν ειναι κατι που μπορει ο καθενας να κανει. Αυτο λεω. Για να το ξερουν τα μελη μας και να μην νομιζουν πως ανετα θα πανε καπου και αμα δεν βρουν τοσο φθηνο θα τους εχουν ριξει.

Θελει καποιον με σχετικες γνωσεις στην κατασκευη κυκλωματων που μπορει να ειναι ενα πολυ απλο κυκλωμα, αλλα δεν ειναι για τον καθε ενα. Αυτο ηθελα να εξηγησω και σε εσενα και στο κοσμο. Γιατι το παρουσιαζεις ως κατι πολυ απλο. Για εσενα μπορει οντως να ειναι. Αλλα δεν ειναι για ολους.

Τωρα μπορει να εχω το IKS, αλλα να το παρεις μονο για αυτο ειναι χαζο. Αλλα, εαν ηδη το εχεις με τα παρελκομενα του τοτε σαν προσθετο ειναι μια πολυ καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και με βάλατε στη μπρίζα :rasp:

Ta OSRAM dimmable ballast που είναι για Τ5 (και τα βρίσκω εύκολα σε καυκά κ.λ.π) κάνουν για τις PC λάμπες μου ???

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και με βάλατε στη μπρίζα :rasp:

Ta OSRAM dimmable ballast που είναι για Τ5 (και τα βρίσκω εύκολα σε καυκά κ.λ.π) κάνουν για τις PC λάμπες μου ???

Aμε....Αμα τα watt βγαινουν, τοτε απλα την συνδεσμολογια να προσεξεις και ολα καλα. Μηπως ομως αμα ανοιξεις το καπακι, χανεις καποια εγγυηση που μπορει να εχει?

Link to comment
Share on other sites

Μιάς και με βάλατε στη μπρίζα :rasp:

Ta OSRAM dimmable ballast που είναι για Τ5 (και τα βρίσκω εύκολα σε καυκά κ.λ.π) κάνουν για τις PC λάμπες μου ???

Στάθη μια χαρά εισαι τώρα μην το πειράζεις!

ασε και κάτι για αργότερα για μόντες!

εαν είναι για Τ5 θα τις ανάψει κανονικά!

κατ εμε πάρε πάλι helvar αφού βρήκαμε λογική τιμή και πηγή!

πόσο το βρήκες το osram? :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Στάθη άκρος φιλικά θα σου έλεγα να μην βάλεις χέρι στο καπάκι μιας και έτσι θα χάσεις την εγγύηση που δίνη η εταιρια.Οταν λήξη η εγγύηση μπορείς να προβείς σε αλλαγές μιας και αφού αυτά που λέει ο Στέφανος είναι άκρος ενδιαφέροντα. Φυσικά η τελική απόφαση είναι δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Στάθη αν είναι να αρχίσεις τις μοντιφιές πάρε το δικό μου boyu και άλλαξε του "τα φώτα", όμως το δικό σου αυτό το σκοπό είχε να το αφήσεις κοσμηματάκι όπως είναι.

Αλήθεια μήπως θέλεις να αλλάξουμε :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οποιος το εχει δει απο κοντα καταλαβαινει οτι δεν ειναι ενυδρειο για πολλα πειραγματα...οχι οτι θα παθει κατι...αλλα εχει προσεχθει ετσι ωστε να ειναι ολοκληρωμενο (με τους περιορισμους σε οτι παρεχει φυσικα). Τα ηλεκτρολογικα του ειναι πολυ νοικοκιρεμενα, με ξεχωριστες διακοπτες, μπριζες, χρονοδιακοπτες κτλ κτλ

Σταθη εχεις πολλα πολλα πολλα αλλα πραγματα να κανεις :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου γνώμη, είναι να μην κάνεις καμία μετατροπή.

Βάλτο να δουλέψει και στην πορεία θα δεις τις αδυναμίες του, αν υπάρχουν, και βλέπεις τι βελτιώσεις χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά μή βαράτε. Δεν θα το πειράξω. Δοκίμασα και έβγαλα τη μία λάμπα και η άλλη δεν άναβε. :rasp: Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ανάβουν ταυτόχρονα. Έτσι λοιπόν το μόνο που μου μένει είναι να παίξω με την φωτοπερίοδο. Θα ανεβάζω σταδιακά σιγά σιγά, γιατί τα watt είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά μή βαράτε. Δεν θα το πειράξω. Δοκίμασα και έβγαλα τη μία λάμπα και η άλλη δεν άναβε. :lmao: Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ανάβουν ταυτόχρονα. Έτσι λοιπόν το μόνο που μου μένει είναι να παίξω με την φωτοπερίοδο. Θα ανεβάζω σταδιακά σιγά σιγά, γιατί τα watt είναι πολλά.

Με χρονοπεριοδο θα κανεις τελεια την δουλεια σου. Και προσοχη..0 φωσφωρικα γιατι τα watt δεν συγχωρουν λαθη. Αλλα με προσοχη χαριζουν δυνατα και υγιες SPS... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περίπτωση που έχει κάποιος πρόβλημα με τα moonlights όπως εγώ και πολλοί άλλοι (από άλλες χώρες) η λύση βρίσκετε εδώ

http://www.reefsuk.org/forum/viewtopic.php?p=131194#131194.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...