Jump to content

Kiddo Reef Project Diy 190 Λίτρα


Ilias Halk

Recommended Posts

Χθες το ενυδρείο καθαρίστηκε (ο Ηλίας δηλαδή) και σήμερα το απόγευμα το γέμισα με νερό
 

 

03052015552_zpsjfmvaxlq.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

:innocent:  :innocent:  :innocent:  Βοήθα παναγία, μην ξανακολάμε :P :P

Link to comment
Share on other sites

:innocent:  :innocent:  :innocent:  Βοήθα παναγία, μην ξανακολάμε :P :P

 

Οχι βρε, τη προηγούμενη φορά το γεμίσαμε μετά από 24 ώρες , τώρα έμεινε 3 24ωρα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 εβδομάδες με πολύ κόπο και μεράκι και από τους δύο, και παρά τα απρόοπτα της προηγούμενης εβδομάδας :P, σήμερα κάναμε την πρώτη δοκιμαστική λειτουργία στο ενυδρειάκι. Βάλαμε και το wavemaker Jebao RW-8, που ήρθε την Τετάρτη από fish-street, για να δούμε τι λέει :P
 

 

Πολύ καλή ροή στο ενυδρείο, θέλει λίγο ψάξιμο στο ρύθμισμα του όλου στησίματος (βάνες,αντλία) ώστε να εξαλειφθεί πλήρως ο ήχος. Να ετοιμάζεστε για DIY "reactor" (αντιφώσφορος, άνθρακας) από plexiglass στο πρώτο δωμάτιο του sump, με την βοήθεια της αντλίας του skimmer, όπου skimmer Aqua Medic Turboflotor Blue 1000 μεταχερισμένο από αγγελίες ;).
 
Πολλά ευχαριστώ στον κ. Τάκη! Από αύριο το θηριάκι στο σπίτι μου, ξεκινάει το στήσιμο της βραχοσύνθεσης μεσ'την βδομάδα, μοντάρουμε τον εξόπλισμο στο επίπλο, με το καλό να έρθουν και οι λάμπες από την Λαική Δημοκρατία της Κίνας :P, και σιγά σιγά ξεκινάμε στρώσιμο ;)
 
 
Υ.Γ.: Ο κ. Τάκης είναι μάγος κυριολεκτικά.  :bowdown: Για πότε κόψαμε, κολλήσαμε το overflow box και μάλιστα σε εργοστασιακές προδιαγραφές....

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή. Με το καλό να το δεις στημένο!

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραια δουλεια που κανατε ρε παιδια :jig:

Πολλα μπραβο!

Θα γινει στολιδαρα και αυτο!

 

Εχω αγωνια με τοσες ομορφιες που βλεπω να δω και τι στησιμο θα κανετε!

Πως το εχετε σκεφτει?

 

Και ευχαριστουμε πολυ που το μοιραστηκατε μαζι μας! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα κάνω μια ενημέρωση εργασιών της εβδομάδας... δεν τελειώνουν με τίποτα οι ρημάδες :P

 

Καταρχήν έπρεπε να γίνουν τρύπες στο έπιπλο, με σκοπό να κατέβουν οι σωλήνες στο sump. Έγιναν με επιτυχία σωστά, όπως επίσης έγιναν και στην πλάτη για εξαερισμό του εσωτερικού χώρου. Οι σωλήνες κόπηκαν όπου χρειάστηκε. Ο μεσαίος σωλήνας επειδή κάθετα έπεφτε στο 2ο διαμέρισμα του sump, κάτι που γνώριζα εκ των προτέρων προφανώς, επεκτείνεται με μαλακό σωλήνα στο 1ο διαμέρισμα. Ο τρίτος δεν μας αφορά που πέφτει και πολύ γιατί είναι ασφαλείας, δηλαδή δεν χρησιμοποιείται σε κανονική λειτουργία. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα στο όλο θέμα ήταν ότι δεν χώρεσαν οι Φ20 σωλήνες επιστροφής στις τρύπες 2μιση πόντων εξαρχής για δύο λόγους: χώραγαν οριακά στην τρύπα οι μούφες με το σπείρωμα στις άκρες που κάνουν την σωλήνα 2μιση ακριβώς και έπεσαν οι τρύπες ακριβώς στις εσωτερικές γωνίες του επίπλου(!). Οπότε έπρεπε να κόψω τις σωλήνες 2-3 πόντους να τους περάσω και να κολήσω από μέσα νέες μούφες με σπείρωμα, κάτι που έκανα.

 

P1040615_zpsmwsaq2ms.jpg

 

 

P1040616_zps0bmcncgb.jpg

 

P1040617_zpsk0vhvv95.jpg

 

 

Επίσης το έπιπλο έχει τροποποιηθεί για να μπει η κονσόλα του STC-1000 φάτσα στο έπιπλο...

 

P1040618_zpspwhl3wv1.jpg

 

Αφού λήξαμε τα χοντρά, τώρα πάμε στα υπόλοιπα. Δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω με τον κ. Τάκη και να μην κολλήσω plexiglassίτιδα :P Επομένως εγένετο ο reactor για αντιφώσφορο και άνθρακα που σαν είχα υποσχεθεί πως θα κάτσω να φτιάξω στο προηγούμενο ποστ. Το κουτί είναι 13x18x20Υ, ύψος όσο η στάθμη του νερού στο 1ο & 2ο διαμέρισμα. Από πάνω θα μείνει ανοιχτό και θα μπαίνουν οι 2 βασικοί σωλήνες της υπερχείλησης, ενώ μπροστά θα ανοιχτεί μια μικρή τρύπα όπου θα κουμπώσει η αντλία του skimmer (η αντλία του skimmer έχει προαιρετικό καπάκι, το οποίο όπως φαίνεται αφαίρεσα). Επομένως το νερό πέφτει από πάνω η αντλία 1200 λίτρα/ώρα υποχρεώνει το μεγαλύτερο μέρος του νερού να περάσει από τα υλικά (πήρα Seachem SeaGel για 1η φορά) που θα είναι σε καλσόν και να μπει στο skimmer, αν η ροή είναι μεγαλύτερη το νερό απλά θα ξεχειλήση το κουτί και θα φύγει καρφί για 2ο διαμέρισμα...

 

IMG_20150516_145759_zpsou7qmwcy.jpg  IMG_20150516_150821_zpsuqbs0eip.jpg

 

IMG_20150516_150844_zpsgnywrjis.jpg

 

 

Αυτά από κατασκευαστικής πλευράς. Αν όλα πάνε καλά και έρθουν και λάμπες επιτέλους  :thumbdown: ...θα ρίξω ένα γερό καθάρισμα στις γυάλες, και θα αρχίσω να συναρμολογώ κανονικά με τεφλόν και κλειδιά αυτήν την φορά, την τελική. Την γυάλα σκέφτηκα να την ακουμπήσω πάνω σε 2 επιφάνειες, αυτές εδώ από τα jumbo:

 

IMG_20150516_150153_zpsht1pc4vx.jpg

 

Η μία θα μπει κάτω κάτω και είναι πλαστική και από πάνω της ένα στρώμα του μαύρου λεπτού μαλακού PVC. Το κάτω κάτω θα μπει, καθώς η μαύρη επιφάνεια ρουφάει νερό και άρα στην περίπτωση που πάρει λίγο νεράκι η πλαστική εξασφαλίζει ότι δεν θα λιμνάσει νερό στην επιφάνεια του επίπλου μέχρι αυτό να εξατμιστεί.

 

Αυτό που μας μένει τώρα είναι οι σκέψεις για τον βράχο και το γέμισμα με νερό και αλάτι... Ο βράχος που θα μπει στο κεντρικό είναι όλος νεκρός. Λέω να βράσω ότι χωράει σε κατσαρόλα μια φορά, θα κάνω ένα demo στήσιμο, θα ακούσω απόψεις και θα κολήσω με εποξική κάποια κομμάτια για ασφάλεια. Στο sump θα μπούνε 2-3 κιλά ζωντανού βράχου και αργότερα χαέτο, μου είπαν χάετο από τώρα δεν έχει νόημα...

 

 

Τώρα θέλω βοήθεια από σας τους γνώστες στα εξής: Σκέφτομαι το εξής πλάνο για το γέμισμα και θέλω να μου πείτε γνώμες από θέμα ασφάλειας. 

  • Να φτιάξω ένα βαρέλι 50 λίτρα νερό Α/Ο το προηγούμενο βράδυ.
  • Το πρωί να βάλω τον βράχο όπως τον θέλω, να ρίξω ζωντανό αραγωνίτη. 10 κιλά συσκευασία φτάνει για 2-3 πόντους πάχος? Επίσης είδα ένα φίλο είχε πάρει το eggcrate από ένα σκεύος για στέγνωμα πιάτων του jumbo. Πιστεύω είναι καλό για να ακουμπήσει ο βράχος και πάνω και κάτω στο sump...
  • Ρίχνω τα πρώτα 50 λίτρα και συνεχίζω να φτιάξω 2ο και 3ο κουβά. Η Α/Ο είναι 45GPD που σημαίνει ότι οριακά δεν θα προλάβω σε μια μέρα να γεμίσω 190 λίτρα.... Να συμπληρώσω απλό νερό (30-40 λίτρα) με αντιχλώριο και να βάλω σε λειτουργία την αντλία ή να το αφήσω να συνεχίσω και την επόμενη μέρα?
  • Αφού γεμίσω νερό την ίδια ή την επόμενην μέρα, πρέπει να ρίξω αλάτι καρφί λογικά. Θέλω να μου πείτε γνώμες για ποιο αλάτι και τι ποσότητα χρειάζομαι.Να πάω σε Red Sea Coral Pro Salt, σε Tropic Marin Pro Reef Synthetic Sea Salt? Τι άποψη έχετε? Αλάτι ρίχνω την απαιτούμενη δόση χύμα με την μια έχοντας βάλει σε λειτουργία το wavemaker?
  • Το skimmer το ξεκινάω μόλις στρώσει η αλατότητα?
  • Ζωντανό βράχος βάζω προς το τέλος, θα τον έχω αγοράσει η απόγευμα της πρώτης μέρας ή πρώι της επόμενης ανάλογα πότε τελειώσει το γέμισμα....

 

Αυτά από μένα, δυστυχώς απευθείας γέμισμα από Α/Ο δεν γίνεται, καθώς η πιο κοντινή βρύση είναι του μπαλκονιού στα 5 μέτρα, οπότε και να έβαζα επέκταση με λάστιχο να φτάσει δίπλα το νερό στην Α/Ο και να πεφτεί καρφί μέσα στο ενυδρείο, θα είχα πρόβλημα με το "βρωμικο" νερο που πρέπει να φεύγει... Επομένως βαρελάκι και καθαρίσαμε...

 

 

Σας παρακαλώ κάντε ένα κόπο να μου λύσετε τις τελικές απορίες. Επίσης θα ήθελα σχόλια για σκευάσματα ξεκινήματος (βακτήρια & ενισχυτικά κοραλίνης)...

 

Άντε να μπει τάξη επιτέλους στο δωμάτιο :P

 

IMG_20150516_151222_zpsppbbgbhu.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Ηλία,

το κουτι από πλεξιγκλας με τι το κόλλησες ;

γιατί έχει χαρτοταινίες ;

Μη μου πεις πως το έκοψες εσυ με το κοφτάκι ; :)

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Ηλία,

το κουτι από πλεξιγκλας με τι το κόλλησες ;

γιατί έχει χαρτοταινίες ;

Μη μου πεις πως το έκοψες εσυ με το κοφτάκι ; :)

 

Εγώ το έκοψα και αυτό και μια θήκη για tests API. Δεν είναι κολλημένο όμως , preview είναι με τις ταινίες για το πως πρέπει να είναι. Πήγα στον Καλογερόπουλο και μου ζητούσε ΑΦΜ για να πάρω χλωροφόρμιο, μήπως και είμαι τρομοκράτης :P Εγώ ΑΦΜ έχω, δεν το είχα πρόχειρο εκεί, αλλά ως πληροφορικάριος οχι ως χημικός χαχα, οπότε σκέφτομαι να σας ξανάρθω μια βόλτα... :) 

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε το ενυδρείο με νερό α/ο !

Ρίξε αλάτι ανάλογα με τα λίτρα σου !

Βάλε κυκλοφορητες να σπάσουν το αλάτι για 3 μέρες !

Μετά βάλε αραγωνιτη ψόφιο ! Οι και καλά ζωντανοί συνήθως είναι πεταμένα λεφτά !

Μετά βάλε τον ζωντανό βράχο.

Μην βιάζεσαι !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά βακτήρια ( special blend or stability ) είναι δοκιμασμένα σκευάσματα !

Βάλε μπρος άνθρακα και αντιφοσφορο!

Και μετά σιγά σιγά το σκιμερακι!

Μέτρα τον κύκλο του άζωτο με τα τεστακια σου (salifert) κατα προτίμηση !

Από αλάτια πολλα και καλά ! Προσωπικά χρεισιμοποιω Red Sea !

Μην βιάζεσαι !

Link to comment
Share on other sites

Γέμισε το ενυδρείο με νερό α/ο !

Ρίξε αλάτι ανάλογα με τα λίτρα σου !

Βάλε κυκλοφορητες να σπάσουν το αλάτι για 3 μέρες !

Μετά βάλε αραγωνιτη ψόφιο ! Οι και καλά ζωντανοί συνήθως είναι πεταμένα λεφτά !

Μετά βάλε τον ζωντανό βράχο.

Μην βιάζεσαι !!!!!

 

 

Μπορώ να γεμίσω το ενυδρείο με νερό α/ο σε βάθος 2 ημερών ή υπάρχει πρόβλημα με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Όχι κανένα πρόβλημα.

Άντε καλογέμιστο!

Link to comment
Share on other sites

Καλογέμιστο! Περιμένουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είδα ότι οι περισσότεροι σε πρόσφατη έρευνα απαντήσατε ότι χρησιμοποιείτε Tropic Marin Pro Reef, λέω να ακολουθήσω την μάζα :) Κάποιος που το χρησιμοποιεί, τι ποσότητα χρειάζομαι για 190 λίτρα? 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κ εγώ το ίδιο αλάτι βάζω στο κουτί λέει 35ml ανά λίτρο...καλή αρχή...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

Άρα 6,65 κιλά, επομένως λογικά πρέπει να πάρω την 10κιλη συσκευασία για να μου μείνει και για αλλαγές...

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε ακριβως τα λιτρα του νερου, στο red sea για παραδειγμα ειναι 1κιλο στα 30λιτρα και μετρας με το ρεφρακτομετρο

 

Μην γεμισεις μεχρι πανω την σταθμη γιατι με τον αραγωνιτη και τον βραχο θ ανεβει

Καλυτερα να συμπληρωσεις μετα παρα να πεταξεις

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε ακριβως τα λιτρα του νερου, στο red sea για παραδειγμα ειναι 1κιλο στα 30λιτρα και μετρας με το ρεφρακτομετρο

 

Μην γεμισεις μεχρι πανω την σταθμη γιατι με τον αραγωνιτη και τον βραχο θ ανεβει

Καλυτερα να συμπληρωσεις μετα παρα να πεταξεις

 

Το σκέφτηκα αυτό. Απ'την  άλλη αν δεν γεμίσω αρκετά δεν θα λειτουργεί η υπερχείληση.... Πρέπει να βρω μια καλή ισορροπία :P

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί να γεμίσω πρώτα νερό και μετά αραγωνίτες και βράχο.... Οκ, αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να σπάσει το αλάτι και ίσως το άδειο ενυδρείο βοηθάει, όμως στην εικόνα του να ρίχνω αραγωνίτες στο νερό και αν σκορπίζονται παντού τρελένομαι :P Επίσης θα τα κάνω μούσκεμα όλα όταν βάζω βράχο....μου φαίνεται τρομερή ταλαιπωρία... :turned:

 

 

Έχει τόσο δραματική διαφορά να τα βάλω εξαρχής όπως στα περισσότερα βίντεο που είδα online?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kiddo αυτά στα λέμε για δικιά σου ευκολία ! Αν εχεις ένα δοχείο 200 λίτρα τότε οκ! Οι περισσότεροι δεν έχουμε !

Το να βάλεις αραγωνιτη και βράχο μετά δεν είναι τόσο δύσκολο αν εχεις κλησει τους κυκλοφορητες !

Το επιπλέον νερό θα πάει στην υπερχιληση και μετά στο σαμπ !

Το σαμπ δεν είναι απαραίτητο να δουλεύει όταν σπας το αλάτι !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kiddo αυτά στα λέμε για δικιά σου ευκολία ! Αν εχεις ένα δοχείο 200 λίτρα τότε οκ! Οι περισσότεροι δεν έχουμε !

Το να βάλεις αραγωνιτη και βράχο μετά δεν είναι τόσο δύσκολο αν εχεις κλησει τους κυκλοφορητες !

Το επιπλέον νερό θα πάει στην υπερχιληση και μετά στο σαμπ !

Το σαμπ δεν είναι απαραίτητο να δουλεύει όταν σπας το αλάτι !

 

 

Έχω ένα βαρέλι 50 λίτρων και σκέφτομαι να κάνω το εξής, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα:

 

  • Να τοποθετήσω τον νεκρό βράχο στο ενυδρείο.
  • Να βάλω αραγωνίτες.
  • Να γεμίσω με νερό α/ο σε βάθος 1-2 ημερών.
  • Να ρίξω αλάτι, να το αφήσω να σπάσει, να μετρήσω αλατότητα.
  • Εφόσον είναι οκ, να βάλω 2-4 κιλά βράχο στο refugium του sump και να ξεκινήσω βακτήρια.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με αυτή την διαδικασία.

 

Επίσης κάτι άλλο, το ρώτησα και παλαιότερα. Η βάση του ενυδρείου έχει διαστάσεις 70x45, για να έχω ένα στρώμα 3 πόντους αραγωνίτη περίπου, λογικά 10 κιλά φτάνουν, αν υπολογίσουμε ότι είναι 8-10 λίτρα ο χώρος...? Και ποια είναι η πιο ψιλή κοκκομετρία που δεν σηκώνεται εύκολα να αιωρείται στο νερό? :P

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις σε ένα άδειο δοχείο ( ενυδρείο) είναι πολύ πιο εύκολο να διαλυθεί το αλάτι από ένα δοχείο που εχει βράχια και αραγωνιτη !

Αν συνεχίσεις με τον τροπο που λες πρόσεχε μην πέσει κανένα βραχακι και σου ραγίσει ο πάτος !

Δεν υπάρχει κατάλληλη κοκκομετρια!

Είναι τι θες να βάλεις από Κοραλία και τι σου αρέσει !

Παράδειγμα : αν βάλεις sps δηλαδή πολύ δυνατούς κυκλοφορητες και βάλεις sugar size τότε θα εχεις τοπίο στην ομίχλη :)

Αν πάλι βάλεις πολύ χοντρό θα εχεις θέμα αισθητικό με κοραλινες και αλγες !

Δες τι σου αρέσει !

Link to comment
Share on other sites

από φωτισμό έχεις σκεφτεί τι να κάνεις???

Link to comment
Share on other sites

από φωτισμό έχεις σκεφτεί τι να κάνεις???

 

Φωτισμό θα ξεκινήσω με 3 λάμπες LED E27 των 36watt με μπλε-λευκά 4:8, μπορείς να δεις συγκεκριμένα εδώ (http://www.ebay.com/itm/E27-9-15-21-27-36-54W-LED-Aquarium-Light-Coral-Marine-Reef-Tank-Grow-Lamp-Bulb-/181446705116) τα χαρακτηριστικά:

 

 

Power: 36W
12pcs* high power 3W Bridgelux led(blue: white=4:8)
Light Spectrum: blue 460~465nm; cold white 6500~12000K
Input voltage: AC 110~220V
Lumen: about 2160~2520lm
Viewing angle: 60 degree(best for plants)
Recommended Lighting time: 8~9 hours
Full Aluminum housing for enough cooling
Suitable for coral reef and fish aquariums
CE & ROHs approved
Dimension(diameter*height): 121mm*128mm/4.76inch*5.04inch approx
Life span: above 50,000 hours

 

 

Για τις λάμπες αυτές, πήρα μεταχειρισμένους αυτούς τους βραχίωνες από τις αγγελίες...

 

Πιστεύω είναι η επιλογή με το μεγαλύτερο ρίσκο σε όλο το στήσιμο που έκανα... Καλό θα ήταν να ακούσω και μια άποψη από όσους μπορούν να κρίνουν βάση χαρακτηριστικών :) Κατα τα άλλα, θα φάνει στην πράξη ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...