Jump to content

Πάμε στα βαθειά!


vasilik

Recommended Posts

Μετά από το θερμό καλωσόρισμά σας θα ήθελα να σας αναλύσω λίγο περισσότερο την κατασκευή που θα ήθελα να κάνω.

 

Θέλω να κάνω τον παρακάτω τοίχο :

 

aq_0_crop.jpg

 

Για τον σκοπό αυτό, δεν έχω κλείσει ακόμα τον τοίχο ενός δωματίου (γραφείου) :

image1_Copy.jpg

 

Το σχέδιο για τον τοίχο είναι κάπως έτσι  (οι διαστάσεις είναι λίιιιγο διαφορετικές-σε επίπεδο εκατοστών):

 

BIBLIOTHIKI_Model_Copy.jpg

 

Όπως μπορείτε να παρατηρήσετε, ο ελεύθερος χώρος έχει μήκος 2m από τα οποία τα 80cm θα χρειαστούν για τη δημιουργία μίας πόρτας (70cm). Συνεπώς μένουν 1,2m (+13cm των τούβλων του αριστερού κάθετου τοίχου - για την διακόσμηση) για τη δημιουργία ενός ενυδρείου που θα μπορείς να βλέπεις και από τις δυο μεριές του τοίχου μαζί με την περιμετρική επένδυση από ξύλο.

Όσον αφορά το διατιθέμενο βάθος, έχουμε την παρακάτω εικόνα:

 

image2_Copy.jpg

 

Στο βάθος αυτό (~50cm) θα πρέπει να γίνει το ενυδρείο καθώς και οι εσοχές που βλέπετε στην 1η εικόνα.

Ο σχεδιασμός προβλέπει σίγουρα την κατασκευή μίας σιδερένιας βάσης για το ενυδρείο.

 

Με βάση αυτά τα δεδομένα, θα ήθελα την βοήθειά σας και την εμπειρία σας στην κατασκευή τέτοιων υλοποιήσεων. Σίγουρα έχετε δει περισσότερες υλοποιήσεις από εμένα, οπότε εαν θέλετε μπορείτε να μου πείτε 2-3 πράγματα σχετικά με την διάσταση του ενυδρείου που ταιριάζει σε αυτό τον χώρο, την βάση του, τι μέτρα παίρνονται για την αντιμετώπιση της υγρασίας που δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μου δημιουργήσει πρόβλημα (διότι ο τοίχος θα καλυφθεί με επένδυση ξύλου) και του θορύβου, και γενικώς ότι σκέφτεστε ότι θα πρέπει να λάβω υπόψην μου. Σχετικά με το είδος του ενυδρείου, θεωρώ ότι από την στιγμή που θα ξεκινήσουμε μία τέτοια κατασκευή, αξίζει να πάμε σε θαλασσινό νερό.

 

Πάμε στα βαθειά λοιπόν να χτίσουμε ποιοτικά και οικονομικά τον τοίχο! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή!

Εγώ θα σου πω μόνο το βάθος να μην είναι κάτω από 50 πόντους καθαρό,

παραπάνω αν μπορείς ναι πιο κάτω για εμένα όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο ξεκινημα την υγρασια μπορεις να την καταπολεμησεις τοποθετοντας στο σαμπ και εαν το κλεισεις στο μερος που θα ειναι ο φωτισμος ανεμιστηρες οι οποιο θα τραβανε απο μεσα προς τα εξω η βαζοντας καπακια στο κυριος ενυδρει και στο σαμπ.Σιγουρα παν απο 50 εκατοστα εαν σε παιρνει θα σου λυσει τα χερια και θα το καταλαβεις μακροπροθεσμα.Ιδανικες διαστασεις ειναι 120 χ 060 εαν παιρνει και παραπανω δωστου χ 060 σταθμη νερου.Ευχομαι να υλοποιησεις το σχεδιο οπως το εχεις σκεφτει και να το χαρεις απροβληματιστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στα αλάτια !

Έχω σχεδόν την ίδια κατασκευή που θες!

Το ενυδρείο είναι εντοιχισμένο σε διαστάσεις 150-45-60 ύψος !

Όπου θες βοήθεια μας λες!

Πίστεψε με δεν θα μετανιώσεις αυτή σου την κατασκευή !!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντική η διαφορά μεταξύ 40-45-50cm στο βάθος ?

Όπως θα παρατηρήσατε από τα σχέδια, το διατιθέμενο βάθος είναι 50cm αλλά θα ήθελα να έκανε το ξύλο κάποια εσοχή ώστε να φαίνεται πιο ωραίο...

 

Αγαπητέ fishbone! αυτό είναι πολύ ευχάριστο για εμένα! Φυσικά και θα σε χρειαστώ μιας και γνωρίζω ελάχιστα οπότε από την εμπειρία της κατασκευής ότι θες να μοιραστείς στείλε !!!

Όσον αφορά το ύψος, τα 60cm είναι καλά (σίγουρα το νερό θα φθάνει λίγο πιο χαμηλά-εαν υπολογίσουμε και το έδαφος θα είναι σίγουρα λιγότερο)? Το μήκος πόσο να είναι, μιας και το 1.2 φοβάμαι ότι δεν θα χωρέσει? Οι σωλήνες κλπ, να φεύγουν από το πλάι ή στο πάτω του ενυδρείου ? Αυτό θα επηρεάσει το συνολικό διατιθέμενο μήκος του.

 

Ας καταλήξουμε στις διαστάσεις και θα σας ζαλίσω με τα υπόλοιπα! :-)

 

ΥΓ. Ενώ έχω κάνει follow το topic δεν μου στέλνει άμεσα ειδοποίηση και για αυτό τον λόγο αργώ να απαντήσω! Πως διορθώνεται ???

Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα την ενημέρωση! Δώστε μία απάντηση να δω εαν δουλεύει... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντική η διαφορά μεταξύ 40-45-50cm στο βάθος ?

Όπως θα παρατηρήσατε από τα σχέδια, το διατιθέμενο βάθος είναι 50cm αλλά θα ήθελα να έκανε το ξύλο κάποια εσοχή ώστε να φαίνεται πιο ωραίο...

 

Αγαπητέ fishbone! αυτό είναι πολύ ευχάριστο για εμένα! Φυσικά και θα σε χρειαστώ μιας και γνωρίζω ελάχιστα οπότε από την εμπειρία της κατασκευής ότι θες να μοιραστείς στείλε !!!

Όσον αφορά το ύψος, τα 60cm είναι καλά (σίγουρα το νερό θα φθάνει λίγο πιο χαμηλά-εαν υπολογίσουμε και το έδαφος θα είναι σίγουρα λιγότερο)? Το μήκος πόσο να είναι, μιας και το 1.2 φοβάμαι ότι δεν θα χωρέσει? Οι σωλήνες κλπ, να φεύγουν από το πλάι ή στο πάτω του ενυδρείου ? Αυτό θα επηρεάσει το συνολικό διατιθέμενο μήκος του.

 

Ας καταλήξουμε στις διαστάσεις και θα σας ζαλίσω με τα υπόλοιπα! :-)

 

ΥΓ. Ενώ έχω κάνει follow το topic δεν μου στέλνει άμεσα ειδοποίηση και για αυτό τον λόγο αργώ να απαντήσω! Πως διορθώνεται ???

Εγω θα το έκανα πρόσωπο με τον τοίχο!

Φαίνεται πιο φυσικό!

 

Και το δικο μου ενυδρείο εχει 45 εκ πλάτος αλλά ειχα θέμα βάρους!

 

Ρίξε μια ματιά εδω!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98781-fishbones-reef-project-2/

 

Συμβουλή : αν ήμουν στη θέση σου και ακόμα δεν είχα τελειώσει τα χτισίματα θα έδινα και άλλο μήκος να το κάνω πιο εντυπωσιακό!

 

Πάντα δικιά μου άποψη !  εσυ ξέρεις καλύτερα! 

Εμείς είμαστε εδω για να σε βοηθήσουμε να το ευχαριστηθεις !

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα :D

 

Δουλεύει ??

 

Πολύ κοιτάς εσύ............ γλυκούλη :bigemo_harabe_net-135:  !!!!

 

Μάλλον θελεις την αλμύρα σου :kookoo: !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω συνεχώς και κοιτάζω τις παρουσιάσεις των ενυδρείων σας.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η πολυπλοκότητα των εγκαταστάσεων που έχετε φτιάξει! Ας μην αναφερθώ ακόμα στη μάχη μεταξύ Led & T5 :-)

 

Πάμε όμως με την σειρά...

Για πλάτος ας πάμε στα 50cm (μένουν και 1-2cm για το εφέ της 1ης εικόνας). Στο ύψος είπαμε 60cm, ενώ στο μήκος θέλω να μου πείτε από που περνούν οι σωλήνες. Εαν περνούν από το πλάι του ενυδρείου, σίγουρα θα μειώνεται το μήκος του.

 

Όσον αφορά την βάση του, θα βγει ακριβώς στις διαστάσεις του ενυδρείου, ενώ το ύψος των 90cm είναι νομίζω ικανοποιητικό. Είπαμε επίσης ότι μεταξύ της βάσης του ενυδρείου και της βάσης βάζουμε κάποιο υλικό για προστασία του ?

 

 

Για την κατασκευή του ενυδρείου ποια είναι η πιο καλή και συμφέρουσα λύση ?

Έγινε επεξεργασία - vasilik
Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες μπορούν να βγαίνουν και από τον πάτο (όχι ότι πιο όμορφο για εμένα αλλά αν είναι να κόψεις 20 πόντους για αυτό καλύτερα έτσι).

Το 90 είναι καλό, εγώ τόσο την έχω την βάση και με βολεύει μια χαρά.

Ανάμεσα στη βάση και το ενυδρείο μπορείς να βάλεις ένα φύλλο dow χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο.

Για την πολυπλοκότητα που λες είναι σχετικό, μετράει το τι θες να κάνεις, πόσο πολύπλοκο θες ΕΣΥ να το κάνεις και σίγουρα το τι θα φιλοξενήσεις.

Link to comment
Share on other sites

50 εκ είναι καλά αν δεν μπορείς παραπάνω !

Ύψος 60 άριστο !

Βάση από κυλοδοκο και χώρος από κάτω για sump!

Αν πιάνουν τα χέρια σου και δεν φοβάσε φτιαξτο μόνο σου με τα ανάλογα ρίσκα !

Αν όχι , πας σε 2-3 μαγαζιά και περνεις προσφορά ! Πιστεύω για τις διαστάσεις σου 500-600€ μαζί με το sump !

Μετά εχει διάβασμα και ερωτήσεις και θα φτιάξεις τον ύφαλο των ονείρων σου !!!

Link to comment
Share on other sites

από της εικονες που βλεπω μπορεις να κανεις την πορτα από τον αριστερο τοιχο για να μπορεσει να μεγαλωση στο μηκος το ενυδρειο.πισω από το ενυδρειο θα χρειαστείς αλλους 80-90 ποντους για ένα μικρο ινοξ νιπτιρα.θα χρειαστείς παροχη νερου και αποχευτεση ,για ολικο αδιασμα ενυδρείου με μονιμη αποχετευση πανω στο ενυδρειο.επισης μην ξεχασης σε ολο το πατωμα του χωρου καλη στεγανωποιηση πριν βαλεις πλακακια και μεγαλη ρηση στα πλακακια που να καταληγη σε σιφωνη για την περιπτωση πλημηρας.θα χρειαστης υπερχειληση στο σαμπ και στο ενυδρειο.και μην ξεχνας ότι όταν τα εχεις τελειωση όλα και απολαμβανεις τους κοπους σου κατι μπορει να σου ξεφυγει που να μην το υπολογισες και να πλυμηρησεις!!!!!!!!!!!!!Η πρωτη μου πλυμηρα ηταν της ταξης των 400 λιτρων!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Η πόρτα θα πάει στα δεξιά διότι μέσα έχει σχεδιαστεί γραφείο. Στα αριστερά έχω προνοήσει για παροχή νερού και αποχέτευση για τις αλλαγές του νέρου οπότε δεν χρειάζεται νιπτήρας. Για σιφώνι είναι δύσκολο να γίνει τώρα μιας και έχουν ολοκληρωθεί οι υδραυλικές εργασίες. Προχωράω στη φάση συλλογής προσφορών. Εαν έχετε κάποιο εγγυημένο και αξιόπιστο επαγγελματία να προτείνετε, στείλτε μου pm!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Μετά από ακριβώς έναν χρόνο, το ενυδρείο και το sub έχουν τοποθετηθεί, ο τοίχος έχει κλείσει και σιγά σιγά μαζεύω τα κομμάτια που αφορούν τον τεχνολογικό εξοπλισμό του.

Έχει κρατήσει αρκετό καιρό, διότι υπήρξε ανακαίνιση στο σπίτι και το θέμα ενυδρείο είχε την σειρά του...

 

Έχουν αγοραστεί μέσα σε αυτό το διάστημα τα εξής:

1) 2 x Tunze 6095

2) 1 x Skimmer RLSS R6-i

3) Το Neptune Apex (έκδοση Gold) για τον έλεγχο των πάντων.

 

Μια ερώτηση όσον αφορά τα περιεχόμενα του ενυδρείου,.. πόσα κιλά βράχο & αραγωνίτη χρειάζονται για τα 330lt του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή !

Με 20 κιλά είσαι μια χαρά !

Πριν τον αγοράσεις φαντάσου το aquascape ώστε να πάρεις τα κατάλληλα κομμάτια !

Οσο για τον αραγωνιτη 2εκ είναι αρκετά !

Ούτε πολυ λεπτοκοκο ούτε πολυ χοντρό !

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει εντυπωσιακό. Το ενυδρείο έχει υπερχείλιση με σωλήνες που φεύγουν από τον πάτο του στην γωνία του ώστε να μην μικρύνει στις διαστάσεις του (110cm). Που μπορώ να βρω μαζεμένες φωτογραφίες ώστε να δω πως καλύπτει ο βράχος αντίστοιχες υλοποιήσεις? (Τα κομμάτια του βράχου δεν είναι τυχαια?)

Link to comment
Share on other sites

Φωτό βγάλε να δούμε την κατασκευή !

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος όπως είναι πλέον...

 

ΥΓ. Πως στρίβουν οι φωτογραφίες? :-)

post-59600-0-87644000-1464799397_thumb.jpg

post-59600-0-04898000-1464799403_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - vasilik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

rotate πριν τις ανεβασεις...

Μια χαρά φαίνονται προτού τις ανεβάσω. Κάτσε να το δοκιμάσω ώστε να φαίνονται στραβές για να ανέβουν ίσιες :-)

 

ΥΓ. Αρνούνται πεισματικά... Όπως και να τις φτιάξω τις φορτώνει οριζόντια - και άρα στραβά. Δεν πειράζει, η κατασκευή φαίνεται...

 

 

Μια ερώτηση... το sub έχει 4 διαμερίσματα διαφορετικού μεγέθους. Τι βάζουμε στο καθένα ?

Έγινε επεξεργασία - vasilik
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος !!!!

Εγω βάζω το σκιμερ αμέσως μετά την επιστροφή !

1ο η 2ο διαμέρισμα !

Link to comment
Share on other sites

έχουμε τον σωλήνα που κατεβαίνει, το skimmer και την αντλία επιστροφής που θα συνδεθεί με την σωλήνα που στέλνει το νερό πάλι πίσω στο ενυδρείο, και ένα κενό διαμέρισμα που δεν ξέρω τι μπαίνει. Σειρά προτίμησης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...