Jump to content

η κατάλληλη ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ είναι η ...


AquaClubDesign

Recommended Posts

η κατάλληλη ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ είναι η ... καθαρή σιλικόνη 100%.

Καμία σιλικονούχας μορφής κόλλα δεν είναι κατάλληλη για συγκόλληση ενυδρείου.

Ούτε αντιμουχλικές, ούτε αντικάτι άλλο... μόνο καθαρή σιλικόνη 100% φρέσκια.

Θα πρέπει να προσέχουμε την ημερομηνία λήξης (12 μήνες ζωή κλειστής φύσιγγας) και την χώρα προέλευσης.

Οι ευρωπαικές και αμερικάνικες προδιαγραφές τηρούνται και διασφαλίζονται, ενώ από τρίτες χώρες λένε 100% και περιέχουν 25-30% διαλύτες (κλέβουν στην ποσότητα οι παραγωγοί).

Αν χρησιμοποιηθεί μια τέτοια κλεψιμέικη σιλικόνη στην συγκόληση ενός ενυδρείου, θα το συγκολλήσει με το ανάλογο πάχος κόλλας, όμως μετά την εξάτμιση των διαλυτών η "σάρκα" της σιλικόνης θα συρικνωθεί και θα έχουμε μια ισχνή και παρακινδυνευμένη συγκόλληση. Ειδικά σε μεγάλα ενυδρεία με πιέσεις αρκετού νερού... είναι μοιραίες συγκολλήσεις... για κλάματα.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν στην προέλευση και την αξιοπιστία των προδιαγραφών τους... ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ!!!

Μην κρίνεται μόνο την τιμή αλλά το τελικό αποτέλεσμα.

Εγώ χρησιμοποιώ 25 χρόνια τώρα Ολλανδικές σιλικόνες και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Σαφώς υπάρχουν εκτός την καθαρή σιλικόνη 100% και ειδικές σιλικόνες υψηλής πίεσης (hi-presure) για την συγκόλληση πολύ μεγάλων ή και πολύ ψηλών ενυδρείων (βλέπε στο aquaclubdesign ενυδρείο κολώνα ύψους 3 μέτρων), δεν το συζητώ... είναι πανάκριβες αλλά τέλειες!!!!

Προτιμάτε να αγοράζετε σιλικόνη από καλά ενυδρειομάγαζα.

φιλικές συμβουλές

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

η κατάλληλη ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ είναι η ... καθαρή σιλικόνη 100%.

Καμία σιλικονούχας μορφής κόλλα δεν είναι κατάλληλη για συγκόλληση ενυδρείου.

Ούτε αντιμουχλικές, ούτε αντικάτι άλλο... μόνο καθαρή σιλικόνη 100% φρέσκια.

Ετσι ειναι. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

...χρωστάς την άποψη σου για τον θόρυβο, μην το ξεχνάς...

Κι εσύ χρωστάς κάτι όμως... Μην το ξεχνάς...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=73661

Link to comment
Share on other sites

Κι εσύ χρωστάς κάτι όμως... Μην το ξεχνάς...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=73661

Μου φαίνεται πως γεμίσαμε.................................. φέσια! Και μένα μου χρωστάει σε άλλο θέμα, όπως λείπει και από δω μια τεκμηριωμένη επιστημονικά μελέτη, η οποία σύμφωνα με τα λεγόμενα του ACD υπάρχει και θα μας την παρουσιάζε, όπου τα βακτηρίδια του ενυδρείου πεθαίνουν από τη μη ύπαρξη γείωσης, τα νιτρικά κλπ κλπ κλπ. Αλλιώς φοβάμαι πως μιλάμε για............ φούσκες :thaman::thaman::wootwoot:

Edit: ξέχασα να απαντήσω και σχετικά με το topic. ;) Όσες φορές έχω χρειαστεί σιλικόνη την προμηθεύομαι από οπουδήποτε αλλού εκτός των ενυδρειακών καταστημάτων διότι α)αυτά που επισκέπτομαι και έχουν normal τιμές δεν έχουν και β)όσοι άλλοι έχουν, την έχουν πολλαπλάσια τιμή από αυτήν που πραγματικά αξίζει. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ... ΕΝΑΣ ΚΟΥΚΟΣ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ... εγώ και πολλά είπα... όμως δες τα νέα από το εξωτερικό που βγαίνουν σιγά-σιγά περί ηλεκτρ.διαρροής στα ενυδρεία... :thaman: ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΙ'ΑΛΛΟΙ ΚΟΥΚΟΙ από τας ξένας χώρας... μιας και δεν εκτιμάμαι και τόσο πολύ τα ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ!!!

Σήκωσε καλά τις κεραίες σου... μόνο έτσι θα λάβεις γνώση... και όχι δια της αμφισβήτησης των πάντων.

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ... ΕΝΑΣ ΚΟΥΚΟΣ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ... εγώ και πολλά είπα... όμως δες τα νέα από το εξωτερικό που βγαίνουν σιγά-σιγά περί ηλεκτρ.διαρροής στα ενυδρεία... :thaman: ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΙ'ΑΛΛΟΙ ΚΟΥΚΟΙ από τας ξένας χώρας... μιας και δεν εκτιμάμαι και τόσο πολύ τα ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ!!!

Σήκωσε καλά τις κεραίες σου... μόνο έτσι θα λάβεις γνώση... και όχι δια της αμφισβήτησης των πάντων.

φιλικά

;) Ν.Σ.

Συγνώμη αλλά αυτός είναι ο ορισμός της αερολογίας και της αοριστίας. Ρωτιούνται συγκεκριμένα πράματα και οι απαντήσεις είναι φιλοσοφικού περιεχομένου. Προσωπικά θέλω τους εγχώριους κούκους, οι οποίοι μας είπαν συγκεκριμένα πράματα, να απαντήσουν και να υπερασπιστούν τη θέση τους και όχι να μετατοπίζουν την ευθύνη τους σε εξωτερικούς "σωτήρες". :thumbup:

Όσο για τις κεραίες μου τώρα... Μάθημα τρίτου εξαμήνου στη ΣΗΜΜΥ (Σχολη Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχ. Υπολ) ΕΜΠ αναφέρει ότι πρώτα από όλα προέχει η ασφάλεια και πρέπει, ως μηχανικοί, να έχετε πάντα το νου σας στο ατύχημα... Με γνώμονα το παραπάνω θα σχεδιάζετε τα πάντα στη ζωή σας σε ότι κι αν αφορά. Εγώ, ακολουθώντας το παραπάνω είμαι υπέρ της γείωσης, και κακό να κάνει. Αν πάθω κάτι ή κάποιος άλλος, το τελευταίο που θα με νοιάξει είναι τα ψάρια. Οπότε στην απλή ερώτηση γείωση ναι ή όχι απαντώ όχι αν και μόνο αν κάθε φορά που βάζεις χέρι μέσα στο ενυδρείο βγάζεις όλα τα μηχανήματα από την πρίζα, διαφορετικά ναι.

Στο διαταύτα, υπάρχουν σαφείς απαντήσεις στα ερωτήματα που τέθηκαν, κατόπιν δικών σου τοποθετήσεων, ή ήταν απλώς και μόνο για δημιουργία εντυπώσεων? Η συμμετοχή σου στο ΑΖ σταματά όπου και όποτε θέλεις ή θεωρείς ότι επιβάλλεται να απαντάς όταν σε ρωτούν? :wootwoot: Μήπως κάνουμε την κορόιδα (όπως λέει και ο λαός μας) όταν δε μας συμφέρει/παίρνει? :thaman:

Φιλικά,

Γ.Μ.

Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσεις όλα όσα έχω γράψει για το θέμα "γείωση ενυδρείου" θα δεις ότι απαντώ σε όλα... όμως μόνο μια φορά! :thaman:

Το θέμα είναι ότι οι αναγνώστες χάνουν λίγο την μπάλα λόγω των 3-4-5 σημείων που γράφονται περί γείωσης, βλέπε θέμα στην σελίδα καταστήματα aquaclubdesign με "ΗΛΕΚΤΡΟΣΟΚ ΨΑΡΙΩΝ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ", βλέπε και 3-4 θέματα διάσκορπα στο aquazone σε διάφορες κατηγορίες.

Θα παρακαλούσα τους συντονιστές να ρίξουν το φλέγων απ'ότι φαίνεται θέμα στην ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ... θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον πιστεύω.

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς παρακολουθώ και διαβάζω όλο το ΑΖ και ειδικά τα θέματα που με ενδιαφέρουν παραπάνω από μία φορά. Δεν έχω χάσει καμία μπάλα, μάλλον η μπάλα χάθηκε εδώ και γενικά εδώ όπου ο υπεύθυνος δεν έχει χρόνο(???) να απαντήσει ή το θεωρεί δευτερεύουσας σημασίας. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, οι απαντήσεις πού θα αναρτηθούν να ξέρουμε...

ACD

... Έχεις δεί να πουλάνε τα μαγαζιά άρρωστα ψάρια στην Γερμανία ποτέ σου???

Εγώ όχι...

Ούτε στο δικό μου μαγαζί θα δεις ποτέ άρρωστα ψάρια.

Εχεις δει να πουλάνε άρρωστα φθηνά ψάρια στην Ελλάδα μερικά μαγαζιά???

Εγώ πάρα πολλές φορές...

filoxenos



Δύο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω:

1. Σχόλια πάνω σε αυτά που γράφονται, μπορούμε να κάνουμε ελεύθερα..? Και δεν αναφέρομαι σε σχόλια με κακοπροαίρετες ή κακόβουλες προθέσεις, αλλά βασισμένα σε προσωπική εμπειρία...

2. Πως το πετυχαίνετε αυτό, όντας το κατάστημα με την μεγαλύτερη ιχθυοφόρτιση ενυδρείων που εγώ τουλάχιστον έχω δει ποτέ live στη ζωή μου..?

ACD



:thaman: θα σας εξηγήσω πως λειτουργούν οι πάντα βαρυφορτωμένες από ψάρια επαγγελματικές εγκαταστάσεις μου.

:thumbup: όχι τώρα όμως... γιατί κοντεύω να πέσω κάτω από την κούραση... λόγω Ολλανδικής παραλαβής.

θα σας ανακοινώσω σύντομα το "μυστικό" μου

συγχωρέστε με τώρα γιατί... :rasp: ζντουπ!!!

:thaman: καληνύχτα σε όλους..

τα λέμε αύριο.

φιλικά

:wootwoot: Ν.Σ.

iliasf



γεια!περιμενω να ακουσω το "μυστικο" σας και επισης τα προιοντα της ολλανδικης παραλαβης.

george hmmy



Ζητώ τις αποδείξεις από το μικροσκόπιο που μας έλεγες ότι τα βακτηρίδια σε ενυδρεία χωρίς γείωση είναι ασθενή.




Στηρίζεστε πάνω σε κάποια επιστημονική μελέτη ή έχει γίνει από εσάς κάποια μελέτη ότι οι βιολογικές ανισορροπίες στα μη γειωμένα ενυδρεία οφείλονται στο ότι τα ωφέλιμα βακτήρια μεγέθους 3-5 μm δεν αντέχουν τα ηλεκτροσόκ? Είστε σίγουρος ότι γι αυτό το λόγο έχουμε αμμωνίες και νιτρικά σε μη γειωμένα ενυδρεία???

lasal

Για την γείωση δεν εχω καμία αμφιβολία οτι κάνει δουλειά.

Και θα ήταν όμορφο αν έμενες σε παραδείγματα γείωσης και οχι μπαταρίας

Ομως εδώ μιλάς για μπαταρία

Δηλαδή με λίγα λόγια θέλεις να μας πείσεις οτι μπορείς να ξεπαστρέψεις σαλιγκάρια με 9βολτη μπαταρία?

Ε φαντασου τότε τι θα έκανες με μια μπαταρία αυτοκινήτου............

Φαίνεται οτι εχεις βρεί τον τρόπο να εξολοθρεύεις αυτό που προσπαθούν προχωρημένοι οι χομπίστες να κάνουν επι χρόνια.

Συγχαρητήρια.

Ενα μπράβο απο μένα

Ανέβασες το επίπεδο

Όλα τα παραπάνω είναι από το φόρουμ στο οποίο είσαι υπεύθυνος εσύ, φίλε ΝΣ. Ο επαγγελματικός φόρτος εργασίας μάλλον δε σε αφήνει, τώρα που είναι όλα συγκεντρωμένα ας το μεταφέρει ένας συντονιστής στην κατηγορία που πρέπει και ελπίζω να απαντήσεις, άλλα όχι με δικαιολογίες για ξένους κούκους και λοιπά πουλιά, γιατί θα σου πω ότι όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει και δε θα ασχοληθώ άλλο με το θέμα. ;)

istellas


Link to comment
Share on other sites

μαύρο σκυλάκι μην γαυγίζεις... θα σου απαντήσω λίγο αργότερα αν και οι ερωτήσεις σου δεν αφορούν την γείωση ενυδρείου... γιατί τώρα πρέπει να κάνω και καμιά άλλη δουλειά σοβαρότερη... προς το ευ ζειν.

Κατασκευάζω κάτι φίλτρα ενυδρείων παραγγελίας και πρέπει να βάλω κόλλες.

Θα τα ξαναπούμε σύντομα.

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

μαύρο σκυλάκι μην γαυγίζεις... θα σου απαντήσω λίγο αργότερα αν και οι ερωτήσεις σου δεν αφορούν την γείωση ενυδρείου... γιατί τώρα πρέπει να κάνω και καμιά άλλη δουλειά σοβαρότερη... προς το ευ ζειν.

Κατασκευάζω κάτι φίλτρα ενυδρείων παραγγελίας και πρέπει να βάλω κόλλες.

Θα τα ξαναπούμε σύντομα.

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Καταρχήν δε γαυγίζω, αρθρώνω λόγο επιπέδου, πολλές φορές ανώτερο από το επίπεδο του δικου σου. Τέτοιου είδους σχόλια καλό είναι να λείπουν.

Ελπίζω αυτή τη φορά να απαντήσεις, το ξέρω ότι είναι άσχετα με το τόπικ αλλά και εκεί που ήταν σχετικά τα ερωτήματα επικαλέστηκες την ίδια ακριβώς δικαιολογία και μετά από 15 μέρες απάντηση ακόμα δεν υπάρχει.

Φιλικά,

:thaman: Γ.Μ.

Link to comment
Share on other sites

ACD ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ

Τα ενυδρεία που φιλοξενούν τα νεοεισερχόμενα ψάρια στο μαγαζί μου, είναι τριώροφα ενυδρεία 150x60x50cm/12mm glass = 450L το καθένα, φιλτράρονται με κοινό φίλτρο που βρίσκεται στο κατώτερο σημείο της βάσης των εντός γυάλας 150x60x40/25cm από 8mm glass = 180L

Υπάρχουν στα ενυδρεία σωληνώσεις Φ32 για την υπερχείλιση του νερού προς το κεντρικό φίλτρο, επίσης σωληνώσεις αποχέτευσης του κάθε ενυδρείου αλλά και του φίλτρου.

Το βρώμικο νερό δια υπερχείλισης κατεβαίνει προς το κεντρικό φίλτρο μέσω συστήματος ψεκασμού εντός 3 κάδων (40x30x40cm) από διάφανο plexi-glass οι οποίοι περιέχουν (από πάνω προς τα κάτω) 1 επίστρωση (120x30x5cm) βιόσφαιρες, 1 επίστρωση (120x30x3cm) από ινώδες πλέγμα προφίλτρου Νο-3, κατόπιν ακολουθούν 4 επιστρώσεις (120x30x5cm) βιο-σφουγγάρια Νο-10, 20, 30, 40 με διαφορετικές πυκνότητες στις οπές τους, 1 επίστρωση (120x30x3cm) βιο-πετρώματα ZEOLIT-ζεόλιθο, 1 επίστρωση βιο-πετρώματα (120x30x3cm) DENILIT-δενίλιθο, κατόπιν με κάθετη ροή δια της βαρύτητος, εισέρχεται φιλτραρισμένο πλέον το νερό στο κυρίως διαμέρισμα της σκάφης του φίλτρου όπου υπάρχει το σύστημα διύλισης το οποίο αποτελείται από 5 σωληνοειδής πύργους διαμέτρου Φ125. Το πρώτο διαμέρισμα φιλοξενεί το σύστημα U.V. που με την ακτινοβολία του σκοτώνει τυχόν βλαβερά παράσιτα (επίσης ελέγχει την άλγη) , στην συνέχεια περνάει από προφίλτρο κατακράτησης 100ppm (μικρόν), κατόπιν διυλίζεται στον επόμενο πύργο στα 50ppm, στον μεθεπόμενο στα 5ppm και τέλος διυλίζουμε στα 1ppm (διυλίζοντας όχι απλώς τον κώνωπα… αλλά τον κάθε παθογόνο οργανισμό βλαβερό για τα ψάρια… ο ποιο μικρός παθογόνος είναι μεγέθους 3 μικρόν, οπότε πεντακάθαρο από βρώμες και κακά ζωύφια επιστρέφει στα 3 ενυδρεία με ροή 3.000 λίτρα ανά ώρα στο κάθε ενυδρείο.

Μέσω του συστήματος οξυγόνωσης πρωί-μεσημέρι-βράδυ και επί τρίωρο παροχετεύω μέσω οζονιστήρα ενεργό οξυγόνο (όζον Ο3) για να τελειώνω δια παντός με κάθε πρόβλημα ασθένειας, μόλυνσης, παράσιτων, κλπ που μπορεί να κουβαλάνε τα «φρέσκα» ψάρια που έρχονται συχνά πυκνά από την κάθε άκρη του κόσμου.

Όσο και να τα φορτώνω με ψάρια (βλέπε πήξιμο εντός ασανσέρ σε εφορία πχ) μόλις ειδικά παραλαμβάνω 4.000 με 5.000 νέα ψάρια… γίνεται το έλα να δεις… παρ'αυτά δεν ανεβάζουν ποτέ βλαβερά νιτρώδη ούτε αμμωνία… ποτέ.

Γνωστός μεγαλοχονδρέμπορος ψαριών από τους αρχαιότερους, με ψήνει να του κατασκευάσω και δικές του επαγγελματικές εγκαταστάσεις, ιδίως για θάλασσα (εκεί επιπρόσθετα έχω σκίμμερ κατασκευής μου ύψους 2 μέτρων) ενώ παρακολουθεί συχνά-πυκνά τις παραλαβές μου και την συμπεριφορά των ενυδρείων μου... έκπληκτος!!!!

Λειτουργούν τροφοδοτούμενα με αυτόματη πλήρωση νερού με ηλεκτρονικά αισθητήρια (όχι μηχανικά φλοτέρ από καζανάκια ή άλλα σκευή που κολλάνε καμιά φορά από άλατα και μπορεί να πλημμυρίσει όλο το κτίριο σε μια τέτοια άτυχη στιγμή) επίσης διαθέτουν ΓΕΙΩΣΗ!!!!

Αυτά τα λίγα για όσους κατάλαβαν… όσοι δεν… ας έρθουν στο μαγαζί να τα δουν από κοντά πως παίζουν.

Φιλικά

:bowdown: Ν.Σ.

post-3562-1175113900_thumb.jpg

post-3562-1175113979_thumb.jpg

post-3562-1175114018_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να πω ότι όλα αυτά τα τεχνολογικά θαύματα που μας περιγράφεις ότι εξοπλίζουν τα επαγγελματικά ενυδρεία σου, δεν εξασφαλίζουν ούτε στο ελάχιστο την υγεία των ψαριών που φιλοξενείς προσωρινά σε αυτά, κατά τη γνώμη μου, αλλά ούτε μηδενίζουν την έλλειψη στρες από τα ζωντανά αυτά...

...ενώ παρακολουθεί συχνά-πυκνά τις παραλαβές μου και την συμπεριφορά των ενυδρείων μου... έκπληκτος!!!!...

Πράγματι... Γιατί κι εγώ έκπληκτος παρακολουθούσα τα ψάρια τις δύο φορές που ήρθα στο μαγαζί, να κουτουλάνε μεταξύ τους μέσα στα ενυδρεία (!!!) λόγω του ότι ο αριθμός τους ήταν κατά πολύ πολαπλάσιος του όποιου και αν θεωρήσει κανείς σαν φυσιολογικό... Και όσο για τις ασθένειες και τα παθογόνα, έκπληκτος και ο υπάλληλός σου ήρθε και είδε κάποια ψάρια που του υπέδειξα ότι ήταν σε κακά χάλια και ευθύς αμέσως πήρε κουβά και απόχη και άρχισε γονατιστός να τα βγάζει από το κάτω ενυδρείο δεξιά μέσα (και έβγαλε μπόλικα μπροστά μου...). Επίσης έκπληκτος έβλεπα τους καμιά εξηνταριά Μονομάχους στα διάφανα πλαστικά ποτηράκια να προσπαθούν να κινηθούν και να μη μπορούν...

Με τέτοιες φορτίσεις και τέτοιες επαγγελματικές τακτικές φίλε μου Νίκο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις απώλειες σε ζωντανά και θα ήθελα να σου πω ότι εγώ προσωπικά αυτό το θεωρώ απαράδεκτο, γιατί θυσιάζεται η ζωή και η υγεία των ψαριών στο βωμό του κέρδους και της οικονομικίστικης διαχείρησης του ζωντανού πληθυσμού ενός ενυδρειακού καταστήματος, που με εντελώς λάθος νοοτροπία θεωρείται από πολλούς επαγγελματίες (και όχι μόνο από εσένα βέβαια) ότι θα έχει και το ανάλογο ποσοστό "φυσιολογικής" φθοράς... Κάθε άλλο παρά φυσιολογική είναι όταν έχουμε 150 μεγαλόσωμα ψάρια σε 450 λίτρα, να κουτουλάνε μεταξύ τους! Και μάλιστα είδη σαλάτα - όλα με όλα δηλαδή... Ή όταν κρατάμε τους Μονομάχους έτσι και μετά λέμε ότι χάσαμε και μερικούς μέσα στα πλαίσια του "φυσιολογικού"... Σε αυτή τη νοοτροπία, δεν βρίσκω κανένα σεβασμό απέναντι στη ζωή και με ενοχλεί αφάνταστα αυτό.

Ακόμα είμαι έκπληκτος φίλε Νίκο από αυτό που είδα στο μπροστά δεξιά ενυδρείο σου με τα κόι...

Και εύχομαι να μην το ξαναδώ...

Με πολύ στεναχώρια αλλά φιλικά,

Ντίνος :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ντίνο, στον πόλεμο μπορεί να δεις και αρκετά πτώματα από την μάχη… στα επαγγελματικά ενυδρεία μπορεί να δεις επίσης κανένα πτώμα αν είναι πρώτη-δεύτερη μέρα από την εισαγωγή μερικών χιλιάδων ψαριών από την άλλη άκρη του κόσμου. Διαπίστωσες χρήση φαρμάκων (μπλε-πράσινα-κίτρινα νερά) στα ενυδρεία μου??? Ή μήπως διαπίστωσες ψάρια μέσα στην αρρώστια??? Μην γίνεσαι λοιπόν κακοπροαίρετος και κακοήθης. Όσο για τους μεγάλους πληθυσμούς που κρατώ στα ενυδρεία μου, μπορώ και τους κρατώ γιατί τα έχω καλοεξοπλισμένα… αν τολμήσεις να βάλεις τέτοια ποσότητα στο ενυδρείο σου έστω και για δοκιμή μιας ημέρας θα γίνει σαν το γάλα… μάστορα.

Μπορεί να νομίζεις ότι λες κάτι έξυπνο για να με κοντράρεις… μια και γίνονται μεταξύ μας κόντρες για διάφορα θέματα στο φόρουμ… όμως στην προκειμένη περίπτωση αυτό που κάνεις στην πυγμαχία λέγεται «χτύπημα κάτω από την μέση» και στην αργκό λέγεται χοντρή Μ****Α!!!! ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΓΑΛΗ!!! Είσαι εντελώς απαράδεκτος και αδικαιολόγητα αγριεμένος… ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΑΓΡΙΕΨΩ ΚΑΙ ’ΓΩ ΜΕΓΑΛΕ…

Καθόλου φιλικά

:bowdown: Ν.Σ.

Υ.Γ. παίξε καλύτερα με τα… ψάρια σου και όχι με την δουλειά μου!!! ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ.

Mod note Discos: Παρακαλω να μην ξαναδω τετοια σχολια και απειλες ξανα διοτι υπαρχουν κανονες και θα εφαρμοστουν.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν ομολογώ ότι δεν περίμενα ούτε τέτοια απάντηση, ούτε τέτοιο ύφος, ούτε τέτοια φρασεολογία... Με σοκάρεις..! Δείχνεις δε ότι δεν αντέχεις τη κριτική, πράγμα όχι και τόσο θετικό...

Θέλω να ξέρεις καλά ότι δεν συνηθίζω να μεταθέτω προβλήματα και ούτε μασάω τα λόγια μου. Επίσης δεν συνηθίζω να λέω ψέμματα...

Δεν είχα στόχο να παίξω με τη δουλειά σου, ούτε να σε κοντράρω για τη κόντρα. Επίσης δεν το συνηθίζω και ούτε έχω κάποιο συμφέρον.

Δεν είμαι κακοπροαίρετος, αντίθετα.

Δεν είμαι καθόλου αγριεμένος, δεν έχω λόγο άλλωστε.

Δεν είμαι κακοήθης γιατί δεν ταιριάζει στο χαρακτήρα μου.

Δεν πρόκειται ποτέ να δοκιμάσω να βάλω τέτοιες αναλογίες πληθυσμών στα ενυδρεία μου.

Και τέλος, μετά από αυτό, δεν πρόκειται ποτέ ξανά να σε ενοχλήσω απαντώντας σε μήνυμά σου ή να σχολιάσω κάτι που θα πεις. Οχι γιατί φοβήθηκα τις όποιες χροιές απειλής εκφράστηκαν παραπάνω :bowdown: αλλά γιατί απλά δεν θα τα διαβάζω...

Καληνύχτα.

Υ.Σ.: Ελπίζω να κλείσει εδώ το θέμα και να μην χρειαστεί να επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ντίνο, στον πόλεμο μπορεί να δεις και αρκετά πτώματα από την μάχη… στα επαγγελματικά ενυδρεία μπορεί να δεις επίσης κανένα πτώμα αν είναι πρώτη-δεύτερη μέρα από την εισαγωγή μερικών χιλιάδων ψαριών από την άλλη άκρη του κόσμου. Διαπίστωσες χρήση φαρμάκων (μπλε-πράσινα-κίτρινα νερά) στα ενυδρεία μου??? Ή μήπως διαπίστωσες ψάρια μέσα στην αρρώστια??? Μην γίνεσαι λοιπόν κακοπροαίρετος και κακοήθης. Όσο για τους μεγάλους πληθυσμούς που κρατώ στα ενυδρεία μου, μπορώ και τους κρατώ γιατί τα έχω καλοεξοπλισμένα… αν τολμήσεις να βάλεις τέτοια ποσότητα στο ενυδρείο σου έστω και για δοκιμή μιας ημέρας θα γίνει σαν το γάλα… μάστορα.

Μπορεί να νομίζεις ότι λες κάτι έξυπνο για να με κοντράρεις… μια και γίνονται μεταξύ μας κόντρες για διάφορα θέματα στο φόρουμ… όμως στην προκειμένη περίπτωση αυτό που κάνεις στην πυγμαχία λέγεται «χτύπημα κάτω από την μέση» και στην αργκό λέγεται χοντρή ΜΑΛ…Α!!!! ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΓΑΛΗ!!! Είσαι εντελώς απαράδεκτος και αδικαιολόγητα αγριεμένος… ΠΡΟΣΕΧΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΑΓΡΙΕΨΩ ΚΑΙ ’ΓΩ ΜΕΓΑΛΕ…

Καθόλου φιλικά

Ν.Σ.

Υ.Γ. παίξε καλύτερα με τα… ψάρια σου και όχι με την δουλειά μου!!! ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ.

:bowdown::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: ΕΓΩ ΜΠΗΚΑ (ΠΑΡΌΤΙ ΠΑΛΙΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ) ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕ ΤΟΥΣ :thumbup: ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ, ΝΑ ΔΩΣΩ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΟΥ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ ώστε να προχωρήσει το χόμπι στην Ελλάδα και να αναβαθμιστεί.

Τώρα αν είναι να κάνουμε αγώνες ταχύτητος και εξυπνάδας... προφανώς θα αποχωρήσω πρώτος από το φόρουμ του aquazone... αφήνοντας τους νέους χομπίστες να συμβουλεύονται μερικές φορές από κάποιους αχαρακτήριστους μάλλον... :D οπισθοδρομικά.

Αυτό το λέω για κάποιο φίλο συμβουλάτορα που λέει "ΒΓΑΛΤΕ ΤΙΣ ΓΕΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ" εντελώς απερίσκεπτα με τεράστιο εγοησμό και πλήρη αδιαλλαξία, όπως και τα πορίσματα μερικών άλλων συμβουλάτορων που λένε ότι ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΙΑ... ΟΥΤΕ ΑΚΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ παρά μόνο αισθάνονται τις δονήσεις και αντιδρούν... ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ :blink: ΜΕ ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ ΠΕΡΙ ΚΟΥΦΩΝ ΨΑΡΙΩΝ.... ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ ΤΕΛΕΙΩΣ.

Ισως ξαναγράψω (αφού το καλοσκεφτώ πρώτα) στο φόρουμ... αν μου ζητηθεί ξανά με καλό και θερμό τρόπο από αυτούς τους ίδιους που με επικρίνανε κακοπροαίρετα και άδικα.

Όσο για το θέμα γείωσης που τόσο πολύ μερικοί :blink: πονηράκηδες-εξυπνοπούλια γέλασαν ;) , το έθεσα στον ;) Heiko Bleher ;) που είναι παγκόσμια αναγνωρισμένος ψαράκιας-ερευνητής και εξερευνητής και ΜΕΓΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ για να μας πει την σεβαστή και πολύτιμη άποψη του.

Αλήθεια Ντίνο filoxenos (αν και δεν νομίζω να είσαι), ρώτησες τον Ηeiko αν του ψοφάνε ψάρια κατά την εισαγωγή τους... δεν τολμάς γιατί θα σε κράξει όλη η Ελλάδα και όχι μόνο.

Δεν συγκρίνω τον εαυτό μου με τον masteraquariumteacher HEIKO BLEHER βέβαια... όμως υπήρξα πριν χρόνια μαθητής του και μάλιστα πολύ καλός!

ΑΝΤΙΟ σε όλους

;) Ν.Σ.

post-3562-1175205058_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To θεμα κλειδωνεται. Δεν υπαρχει κατι παραπανω να υποθει. Ολοι εχουμε βγαλει τα συμπερασματα μας.

Εαν υποθουν ομως παρομιοι γενικοι χαρακτηρισμοι με ειρωνια, σαρκασμο και απαξιωση θα εφαρμοστουν οι κανονες που διεπουν το Aquazone. Οποιο και εαν ειναι το προσωπο που ξεφευγει απο την κουβεντα. Τελευταια προειδοποιηση.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...