Jump to content

Παρουσίαση Του Πρώτου Μου Ενυδρείου Για Puffer !!! (Έχει Σχεδόν Μόνιμα Μαύρη Κοιλιά, Θα Χρειαστώ Βοήθεια Και Αρκετές Συμβουλές)


Aliar

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
( Όχι κάτι συγκεκριμένο, κάτι κατάλληλο για 1x Tetraodon fluviatilis )

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 43 x 25 x 32
Συνολικά Λίτρα: 35 Lt.
Sump (λίτρα): Όχι

Οργανισμοί
Φυτά: 3x Φυτά (Δεν γνωρίζω σε ποια οικογένεια ανήκουν)    
Ψάρια: 1x Tetraodon fluviatilis (Δεν είμαι 100% σίγουρος αν είναι Fluviatilis ή Nigroviridis και θέλω την βοήθειά σας επί του θέματος)
Άλλα είδη: Όχι

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Όχι
Πέτρες: Ναι (μικρές πέτρες από παραλία)
Ξύλα: Ναι, ρίζες.
Άλλα διακοσμητικά : Όχι
Υπόστρωμα: Όχι
Βυθός: Χαλαζιακή άμμος.

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): DIY made φωτιστικό. Αποτελείται από 2x λάμπες Τ5 8W G5 220-240 V 50Hz

και 1x Moonlight.

 

Διάρκεια φωτισμού: 8 Ώρες τη μέρα.

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: 1x Resun Magic-jet Filter (Magi 380)
Θέρμανση/ Ψύξη: Θέρμανση 1x θερμοστάτη / Ψύξη όχι.
Λίπανση: Όχι
Παροχή CO2: Όχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Όχι.
Διατροφή: Bloodworms, Snails, κατεψυγμένες γαρίδες.


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):  26.5 °C 

 

Δεν έχω αγοράσει ακόμα Test νερού, αλλά όλα δείχνουν καλά για την ώρα. Σκοπεύω να αγοράσω πολύ σύντομα γιατί ξέρω....με γυμνό μάτι δεν πάω πουθενά !

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Κάθε εβδομάδα, 50% του νερού.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Χρησιμοποιώ το Aqua sana για εξουδετέρωση χλωρίου νερού βρύσης και έχω χρησιμοποιήσει το Aquavital Bactosprint (της Aquarium Munster) για βακτήρια μια φορά.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Απλός καθαρισμός στο ενδιάμεσο αν χρειαστεί.

Φωτογραφίες: Δεν έχω κάτι αξιόλογο για την ώρα (μου χάλασε ο φακός του κινητού μου και δεν μπορώ να βγάλω) αλλά υπάρχει ένα αρκετά περιγραφικό βίντεο. 


Βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=RAMLO2UBqoA

Έγινε επεξεργασία - Aliar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου.... το puffer που έχεις είναι υφάλμυρου νερού και χριαζετε 110 λίτρα και όπως καταλαβενής ότι κάτι πρεπι να κανείς άμεσα ......κατά εδώ  !!!!!!!!

 

P.S τι το ταιζεις ?

 

http://www.seriouslyfish.com/species/tetraodon-fluviatilis/

Έγινε επεξεργασία - beast
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα !

 

Έχεις δίκιο, το Puffer  που είδες μου το πούλησαν από ένα petshop στην Πάτρα ως γλυκού νερού (και με σιγουριά μάλιστα) και την οικογένεια και το ότι το ψάρι είναι υφάλμυρου νερού το κατάλαβα μερικές μέρες αργότερα. Ο τύπος με έπησε πως το ενυδρείο μου είναι επαρκής και πως μπορώ να το κρατήσω σε γλυκό νερό και όταν το έλεγξα το ψαράκι είχε κάτασπρη κοιλιά. (Το λάθος δικό μου που ''Ψάρωσα'')

 

Τέλος πάντων θέλω να ανταποκριθώ στο μέγιστο των δυνατοτήτων μου ως προς το παφεράκι και να το κρατήσω υγιές και σωστά. Θα χρειαστώ συμβουλές για το αν χρειάζεται να μετατρέψω το ενυδρείο σε υφάλμυρο και πως. (Δεδομένου ότι ο τύπος που το αγόρασα το είχε ένα μήνα + σε ενυδρείο γλυκού νερού και το ψαράκι έδειχνε μια χαρά).......

 

(Δεν έχω καθόλου εμπειρία σε υφάλμυρο ενυδρείο)

 

Για τα λίτρα ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ  φάση δύστυχος δεν μπορώ να κάνω κάτι.....

 

Το ταΐζω Bloodworms ως ώρας και σύντομα θέλω να του δώσω καμιά γαρίδα και σαλιγκαράκια για τα δόντια του....

 

Το ψαράκι είναι σίγουρα Tetraodon fluviatilis τελικά ???

Και πού οφείλετε η σχεδόν πάντα μαύρη κοιλιά ??

 

(Όσων αφορά την στιγμή του φαγητού, όλα πάνε καλά. Είναι ικανό να φάει και μένα και αυτό απ όσο ξέρω είναι καλή ένδειξη)

 

Ανυπομονώ για συμβουλές και βοήθεια.... Ευχαριστώ !

 

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο πράγμα που θα κανείς είναι να βάλεις νεκρό βράχο που βάζουνε στα reef  ....η αν δεν καταφέρης να βρεις τότε βάλε ασβεστολιθικές πέτρες γιατί θέλη ενέβαζμένο ph και kh .....μέτρησης μέτη test  κανείς ?

 

P.S Το ψαράκι είναι  Tetraodon fluviatilis!!!!!!

 

πρέπει να προμηθευτής καποιο αλάτι για το ενυδρειο σου και σταδιακά να το κανείς ηφάλμυρό ..... τώρα δεν θυμαμε ακριβώς τη αλατότητα θέλη ακριβώς 

 

Θερμοκρασία:  (25-28 ° C)

 

pH: 7,8 - 9,0

 

Σκληρότητα: 10-30 ° H

ρίξε μια μάτια  !!!!!!!!

https://youtu.be/lXtAH5bR6Ys 

 

 

Link to comment
Share on other sites

περα απο το θεμα της αλατοτητας που αναφερθηκε παραπανω,θα πρεπει να λυσεις και το θεμα του ενυδρειου με οτι συνεπαγεται αυτο,το οποιο οπως βλεπεις απο το προφιλ του ψαριου ειναι παρα πολυ μικρο δυστυχως! :bigemo_harabe_net-81:

Έγινε επεξεργασία - polyagkistro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για καλή μου τύχη έχω νεκρό βράχο από παλιό θαλασσινό ενυδρείο του αδερφού μου....Να βάλω μερικά μικρά κομματάκια ή ένα μεγάλο??

 

Θα ξεκινήσω με τη μετατροπή σε υφάλμυρο και τα λίτρα θα είναι το επόμενο βήμα....

 

1.)  Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως είναι σίγουρα καλή ιδέα να το μετατρέψω σε υφάλμυρο ΤΩΡΑ ?? ( εγώ ψήνομαι να το μετατρέψω σε υφάλμυρο, αυτό δεν ξέρω αν ψήνετε )

 

Το συγκεκριμένο Puffer ξεκινάει σε γλυκό νερό και μετά από κάποια ηλικία μεταλλάσσετε σε υφάλμυρου την οποία δεν μπορώ να ξέρω (αυτό που βλέπω είναι ότι είναι σίγουρα ανεπτυγμένο). Επίσης όπως είπα και πριν το ψαράκι ζούσε για ένα μήνα σε γλυκό νερό και ήταν αρκετά καλά και ενεργό.

 

2.)  Δεδομένου ότι ξεκινάω την μετατροπή σε υφάλμυρο τι κάνω? Αγοράζω αλάτι ενυδρείου και ακολουθώ τις οδηγίες που θα γράφει μέσα ή πρέπει να ακολουθήσω κάποια συγκεκριμένη διαδικασία που δεν γνωρίζω?? Έχω μηδενική εμπειρία όσων αφορά τα υφάλμυρα ενυδρεία και το ίδιο και για τα θαλασσινά.....

 

 

Testakia θα αγοράσω αύριο οπότε ενδείξεις δεν έχω για την ώρα.

Τώρα για τα λίτρα του ενυδρείου θα αργήσω......Η φάση θέλει αρκετά φράγκα που δεν υπάρχουν (δυστυχώς).......

Αυτά!! Περιμένω τις συμβουλές σας...... Ευχαριστώ !!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

βγαζης  ολα τα ξύλα από μέσα και βάζεις όσο βράχο έχεις ...στο ηπα και πριν κάνης
σιγά σιγά την αλαγη σε υφάλμυρο όχι από την μια μέρα στην αλή !!!!!!!
διάβασε αυτό εδώ .............

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/124-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%85%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%BC%CF%85%CF%81%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,δηλαδη παιρνεις αλατι,το ριχνεις και εισαι οκ..

Πρεπει να μαθεις σε τι αλατοτητα ζει το ψαρι,να παρεις αλατι,να το σπασεις σε νερο βρυσης η οσμωσης (σ αυτο δεν ειμαι σιγουρος) και να εχεις και ρεφρακτομετρο για να μετρας την αλατοτητα και να την κανεις σωστη για το συγκεκριμενο ψαρι.

Να σου πω επεισης,οτι τα φυτα που εχεις τωρα μεσα τα ξεχνας..με το αλατι θα χαλασουν.

Επισης,σε τοσο μικρο ενυδρειο,θα σου βγει η πιστη για να κρατας σταθερες συνθικες και αλατοτηττες κτλ..συν οτι ειναι παρα πολυ μικρο για το ψαρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α ξεχασα να σου πως τα παφερ θελουν παρα πολυ καλη φιλτρανση,πολυ καθαρο νερο και σταθερες συνθικες γιατι δεν εχουν λεπια και προσβαλονται πολυ ευκολα απο ασθενειες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα puffer ζούνε σε γλυκό σε υφαλμηρο και σε αλμυρό.. Ζουν στις εκβολες τον ποταμών στην θάλασσα και σε λιμνοθαλασσες οπότε η αλατοτητα μεταβάλλεται, υπάρχουν φυτά που ζουν σε υφαλμηρο δεν γνωρίζω τα είδη μερικοί τα κρατάνε σε φυτεμένο υφαλμηρο και άλλοι σε reef.. Από όσο ξέρω όταν είναι μεγάλα σε ηλικία πρέπει το ενυδρείο σου να είναι θαλασσινό..Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να φτιάξεις ένα μεγάλο ενυδρείο πάνω από 100λτ ή να χαρίσεις το ψαράκι σε κάποιον που μπορεί να το φιλοξενήσει στις συνθήκες που χρειάζεται είναι κρίμα να ταλαιπωρειται επειδή έτσι μας αρέσει όλοι κάνουμε λαθοι αλλά καλό θα ήταν να ενημερωνομαστε πριν αγοράσουμε ζωντανά, όλα αυτά πρέπει να γίνουν άμεσα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...