Jump to content

EHEIM 2028 ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ


deep blue

Recommended Posts

Αγόρασα ένα καινούργιο ενυδρείο 350 λίτρων και θεώρησα καλή σαν λύση για το φιλτράρισμα το 2028 της EHEIM (μια και οι περισσότερη λένε ότι είναι από τα καλλίτερα).

Το πρόβλημα μου είναι ότι αν και διάβασα τις οδηγίες που είχε μέσα δεν καταλαβαίνω πόσο τακτικά θα θέλει καθάρισμα το φίλτρο και κάθε πότε θα θέλουν αλλαγή τα υλικά φιλτραρίσματος. Το φίλτρο περιέχει SUBSTRATpro, EHFIMECH, μπλε σφουγγάρι, filter fleece και σκέφτομαι να βάλω και άνθρακα.

Κάθε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη από κάποιον με μεγαλύτερη εμπειρία..

Ευχαριστώ :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα καινούργιο ενυδρείο 350 λίτρων και θεώρησα καλή σαν λύση για το φιλτράρισμα το 2028 της EHEIM (μια και οι περισσότερη λένε ότι είναι από τα καλλίτερα).

Το πρόβλημα μου είναι ότι αν και διάβασα τις οδηγίες που είχε μέσα δεν καταλαβαίνω πόσο τακτικά θα θέλει καθάρισμα το φίλτρο και κάθε πότε θα θέλουν αλλαγή τα υλικά φιλτραρίσματος. Το φίλτρο περιέχει SUBSTRATpro, EHFIMECH, μπλε σφουγγάρι, filter fleece και σκέφτομαι να βάλω και άνθρακα.

Κάθε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη από κάποιον με μεγαλύτερη εμπειρία..

Ευχαριστώ :bowdown:

αφου εχεις βαλει πολυ καλα υλικα εγω θα ελεγα σε κανα 2 χρονακια,να αλλαχτουνε τα υλικα και οχι ολα ,αλλα ενα μερος τους...

οσοαναφορα το κθαρισμο-συντηρηση του φιλτρου 2 -3φορες ντο χρονο νομιζω οτι θα ειναι ενταξει..

εκτος καιαν στη πορεια δεις να μειωνεται αισθητα η ροη του οποτε......

Link to comment
Share on other sites

στην έξοδο του φίλτρου (λάστιχο) έχει ένα δείκτη ροής, πρέπει αυτή την στιγμή να είναι τέρμα πάνω (φούλ ροή).

Όταν αυτός μειώνεται σημαίνει ότι άρχισε να βουλώνει όπότε θέλουν τα υλικά καθάρισμα ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.

Όσο για τον άνθρακα δεν τον βρίσκω απαραίτητο εκτός και αν έχεις πρόβλημα αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις βαλει πολυ καλα υλικα εγω θα ελεγα σε κανα 2 χρονακια,να αλλαχτουνε τα υλικα και οχι ολα ,αλλα ενα μερος τους...

οσοαναφορα το κθαρισμο-συντηρηση του φιλτρου 2 -3φορες ντο χρονο νομιζω οτι θα ειναι ενταξει..

εκτος καιαν στη πορεια δεις να μειωνεται αισθητα η ροη του οποτε......

Σε ευχαριστώ πολύ.

Δύο με τρεις φορές που λες το χρόνο εννοείς να αλλάζω το μπλε σφουγγάρι και το λευκό ‘μαλλί’ ?

Είχα συνηθίσει στο προηγούμενο ενυδρείο που είχα (100 λίτρα νερό με εσωτερικό φίλτρο) που κάθε 15 ημέρες ήθελε αλλαγή το άσπρο ‘μαλλί’ και κάθε μήνα πλύσιμο το μπλε σφουγγάρι και για αυτό δεν ήμουν σίγουρος τι να κάνω. Τώρα ακούγεται πολύ πιο απλό με το εξωτερικό φίλτρο..

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

στην έξοδο του φίλτρου (λάστιχο) έχει ένα δείκτη ροής, πρέπει αυτή την στιγμή να είναι τέρμα πάνω (φούλ ροή).

Όταν αυτός μειώνεται σημαίνει ότι άρχισε να βουλώνει όπότε θέλουν τα υλικά καθάρισμα ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.

Όσο για τον άνθρακα δεν τον βρίσκω απαραίτητο εκτός και αν έχεις πρόβλημα αμμωνίας.

Σε ευχαριστώ πολύ..

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δύο με τρεις φορές που λες το χρόνο εννοείς να αλλάζω το μπλε σφουγγάρι και το λευκό ‘μαλλί’ ?

Το μαλλί :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...