Jump to content

προταση καπακι 2,90 χ 0,90


tekila

Recommended Posts

θελω να φτιαξω το καπακι του ενυδρειου μου.

δε εχω προβλμα στο υλικο .

το προβλημα το έχω στη διαταξη των λαμπων , επισησ πιστευω θα ηταν καλητερο να το χωρισω σε δυο καπακια ωστε αν θελω καποια στιγμη να το βγαλω να ειναι αυτο ευκολο.

κατω απ ο τισ λαμπεσ ειναι καλύτερο να βάλω γυαλι ι δε υπάρχει προβλημα? ( ο ηλεκτρολογοσ ειπε δε υπάρχει προβλξημα. )

το βασικο που με προβληματίζει ειναι ι διαταξη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις plexiglass που είναι:

1. πιο φθηνό

2. δεν σπάει ΤΟΣΟ ευκολα όσο το γυαλί

3. πιο ελαφρύ

4. πιο ευκολοδούλευτο (κοψίματα, κολήσεις , κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλα τα υλικά όσο διαυγή κι αν είναι κόβουν ένα μικρό ποσοστό από το παραγόμενο φως. Φυσικά κάτι τέτοιο είναι ανεπιθύμητο. Ο ηλεκτρολόγος σου σωστά είπε ότι δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη προστατευτικού καλύμματος για τις λάμπες, άλλωστε φαντάζομαι πως αυτός είναι και ο σκοπός που θες να το βάλεις.

Το πρόβλημα για τη διάταξη των λαμπών μπορεί πολύ εύκολα να λυθεί αν μας πεις τι σκέφτεσαι να φτιάξεις, για τι ενυδρείο προορίζεται και τι λάμπες θα βάλεις. :thaman: ΙΜΟ δε χρειάζεται το ενυδρείο να έχει καπάκι υποχρεωτικά το φωτιστικό, μπορείς είτε να το κάνεις κρεμαστό και ανοιχτό το ενυδρείο και αν σε προβληματίζει η εξάτμιση να βάλεις ένα λεπτό τζάμι για καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

δε θα βαλω πλεξιγκλασ

θα αφησω τισ λαμπεσ ετσι .

ηθελα γνωμεσ για τι διαταξη και το υψοσ. θα βαλω αναμονεσ και μπεκ για τεχνιτη βροχη . πιστευω το νερο δε θα επιρεασει τισ λαμπεσ.

το ενυδρειο θα γινε ι τροπικο φυτεμενο .

και φυσικα θα ισχυουν οι γενικοι κανονεσ . ( μεγαλα φυτα μεσαια φυτα μικρα φυτα. ) οι λαμπεσ θα στιριζοντα ι πανω σε κοντραπλακε θαλασσησ το ίδιο και τα σολινακια τησ τεχνιτησ βροχησ.

καποιοσ που εχει φτιαξει κατι αντοιστοιχο μπορει να μου πει τυχον προβληματα που αντοιμετοπισε ?

λογο του δωματιου ιμε υποχρεωμένοσ να βάλω καπακι , δε έχω αλλη επιλογη ,

η εξάτμιση δε με προβληματίζει μιασ και το δωματιο αυτο θα έχει μονο το ενυδρειο . και επιπλέον ι συμπλήρωση του νερου θα γινεται αυτόματα τοσο στο σαμπ όσο και στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...