Jump to content

Το Χρυσοψαραδικο Μου


Giannis_X

Recommended Posts

Επιτέλους μετά από 1 χρόνο στο φόρουμ ήρθε η ώρα μετά από πολλά λάθη κοπο μεγαλη βοηθια απο εσας και αλλαγές ψαροσυνθεσης κατέληξα στον πανέμορφο κόσμο των χρυσόψαρων και με μεγάλη χαρά σας παρουσιαζω το ενυδρείο μου :).

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Χρυσοψαραδικο

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):100χ40χ47.5

Συνολικά Λίτρα:Hagen Marina Basic 190lt.

Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί

Φυτά:Java moss, Anubias, ludwigia sp., luduigia repens

Ψάρια:1 κινώ oranda. Περιμένω αλλά 3 oranda red cap από την γενα της Χρυσάνθης :), 6 red cheery

Άλλα είδη: Σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:θα βάψω σε λίγο καιρό την πλάτη μαβί.

Πέτρες:1 Λάβας και 5 μη ασβεστολιθικές

Ξύλα: 2 ριζες

Άλλα διακοσμητικά :-

Υπόστρωμα: -

Βυθός:Μπεζ σκούρα αμμο

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2χ30w T8 1) 2600k 2) 4800k

Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:1 fluval 306 & 1 fluval U2 γεμάτο βιολογικό υλικό.

Θέρμανση/ Ψύξη: Θερμοστάτης Elite 150w

Λίπανση:Καθημερινή χρίση φλουραης( αν το λέω σοστα)

Παροχή CO2:-

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:

Διατροφή:βραστά λαχανικά, τροφή εμπορίου σε μπίλιες και 1 φορα την βδομάδα νηστεία.

Παράμετροι

pH:7.5-8

Γενική σκληρότητα (GH):-

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):

Μέση Θερμοκρασία (°C):23

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:30% κάθε εβδομάδα.

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:σε βαρελη με κικλοφοριτη και αντιχλοριο πραημ.

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:ανιγμα φίλτρου και αλλαγή σε ενυδρειακο βαμβάκι με κάθε αλλαγή νερού .

Και πάλη σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια που μου προσφέρατε σε παλιότερα προβλήματα που είχα και μου σταθήκατε :)

Φωτογραφίες:

Link to comment
Share on other sites

Καπος έτσι ξεκινήσαν τα προβλήματα και τα λαθοι με τα κλασικά χρονατιστα χαλίκια και την απορία για το πος να στισω το ενυδρείο και γενικά τη διάκοσμο να συνθέσω. Εδο θα είτε σταδιακά τα λαθοι να γινοντε όλο και περισσότερα και με πολες δοκιμαστικές αποτιχιες . Και οπός πάντα δεν λιπουν τα ψεύτικα διακοσμητικά

post-59496-0-09657000-1433240926_thumb.jpg

post-59496-0-50816300-1433240946_thumb.jpg

post-59496-0-55703100-1433241035_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά πλακοθικα στα εύκολα φυτά για να καλύψω την ατελια του ενυδρείου με καπος καλύτερα αποτελέσματα αφού άλλαξα και βυθό 3 φορές και καυελιξα για 7 μήνες με άμμο λίμνης όπου έπαθα ζιμια και μου πέθαναν αρκετά ψάρια λόγο πολύ βρόμικου βιθου και κακις ροης νερού στον πυθμένα του ενυδρείου.

post-59496-0-47514600-1433241335_thumb.jpg

post-59496-0-62735000-1433241354_thumb.jpg

post-59496-0-65453500-1433241417_thumb.jpg

post-59496-0-51607900-1433241472_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδο φτάνουμε στο τελικό στάδιο που βρίσκετε τώρα το ενυδρείο με τη μεγάλη βοήθεια από εσάς με το πρόβλημα που είχα από αναεροβια βιολογία ( αν το λέω σοστα) κατελιξα με πλήρη αδιασμα ενυδρείου και αλλαγής βυθού από άμμο λίμνης σε σκούρα μπεζ άμμο θαλάσσης. Το στήσιμο πλέον είναι " λιτό" με πέτρες 3-4 εύκολα φυτά και 2 ρίζες. Προσορινα μαζί με το κινο oranda έχω 2 αρσενικά γκαπι που θα τα χαρίσω και 6 γαρίδες red cherry τις οπιες τις μετέφερα εκεί λόγο απροσεξίας την ώρα της αλλαγής νερού στο γαριδαδικο μου ράγισε η πρόσοψη και μέχρι να το φτιάξω τις μετακόμισα στο 190ρη.

Θα δείτε τις πρώτες μέρες αλλαγής άμμου που το νερό είναι θολο για 3 μέρες και μετά σιγα σιγά διαμορφώνω το νέο στήσιμο.

post-59496-0-19881700-1433242131_thumb.jpg

post-59496-0-05276800-1433242169_thumb.jpg

post-59496-0-38259200-1433242192_thumb.jpg

post-59496-0-75890200-1433242227_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ βλέπουμε τη τελική φάση του ενυδρείου που ολοκλιροθικε χθες το βράδυ στης 23:15 .

post-59496-0-00244100-1433242399_thumb.jpg

post-59496-0-16224200-1433242423_thumb.jpg

post-59496-0-06789800-1433242499_thumb.jpg

post-59496-0-77016000-1433242535_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θέλω την γνώμη σας αν κάτι δεν σας αρέσει να το σιζιτισουμε να το αλλάξω :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου φιλέ μου , μπράβο σου.

Αν θελήσεις έχω ένα comet που το χαρίζω 11 cm ειναι , αν το θελεις στειλε μου pm

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου φιλέ μου , μπράβο σου.

Αν θελήσεις έχω ένα comet που το χαρίζω 11 cm ειναι , αν το θελεις στειλε μου pm

Νασε καλά φίλε μου αλλά έχω 1 και περιμένω αλλά 3 από την γενα των red cap της Χρυσάνθης και επειδή θα ειμαι οριακά λέω να μην βάλω κατη άλλο τουλάχιστον μέχρι να φορτώσω επάνω άλλο ένα fluval 306
Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το εχεις κανει! 

Απο θεμα γουστου και μονο,τις πετρες θα τις ειχα ιδιο χρωμα!  Την μος θα την εβαζα πανω στο ξυλο. Οταν θα μεγαλωσουν τα πισω φυτα, τα ξυλα θα μεινουν μονα τους μπροστα σαν ξεμπαρκα! Παιξε λιγο μαζι τους! Φυτεψε και κανα φυτακι αναμεσα στα κλαδια!

 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το χαρείς!!!! :thumbsu:

 

Τα παρακάτω σχόλια ειναι τελείως προσωπικά :

1. Στις ρίζες θα έδενα περισσότερες ανούμπιες και ισως τις σήκωνα κάθετα ώστε α) να μην κρατάνε τόση πολύ βρωμιά β) να κερδίζεις περισσότερο οφέλιμο χώρο για κολύμπι

2. Οι πέτρες ειναι όμορφες, αλλά δεν εξυπηρετούν κάτι. Πιάνουν χώρο και μειώνουν τον όγκο του νερού. Αν θες να κρατήσεις την μαυρη, τότε βάλτην στη μέση και δεξιά κι αριστερά τις ρίζες (δοκιμάζεις κι αν σου αρέσει, το κρατάς!!!)

3. Στην επόμενη φωτογράφιση, βγάλε από μπροστά τσιμπίδες, μπουκάλια και κάθετι που χαλάει τη φωτο!!!  ;)

4. Φόντο, επιβάλεται! Με το καλό να ξεκινήσεις βάψιμο

5. Τον θερμαντήρα τον λειτουργείς ή τον εχεις προληπτικά? Τη θερμοκρασία (στα χρυσόψαρα) άφησε την να πηγαίνει σύμφωνα με τις εποχές. Επειδή καλοκαιριάζει, κάνε πρόβλεψη για ψυξη μέσω ανεμιστήρων

6. Τις γαρίδες αργά ή γρήγορα θα τις κλάψεις!! Κάποια στιγμή θα καταλήξουν σε στόμα - Κι εννοείται πως δεν θα δεις γόνο

7. Ισως θα ήταν καλό να προσθέσεις 1-2 τροφές ακόμη, για περισσότερη ποικιλία

 

Αυτά από μένα. Ξαναλέω πως τα παραπάνω ειναι προσωπικά σχόλια, εντελώς φιλικά!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω όσα μου είπε φίλε μου σε ευχαριστώ όσο για τις γαρίδες είναι προσορινα εκεί γιατί έχω πρόβλημα στο μπροστινό τζαμη στο 30ρη που τις είχα , μου ράγισε από απροσεξία

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι ένα φόντο, θα το έκανε ακόμα πιο όμορφο.....να κρυφτούν καλώδια και μπρίζες.

Πάντως πολύ καλή δουλειά........

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο το εχεις κανει! 

Απο θεμα γουστου και μονο,τις πετρες θα τις ειχα ιδιο χρωμα!  Την μος θα την εβαζα πανω στο ξυλο. Οταν θα μεγαλωσουν τα πισω φυτα, τα ξυλα θα μεινουν μονα τους μπροστα σαν ξεμπαρκα! Παιξε λιγο μαζι τους! Φυτεψε και κανα φυτακι αναμεσα στα κλαδια!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου περιμένω να φέρουν καμια ανουμπια νανα να βάλω ακόμα και ψαχνομε από φυτά τι άλλο να βάλω :)
Link to comment
Share on other sites

Για τις πέτρες πραγματικά έψαχνα καιρό να βρω κάτι σαν την μαβί και σκεφτομε να βγάλω όλες τις αλες και να βάλω άλλη μια ίδια και οπος μου πρότεινε ο φιλοσμας chocolate puma θα πανε δεξιά και αριστερα ρίζες και στην μέση τα βράχια. Προσπαθώ να φανταστώ τα σιμια που θα έβαζα λίγο μος στις διζες να και να φανταστώ πος θα είναι αργότερα . Θα είναι δισκολο να βάλω σε τόσο ψιλά κλαδάκια την μος.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να φανταστώ τα σιμια που θα έβαζα λίγο μος στις διζες να και να φανταστώ πος θα είναι αργότερα . Θα είναι δισκολο να βάλω σε τόσο ψιλά κλαδάκια την μος.

 

Καλησπέρα

Οι ρίζες όπως εγραψα πιο πανω, ειναι ιδανικές για μερικές ανουμπιες

Προσωπικά χρησιμοποιώ τα παρακάτω σ' οτι αφορά δέσιμο φυτών

http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Moss-Line-String-Wire-to-Tie-Plant-on-Driftwood-Rocks-180m-0-2mm-/321223692487?pt=LH_DefaultDomain_15&hash=item4aca6c90c7

http://www.ebay.com/itm/Driftwood-String-Attach-Java-Fern-Anubias-Echinodorus-Aquarium-Live-Plant-Fish-/280771798086?hash=item415f4da446

 

H moss έτσι κι αλλιώς έχει ανακόνιστη ανάπτυξη και αν τη δέσεις σε λεπτά κλαδιά, θα πρέπει να κλαδεύεις πολύ συχνά

 

Μπορείς να δοκιμάσεις λίγο moss πάνω στην πέτρα που θα κρατήσεις

Ή μπορείς να δοκιμάσεις να φτιάξεις moss wall

http://www.ebay.com/itm/Moss-Wall-Mesh-Live-aquarium-java-plant-fish-tank-FB-/280435606553?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item414b43c419

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Ναι φτιάχνω αρκετοί μος για αυτόν ακριβός τον λόγο μπας και καταφέρω να φτιάξω πλάτη από χαλι μος

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το χαρείς!!!! :thumbsu:

 

Τα παρακάτω σχόλια ειναι τελείως προσωπικά :

1. Στις ρίζες θα έδενα περισσότερες ανούμπιες και ισως τις σήκωνα κάθετα ώστε α) να μην κρατάνε τόση πολύ βρωμιά β) να κερδίζεις περισσότερο οφέλιμο χώρο για κολύμπι

2. Οι πέτρες ειναι όμορφες, αλλά δεν εξυπηρετούν κάτι. Πιάνουν χώρο και μειώνουν τον όγκο του νερού. Αν θες να κρατήσεις την μαυρη, τότε βάλτην στη μέση και δεξιά κι αριστερά τις ρίζες (δοκιμάζεις κι αν σου αρέσει, το κρατάς!!!)

3. Στην επόμενη φωτογράφιση, βγάλε από μπροστά τσιμπίδες, μπουκάλια και κάθετι που χαλάει τη φωτο!!!  ;)

4. Φόντο, επιβάλεται! Με το καλό να ξεκινήσεις βάψιμο

5. Τον θερμαντήρα τον λειτουργείς ή τον εχεις προληπτικά? Τη θερμοκρασία (στα χρυσόψαρα) άφησε την να πηγαίνει σύμφωνα με τις εποχές. Επειδή καλοκαιριάζει, κάνε πρόβλεψη για ψυξη μέσω ανεμιστήρων

6. Τις γαρίδες αργά ή γρήγορα θα τις κλάψεις!! Κάποια στιγμή θα καταλήξουν σε στόμα - Κι εννοείται πως δεν θα δεις γόνο

7. Ισως θα ήταν καλό να προσθέσεις 1-2 τροφές ακόμη, για περισσότερη ποικιλία

 

Αυτά από μένα. Ξαναλέω πως τα παραπάνω ειναι προσωπικά σχόλια, εντελώς φιλικά!

Τον θερμαντήρα θα τον βγάλω τον είχα για τον χειμώνα στα γκαπακια τώρα δεν τον χιάζομε παρα μόνο στο βαρέλι προετοιμασίας νερού. Θα βάλω λίγες ανουμπια στην νέα τιζα και κατά προτίμηση τον νανα και καμια ορεα βαλισνερια μικρι και ειμαι οκ
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι ένα πολλά υποσχόμενο ωραίο χρυσοψαράδικο.

Προσωπικά έχω έναν ενδοιασμό για τις ρίζες, εχω παρατηρήσει στα δικά μου τα χρυσόψαρα , πώς είναι λίγο ατσούμπαλη η κίνηση τους, και ειδικά αν κάτι τα τρομάξει πετάγονται χωρίς να προσέχουν. Φοβάμαι μήπως συμβεί κάτι τέτοιο και τραυματιστεί κανα ψάρι

Link to comment
Share on other sites

Σε εφχαρισω πολυ για τα καλα σου λογια φιλε μου. Θα φιγουν από το χρυσοψαραδικο οι γαρίδες εντός 1 εβδομάδας έχω πάει το τζαμι που μου ράγισε και θα το θανα κολισω ολλο από την αρχι και μόλις στεγνοσι καλά η σιλικόνη και κανω δοκιμή αντοχής και τιχον διαρροής θα μπουν πάλη στο ενυδρείο τους :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά :)

Τελικά με τον κύριο χρυσοψαρουλη έκανα μια συμφωνία! Εγώ θα των ταΐζω και εκείνος θα μου κλαδεύει την μος από τις πέτρες :P πλάκα κάνω απλά πάει και την τσιμπα για να φαΐ ότι μπορι να έχει επάνω και οπός την τραβά την μαδάει :P δεν με πειράζει βεβαία :)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ενυδρείο σου. Όταν μεγαλώσουν και τα φυτά θα αλλάξει εντελώς.

Βάλε στην διατροφή τους και σπιρουλίνα για να μειώσεις την ανάγκη να φάνε ότι πράσινο υπάρχει μέσα.... :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου για τα καλά σου λόγια :) θα πάω σήμερα η αύριο να πάρω σπιρουλινα σε μπίλιες καμια ανουμπια νανα και καμια βαλισνερια αν βρω

Link to comment
Share on other sites

Βασικά λάθος ανουμπιες νανα θα πάρω και κριπτοκορινες μικρές οχι βαλισνεριες που είπα πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσεις βαλισνέριες από τις κρυπτοκορίνες, μεγαλώνουν πιο γρήγορα, κάνουν μεγαλύτερη κατανάλωση νιτρικών,και αν τσιμπήσουν κανα φύλαρακι τα ψάρια συνεχίζουν και μεγαλώνουν, ενω οι κρυπτοκορίνες μεγαλώνουν πιο αργα και αν τσιμπήσουν φύλο θα πρέπει να βγει καινουριο, έχω και απο τα 2 φυτα στα χρυσόψαρα μου και το εχω δει

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου για την πολύτιμη πληροφορία. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...