Jump to content

Θάνατος σχεδόν ολων των κοραλλιών


Recommended Posts

Επιστροφή απο διακοπές σήμερα και ολες οι ατυχίες μαζεμένες. Χαλασμένο ψυγείο αυτοκινήτου, έγκαύματα 2ου βαθμού στο δεξι μου χέρι...και αφου επιτέλους μπήκα σπίτι απο το νοσοκομείο η εικόνα του ενυδρείου ΑΠΕΛΠΙΣΤΙΚΗ.

 

Ολα τα "σκληρα" ασπρισμένα ( και η μοντιπορα σπογγωδες-15 εκατοστά πλατυ κοράλι), εφυλίες κλειστές, trachyphilia ψόφια, ζωανθάκια λιωμένα, μια ακανθαστρέα λιωμένη, ρικορντια εχει μεινει ενα κομματάκι στο μεγεθος φακής.

 

Ευτυχως τα ψάρια ειναι καλα. Τι έγινε; Καμενα ανεμιστηράκια και controller θερμοκρασίας.Θερμοκρασία νερου, 30 βαθμοί.

 

 

 Απο τα 30+ κοράλια εχουν μεινει 5-6 που τα κατάφεραν.

 

Επειδή ειμαι στη φαση να το πετάξω απο το παράθυρο, για πειτε καμια ιδέα ρε παιδιά τι να κάνω, και με ενα χερι μονο;;

 

 

Να τα βάλω ολα μεσα σε ενα 30λιτρο που εχω και να αλλάξω ολο το νερό; Φυσικά θα πετάξω οτι εχει ψοφήσει, αλλά με τα άλλα που επιβίωσαν τι να κανω;;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε θοδωρη μου :(  :(

Δυστυχως καθε καλοκαιρι καποιο τετοιο περιστατικο θα υπαρξει.

 

Η πρωτη μου ταπεινη συμβουλη,αφορα σε εσενα και οχι στο ενυδρειο.

Μην απογοητευτεις ουτε να τα δεις ολα μαυρα και αραχνα.Οτι εγινε εγινε και δεν μπορεις να το γυρισεις πισω με τη στεναχωρια.Και πραγματικα ειναι οτι χειροτερο να σταματησεις το χομπυ μετα απο τετοια ατυχια,ειδικα αφου το γουσταρεις,απ'οτι εχω καταλαβει.

Χιλιες φορες να το σταματησεις για οικονομικους/οικογενειακους/οτιδηποτε λογους.

Αν σταματησεις ετσι θα σου μενει απωθημενο.

 

Περαστικα για το χερι και για το ψυγειο τι να σου πω,αυτοκινητα...παντα κατι θα παθουν.Αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα απο τη στιγμη που τα αγοραζουμε.Υπομονη και αφου τριτωσε το κακο με το ενυδρειο,μην φοβασαι τιποτα :meh:

Δεν πετας τιποτε απο το παραθυρο!

 

Για τα κοραλια μην ανησυχεις,αργα η' γρηγορα,πολλα η' λιγα,τωρα η' το σεπτεμβριο,με sps η' lps κτλ,ολο και καποια παιδια θα βοηθησουν να ξαναστοκαρεις :thumbup:

Δες το σαν ευκαιρια να ανανεωσεις τη συλλογη σου!

Τουλαχιστον οι ζωουλες(ψαρακια) ειναι μια χαρα.

 

Για τωρα,οτι νεκρο βλεπεις,σε σακουλα και πεταμα.Επισης οτι εχει εχει λιγες πιθανοτητες επιβιωσης,βασει της εικονας του και αυτο φουντο.

Ετοιμασε οοοοοοσο πιο μεγαλη αλλαγη νερου μπορεις.Αν μπορεις και 80% μια χαρα θα ειναι,αλλιως μεσα σε δυο μερες απο 40-50% καθημερινα.Ξερω ειναι δυσκολο αλλα ειναι το μονο που θα σε βοηθησει στο μεγιστο βαθμο.

Μετα τις αλλαγες νερου κανεις και μετρησεις για να δεις σε τι κατασταση εχει ερθει το νερο σου και χρησιμοποιεις αναλογη δοση στα βακτηρια,γιατι και αυτα θα βοηθησουν αρκετα στην αποκατασταση του βακτηριακου πληθυσμου σου που εχει δεχτει και αυτο πληγμα.

Βαλε και λιγο ανθρακα να βοηθησεις με τις βλεννες που απεβαλαν ολα τα κοραλια,ειτε νεκρα ειτε σρεσαρισμενα..

Αν κανεις τα παραπανω δεν χρειαζεται να τα μεταφερεις.Ισα ισα θα τα στρεσαρεις ακομα περισσοτερο.

Και φυσικα φερνεις τη θερμοκρασια στα φυσιολογικα επιπεδα.

 

Βαθια ανασα και ολα θα πανε καλα τεο :thumbup:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το νερο δεν ειχε θολωσει καθολου?

 

Και γενικα ριξε και μια ματια σε αλλες παραμετρους γιατι ρε θοδωρη μου εχω παιξει στους 30 και δεν ειχα απωλειες φιλε,εκτος εαν εσενα ειχε ανεβει πιο πολυ και απλα ηταν στους 30 οταν γυρισες.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή λυπάμαι για το περιστατικό. Μην το βάζεις κάτω. 

 

Οσο για τις διαδικασίες επαναφοράς θα σου έγγραφα ακριβώς ότι είπε ο Μιχάλης. :thumbup:

 

Για το στοκάρισμα:  Όταν επαναφέρεις το σύστημα σου ΝΟ3/ΡΟ4, θερμοκρασίες κλπ κλπ, με καθαρό νεράκι να ρέει μέσα στο ενυδρειο, στείλε μου ένα ΠΜ, πάρε κόλες  και ετοιμάσου για δυνατό στοκάρισμα. ;)    

 

Αν και ίσως είναι μια ευκαιρία να βάλεις επιλεκτικά κομμάτια που σου αρέσουν και όχι ότι νάνε. Π.χ Στο δικό μου έχω μερικά που δεν με συγκινούν πολύ αλλά λυπάμαι να τα πετάξω και τα κρατάω με αποτέλεσμα να μου πιάνουν χώρο και να μην μπορώ να βάλω άλλα που μου αρέσουν. :veryangry:

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε π0@στη μου ,τι να πω κριμα ρε φιλε,βαθια ανασα και οτι σου ειπαν τα παιδια κανε,Πολλα περαστικα στο χερι σου.Οταν εισαι ετοιμος ειδοποιησε με για κοραλια.Μην ξεχασεις τον ανθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φιλε μου πραγματικά μια απο τις χειρότερες καταστάσεις στο χόμπι μας..

Μην το βάζεις κάτω παρε βαθιά ανάσα και βήμα βήμα θα το φτιάξεις καλητερο απο πριν..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ρε παιδιά, παίρνω και λίγο κουράγιο απο τα λόγια σας.

Με τη βήθεια του γιου μου ετοιμαζω αλλαγή νερου, 60 λίτρα σήμερα και 60 λίτρα αύριο.

Ότι ψοφιο ή ετοιμοθάνατο το πετάω.

Αα.και δυστυχώς σήμερα βρήκα το blue tang ψοφιο..Ευτυχώς ο naso μου ζει και είναι μια χαρά.

Το νερό μπορεί να είχε ανέβει και σε ψηλότερη θερμοκρασία γιατί μόνο χθες ήταν και τα τζαμιά της μπαλκονόπορτες ανοιχτά. Επί μια βδομάδα ήταν όλα κλειστά.

Πάντως, το επόμενο καλοκαίρι,να'μαστε καλά θα αγοραστεί chiller. Είναι μονόδρομος για το καλοκαίρι.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κριμα ρε φιλε...

καλο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Τι συμβαίνει στο φόρουμ !

Όλο αναποδιές και ατύχηματα!

Να κάνουμε κανα ευχέλαιο γιατί δεν μας βλέπω καλά !

Και δεν μιλάω μόνο ενυδρειακα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να είναι οι τελευταίες γκαντεμιές που σε βρίσκουν. Όλα να πάνε καλά απο δω και πέρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι συμβαίνει στο φόρουμ !

Όλο αναποδιές και ατύχηματα!

Να κάνουμε κανα ευχέλαιο γιατί δεν μας βλέπω καλά !

Και δεν μιλάω μόνο ενυδρειακα!

 

Διονύση όπως τα λες ακριβώς......

Εύχομαι ότι καλύτερο σε όσους σκάσανε ανάποδες καταστάσεις κ teoxan σου εύχομαι να το ξαναφτιάξεις γρήγορα κ καλύτερο απ'ότι ήταν

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε θοδωρη... Κανε οτι ειπαν οι προηγουμενοι και κουραγιο...

Δυστηχως το τσιλερ ειναι μια καλη επενδυση σε περιπτωση διακοπων, καλα τα ανεμιστηρακια αλλα αμα δεν εισαι σπιτι και σε αφησουν την εκατσες....

Περαστικα και με το χερι, οσο για το αμαξι να 'σαι καλα και θα το φτιαξεις....

Link to comment
Share on other sites

. Τι έγινε; Καμενα ανεμιστηράκια και controller θερμοκρασίας.Θερμοκρασία νερου, 30 βαθμοί.

 

 

 

Φιλε μου περαστικα , καλη δυναμη και δες το σαν μια ευκαιρια να το ξανακανεις ομορφοτερο.

 

Επειδη οι στραβες ειναι ομως για να μαθαινουμε, καποιες ακομη πληροφοριες θα ηταν πολυ χρησιμες.

 

Εγραψες οτι καηκαν τα ανεμιστηρακια. Εννοειες το τροφοδοτικο τους? Αν ναι ποσα ανμειστηρακια ηταν και τι τροφοδοτικο ειχες? Πιστευεις οτι φταιει οτι δουλευαν συνεχεια και εγινε η ζημια? Αν ειχες παραπανω οποτε θα ειχαν διακοπτομενη λειτουργια μηπως ηταν καλυτερα?

 

Ο κοντρολερ που γραφεις οτι καηκε, ποιος ηταν και που αποδιδεις οτι καηκε? Η λειτουργια του με τα ανεμιστηρακια δεν εχει καμια σχεση. ρελε ειναι που δινει απλα εντολη on-off.

 

Κλιματισμο στον χωρο δεν εχεις? Παντα μου φαινονταν πιο καλη η λυση η λυση να δροσιζουμε τον χωρο, παρα να χρησιμοποιουμε τσιλερ. Και πιο οικονομικα ειναι και με λιγοτερο θορυβο αλλα και το πιο σημαντικο, δεν φορτωνουμε ενα ακομη μηχανημα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω όλους για τα καλα σας λογια και τις προσφορες.

 

Πραγματικά μου δωσατε κουράγιο για να γινει restart.

 

Εγινε αλλαγή νερού 120 λιτρα ( απο τα 160 του ενυδρείου ), πετάχτηκαν σχεδόν όλα τα sps κοράλλια μαζι και οτι υπόλειμα απο χαέτο ειχε μείνει σκορπισμένο στο σαμπ.

 

Τωρα το μονο που θελω για το σαμπ ειναι χαέτο.

 

Aπο sps εχει μεινει μια pavona που δεν επαθε τιποτε και ενα-δυο κλαδάκια μοντιπόρες που ειναι καλα.

 

Εχω αφήσει τις εφυλίες και αρκετά lps γιατι δείχνουν σημάδια οτι επανέρχονται. Θερμοκρασία νερού στους 27.5, εχω φουλ το κλιματιστικό να δουλεύει ολh μερα και θα το αφήσω και τη νύχτα.

 

Αυτα προς το παρόν, θα το αφήσω ετσι τουλάχιστον ενα μηνα και απο Σεπτέμβρη βλέπουμε για κοράλλια.

 

 

@gregkn73 : φιλε μου το σύστημα με τα ανεμιστηράκια το εφτιαξε φιλος που ειχε ακριβως το ίδιο στο ενυδρείο του.Πριν φυγω

δούλευε άψογα, τωρα τι να πω; Οταν με το καλο γυρίσει απο διακοπές θα τον φωνάξω μπας και βρούμε τι έγινε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λυπαμαι,αν μπορεις εχε παντα αρκετο ετοιμο νερο σε μια βαρελα για τις εκτατες αναγκες.
Και οπως ειπε κι ενα αλλο παιδι,πραγματικα να εχουμε ολοι την υγεια μας!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπραβο τεο :thumbsu:

Ωραια το σκεφτεσαι και χρονικα για το σεπτεμβριο!

 

Χαιρομαι που θα τη σκαπουλαρουν και αλλα κοραλια!

 

Πολλα μπραβο για τον τροπο που το αντιμετωπισες φιλε :bow:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω όλους για τα καλα σας λογια και τις προσφορες.

Πραγματικά μου δωσατε κουράγιο για να γινει restart.

Εγινε αλλαγή νερού 120 λιτρα ( απο τα 160 του ενυδρείου ), πετάχτηκαν σχεδόν όλα τα sps κοράλλια μαζι και οτι υπόλειμα απο χαέτο ειχε μείνει σκορπισμένο στο σαμπ.

Τωρα το μονο που θελω για το σαμπ ειναι χαέτο.

Aπο sps εχει μεινει μια pavona που δεν επαθε τιποτε και ενα-δυο κλαδάκια μοντιπόρες που ειναι καλα.

Εχω αφήσει τις εφυλίες και αρκετά lps γιατι δείχνουν σημάδια οτι επανέρχονται. Θερμοκρασία νερού στους 27.5, εχω φουλ το κλιματιστικό να δουλεύει ολh μερα και θα το αφήσω και τη νύχτα.

Αυτα προς το παρόν, θα το αφήσω ετσι τουλάχιστον ενα μηνα και απο Σεπτέμβρη βλέπουμε για κοράλλια.

@gregkn73 : φιλε μου το σύστημα με τα ανεμιστηράκια το εφτιαξε φιλος που ειχε ακριβως το ίδιο στο ενυδρείο του.Πριν φυγω

δούλευε άψογα, τωρα τι να πω; Οταν με το καλο γυρίσει απο διακοπές θα τον φωνάξω μπας και βρούμε τι έγινε.

Καλ

Καλο ξεκινημα λοιπον. Με τα ανεμιστηρακια ειναι απλο....ποσα ειχες και τι διαμετρου, δες και στο τροφοδοτικο ποσα V kai ποσα A γραφει , πανω στην ετικετα που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, σε καταλαβαίνω απόλυτα φίλε..

χαίρομαι που δεν το βάζεις κάτω! εσύ να σαι καλά και όλα θα ξαναγίνουν.. τα είπαν όλα τα παιδία πιο πάνω!

καλή επάνοδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψηλα το κεφαλι!Αραξε αυτες τις μερες και απο σεπτεμβρη επανερχεσαι δριμυτερος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...