Jump to content

Φυτεμενο Economy


Rik

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενταξει μην φανταστεις οτι εχει και πολυ, ισα ισα λιγο πανω σε καποια φυλλα. Εριξα και λιγο φλορις προχτες και λιγο κνο3 και ξαναπρασινησαν τα φυτα. Διοξειδιο δεν εχω αυτη την στιγμη καθολου και ο φωτισμος ειναι γυρω στα 35 βατ και υψος αν θυμαμε καλα κοντα στα 35, 40. Το εχω στο γραφειο το ενυδρειακι 80 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινετε ο ζεολιθος ακομα τραβαει τα πολλα θρεπτικα του κομποστ αλλα και απο το νερο και πρεπει να κορεστη και να ωριμαση για να δω καλυτερα πως δουλευει. Παντως σε σχεση με το πρωτο που ειχα κανει με φυλλοχωμα χωρις ζεολιθο ειχα πολλες αλγες αρχικα ενω τωρα μετα απο 20 μερες το ενυδρειο ειναι πολυ καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινετε ο ζεολιθος ακομα τραβαει τα πολλα θρεπτικα του κομποστ αλλα και απο το νερο και πρεπει να κορεστη και να ωριμαση για να δω καλυτερα πως δουλευει. Παντως σε σχεση με το πρωτο που ειχα κανει με φυλλοχωμα χωρις ζεολιθο ειχα πολλες αλγες αρχικα ενω τωρα μετα απο 20 μερες το ενυδρειο ειναι πολυ καθαρο.

 

Βρε τρελε οι φωτος σου δεν ανοιγουν.... :)

 

Οσο αφορα το πρωτο τεστ , δεν ειχες co2 ετσι?

Ρε συ χωρις Co2 δεν μπορεις να αναπτυξεις κανενα φυτο σωστα....

Link to comment
Share on other sites

20150424_131455_zpshjjhszzy.jpg

το πρωτο φυτεμενο τα πρωτα χρονια δεν ειχα διοξειδιο οσπου μετα εβαλα μπουκαλα και ολα εγιναν ποιο ευκολα φυσικα. Ενα χρονο τωρα εχω μεινει απο διοξειδιο και δεν πηγα για αναγομωση με αποτελεσμα να εξαφανιστουν τα περισσοτερα φυτα μενωντας μονο οι ανουμπιες σαγκιταρια κρυπτοκορινες και βαλισνεριες. Ακομα και τωρα αν και παραμελιμενο συνεχιζει να ειναι ζουγκλα αλλα καποια στιγμη θα το ξαναστησω διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να καταφερω τωρα στο 80αρακι ειναι να χρησιμοποιησω ευκολα φυτα ετσι ωστε να φτιαξω ενα οικονομικο και ευκολο ενυδρειο χωρις πολλα πολλα λιπασματα, διοξειδια και ιδιαιτερο φωτισμο και με φυτα οπου δεν χρειαζονται κουρεματα μεταφυτευσεις και ξεριζωματα. Οποτε θελω να βρω φυτα χαμηλα εως μετριου υψους.

Link to comment
Share on other sites

20150424_131001_zpshtn36ork.jpg

20150424_131347_zpshoja95nv.jpg

http://s1188.photobucket.com/user/Rik17/media/Mobile%20Uploads/20150424_131347_zpshoja95nv.jpg.htmlhttp%3A/s1188.photobucket.com/user/Rik17/media/Mobile%20Uploads/20150424_131001_zpshtn36ork.jpg.html]20150424_131001_zpshtn36ork.jpg[/url]

Σημερα με λιγοτερα απο 10 ευρω εφτιαξα και το φωτιστικο. Τωρα ειμαι κοντα στα 60 βατ αλλα αν θελω μπορω να αυξησω τα βατ βαζωντας μεγαλυτερες λαμπες. Ουτε μπαλαστ ουτε 50 λαμπες παραλληλα. Ολα μαζεμενα σε ενα φωτιστικο πραγματικα economy.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Τωρα σειρα θα εχει το φιλτρο γιατι οντως μπουκωνει ευκολα και ειναι μικρο κατα την αποψη μου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σειρα θα εχει το φιλτρο γιατι οντως μπουκωνει ευκολα και ειναι μικρο κατα την αποψη μου.

:)

 

Μπουκώνει ε?

Αν δεν ειχες αυτο το πλαισιο , θα σου προτεινα κρεμαστο.

 

Σιδηρο ριχνεις καθολου?

Γιατι απο τι βλέπω τα νεα φυλα ειναι κιτρινωπα στην πρωτη φωτο.

 

 

Μια χαρα το φωτιστικο.

Τι λαμπες εβαλες?

Εγω κοβω  σωληνα πλαστισκο στην μεση και βαζω μεσα Τ5 :P

Mετα αν θελεις τον ντυνεις..

 

Ρε συ μιας και εχεις μπουκάλα, βαλε την να τρεχει ισα ισα , και αν δεν θελεις αναπτυξη χαμηλωνεις φως και λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

20150424_224528_zps79ir9el4.jpg

Ναι οντως το φιλτρακη μπουκωνη και ειναι και σχετικα μικρο. Εκτος αυτου δεν ειμαι ικανοποιημενος και απο την κυκλοφορια που υπαρχει.

Μονο φλουρις. Δεν εριξα καθολου σιδηρο εως τωρα θα δοκιμασω.

Το φωτιστικο με σωληνα ασπρη φ100 το εφτιαξα. Λαμπες εβαλα μονο 2 οικονομιας των 23 βατ 6500κ εξωτερικου χωρου και εχω και μιατ5 13 βατ στην πλατη.

Η μπουκαλα θελει γεμισμα και τσεκαρισμα. Καποια στιγμη θα την φουλαρω αλλα το πειραμα αρχικα ειναι να περπατησει σιγα σιγα χωρις co2. Οι αλγες ειναι μεσα στο προγραμμα μια που ειναι και νεο το στησιμο. Θα κανω λιγο υπομονη να δω πως παει. Αλλωστε ειναι πειραματικο το ολο concept. :)

Link to comment
Share on other sites

EASYBUYWORLD_WWW_EBW_GR_NTOYI-E27-PORSEL

Τα ντουι ειναι αυτα τα κυρτα που βαζουν σε εξωτερικους χωρους ετσι ωστε οι ακρες του φωτιστικου να μπαινουν σφηνωτα στο ενυδρειο ενω στη μεση μπαινουν το ενα κολλητα με το αλλο και ερχονται στην ευθεια και τα δυο.

Design by Rik. Χεχεχε.....

Link to comment
Share on other sites

EASYBUYWORLD_WWW_EBW_GR_NTOYI-E27-PORSEL

Τα ντουι ειναι αυτα τα κυρτα που βαζουν σε εξωτερικους χωρους ετσι ωστε οι ακρες του φωτιστικου να μπαινουν σφηνωτα στο ενυδρειο ενω στη μεση μπαινουν το ενα κολλητα με το αλλο και ερχονται στην ευθεια και τα δυο.

Design by Rik. Χεχεχε.....

 

Χαχα,,, ωραίος

Στημ αρχη νομιζα οτι εκοψες τον σωληνα ετσι... :)

Θα μπορουσε να το κανεις κρεμαστο...

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τον hamsa στα εξωτερικα φορουμ?

 

Πάρες ιδεες...

 

Για το φωτιστικο αλλα και για τα setup του ειναι απλά και ωραια με ευκολα φυτα οπως το θελεις.

 

http://www.aquariumlife.com.au/showthread.php/33988-Hamsa-quot-Private-Tank-quot-Journal/page3

 

Link to comment
Share on other sites

Χαχα,,, ωραίος

Στημ αρχη νομιζα οτι εκοψες τον σωληνα ετσι... :)

Θα μπορουσε να το κανεις κρεμαστο...

Ναι, φυσικα.... :)
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τον hamsa στα εξωτερικα φορουμ?

Πάρες ιδεες...

Για το φωτιστικο αλλα και για τα setup του ειναι απλά και ωραια με ευκολα φυτα οπως το θελεις.

http://www.aquariumlife.com.au/showthread.php/33988-Hamsa-quot-Private-Tank-quot-Journal/page3

Οχι δεν το γνωριζα το παλικαρι....

Thanks για το λινκ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο τυπος, ειδα και μερικα scape του στο νετ και φυσικα το φωτιστικο του ειναι σημα κατατεθεν. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρικ και εγω θα σου ελεγα να την βαλεις την μπουκαλα να ριχνει λιγο.

Αν θες φυτα που να μενουν κοντα και να μη θελουν κλαδεμα και τα σχετικα,θα πρεπει να τους παρεχεις οτι χρειαζονται για να μενουν χαμηλα.Πχ ξερεις καλα και εσυ,πως αν δεν εχεις αρκετο φως,τα φυτα θα αρχιζουν να ψηλωνουν και να προσπαθουν να φτασουν το φως σου.Το ιδο θα συμβει αν δεν τους παρεχεις και co2,δεν θα εχουν την σωστη αναπτυξη.

Εχω δοκιμασει και εγω το ιδιο πειραμα με σενα,αλλα τελικα κατεληξα στο οτι ολα τα φυτα χρειαζονται co2,αλλα πολυ αλλα λιγο.

Στο γαριδαδικο που εχω,δεν εχω co2 αλλα ριχνω εξελ,βεβαια εκει δεν εχω τρελο φωτισμο,αλλα και παλι,βλεπω τα φυτα μου να δυσκολευονται,τα οποια ειναι ευκολα απο θεμα απαιτησεων.

Link to comment
Share on other sites

Κωστη κατανοω και εσενα και τον Νικο για αυτο και αυξησα τον φωτισμο κοντα στα 60 βατ. Παραπανω βατ δεν βαζω γιατι χωρις διοξειδιο θα εχω θεμα και με τα φυτα. Οσο και για το διοξειδιο επισης εννοειτε πως ειναι και αυτο κινητιριος δυναμη αλλα το παλιο φυτεμενο μου εχει αποδειξει οτι και χωρις διοξειδιο τα καταφερενει περιφημα με καποια φυτα. Θεωρω πως η ωριμοτητα ενος ενυδρειου παιζει σημαντικο ρολο μια που και τα ιδια τα βακτηρια παραγουν διοξειδιο και βεβαια καθε νεοστημενο ενυδρειο εχει και θεματα νεοτητας και θελει και λιγο υπομονη. Αλλωστε economy χωρις υπομονη δεν παιζει. Θα ηθελα να μου αναφερετε φυτα τα οποια πανε καλα και χωρις co2 μικρης φυτομαζας που εχετε δοκιμασει γιατι και εγω δεν τα εχω δοκιμαση ολα εννοειτε. Θελω να δοκιμασω καποια πραγματα και με την κυκλοφορια νερου οαι βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κωστη κατανοω και εσενα και τον Νικο για αυτο και αυξησα τον φωτισμο κοντα στα 60 βατ. Παραπανω βατ δεν βαζω γιατι χωρις διοξειδιο θα εχω θεμα και με τα φυτα. Οσο και για το διοξειδιο επισης εννοειτε πως ειναι και αυτο κινητιριος δυναμη αλλα το παλιο φυτεμενο μου εχει αποδειξει οτι και χωρις διοξειδιο τα καταφερενει περιφημα με καποια φυτα. Θεωρω πως η ωριμοτητα ενος ενυδρειου παιζει σημαντικο ρολο μια που και τα ιδια τα βακτηρια παραγουν διοξειδιο και βεβαια καθε νεοστημενο ενυδρειο εχει και θεματα νεοτητας και θελει και λιγο υπομονη. Αλλωστε economy χωρις υπομονη δεν παιζει. Θα ηθελα να μου αναφερετε φυτα τα οποια πανε καλα και χωρις co2 μικρης φυτομαζας που εχετε δοκιμασει γιατι και εγω δεν τα εχω δοκιμαση ολα εννοειτε. Θελω να δοκιμασω καποια πραγματα και με την κυκλοφορια νερου οαι βλεπουμε.

 

Mε μια αναζητηση που εκανα

Βρηκα μια ετοιμη απάντηση .. :)

 

Sensitive to Excel

Pelia - Monosolenium tenerum

No Excel needed:

Java Fern - Microsorum pteropus

Windelov Java Fern, Windelov Fern - Microsorum pteropus 'Windelov'

Narrow Leaf Java Fern - Microsorum pteropus v. 'narrow leaf'

Java Moss - Vesicularia dubyana

Hornwort - Ceratophylum demersum

Moneywort, Water Hyssop - Bocapa monnieri

Crypt Wendtii - Cryptocoryne wendtii

Crypt Balansae - Cryptocoryne Balansae

Pygmy Crypt - Cryptocoryne pygmaea

Anubias barteri - Anubias barteri v. barteri

Anubias barteri 'marble' - Anubias barteri 'marble'

Anubias barteri v. 'glabra' - Anubias barteri v. 'glabra'

Anubias nana - Anubias barteri v. 'nana'

Coffee leaf anubias - Anubias barteri v. 'coffeefolia'

Crypt retrospiralis - Cryptocoryne retrospiralis

Crypt spiralis - Cryptocoryne spiralis

Golden nana - Anubias barteri v. 'nana golden'

Narrow leaf nana - Anubias barteri v. 'nana narrow leaf'

Petite nana - Anubias barteri v. nana 'petite'

Philippine Java Fern - Microsorum pteropus 'Philippine'

Red Java fern - Microsorum pteropus "red"

Crypt Becketii - Cryptcoryne becketii

Rotala Rotundifolia sp. Green - Rotala rotundifolia sp. 'Green'

Waterwheel Plant - Aldrovanda vesiculosa

Waterwheel Plant - Aldrovanda vesiculosa

Green Hygro - Hygrophila polysperma

 

  • Amazon Swordplant (Echinodorus bleheri)
  • Echinodorus major
  • Pygmy Chain Sword (Echinodorus tenellus)
  • Echinodorus "Ozelot"
  • Dwarf Sag (Sagittaria subulata)
  • Grass-leaved Arrowhead (Sagittaria graminae )

Need Excel:

*Sunset Hygro - Hygrophila polysperma 'Rosanervig'

Ceylon Hygro - Hygrophila polysperma 'Ceylon'

Rotala Rotundifolia - Rotala rotundifolia

Rotala Indica - Rotala indica

Guppy Grass - Najas guadalupensis

Parrots Feather - Myriophyllum aquaticum

Brazilian Pennywort, Pennywort - Hydrocotyle leucocephala

Bacopa - Bacopa caroliniana

Downoi - Pogostemon helferi

 

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νικο. Καποια στιγμη θα την ψαξω παλι καλυτερα με τα φυτα μια που τωρα αρχζουν και οι ζεστες και τα ζορια και για αυτα. Σημερα εβαλα μεγαλυτερο εσωτ. Φιλτρο στα 1200 λιτρα ονομαστικα. Μην ανυσηχειτε, εσπασα περιφημα την ροη που δεν φαινετε καν οτι ειναι τοσα τα λιτρα του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι , αν βαλεις πολλα φυτα , στο τελος θα μεινουν αυτα που θα ανταγωνιζονται καλυτερα το Co2 ... 

Τι φιλτρο ρε συ εβαλες και ειναι 1200 λιτρα?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απαντηση προς Νικο.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/96061-dutch-scape/?p=1042662

 

 

Οντως το διοξειδιο ειναι βασικος παραγωντας αλλα εαν δεις τα ενυδρεια της Walstad μπορουν να λειτουργησουν απλα θελει περισσοτερο χρονο. Οταν λεω μπορουν να λειτουργησουν δεν ειναι ευκολο για ολα τα φυτα και σιγουρα οι αλγες ειναι ποιο ευκολο να κανουν την εμφανιση τους απλα θελει και το ενυδρειο και ο βυθος να ωριμασει καλα ετσι ωστε μεσω της φυσικης ζυμωσεις να παραγεται ενα ικανοποιητικο ποσοστο διοξειδιου και βεβαια ποιο αργη αναπτυξη και δυσκολια για τα φυτα. Στο πρωτο πειραματικο φυτεμενο με φυλλοχωμα ειχα και εκει τους πρωτους μηνες θεμα με την τριχοειδή αλγη αλλα σε μεγαλυτερο βαθμο ενω τωρα φαινετε ο ζεολιθος να αποροφα τα πολλα θρεπτικα που μπορουν να καταληξουν στην στηλη του νερου αλλα απο την αλλη εχω μια χλωρωση σταθερη στην σαγκιταρια και μικρα φυλλα σε μια ludwigia αν και κατακοκκινη. προσθετω λιγο λιπασμα μερα παρα μερα αλλα για την ωρα ειναι καπως στασιμα τα πραγματα και παρατηρω την ολη εξελιξη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...