Jump to content

mantis


Recommended Posts

πολύ θα ήθελα να είχα μια τέτοια κουκλα αλλά δυστυχώς δεν στάθηκα τυχεροs να έρθει με τον βράχο μου, :thumbup:

φυσικά μόνη και απομονωμένη σε δικό τηs ενυδρείο ! ;)

:thaman::thaman::wootwoot:

μπορώ να βρω κάπου ισωs ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν έτυχε να δω mantis στις εισαγωγές. Ο μόνος τρόπος είναι από το βράχο κάποιου Φίλου.

Συνήθως όμως δεν έχουν τα χρώματα, που βλέπουμε στις φωτογραφίες.

Πρόκειται για πανέξυπνο οργανισμό, που αντιλαμβάνεται τις προθέσεις του χομπίστα, κάθε στιγμή.

Στο λέω από προσωπική πείρα, που είχα με τη, μεγαλύτερη από 6cm, mantis, η οποία μου χάρισε έντονες στιγμές, παίζοντας συνέχεια μαζί, το παιχνίδι «το ποντίκι και η γάτα».

Μεγάλωσε στο ενυδρείο μου από μωρό σχεδόν, μεγέθους περίπου 5mm και πραγματικά στεναχωρήθηκα πολύ όταν την έχασα, παρόλο που ήμασταν άσπονδοι εχθροί.

Ψάξε τις σχετικές δημοσιεύσεις, κάπου πήρε το μάτι μου για μία λαθρεπιβάτισσα, αλλά δεν μπορώ να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ασχετου!

μονο πληροφοριακα γιατι οντως ειναι πανεμορφο πλασμα!

ποσα λιτρα ενειδρειο θελει και αν μπορει να συνβιωσει με αλλους οργανισμους <ψαρια> ηθελει ενα τανκ

μονο με βραχο και οστρακοδερμα για να τραφει?

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ασχετου!

μονο πληροφοριακα γιατι οντως ειναι πανεμορφο πλασμα!

ποσα λιτρα ενειδρειο θελει και αν μπορει να συνβιωσει με αλλους οργανισμους <ψαρια> ηθελει ενα τανκ

μονο με βραχο και οστρακοδερμα για να τραφει?

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο πλασματακι και πολυ ταχυτατο στο κυνηγι!!

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ασχετου!

μονο πληροφοριακα γιατι οντως ειναι πανεμορφο πλασμα!

ποσα λιτρα ενειδρειο θελει και αν μπορει να συνβιωσει με αλλους οργανισμους <ψαρια> ηθελει ενα τανκ

μονο με βραχο και οστρακοδερμα για να τραφει?

ευχαριστω πολυ.

Eγω προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα να την βάλω μαζί με αλλουs οργανισμούς .

Πιστεύω πως 60l είναι οκ ααα!!!!! και οχι απο γυαλί γιατί μπορεί να βρεθεί στο πάτωμα!

Link to comment
Share on other sites

Eγω προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα να την βάλω μαζί με αλλουs οργανισμούς .

Πιστεύω πως 60l είναι οκ ααα!!!!! και οχι απο γυαλί γιατί μπορεί να βρεθεί στο πάτωμα!

ε δεν θελω να πιστεψω οτι μπορει να σπασει 10αρι η 12 αρι τζαμι ???

αλλα και τα 60 λιτρα παλι λιγα μου φανη :thaman: καν

Link to comment
Share on other sites

ε δεν θελω να πιστεψω οτι μπορει να σπασει 10αρι η 12 αρι τζαμι ???

αλλα και τα 60 λιτρα παλι λιγα μου φανη :thaman: καν

και ομωs μπορεί!!!! :thaman:

http://www.exn.ca/video/?video=exn20040423-shrimp.asx

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν είχα μάντις για αρκετό καιρό σε μκρό ενυδρείο και πραγματικά ήταν κάτι παραπάνω από γαρίδα!!!

Την τάιζα με τσιμπίδα και αυτή κατακεραύνιζε με το 'φονικό' της όπλο το φαί...

Θα ήθελα κάποια μέρα να ξαναφτιάξω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο για αυτές!

Link to comment
Share on other sites

:thaman::thaman:

Καπου πειρε και το ματι μου ενα βιντεο με ενα σχετικα μικροτερο επιθετικο καβουρι που κοπανησε αρκετα το mantis πριν πεθανει. Βαλτην με κατι στο μεγεθος της και το ξανα συζηταμε.

Κατι σαν χταποδι ας πουμε. :wootwoot:

http://www.youtube.com/watch?v=L_6jQ6b-Tqg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :thaman: Όσον αφορά τα καβούρια και τις mantis είχα προχθές μια εμπειρία,με τον LR που παρέλαβα ήρθαν μαζί και τα παραπάνω ζωάκια , το καβούρι αιχμαλωτίστηκε πρώτο και μπηκε σε ένα δοχείο μέχρι να πάει στον καινούργιο του κάτοχο, μετά απο λίγες ώρες συνελήφθει και μία μικρούλα πράσινη mantis το 1/8 του μεγέθους του καβουριού και μπήκε στο ίδιο δοχείο.Μετά απο λίγο αναγκάστηκα και τα χώρισα αφού η ζωή του καβουριού είχε γίνει πολύ δύσκολη :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :thaman: Όσον αφορά τα καβούρια και τις mantis είχα προχθές μια εμπειρία,με τον LR που παρέλαβα ήρθαν μαζί και τα παραπάνω ζωάκια , το καβούρι αιχμαλωτίστηκε πρώτο και μπηκε σε ένα δοχείο μέχρι να πάει στον καινούργιο του κάτοχο, μετά απο λίγες ώρες συνελήφθει και μία μικρούλα πράσινη mantis το 1/8 του μεγέθους του καβουριού και μπήκε στο ίδιο δοχείο.Μετά απο λίγο αναγκάστηκα και τα χώρισα αφού η ζωή του καβουριού είχε γίνει πολύ δύσκολη :wootwoot:

Που ειναι τωρα η Mantis ?? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία :thaman:

… και τι σκέφτεσαι τώρα να την κανείς ? εχεις refugium να τη φιλοξενήσεις?

πρόσεχε τα δάχτυλα σου :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν μου πήγαινε καρδιά να τα πετάξω (μαζί με το καβουράκι) τα έδωσα σε ένα φίλο με FO που τα ήθελε.Άυριο θα έχει και φωτορεπορτάζ :thaman:

Έγινε επεξεργασία - Kostasfdg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν μου πήγαινε καρδιά να τα πετάξω (μαζί με το καβουράκι) τα έδωσα σε ένα φίλο με FO που τα ήθελε.Άυριο θα έχει και φωτορεπορτάζ :thaman:

Μπράβο!!! :thaman: πιστεύω πως αυτό το ζωντανό αξιζη την προσοχή μαs!

Περιμένουμε foto!!

Γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να το βάλουμε μαζί με ψάρι χωρίς κάποιο απο τα δυο να έχει πρόβλημα?

και αν ναι ποιο ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν είχα μάντις για αρκετό καιρό σε μκρό ενυδρείο και πραγματικά ήταν κάτι παραπάνω από γαρίδα!!!

Την τάιζα με τσιμπίδα και αυτή κατακεραύνιζε με το 'φονικό' της όπλο το φαί...

Τη ταιζεs εκτοs απο καβούρια ?

Θα ήθελα κάποια μέρα να ξαναφτιάξω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο για αυτές!

και μπορεί ενα ενυδρείο να δεχτει παραπάνω απο μια ?

η χαίρομαι αδικα? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι φωτό για του λόγου το αληθές :thaman: (συγχωρήστε την ποιότητα τους :thaman: ).Να προσθέσω εδώ πως όταν την έπιασα με την λαβίδα που φαίνεται άρχισε να την χτυπάει και καταλάβαινα τον χτύπο αρκετά :wootwoot: Δυστηχώς δεν πρόλαβα να βγάλω πιο πολλές φωτό γιατί μετά πήγε κάτω απο το καβούρι και ξεκίνησε να το χτυπάει....

post-2126-1175005094_thumb.jpg

post-2126-1175005131_thumb.jpg

post-2126-1175005155_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σου έτυχε και ωραίο χρώμα!

ΤΥΧΕΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγώ 40 τάματα έκανα αλλά τπτ

Link to comment
Share on other sites

Δεν την χαίρομαι εγώ Στέφανε αλλά ένας φίλος :thaman: Να σε υπολογίζω για την επόμενη (ακούω κάτι περίεργους θορύβους τελευταία :thaman: )???

Link to comment
Share on other sites

Δεν την χαίρομαι εγώ Στέφανε αλλά ένας φίλος ;) Να σε υπολογίζω για την επόμενη (ακούω κάτι περίεργους θορύβους τελευταία :wootwoot: )???

Σίγουρα ΝΑΙ !

:thaman:

αρκει να είναι πράσσινη και οχι μαύρη :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Και άντε να δώ πώς θα σου την στείλω στα Ιωάννινα :wootwoot::thaman:

λεπτομέρειες :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και οι φωτό για του λόγου το αληθές :thaman: (συγχωρήστε την ποιότητα τους :wootwoot: ).Να προσθέσω εδώ πως όταν την έπιασα με την λαβίδα που φαίνεται άρχισε να την χτυπάει και καταλάβαινα τον χτύπο αρκετά ;) Δυστηχώς δεν πρόλαβα να βγάλω πιο πολλές φωτό γιατί μετά πήγε κάτω απο το καβούρι και ξεκίνησε να το χτυπάει....

πολλή όμορφη η μικρή !!!!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...