Jump to content

ΕΘΕΑΘΗ ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ


kazanasb

Recommended Posts

post-238-1174511587_thumb.jpgpost-238-1174511575_thumb.jpgpost-238-1174511558_thumb.jpgpost-238-1174511545_thumb.jpgpost-238-1174511532_thumb.jpgpost-238-1174511457_thumb.jpgΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΕΝΔΡΥΟ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ Η ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΕΙΧΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΜΠΗΚΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΜΟΝΗ 2 ΜΗΝΩΝ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΟΥ

Carcharhinus melanopterus

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 220Μ Χ 85Π Χ 85Υ

Link to comment
Share on other sites

post-238-1174511587_thumb.jpgpost-238-1174511575_thumb.jpgpost-238-1174511558_thumb.jpgpost-238-1174511545_thumb.jpgpost-238-1174511532_thumb.jpgpost-238-1174511457_thumb.jpgΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΕΝΔΡΥΟ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΠΟΥ Η ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ ΕΙΧΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΜΠΗΚΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΜΟΝΗ 2 ΜΗΝΩΝ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΟΥ

Carcharhinus melanopterus

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ 220Μ Χ 85Π Χ 85Υ

Αυτό κι άν είναι θέαμα!

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ ΕΝ ΩΡΑ ΦΑΓΗΤΟΥ!!!!!

Τί τρώει?

...και μην μου πεις κρέας! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΟΚΙΜΑΖΩΝΤΑΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΠΩΣ ΣΑΡΔΕΛΕΣ,ΚΕΦΑΛΟΠΟΥΛΟΑ ΚΑΛΑΜΑΡΙ ΧΤΑΠΟΔΙ ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ (ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΕ ΠΕΙΝΑ) ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τ Ε Λ Ε Ι Ο ! ! ! ! ! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα οσο ωραιο και να ειναι το θεαμα το συγκεκριμενο ενυδρειο δεν ειναι καταλληλο για τον Carcharhinus melanopterus!

Σε πολυ λιγο καιρο θα υπαρχουν τεραστια προβληματα αφου το ψαρι δεν θα μπορει να στριψει με ασχημα αποτελεσμα (stress, τραυματισμους κτλ)! Μιλαμε για ενα καρχαρια που στην φυση πλησιαζει τα 2 μετρα και περα απο αυτο εχει τεραστιες αναγκες χωρου για να κολυμπαει!

Αν ψαξεις λιγο στο Internet θα δεις οτι προτεινουν ενυδρειο 5000 γαλονια (περιπου 19.000 λιτρα) και κατα προτιμηση κυκλικο!

Καταλαβαινω οτι εσυ απλα μας μεταφερεις τις εντυπωσεις απο το ενυδρειο του φιλου σου...καταλαβαινω επισης ποσο δυσκολο θα ειναι τωρα να επιστραφει ο καρχαριας αλλα δεν υπαρχει αλλη λυση... πιστεψε με! Η απογοητευση που θα νιωσει οταν τον χασει θα ειναι πολυ μεγαλυτερη... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε θα πρέπει να κάνουμε κάτι σαν χομπίστες γι' αυτό...

Το κακό ξεκινάει από αυτούς που τους εμπορεύονται...

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΑΞΙΜΟΥΜ 1,6 ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΙΟ ΨΑΡΙ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΑΞΙΜΟΥΜ 1,6 ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΙΟ ΨΑΡΙ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ?

Κανεις λαθος...στην φυση μεγαλωνει 1.90 - 2.00 μετρα...πες οτι θα φτασει 1.20 ... δεν θα εχει προβλημα σε ενα ενυδρειο με 85 εκ πλατος ??? Λες ολα τα βιβλια και ολα τα site να κανουν λαθος ??

Το θεμα ειναι οτι στο συγκεκριμενο ενυδρειο δε θα καταφερει να ζησει για να φτασει τετοια μεγεθη :thaman:

Δες εδω (1 feet = 33εκ περιπου)

http://www.wetwebmedia.com/blacktipshark.htm

και βεβαια εδω: http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSum...FTOKEN=35097993

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου kazanasb δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τους καρχαρίες με άλλα τροπικά είδη ψαριων αφού οι ανάγκες τους σε λίτρα είναι κατά πολύ μεγαλύτερες.

Η κίνηση σε αυτά τα ψάρια είναι το βασικότερο μιας και σε λίγα λεπτά αδράνειας πεθαίνουν από ασφυξία.

Ο Carcharhinus melanopterus στα ενυδρεία δεν ξεπερνάει το 1.20m. :thaman:

Σαν πλάτος το ενυδρείο θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 1.50m...

Τα 85cm πλάτος θα δημιουργήσουν πρόβλημα στο ζωντανό στο άμεσο μέλλον αφού δεν θα μπορεί να στριβεί με ευκολία. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Σαν επιβεβαίωση των ανωτέρω υπάρχει και το σχετικά πρόσφατο παράδειγμα του γνωστού αντίστοιχου καρχαρία "Ζαχαρία", ο οποίος ζούσε σε 2.500 λίτρα ενυδρείο (κάπου στο Παγκράτι), είχε φτάσει περί τους 60 πόντους αν θυμάμαι καλά και όταν τον κοιτούσες να κολυμπάει έβλεπες πεντακάθαρα ότι το ζωντανό στενευόταν αφάνταστα εκεί μέσα... Ασε που ήταν γεμάτος πληγές από τα κοπανήματα στα τζάμια και στις πέτρες... Με τα πολλά, βρέθηκε στον Θαλασσόκοσμο στη Κρήτη, μετά από σοφή απόφαση του ιδιοκτήτη του. Οπου δυστυχώς νομίζω ότι τελικά κατάληξε άδοξα, από κάποιο "λάθος" που έγινε από τους υπεύθυνους εκεί...

Δεν κάνουν αυτά τα ζώα σε τέτοια ενυδρεία...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν γίνετε όλα τα ψάρια να μπαίνουν μέσα σε τζάμια. Το θέαμα το βρίσκω πάρα πολύ καλό άπαιχτο και εξωτικό. Το να λες οτι έχω καρχαρία σε ενυδρείο είναι ένα διαφορετικό συναίσθημα αλλά θα σύμφωνήσω με τους άλλους οτι θα πρέπει να σκεφτόμαστε και τις ανάγκες του ζώου ψαριού ή οποιουδήποτε άλλου ζωντανού οργανισμού. Απο πού τον πήρες; Είχα δει έναν τέτοιο στο water inν την περασμένη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντυπωσιακό να θαυμάζεις αυτό το μεγαλόπρεπο, ψάρι μέσα στο σπίτι σου.

Θα συμφωνήσω όμως, πως πρώτα θα πρέπει να του εξασφαλίσουμε, έστω και τις ελάχιστες, απαιτήσεις, που επιβάλλεται να έχει, για να μπορέσει να προσαρμοστεί σε συνθήκες αιχμαλωσίας.

Η φύση έχει καταδικάσει αυτό το ζώο, να βρίσκεται σε συνεχή κίνηση, για μπορεί να αναπνέει. Για το λόγο αυτό, επιβάλλεται η απρόσκοπτη κίνησή του μέσα στο χώρο, που τον φιλοξενεί.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και ο Φίλος μας να τον χαρεί για πολλά χρόνια στο ενυδρείο του, το οποίο αργότερα μπορεί να το αναβαθμίσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω οτι το θεαμα ειναι ωραιο αλλα δεν θα ηθελα ενα τετοιο ψαρι να βρισκεται σε ενυδρεια

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα οσο ωραιο και να ειναι το θεαμα το συγκεκριμενο ενυδρειο δεν ειναι καταλληλο για τον Carcharhinus melanopterus!

Σε πολυ λιγο καιρο θα υπαρχουν τεραστια προβληματα αφου το ψαρι δεν θα μπορει να στριψει με ασχημα αποτελεσμα (stress, τραυματισμους κτλ)! Μιλαμε για ενα καρχαρια που στην φυση πλησιαζει τα 2 μετρα και περα απο αυτο εχει τεραστιες αναγκες χωρου για να κολυμπαει!

Αν ψαξεις λιγο στο Internet θα δεις οτι προτεινουν ενυδρειο 5000 γαλονια (περιπου 19.000 λιτρα) και κατα προτιμηση κυκλικο!

Νομιζετε πως οταν οι ειδικοι προτεινουν αυτες τις διαστασεις για ενα σωστο ενυδρειο με τα ψαρια σε ενηλικο μεγεθος ειναι λαθος? Πως μπορουμε να βαλουμε αυτα τα ψαρια σε ενα κλουβι που τα περιοριζει σε τρομακτικα δραματικο βαθμο, επειδη απλα μας αρεσει το ψαρι?

Οταν πηρε αυτο το ψαρι ο οποιος ιδιοκτητης. Ρωτησε τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χριαζετε αυτο το ψαρι? Εμαθε τι πραγματικα χρειαζετε, διαβασε στο διαδυκτιο? Εμαθε τι ειναι αυτο το ψαρι, τι βιοτοπο εχει και τι ακριβως αναγκες εχει ή απλα του αρεσε και απλα το πηρε?

Αυτα ειναι εγκληματικα λαθη τα οποια ο ιδιοκτητης ποτε δεν πληρωνει, αλλα το θυμα ειναι παντα το ψαρι. Προσωπικα γνωριζω τα τελευταια 5 χρονια τουλαχιστον για 6 Μελανοπτερους οι οποιοι αφησαν τον κοσμο τουτο σε διαφορα λαθος συστηματα. Και υποψην, 6 μελανοπτερους ειχα δει σε ενυδρεια στη ζωη μου εως τωρα......

Κριμα και παλι κριμα...... :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Είναι εντυπωσιακό να θαυμάζεις αυτό το μεγαλόπρεπο, ψάρι μέσα στο σπίτι σου.

εγώ εδώ θα διαφωνήσω με τον φίλο μου το Νίκο ..

.. είναι θλιβερό το θέαμα κατά τη γνώμη μου . :thaman:

.. τη μεγαλοπρέπεια του θα τη δεις στον ωκεανό η σε μεγάλα δημόσια ενυδρεία …

.. σε reef ενυδρεία που έχουμε συνήθως βλέπεις τα ζωντανά να έχουν παρόμοιες δραστηριότητες με αυτές που θα έβλεπες και στη φύση ..

..

εδώ τι βλέπουμε ? έχει καμία σχέση με αυτό που θα βλέπαμε στη φύση?

οι έμποροι πουλάνε ότι γυρεύει η πελατεία ..

Link to comment
Share on other sites

...οι έμποροι πουλάνε ότι γυρεύει η πελατεία ...

Φίλε Τάσο, ειδικά στο χώρο του χόμπι μας, δυστυχώς ισχύει σε μεγάλο βαθμό το ανάποδο...

Ούτε και μπορώ να μετρήσω το πόσο συχνά έχω ακούσει σε ενυδρειομάγαζα κάποιον αρχάριο (και όχι μόνο...) που ψωνίζει το πρώτο του ενυδρείο (και όχι μόνο...) να λέει στο πωλητή:

- Ααααα..! Τι ωραίο ψαράκι είναι αυτό...! Βάλε μου και από αυτά τρία...



Και φυσικά αυτός συνήθως τα πιάνει βιαστικά και τα βάζει στη σακούλα (μήπως και το μετανιώσει ο πελάτης) χωρίς βέβαια να γίνεται κανείς λόγος για συμβατότητες, μεγέθη, ειδικές συνθήκες, παραμέτρους νερού και τα λοιπά... και τα λοιπά... :thaman: Εκτιμώ ότι βασικά είναι ευθύνη των καταστημάτων να μην φέρνουν και να μην εμπορεύονται τέτοια ψάρια. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να αρνούνται να εκτελούν και τέτοιες παραγγελίες, όταν τύχει και συμβαίνει και αυτό από κάποιους "χομπίστες"...

Αλλά βλέπεις το κυνήγι του κέρδους δεν αφήνει περιθώρια για συναισθηματισμούς στο "ανώτερο είδος" μας...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τρομαχτικα ερωτηματικα για αυτο το ενυδρειο. Τι φιλτραρισμα εχει. Τι ροη εχει το ενυδρειο. Δεν θα αναφερθω σε ψυχτικο για το καλοκαιρι κτλ. Η ροη απο οτι βλεπω ειναι μικρη. Οι φυσαλιδες εχουν ελαχιστη κινηση και μονο 2 αντλιες βλεπω στο ενυδρειο. Υπαρχει καποιο sump, skimmer, βιολογικο φιλτρο? Επισεις οι αντλιες με αυτα τα στομια που εχουνε πως θα μπρεσουνε να δωσουνε σωστη και αρκετη ροη στο ενυδρειο?

Πολυ θα ηθελα αυτα τα ερωτηματα να απαντηθουνε διοτι φοβαμε πως το ζωντανο πιθανον να μην εχει απο τωρα τις σωστες συνθηκες νερου που του αναλογουνε... Και ειναι κριμα να εχουμε μια τετοια απροσεχτη και χωρις το αναλογο υποβαθρο κινηση. Δεν κανουμε ενυδρεια στο περιπου. Αλλα με βαση τι θα φιλοξενησουμε. Για αυτο και με εχει στεναχωρηση πολυ αυτη η κατασταση.. :thaman:

Επισης μπορουμε ανετα να δουμε πως το ενυδρειο εχει και αλλους κατοικους... Οι οποιοι συντομα θα γινουν μεζες.. Ισως να υπηρχαν και αλλα ψαρια στο προσφατο παρελθον.

post-238-1174511575_thumb.jpg

Στο σωληνα αριστερα περιπου στη μεση υπαρχει ενα αλλο ψαρι κατα πασα πιθανοτητα. Σαν Σαλιαρα φαινετε.

post-238-1174511532_thumb.jpg

Eδω στο κατω μερος της φωτογραφιας μπορει καποιος να δει ενα damsel. Το ποιο πιθανο τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?

ΤΟ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΣΩΛΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΦΑΛΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΓΙΑ ΜΕΖΕΣ ΜΗΠΩΣ ΦΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΤΑΜΣΕΛ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΦΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΚΑΡΧΑΡΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΝΕΙ ΜΕ ΝΤΑΜΣΕΛ.

Έγινε επεξεργασία - kazanasb
Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει έτσι, δυστυχώς... Φοβάμαι ότι ήδη είναι μικρός ο χώρος, απ' όσο μπορώ να κρίνω από τις φωτογραφίες

Σαν επιβεβαίωση των ανωτέρω υπάρχει και το σχετικά πρόσφατο παράδειγμα του γνωστού αντίστοιχου καρχαρία "Ζαχαρία", ο οποίος ζούσε σε 2.500 λίτρα ενυδρείο (κάπου στο Παγκράτι), είχε φτάσει περί τους 60 πόντους αν θυμάμαι καλά και όταν τον κοιτούσες να κολυμπάει έβλεπες πεντακάθαρα ότι το ζωντανό στενευόταν αφάνταστα εκεί μέσα... Ασε που ήταν γεμάτος πληγές από τα κοπανήματα στα τζάμια και στις πέτρες... Με τα πολλά, βρέθηκε στον Θαλασσόκοσμο στη Κρήτη, μετά από σοφή απόφαση του ιδιοκτήτη του. Οπου δυστυχώς νομίζω ότι τελικά κατάληξε άδοξα, από κάποιο "λάθος" που έγινε από τους υπεύθυνους εκεί...

Δεν κάνουν αυτά τα ζώα σε τέτοια ενυδρεία...

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα οσο ωραιο και να ειναι το θεαμα το συγκεκριμενο ενυδρειο δεν ειναι καταλληλο για τον Carcharhinus melanopterus!

Σε πολυ λιγο καιρο θα υπαρχουν τεραστια προβληματα αφου το ψαρι δεν θα μπορει να στριψει με ασχημα αποτελεσμα (stress, τραυματισμους κτλ)! Μιλαμε για ενα καρχαρια που στην φυση πλησιαζει τα 2 μετρα και περα απο αυτο εχει τεραστιες αναγκες χωρου για να κολυμπαει!

Αν ψαξεις λιγο στο Internet θα δεις οτι προτεινουν ενυδρειο 5000 γαλονια (περιπου 19.000 λιτρα) και κατα προτιμηση κυκλικο!

Καταλαβαινω οτι εσυ απλα μας μεταφερεις τις εντυπωσεις απο το ενυδρειο του φιλου σου...καταλαβαινω επισης ποσο δυσκολο θα ειναι τωρα να επιστραφει ο καρχαριας αλλα δεν υπαρχει αλλη λυση... πιστεψε με! Η απογοητευση που θα νιωσει οταν τον χασει θα ειναι πολυ μεγαλυτερη... :thaman:

τυραννιεται το καημενο!!!!! :thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε θα πρέπει να κάνουμε κάτι σαν χομπίστες γι' αυτό...

Το κακό ξεκινάει από αυτούς που τους εμπορεύονται...

σωστος αλλα οι εμποροι ψαχνουν μονο το κερδος τους :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?

Σε αυτο το ενυδρειο το ψαρι θα δυσφορει σε 1-2 χρονια TOP. Μετα τι θα το κανει? Ετσι ευκολα θα κανει αλλο ενυδρειο? Ή η μεταφορα του τερατος θα ειναι ευκολη για αλλου?

ΤΟ ΨΑΡΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗ ΣΩΛΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΦΑΛΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΓΙΑ ΜΕΖΕΣ ΜΗΠΩΣ ΦΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΤΑΜΣΕΛ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΦΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΝ ΚΑΡΧΑΡΙΑ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΝΕΙ ΜΕ ΝΤΑΜΣΕΛ.

Εχω δει 2 μελανοπτερους σε ποιο μεγαλο ενυδρειο απο το δικο σου με 20 damsel. Σε 6 μηνες δεν υπηρχε παρα μονο 1. Μπροστα στα ματια μου γιατι παω για καφε εκει εχει φαει 2. Μετα απο 1 χρονο ζουσε μονο ο ενας. Και τωρα 2 χρονια μετα δεν ζει κανενας.... Σε διαστασεις 2,5Χ1,5,1,5. Σημαντικα μεγαλυτερο θα ελεγα.

Το μεγαλυτερο λαθος που κανει ο κοσμος ειναι 1. Δεν βλεπει πως θα παει το ενυδρειο σε βαθος χρονου, αλλα πως παει τωρα. Δυστηχως ομως οπως οι ανθρωποι μεγαλωνουν, ετσι και τα ζωντανα εχουν το ιδιο και θελουν τον απαραιτητο χωρο για επιβιωση τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα θέματα που μονολογείς μέσα σου να γράψω ή να μην γράψω........

Χιλιοειπωμένα από αρκετούς είτε θέλουμε να το δεχθούμε ή όχι το χόμπι μας δεν είναι και το ευγενέστερο

Για το θαλασσινό νερό ακόμα χειρότερα μιας και οι περισσότεροι οργανισμοί από την ελευθερία του απέραντου ωκεανού τα περιορίζουμε 50,100,200,500,1000,2000 λίτρα.

Ναι αγαπάμε τα ζωντανά μας και θέλουμε να νοιώθουν όσο το δυνατό καλύτερα και πιο κοντά στις συνθήκες που ζούσαν.

Για τον συγκεκριμένο ον σαν εξελιγμένος κυνηγός με απρόσβλητο ανοσοποιητικό σύστημα στο φυσικό του περιβάλλον και αν διαθέτει το σύστημα εντοπισμού θηράματος μεταξύ άλλων και με συχνότητες όπως τα μεγαλύτερα ξαδέλφια του ίσως να "τρώει" να του επιστρέφουν διαρκώς και ασταμάτητα από τα τζάμια που τον περιβάλουν ανεξήγητα ίσως γι αυτό.

Τελείως φιλικά πάντως αν ήταν δικό μου θα το κρατούσα για τα δικά μου μάτια μόνο.

Για τον λίγο καιρό και για τους λόγους πού ανέφεραν παραπάνω ήταν καταδικασμένος να ζήσει στο γυάλινο "κλουβί" του. :thaman:

Έγινε επεξεργασία - Zeroboy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...