Jump to content

ANOIXE O PATOS!


nikos_2600

Recommended Posts

Eixa ena enydrio apo ta carffoyr kai meta apo 3 mhnes zwhs xtes to brady ragise opatos!!! :rasp::wacko: !!!!!ta psaria ta edwsa se enan filo prosorina!!!.to fitro kai ola ta ylika poy eixa mesa(2 fyta) taebala se enan koyba me nero apo to enydrio,poses merres antexoyn etsi?to phga se enan tzama kai moy eipe pws yparxei mia periptwsei na to kanei!!!!alla moy eipa thn deytera na to gemisw afoy kanw polles allages neroy logo ths silikoneis!an den ftiaxtei xereis kaneis na moy pei times kai magazia apo serres kai thess na paw na agorasw ena kainoyrgio???apo 100l ews kai 200l?eimai poly stenaxwrimenos :lmao::lmao::lmao::D

Link to comment
Share on other sites

Εάν σου βάλει σιλικόνη αντιμουχλική, όσες αλλαγές νερού και να κάνεις το ενυδρείο δεν θα μπορεί να δεχτεί ψάρια πλέον... Πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να το κολλήσει (εάν βέβαια διορθώνεται η ζημιά, πράγμα δύσκολο) με σιλικόνη ΕΙΔΙΚΗ για ενυδρεία.

Εάν τελικά κολληθεί, να το αφήσεις 3 ημέρες τουλάχιστον πριν βάλεις νερό μέσα.

Link to comment
Share on other sites

popo den xerw ti silikonh tha balei!!!ena magazi poy kanei tsamaries einai les na xerei aytos!!kalytera dhladh na to petaxw les!!ta ylika poses meres antexoyn mesa sto nero xerei kaneis???tha thelei stwsimo an parw kainoyrgio thn deytera as poyme

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου είδους ζημιές διορθώνονται μόνο αν κολλήσει και ένα δεύτερο πάτο. Το ζήτημα είναι γιατί άνοιξε...

Η σιλικόνη, όπως σου είπε και ο φίλος filoxenos, πρέπει οπωσδήποτε να είναι κατάλληλη για ενυδρεία. Φυσικά και δε χρειάζεται να το πετάξεις... Τα υλικά του φίλτρου θα αντέξουν πολύ λίγο αν δεν έχουν τροφή τα βακτηρίδια, ρίξε ένα μικρό ψάρι στον κουβά, με το φίλτρο σε λειτουργία, και με ένα θερμαντήρα. Αν θα θέλει στρώσιμο εξαρτάται από τις μετρήσεις και μόνο, εγώ προσωπικά θα έριχνα τα ψάρια, μαζί με το νερό που έχεις φυλάξει του ενυδρείου, και θα έριχνα έτοιμα βακτηρίδια που κυκλοφορούν στο εμπόριο λίγο τάισμα και παρακολούθηση ΝΗ3/4. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι τζαμάδες που ξέρω (και ξέρω πολλούς!) δεν έχουν τη κατάλληλη σιλικόνη για ενυδρεία, μερικοί μάλιστα ΔΕΝ το γνώριζαν καν ότι υπάρχει και τέτοια... Μόνον όσοι από αυτούς έχουν ασχοληθεί και το έχουν ψάξει, το γνωρίζουν.

Το ενυδρείο ΕΑΝ φτιάχνεται, μπορείς να προσπαθήσεις να το φτιάξεις μόνος σου, αγοράζοντας την κατάλληλη σιλικόνη και τα κατάλληλα κομμάτια τζαμιών. Ετσι δεν θα το πετάξεις και στη χειρότερη ίσως καταφέρεις να το έχεις σαν δεύτερο βοηθητικό.

Η αποικία του φίλτρου σου για να επιζήσει και στο κουβά, θέλει τις συνθήκες του ενυδρείου που ήταν ή έστω με κάποια σχετική απόκλιση. Αυτό σημαίνει θερμοκρασία ανάλογη και τάισμα ανάλογο. Φυσικά το φίλτρο πρέπει να δουλεύει μέσα στο κουβά. Παλιότερα έχω διατηρήσει έτσι μικρό 400άρι φίλτρο για μία εβδομάδα σε μεγάλο κουβά 18 λίτρων (και με θερμαντήρα όμως μέσα), χωρίς να χάσω την αποικία. Εάν το κάνεις σωστά, αντέχει.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Εγω η8ελα να σε ρωτησω εγγυηση δεν εχει και δευτερο πως σου εσπασε ο πατος?

Link to comment
Share on other sites

Εγω η8ελα να σε ρωτησω εγγυηση δεν εχει και δευτερο πως σου εσπασε ο πατος?

Εγώ δεν ξέρω. αλλά έχω ακούσει πάρα πολλά αρνητικά για τα ενυδρεία του carffoyr δεν ξέρω φυσικά αν υσχίουν αλλά πάλι πρόσφατα πήρε ένα παιδί και μετά από 3 μέρες τα παίξε ο θερμοστάτης και δεν του έμεινε κανένα ψάρι. Και εγώ τα είχα δεί τα ενυδρεία του carffoyr αλλά μου έκανε πολύ εντύπωση το ότι ήταν τσάμπα μπροστά σε άλλα και έτσι δεν πήρα και άρχισα και χαίρομαι που δεν το έκανα....μάλλον ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικόλα, μέτρα τον πάτο σου ενυδρείου σου και πήγαινε σε ένα τζαμά να σου κόψει από χοντρό κρύσταλλο στις διαστάσεις που θες. Αγόρασε ένα σωληνάριο σιλικόνης κατάλληλης για ενυδρειακή χρήση, καθάρισε το υπάρχον τζάμι με ασετόν περιμετρικά και κατά πλάτος ανά 15-20 εκατοστά. Όμοια και στο καινούργιο τζάμι. Άπλωσε ένα κορδόνι (πάχος περίπου 5 χιλιοστά) περιμετρικά στο ενυδρείο και στις λωρίδες, κόλλα το τζάμι και άστο να στεγνώσει για 2 μέρες. Το ξεπλένεις με νερό για 2-3 μέρες και είσαι μια χαρά. Δεν υπάρχει ενυδρείο που να μην επισκευάζεται. Αυτό που μπορεί να συζητηθεί είναι το αν αξίζει, στην περίπτωση σου θα έλεγα ότι αξίζει.

Από κει και πέρα, σχετικά με αυτό που ανέφερε ο φίλος black dragon για τους θερμαντήρες, είναι ένα κομμάτι του εξοπλισμού το οποίο παθαίνει εύκολα ζημιά. Όποιας εταιρείας κι αν είναι. Ο ποιοτικός και επώνυμος θερμαντήρας έχει λιγότερες πιθανότητες να κολλήσει χωρίς όμως αυτό να μας το εξασφαλίζει κάποιος εφόρου ζωής. :rasp: Σε μια προσφορά είχα πάρει κι εγώ ένα ενυδρειάκι του οποίου τόσο ο θερμαντήρας όσο και το φίλτρο πήραν πόδι χωρίς δεύτερη σκέψη. Μην ξεχνάμε ότι είναι οι σπουδαιότεροι μηχανισμοί υποστήριξης του ενυδρείου...

Edit: εγγύηση και να υπάρχει δε νομίζω να καλύπτει το σπάσιμο το οποίο μπορεί εύκολα να οφείλεται σε κακή χρήση. Αλοίμονο αν οι εταιρείες αντικαθιστούσαν περιπτώσεις στις οποίες είναι αδύνατον να αποδείξει ο ιδιοκτήτης ότι δεν ευθύνεται ο ίδιος.

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

to lathos htan diko moy to eixa balei na akoympaei panw se dyo ntoylapia!anemesa eixe miso ponto keno!!!kai thn pathsa egw ftaiw!twra to enydrio to ekane aytos to prwi kai me silikonei poy eixe aytos kai kanei leei!!!aytos moy eipe twra na bale 1 daktylo nero meta apo 6 wres kai to ekanw molis den xanei!!!twra tha kanw allages kai thn deytera tha to gemisw!ston koyba exw bali ton kykloforith kai ton thermostath!sas eyxaristw oloys pantoys tha deixei pws tha paei

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν να σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες γιατί κυριολεκτικά μας βγαίνουν τα μάτια για να διαβάσουμε τέτοια κείμενα με greeklish και κάποιες φορές δεν βγαίνει και νόημα από αυτά που διαβάζουμε...

Τώρα, στο θέμα του ενυδρείου... Εγώ για να σιγουρευτώ ότι δεν έχει γίνει καμιά πατάτα, θα πήγαινα στο μαγαζί του τζαμά και θα ζητούσα να δω το σωληνάριο της σιλικόνης που το κόλλησε ή να μου πει τη μάρκα και τον τύπο. Πρέπει να είσαι 100% σίγουρος ότι δεν μπήκε αντιμουχλική σιλικόνη που θα έρχεται σε επαφή με το νερό, γιατί διαφορετικά θα χάσεις ότι ψάρια βάλεις μέσα αργότερα... Την επισκευή δεν κατάλαβα πως την έκανε, έβαλε καινούριο πάτο (εξωτερικά) πάνω στον παλιό? Ή κόλλησε κομμάτι από μέσα? Νομίζω ότι η καλύτερη/ασφαλέστερη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ο συνδυασμός και των δύο.

Το ενυδρείο πρέπει να το γεμίσεις ΟΛΟ με νερό και να το αφήσεις τουλάχιστον δύο ή τρία 24ωρα για να δεις εάν πράγματι στεγανοποίησε σωστά ή όχι ο πάτος, μετά την επισκευή. Και φυσικά να βάλεις πρώτα από κάτω φελιζόλ ή ειδικό λάστιχο, να πατήσει όλη η επιφάνεια του ενυδρείου.

Οσο για την πιο πάνω επισήμανση του Γιώργου ότι όλα τα ενυδρεία επισκευάζονται, είναι πράγματι σωστή. Οταν έγραψα "εάν επισκευάζεται" εννοούσα ακριβώς το αν αξίζει να επισκευαστεί. Και σε σχέση με τη φασαρία και το κόστος, αλλά και σε σχέση με το τελικό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

τα νεα ειναι καλα!!το εχω 2 μερρες γεματο και ακομη δεν εχει φυγει σταγονα!!!για να δουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην το έβαλες πάλι στο ίδιο σημείο? Αν δεν είναι ομοιόμορφη η επιφάνεια τότε το μέλλον θα είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Εμαθες ποια σιλικόνη χρησιμοποίησε?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει τρεξει ουτε σταγονα!!!!3 μερρες γεματο!!!απο μετρησεις ειμαι καλα!!!!εβαλα και τα ψαρια μου μεσα!!!τωρα για την σιλικονη δεν χερω!!! :rasp: μακαρι να μην εχς προβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

...τωρα για την σιλικονη δεν χερω!!! :rasp:μακαρι να μην εχς προβλημα!!!

Ναι, αλλά με το "μακάρι" δεν κάνουμε δουλειά...

Εάν δεν σου έχει βάλει ο μάγκας από την ειδική για ενυδρεία σιλικόνη, ΜΑΚΑΡΙ να ζήσουν τα ψάρια που θα βάλεις μέσα...

Υ.Σ.: Τόσο δύσκολο σου είναι να μάθεις τι σιλικόνη έβαλε?

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Έλα Νίκο,περασα έξω από το γραφείο σου και το είδα το ενυδρείο πάλι στην ίδια θέση.

Έβαλες τουλάχιστον κατι από κάτω? Φελιζόλ?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τρελός!!!!

:thaman::thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...