Jump to content

Κατι υπαρχει στην Euphyllia


Recommended Posts

Σημερα γυρισα απο διακοπες και ευτυχως ειναι ολα οπως τα αφησα.

Παρατηρουσα την euphyllia  και ειδα οτι στον κορμο της υπαρχει κατι ζωντανο το οποιο αφηνει κατι σαν κλωστες και τις ξαναμαζευει.Εχει υποψιν του καποιος τι μπορει να ειναι ? προσπαθω να ανεβασω βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Μακη αυτο ειναι σκουλικη και λεγετε Phyllochaetopterus worm.Βγαζωντας αυτες τις ινες ψαχνει να βρει στην στηλη του νερου τροφη ζωοπλανκτον.Πολλαπλασιαζετε πολυ γρηγορα.Αμα ψαξεις εχεις και αλλα.Πιθανοι εχθροι του chelmon και moorish idol και τα triger.παρε τον κοφτη και κοφτο η παρε κιγο εποξικη και θαυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Νικο ετσι το πηρα ειναι frag το πηρα πριν φυγω διακοπες δεν το εχω κολησει καν το βγαζω αμεσως να το κοψω ελπιζω να μην τραυματισω την euphyllia

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα η εφυλια μακαρι να μην εχει γονιμοποιηση ειδη.

Link to comment
Share on other sites

Νικο τελικα δεν μπορω να το βγαλω αυτο το πραγμα και δεν μπορω να το παω πολυ στο κοψιμο γιατι θα βρω ιστο απο ephyllia.  Μαλλον δεν ειναι αυτο που λες το googlara  και ειδα αυτο https://www.google.gr/search?q=Phyllochaetopterus+worm&biw=1680&bih=890&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIjqXzhcmcxwIVh40sCh2Mdg8h#imgrc=DY5Iq2-Y6kbB-M%3A

σε εμενα αν δεις καλυτερα το βιντεο αυτο περιστρεφεται μεσα εκει που ειναι και εχει κατι οπως τα σαλιγκαρια που τα προστατευουν οταν μπαινει μεσα στο κελυφος.

Ειναι κατι αλλο και με ανησυχει δεν μπορω να το βρω πουθενα

Link to comment
Share on other sites

Μακη ειναι ξεκαθαρω τι ειναι εαν θες παρε με τηλ να ερθω να στο κοψω.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην σε παρω τηλ θα ερθω εγω απο εκει να παρω και ματι

 

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην σε παρω τηλ θα ερθω εγω απο εκει να παρω και ματι

οποτε θες περιμενω τηλ.
Link to comment
Share on other sites

Νικολα για αλλη μια φορα οπως παντα σε οτι μου εχεις πει ΕΙΧΕΣ δικιο φιλε μου. το κοραλι θα δειξει ο χρονος αν θα αντεξει γιατι για να βγει το θυριο που εκριβε μεσα του επρεπε να το κοψω ολο.

                                                                        IMG_20150809_221006_zpsfqnobgs5.jpg

Link to comment
Share on other sites

και εδω το σκουλικι για το μεγεθος του frag  ειναι θυριο.

                 IMG_20150809_220929_zps87ninu9l.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Νίκο επειδή έχω και εγώ σε ένα chalice όταν λες να το θάψει με εποξική δεν θα βγει σε άλλο σημείο σκάβοντας? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...