Jump to content

Μικρός θερμοστάτης


Recommended Posts

Αυτό το καιρό φτιάχνω μερικά μικρά ενυδρεία 15 περίπου λίτρων για μονομάχους.

Ψάχνοντας λοιπόν για κατάληλο θερμαντήρα μου πρότειναν κάποιους μικρούς που κρατάνε λέει τη θερμοκρασία σταθερή στους 26-27 C.

Τους έχει δουλέψει κανείς? Αξίζουν?

Είναι ρυθμισμένοι στους 26-27 βαθμούς και σβήνουν μόλις τους πιάσουν ή δουλεύουν συνεχώς με κίνδυνο κάποια στιγμή να γίνει σούπα ο μονομάχος μου?

Το κόστος τους είναι το μισο από έναν jager 25 W και αν τελικά φτιάξω καμιά δεκαριά ενυδρεία γινεται σημαντική η διαφορά.

Τι λέτε?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να βάλεις κάποια φώτο φίλε Γιώργη καλό θα ήταν... :thaman: Γενικά, όταν η ποσότητα του νερού είναι τόσο μικρή επιλέγουμε αντίστοιχα μικρούς θερμαντήρες γιατί ακόμα και όταν σβήσουν εξακολουθούν να αποβάλουν θερμοκρασία στο νερό. Η αναλογία watt/lt καλό είναι να μην υπερβαίνει το 1:1 αλλά να είναι της τάξης του 0.75:1 ώστε α)να μην έχεις το φαινόμενο που σου ανέφερα και β)να μην έχεις απότομες μεταβολές (άνοδο) στη θερμοκρασία. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω φωτό. Σε μαγαζί μου τον δείξανε.

Ήταν πλακέ, ορθωγώνιος καμια δεκαριά πόντους και πρασινωπός.

Αν θυμώμουν μάρκα ή τύπο θα το googlαρα και θα βρίσκαμε άκρη.

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω φωτό. Σε μαγαζί μου τον δείξανε.

Ήταν πλακέ, ορθωγώνιος καμια δεκαριά πόντους και πρασινωπός.

Αν θυμώμουν μάρκα ή τύπο θα το googlαρα και θα βρίσκαμε άκρη.

Εάν πρόκειται για αυτόν που σου δείχνω στη φωτογραφία, ξέχνα το...

Ανάβει μόνιμα στα 10 watt και είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να διατηρείς τη θερμοκρασία σταθερή στους χώρους που δουλεύει... Εχω 3 και τους χρησιμοποιώ με ειδική χρήση και σε ειδικές περιπτώσεις (και με πολύ δυσκολία) εδώ και 1,5 χρόνο περίπου και σου λέω κατηγορηματικά ότι δεν μπορείς να υποστηρίξεις σωστά και μόνιμα ενυδρείο Μονομάχου με αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ακριβώς είναι Ντίνο.

Σε ευχαριστώ πολύ...

Και εγώ το ίδιο πίστευα και εσυ μου το επιβεβαιώνεις...

Οπότε καλύτερα jager 25 W εκτός αν έχεις να προτείνεις κάποια άλλη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη επιλογή νομίζω. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Συμπέρασμα, το εργαλείο που μας δείχνει ο φίλος Ντίνος είναι απλώς θερμαντικό σώμα και δεν έχει υδροστάτη.

Κάνουμε το λάθος και λέμε "θερμοστάτης" εννοώντας τόσο το θερμαντικό σώμα όσο και το σύστημα ελέγχου της θερμοκρασίας. Όμως ο θερμοστάτης είναι η συσκευή ελέγχου θερμοκρασίας περιβάλλοντος (αέρα δηλαδή) ενώ ο υδροστάτης η συσκευή ελέγχου θερμοκρασίας νερού. Στην πραγματικότητα δηλαδή ο θερμαντήρας νερού του ενυδρείου αποτελείται από την αντίσταση και τον υδροστάτη. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πεδειά :thaman::thaman:

Φίλε Γιώργο,

εγώ τα ξέρω αυτά τα "τεχνικά" που πολύ σωστά ανέλυσες

αλλά συχνά πρέπει να γράφεις και να μιλάς "στην καθομιλουμένη" για να μην μπερδέψεις κάποιους ;):thumbup:

Γι' αυτό ενώ στον τίτλο έγραψα "θερμοστάτη" στο πρώτο μου μήνυμα μίλησα για "θερμαντήρα". Δεν έγινε τυχαία :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Σωστός Γιώργη, δεν τα έγραψα για να το παίξω έξυπνος, απλώς για να διαλευκάνουμε το τοπίο και μόνον. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ακριβώς είναι Ντίνο.

Σε ευχαριστώ πολύ...

Και εγώ το ίδιο πίστευα και εσυ μου το επιβεβαιώνεις...

Οπότε καλύτερα jager 25 W εκτός αν έχεις να προτείνεις κάποια άλλη λύση.

Δες κι αυτό μπορεί να σε ενδιαφέρει o Theo 25 (πιό οικονομικός από τον Jager)

http://www.hydor.it/inglese/theo.htm

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Σωστός Γιώργη, δεν τα έγραψα για να το παίξω έξυπνος, απλώς για να διαλευκάνουμε το τοπίο και μόνον. :thaman:

Καλά που το διευκρίνησες γιατί ήμουν έτοιμος να "λύσω το ζωνάρι για καυγά" :wootwoot:;):thumbup:

Φίλε Ανδρέα, καλή πρόταση. Μου αρέσει που είναι πιο μικρός σε διαστάσεις. Έχω ήση έναν hydor 150W που είχε το 120αρι carefour που έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος ενάμιση χρόνο μετά

Σε ευχαριστώ :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...