Jump to content

malawi..


Recommended Posts

καλησπερα,και καλως σας βρηκα!!

απο βδομαδα παραλαμβανω το καινουργιο ενυδρειο μου, 220λιτρα με διαστασεις 80χ48χ59

και φυσικα θα φιλοξενησει κιχλιδες malawi!! :thaman::thaman:

θα ηθελα να ακουσω τις προτασεις των πιο εμπειρων,καθως απο βδομαδα αρχιζουν οι αγορες..

φιλτρο μαλλον ενα eheim 2028..

απο ψαρια σκεφτομαι:

Labidochromis caeruleus

Protomelas taeniolatus (το ειδα σε φωτο και τραλαθηκα,γινεται να μπει?)

labidochromis mbamba

pseudotropheus acei

ποσα σε συνολο?

αν δεν γινεται να μπει το protomelas,τα αλλα 3 ειδη μπορουν να συνδιαστουν?

θα ηθελα να υπαρχουν κιτρινα και μπλε ειδη..

αν γνωριζεται αλλους συνδιασμους αλλων ειδων,ειμαι γεματος αυτια.. :wootwoot:;)

σας ευχαριστω πολυ!!

Γιαννης

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα και παλι..

απο οτι διαβασα το Protomelas taeniolatus δεν ειναι mbuna,οποτε ακυρο..

περιμενω προτασεις για τα υπολοιπα οποτε..

και μια ερωτηση..αντι για τα acei,υπαρχει καποιο ψαρι που να ταιριαζει με τα υπολοιπα,και να εχει χρωματισμο προς το κοκκινο?

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι..

απο οτι διαβασα το Protomelas taeniolatus δεν ειναι mbuna,οποτε ακυρο..

περιμενω προτασεις για τα υπολοιπα οποτε..

και μια ερωτηση..αντι για τα acei,υπαρχει καποιο ψαρι που να ταιριαζει με τα υπολοιπα,και να εχει χρωματισμο προς το κοκκινο?

σας ευχαριστω

καλημερα Γιαννη και καλη επιτυχια στο καινουριο σου ενυδρειο!!

τα ψαρια που εχεις σκεφτει να παρεις ταιριαζουν μεταξυ τους εκτος φυσικα απο τα protomelas τα οποια το ειπες μονος σου οτι δεν ταιριαζουν.

παντως να αναφερω πως πρεπει να ακολουθησεςι πιστα τη διαδικασια στρωσιματος κτλ και μετα να προχωρησεις σε αγορες ψαριων.

απο ειδη mbuna που μπορεις να βαλεις μπορεις να κοιταξεις αυτα που εχω εγω και βρισκονται στην υπογραφη μου. σε mbuna "ολυμπιακους" παντως θα δυσκολευτεις...

παντως τα iodotropheus sprengerae κοκκινιζουν, πορτοκαλιζουν και μωβιζουν λιγο!!!

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε malawi,

σε ευχαριστω για τον χρονο σου..

εννοειται πως θα στρωθει το ενυδρειο πρωτα..

απο βδομαδα θα στηθει το aquascape και θα ξεκινησει το στρωσιμο μαλλον..καλυτερο θα ηταν με τη μεθοδο της αμμωνιας ή του μπολιασματος?εχω ηδη ενα ενυδρειο που τρεχει ομως οχι με malawi..

ποσα ατομα θα προτεινες απο καθε ειδος??

σε ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε malawi,

σε ευχαριστω για τον χρονο σου..

εννοειται πως θα στρωθει το ενυδρειο πρωτα..

απο βδομαδα θα στηθει το aquascape και θα ξεκινησει το στρωσιμο μαλλον..καλυτερο θα ηταν με τη μεθοδο της αμμωνιας ή του μπολιασματος?εχω ηδη ενα ενυδρειο που τρεχει ομως οχι με malawi..

ποσα ατομα θα προτεινες απο καθε ειδος??

σε ευχαριστω..

εγω θα το εκανα με μπολιασμα οπως ολα μου τα ενυδρεια (εκτος απο το πρωτο πρωτο)! καλυτερα για βαλεις 2 ειδη απο 3-4 μελη (με ενα αρσενικο στο καθε ειδος ) και αργοτερα να βαλεις αλλο ενα με 2 ειδη. βεβαια να εχεις κατα νου τις πολλες πετρες που θα χρειαστεις για να εχουν κρυψωνες και να μειωθει η επιθετικοτητα και τα μικρα που θα αποκτησεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα το εκανα με μπολιασμα οπως ολα μου τα ενυδρεια (εκτος απο το πρωτο πρωτο)! καλυτερα για βαλεις 2 ειδη απο 3-4 μελη (με ενα αρσενικο στο καθε ειδος ) και αργοτερα να βαλεις αλλο ενα με 2 ειδη. βεβαια να εχεις κατα νου τις πολλες πετρες που θα χρειαστεις για να εχουν κρυψωνες και να μειωθει η επιθετικοτητα και τα μικρα που θα αποκτησεις.

σε ευχαριστω και παλι..ετσι θα κινηθω.. :thaman:

με βοηθησες πολυ..αλλο να εχεις διαμορφωση μια αποψη απο οσα εχεις διαβασει και να την θεωρεις σωστη,και αλλο να σου την επιβεβαιωνει και ενας πολυ πιο εμπειρος!!

μια τελευταια ερωτηση μονο..σχετικα με το μπολιασμα..πως ακριβως να το κανω?δεν το εχω ξανακανει..δεν παιζει ρολο που το αλλο ενυδρειο δεν εχει καμια σχεση μα malawi?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω και παλι..ετσι θα κινηθω.. :thaman:

με βοηθησες πολυ..αλλο να εχεις διαμορφωση μια αποψη απο οσα εχεις διαβασει και να την θεωρεις σωστη,και αλλο να σου την επιβεβαιωνει και ενας πολυ πιο εμπειρος!!

μια τελευταια ερωτηση μονο..σχετικα με το μπολιασμα..πως ακριβως να το κανω?δεν το εχω ξανακανει..δεν παιζει ρολο που το αλλο ενυδρειο δεν εχει καμια σχεση μα malawi?

ουσιαστικα πρεπει να εχεις στρωμενα υλικα φιλτρου (ή φιλτρο) απο στρωμενο ενυδρειο και καποια ποσοτητα νερου ωστε στο συστημα να φανει σαν μια αλλαγη νερου με την προσθηκη του φρεσκου. απο εκει και περα ή συνθηκες σου (ph, κτλ) θα διαμορφωθουν απο εσενα, δηλ. με την προσθηκη πετρων, αμμου, ισως αραγωνιτη , ρυθμιση θερμοκρασιας κτλ.

εχεις δουλιτσα αλλα αυτο ειναι το πιο ωραιο κομματι!!! :thaman:

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

εχεις δουλιτσα αλλα αυτο ειναι το πιο ωραιο κομματι!!! :thaman:

συμφωνω απολυτα!! :wootwoot:

σε ευχαριστω παρα πολυ και παλι..ξεκιναω απο βδομαδα..

και θα σας ενημερωνω..

:thaman:

φιλικα Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα!! :wootwoot:

σε ευχαριστω παρα πολυ και παλι..ξεκιναω απο βδομαδα..

και θα σας ενημερωνω..

:thaman:

φιλικα Γιαννης

να'σαι καλα Γιαννη... καλα ψωνια κιολας!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

καλα ψωνια κιολας!!! :thaman:

ευχαριστω!!

by the way..μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου..!! :thaman:

πολυ ομορφη δουλεια..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!!

by the way..μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου..!! :thaman:

πολυ ομορφη δουλεια..

να'σαι καλα. περιμενουμε και δικη σου παρουσιαση μολις εισαι ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

να'σαι καλα. περιμενουμε και δικη σου παρουσιαση μολις εισαι ετοιμος!

σιγουρα θα την εχετε..εγω να δεις πως την περιμενω..

αν μπορεις να μου υποδειξεις κανενα καταστημα για αμμο,πετρες κτλ,θα σου ημουν υποχρεος..

και με πμ αν θες..οπως και να'χει,σε ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα θα την εχετε..εγω να δεις πως την περιμενω..

αν μπορεις να μου υποδειξεις κανενα καταστημα για αμμο,πετρες κτλ,θα σου ημουν υποχρεος..

και με πμ αν θες..οπως και να'χει,σε ευχαριστω..

εγω ψωνιζω απο εδω

http://www.gardenideas.gr/web/contact.html

και ειμαι ευχαριστημενος. εσυ επιλεγεις παντα βεβαια!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες και εσύ στον κόσμο των κιχλίδων μαλάουι και ιδιαίτερα σε αυτό των mbuna.

Εγώ ξεκίνησα πριν δύο μήνες και ψάχνω συνεχώς. 220 λίτρα. Συστήνω εξωτερικό δυνατό φίλτρο γιατί θα δείς πολλή κίνηση και σκάψιμο.

Δες και τα Pseudotropheus Acei, πολύ ήσυχα ψαράκια δες επίσης Pseudotropheus Saulosi. Μαζί με Lapidochroms caeruleus θα είναι πολύ καλός συνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

ok..σε ευχαριστω ακομη μια φορα..

θα τους επισκεφτω μαλλον..

λοιπον,θα τα πουμε απο βδομαδα με φωτογραφιες αποτο στησιμο πρωτα ο θεος!! :thaman:

καλο σαββατοβραδο..

Link to comment
Share on other sites

καλώς όρισες και εσύ στον κόσμο των κιχλίδων μαλάουι και ιδιαίτερα σε αυτό των mbuna.

Εγώ ξεκίνησα πριν δύο μήνες και ψάχνω συνεχώς. 220 λίτρα. Συστήνω εξωτερικό δυνατό φίλτρο γιατί θα δείς πολλή κίνηση και σκάψιμο.

Δες και τα Pseudotropheus Acei, πολύ ήσυχα ψαράκια δες επίσης Pseudotropheus Saulosi. Μαζί με Lapidochroms caeruleus θα είναι πολύ καλός συνδυασμός.

καλησπερα φιλε μου..σε ευχαριστω για το καλοσωρισμα..

τα acei τα εχω στην λιστα μου ηδη.. :thaman:

τα Pseudotropheus Saulosi ειναι πολυ ομορφα!!θα μπορεσω να βαλω και τεταρτο ειδος?η θα πρεπει να αφησω ενα απο τα 3 που αρχικα με ενδιαφερουν?

Link to comment
Share on other sites

Δες επίσης pseudotropheus greshakei. Είναι και αυτό mbuna. Έχω δεί ενήλικο ψάρι και είναι φανταστικό. Το θηλυκό του είδους είναι καφέ προς κόκκινο. Ψάξε το! Αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου..σε ευχαριστω για το καλοσωρισμα..

τα acei τα εχω στην λιστα μου ηδη.. :thaman:

τα Pseudotropheus Saulosi ειναι πολυ ομορφα!!θα μπορεσω να βαλω και τεταρτο ειδος?η θα πρεπει να αφησω ενα απο τα 3 που αρχικα με ενδιαφερουν?

Απλά σου δίνουμε πληροφορίες για να μπορέσεις να διαλέξεις. Εγώ προσωπικά έχω αλλάξει πολλές φορές επιλογή! :thaman: .Ο φίλος Malawi να είναι καλά για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σου δίνουμε πληροφορίες για να μπορέσεις να διαλέξεις. Εγώ προσωπικά έχω αλλάξει πολλές φορές επιλογή! :thaman: .Ο φίλος Malawi να είναι καλά για την βοήθεια.

σας ευχαριστω για τις πληροφοριες..

η αληθεια ειναι οτι κι εμενα με βοηθησε πολυ ο malawi και τον ευχαριστω θερμα..

οπως και εσενα..θα το ψαξω για τα ψαρια..εχω καιρο ακομα..

καλο βραδυ σε ολους..

Link to comment
Share on other sites

να'στε καλα παιδες . αυτο ειναι το νοημα , να βοηθαμε ολοι ολους σε οτι τυχαινει να γνωριζουμε... γι'αυτο συνεχιστε ολοι να διαδωσουμε το χομπυ!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

να'στε καλα παιδες . αυτο ειναι το νοημα , να βοηθαμε ολοι ολους σε οτι τυχαινει να γνωριζουμε... γι'αυτο συνεχιστε ολοι να διαδωσουμε το χομπυ!!! ;)

συμφωνω απολυτα!!και ευχαριστω οσους με εχουν βοηθησει μεχρι τωρα,πραγμα που ελπιζω να ,μπορεσω να κανω κι εγω..

παντως ηδη εχω "ψησει" ενα φιλο μου να μπει στο χωρο,και απο βδομαδα θα του δωσω το μικρο που εχω τωρα.. :thaman::thaman:

τελικα,θα ρωτησω και αλλα πραγματα..(δεν γλιτωσατε.. :wootwoot: )

για τα ενυδρεια malawi,ποια υγρα τεστ πρεπει να εχουμε?εκτος απο ph,no2,no3,gh,kh?

εσεις με πιο τροπο τα στρωσατε τα ενυδρεια σας?με αμμωνια?θα αργησει πολυ ε?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα!!και ευχαριστω οσους με εχουν βοηθησει μεχρι τωρα,πραγμα που ελπιζω να ,μπορεσω να κανω κι εγω..

παντως ηδη εχω "ψησει" ενα φιλο μου να μπει στο χωρο,και απο βδομαδα θα του δωσω το μικρο που εχω τωρα.. :thaman::thaman:

τελικα,θα ρωτησω και αλλα πραγματα..(δεν γλιτωσατε.. :wootwoot: )

για τα ενυδρεια malawi,ποια υγρα τεστ πρεπει να εχουμε?εκτος απο ph,no2,no3,gh,kh?

εσεις με πιο τροπο τα στρωσατε τα ενυδρεια σας?με αμμωνια?θα αργησει πολυ ε?

Φίλε Γιάννη, αυτά τα υγρά τεστ έχω και εγώ. Απλά για τα βασικά ΡΗ, ΝΟ2 και ΝΗ3 έχω αγοράσει δύο από διαφορετικές εταιρείες γαπλά για να βλέπω καλύτερα την απόκληση των αποτελεσμάτων. (την έχω πάθει στο παρελθόν από τεστ).

Αν αυτό φαίνεται υπερβολικό, δεν ξέρω, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω in the pond..

ξεχασα το NH3!!εννοειται οτι πρεπει να το εχουμε..το NH4 ειναι απαραιτητο?

σχετικα με το στρωσιμο,εσυ τι εκανες?διαβασα το θεμα που αφορα το δικο σου ενυδρειο,αλλα δεν αναφερεις με ποια διαδικασια νομιζω..

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω in the pond..

ξεχασα το NH3!!εννοειται οτι πρεπει να το εχουμε..το NH4 ειναι απαραιτητο?

σχετικα με το στρωσιμο,εσυ τι εκανες?διαβασα το θεμα που αφορα το δικο σου ενυδρειο,αλλα δεν αναφερεις με ποια διαδικασια νομιζω..

Από ότι ξέρω, αν κάνεις συχνά αλλαγές νερού, το ΝΗ4 παραμένει χαμηλό. Αν κάποιος πιο έμπειρος το δει, ας διορθώσει. Δεν

Εγώ βασικά έστρωσα το ενυδρείο μου με ζωντανά βακτήρια καθημερινά και τάιζα με τροφή κάθε τρεις μέρες. Το αναφέρω σε άλλο ποστ. Έβαλα χρυσόψαρα (2) μετά τον μήνα αλλά όταν ταΐζουν πολλοί στο σπίτι χωρίς να το γνωρίζεις τότε ανεβαίνουν βέβαια και οι τιμές!!! :thaman:

Να το προσέξεις αυτό. Ειδικά όταν το μαθαίνεις μετά από μια βδομάδα! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω, αν κάνεις συχνά αλλαγές νερού, το ΝΗ4 παραμένει χαμηλό. Αν κάποιος πιο έμπειρος το δει, ας διορθώσει. Δεν

Εγώ βασικά έστρωσα το ενυδρείο μου με ζωντανά βακτήρια καθημερινά και τάιζα με τροφή κάθε τρεις μέρες. Το αναφέρω σε άλλο ποστ. Έβαλα χρυσόψαρα (2) μετά τον μήνα αλλά όταν ταΐζουν πολλοί στο σπίτι χωρίς να το γνωρίζεις τότε ανεβαίνουν βέβαια και οι τιμές!!! ;)

Να το προσέξεις αυτό. Ειδικά όταν το μαθαίνεις μετά από μια βδομάδα! :wootwoot:

το ξερω αυττο,και απαγορευεται σε ολους τους υπολοιπους σπιτι η οποιαδηποτε ενασχοληση με το ενυδρειο,εκτος απο το χαζεμα.. :thaman::thaman:

αν δεν ειναι κοπος,βαλε τι λινκ απο το ποστ που περιγραφεις το στρωσιμο,γιατι δεν μπορω να το εντοπισω..

thanks again!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...