Jump to content

Recommended Posts

Φίλοι εμπειρότεροι ,

Σήμερα το πρωί παρατήρησα σε όλους τους δίσκους μικρά άσπρα στίγματα ( στο σώμα και στα πτερύγια και στην ουρά) . Σε άλλους περισσότερα και σε άλλους λιγότερα. Στη παρακάτω φωτο δείχνω αυτών με τα περισσότερα (Δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερη γιατί μετακινούταν). Τα σημάδια είναι αρκετά παραπάνω από αυτά που έχω επισημάνει.

post-194-1131105729_thumb.jpg

Οι μετρήσεις στο ενυδρείο είναι φυσιολογικές, δεν έχω αλλάξει κάτι εκτός από προσθήκη DISCUS TRACE για πρώτη φορά προχθές.

Οι δίσκοι είναι 3 μεσαίοι rainbow 1 μεγάλος rainbow και 1 μεγάλος Cobalt blue. Τους δύο μεγάλους τους έχω περίπου 4 χρόνια από μικρούς και έχουν μεγαλώσει σε μένα με αποξηραμένη τροφή. Οι άλλοι τρεις έχουν μπει περίπου 2 μήνες και τρωνε σχεδόν αποκλειστικά κατεψυγμένη καρδιά, με αποτέλεσμα και οι παλιοί να προτιμούν τη καρδιά από την άλλη τροφή ( δεν τους αδικώ) . Αυτό τους έχει κάνει αρκετά επιθετικούς μεταξύ τους την ώρα του φαγητού( Οι ποσότητα που βάζω είναι ικανοποιητική). Αυτά τα γράφω μήπως είναι από παράγοντα stress.

Επίσης από εχθές ένας μονομάχος ζευγαρώνει με 2!!!! Θηλυκές ( Ο Γκουσγκούνης). Δεν νομίζω να ζηλέψανε.

Δεν έχω προσθέσει κάποιο φυτό ή νέο ψάρι εδώ και 15 μέρες.

Δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορεί να φταιει.

Θα μου προτείνατε να ξεκινήσω προληπτικά θεραπεία για ICK ή να περιμένω 1-2 μέρες . Σε αυτές τις περιπτώσεις από τα λίγα που ξέρω όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Σωστά;

Έγινε επεξεργασία - Saridakis
Link to comment
Share on other sites

Αν όπως λες οι μετρήσεις σου είναι σταθερές, πότε έκανες τελευταία αλλαγή νερού? Μήπως έγινε τίποτα που να τους στρεσάρισε περισσότερο από το συνηθισμένο κατά την ώρα του φαγητού?

Το φίλτρο σου και ο θερμοστάτης σου δουλεύουν. Να φανταστώ ότι το έλεγξες (μερικές φορές ρωτάω τα αυτονόητα, αλλά αυτά είναι που μας διαφεύγουν μερικές φορές).

Αν είναι όντως ick παρατήρησέ τα και αν μέχρι το βράδυ έχουν αυξηθεί ή αλλάξει, εγώ θα ξεκινούσα κατευθείαν anti-ick θεραπεία.

Υ.Γ. Αν μπορέσεις να μας δείξεις μια λίγο πιο κοντινή φωτό θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να το σκεφτεις ανεβασε τη θερμοκρασια στους 30-32 βαθμους και καλο θα ηταν να βαλεις και καποιο φαρμακο για ick.Μεχρι τωρα τι θερμοκρασια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον :blush: ,

Ανέβασα τη θερμοκρασία στους 31 βαθμούς (Μεχρι τωρα τους ειχα στους ~27) κα περίμενα να δω την εξέλιξη προκειμένου να πάω πρωί-πρωί για φάρμακο εάν χρειασθεί.

Ευτυχώς είναι πολύ καλύτερα, έχουν μείνει μόνο λίγα στίγματα σε ουρά και πτερύγια. Τα πολλά που ήταν στο σώμα έφυγαν :hysterical:.

Εάν όλα πάνε καλά να επιστρέψω στους 27C;

Έγινε επεξεργασία - Saridakis
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν τους φύγουν τα στίγματα εντελώς, αφήνεις τη θερμοκρασία ψηλά για ένα μικρό διάστημα ακόμα (2-3 ημέρες) και μετά την χαμηλώνεις σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για το άμεσο ενδιαφέρον  :blush: ,

Ανέβασα τη θερμοκρασία στους 31 βαθμούς (Μεχρι τωρα τους ειχα στους ~27) κα περίμενα να δω την εξέλιξη προκειμένου να πάω πρωί-πρωί για φάρμακο εάν χρειασθεί.

Ευτυχώς είναι πολύ καλύτερα, έχουν μείνει μόνο λίγα στίγματα σε ουρά και πτερύγια. Τα πολλά που ήταν στο σώμα έφυγαν  :hysterical:.

Εάν όλα πάνε καλά να επιστρέψω στους 27C;

4084[/snapback]

Προσωπικα θα εκανα θεραπεια, εστω και προληπτικα. Το Ich πολλαπλασιαζεται με αυτον τον τροπο. Οι ενηλικες (που βλεπεις ως ασπρες κουκιδες στο ψαρι) φευγουν απο το ψαρι και γεννανε στο νερο (ανεβαζοντας τη θερμοκρασια επιταχυνεις τον κυκλο ζωης τους). Τα μωρα μετα ξαναπηγαινουν πανω στο ψαρι για να φανε. Εφοσον ανεβασες τη θερμοκρασια καλο ειναι να βαλεις φαρμακο, για την περιπτωση που ηταν οντως Ich.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι εμπειρότεροι, τελικά είχατε δίκιο για τη χρήση φαρμάκου,

Τι σου είναι η εμπειρία... :blush::hysterical:

Μετά από τρεις μέρες περίπου ξαναεμφανίστηκαν. Τη θερμοκρασία δεν την είχα κατεβάσει και είναι ακόμα στους 30ο . Έχω αρχίσει θεραπεία με super ick cure της AP και είμαι στην τελευταία μέρα της. Θεωρητικά αύριο θα πρέπει να κάνω αλλαγή νερού και να βάλω άνθρακα.

Στο δίσκο που ουσιαστικά είχε το σοβαρότερο πρόβλημα, υπάρχουν ακόμα μικρά ίχνη στην ουρά και τα πτερύγια.... (το ~ 90% έχει καθαρίσει).

Να προχωρήσω κανονικά σε αλλαγή νερού, να βάλω άνθρακα και να περιμένω ή να ετοιμάζομαι για επανάληψη της θεραπείας; :blush::blush:

Θεωρώ θα ήταν αρκετά επιβαρυντική η άμεση επανάληψη της θεραπείας για τη γενικότερη βιοχημεία του ενυδρείου σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι εμπειρότεροι, τελικά είχατε δίκιο για τη χρήση φαρμάκου,

Τι σου είναι η εμπειρία... :blush:  :hysterical:

Μετά από τρεις μέρες περίπου ξαναεμφανίστηκαν. Τη θερμοκρασία δεν την είχα κατεβάσει και είναι ακόμα στους 30ο . Έχω αρχίσει θεραπεία με super ick cure της AP και είμαι στην τελευταία μέρα της. Θεωρητικά  αύριο θα πρέπει να κάνω αλλαγή νερού και να βάλω άνθρακα.

Στο δίσκο που ουσιαστικά είχε το σοβαρότερο πρόβλημα, υπάρχουν ακόμα μικρά ίχνη  στην ουρά και τα πτερύγια.... (το ~ 90% έχει καθαρίσει).

Να προχωρήσω κανονικά σε αλλαγή νερού, να βάλω άνθρακα και να περιμένω ή να ετοιμάζομαι για επανάληψη της θεραπείας;    :blush:  :rasp:  

Θεωρώ θα ήταν αρκετά επιβαρυντική η άμεση επανάληψη της θεραπείας για τη γενικότερη βιοχημεία του ενυδρείου σωστά;

4750[/snapback]

Κωστα καλημερα,

κατ' αρχας να πουμε ορισμενα πραγματα για το Ich για να μην ανησυχεις και πολυ. Απο ολες τις ασθενειες που μπορει να παθουν τα ψαρακια το Ich ειναι σχετικως απο τις πιο "ακινδυνες". Η ζημια που κανει, ουσιαστικα, ειναι οτι οταν πολλαπλασιαστει πολυ, παει και καθεται πανω στα βραγχια των ψαριων, τα οποια δεν μπορουν πλεον να αναπνευσουν κανονικα και κατα συνεπεια, αποδημουν εις Κυριον .... (μακρια απο μας). Εφοσον εκανες θεραπεια θεωρητικα το εχεις εξαλειψει. Κανονικα λοιπον τωρα πρεπει:

1. να περιμενεις μεχρι να εξαφανιστουν ΟΛΑ τα στιγματα απο τα ψαρια (δηλαδη να φυγουν ολοι οι ενηλικες απο πανω τους και να μπουν στο νερο για αναπαραγωγη). Εκει το φαρμακο θα σκοτωσει τα μωρα. Μεχρι τοτε μην προσθεσεις αλλο φαρμακο αλλα μην κανεις και αλλαγη νερου.

2. Οταν καθαρισουν ολα τα στιγματα να κατεβασεις τη θερμοκρασια εκει που την ειχες πριν αρχισεις θεραπεια, να κανεις 30% αλλαγη στο νερο και να βαλεις καρβουνο.

Επειδη ομως το Ich μπορει να επιμεινει σου προτεινω το εξης: κανε αλλαγη και βαλε καρβουνο. Προσθεσε λιγο αλατι ενυδρειου σε διαλυμα 0,3% (γιατι στο Ich δεν αρεσει το αλατι ... το σκοτωνει) και αφησε τη θερμοκρασια σηκωμενη. Αν εχουν απομεινει ενηλικες Ich στο ενυδρειο, θα ξαναδεις σημαδια στα ψαρια σε 3-5 περιπου μερες, οποτε κανεις μια δευτερη θεαραπεια. Αν δεν δεις τιποτα σε 5 μερες, χαμηλωνεις τη θερμοκρασια και καθαρισες. Αυτο γιατι το Ich για να πολλαπλασιαστει γρηγορα προτιμαει υψηλες θερμοκρασιες. Οποτε για να τσεκαρεις αν υπαρχει διατηρεις τη θερμοκρασια υψηλη.

Τωρα η θεραπεια δεν θα επηρρεασει τις βιολογικες συνθηκες του ενυδρειου - αλλα εξασθενει το ανοσιοποιητικο συστημα των ψαριων, και φυσικα υπερδοσολογια φαρμακων δεν ενδεικνυται ουτως η αλλως.

Καλη επιτυχια και καλη αναρρωση :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαρίνα. Ο Θεός Ποσειδώνας να σ’ έχει καλά :blush::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε Μαρινα!!!!!!!!!

Τα ειπες ολα :blush::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...