Jump to content

νεο Reef 250l


kosmidis

Recommended Posts

για να γινει σωστη αρχη το ενυδριο ειναι 100χ55χ50.το νερο θα μπει την δευτερα Α/Ο.τη να χρησιμοποιησω για βαση του βραχου και πια ειναι μια δοκιμασμενη σειρα για στρωσημο.

Η αλαγη γινετε λογο μετακομισης το ενυδριο που υπαρχει τωρα ειναι 80λιτρα με πολα προβληματα αλγης κοκκινης και πρασινης.και δεν θελω να χρησιμοποιησω το νερο του .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αλγη πιθανοτατα οφειλετε σε κακες τιμες στο ενυδρειο. Η έλειψη όσμωσης ειναι μια αιτια. Αντιφωσφορος, οσμωση, κυκλοφορια, και καλως φωτισμός ειναι μερικα tips

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

μετα απο σκεψη εγινε μια αλλαγη στο sump με αποτελεσμα απο 4αρων να γινει 5 με χωρο για L.R

μπηκε και το skimer kai χτεσ μπηκαν 2 καλογριες .

post-2404-1227952466_thumb.jpg

post-2404-1227952649_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλη επιτυχια με το συστημα σου :)

Καλογριες?

Link to comment
Share on other sites

Καλογριες σαν και αυτες στην ελληνικη θαλασσα?? (δεν εννοω αυτες που κανουν κρυφα μπανιο στην θαλασσα με μπικινι, για να μην τις δει η ηγουμενη)

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια καλογριες,δηλαδη τα δικα μας damsel.....

post-4281-1227967921_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι το καλυτερο ..φιλε μου εχουμε το ιδιο ενυδρειο τους σωληνες μεσα πως θα τους καλυψεις?.εγω δυσκολευτηκα και παλι δεν τους καλυψα πληρως αφου δεν μπορεις να στηριξεις τις πετρες πανω στους σωληνες ασε που σε αναγκαζει να κανεις 2 υφαλους με αποτελεσμα να σου κλεινει πολυ χωρο απο το ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - space
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σφουγγαρι ρε παιδι μου!!!

Θα σου ελεγα να αφαιρεσεις μερος των σφουγγαριων, για να λειτουργουν χωρις προβληματα θέλουν πολυ τακτηκη παρακολουθηση και καθαριοτητα.

Skimmer?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το sump.στην εισαγωγη του νερου απο το κυριως ενυδρειου στο sump πανω απο το σφουγγαρι εχεις υαλομβαμβακα?αν ναι δεν θα επρεπε να το βαλεις μετα απο το σφουγγαρι για να κραταει τα χοντρα σωματιδια το σφουγγαρι και επειτα οτι περναει ο υαλομβαμβακας ?καλη συνεχεια που απο οτι φαινεται ειναι δεδωμενη :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το sump.στην εισαγωγη του νερου απο το κυριως ενυδρειου στο sump πανω απο το σφουγγαρι εχεις υαλομβαμβακα?αν ναι δεν θα επρεπε να το βαλεις μετα απο το σφουγγαρι για να κραταει τα χοντρα σωματιδια το σφουγγαρι και επειτα οτι περναει ο υαλομβαμβακας ?καλη συνεχεια που απο οτι φαινεται ειναι δεδωμενη :rolleyes:

στους σωληνες κολησα εξεδρες πλαστικες για ωα στηριξο τον βραχο ο οποιος θα ερθει την παρασκευη 26με28 κιλα απο μπαλι. τωρα για το πως θα μπει δεν ξερω θα δουμε γιατι εγω ειχα στο μυαλο μου να κανω 2 υφαλους. εχεις καμια φοτο πως τα εβαλες

post-2404-1228303644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σφουγγαρι ρε παιδι μου!!!

Θα σου ελεγα να αφαιρεσεις μερος των σφουγγαριων, για να λειτουργουν χωρις προβληματα θέλουν πολυ τακτηκη παρακολουθηση και καθαριοτητα.

Skimmer?

Skimmerdeltec mce 600 κρεμαστο

Link to comment
Share on other sites

απο μετρησεις

ΝΟ2: 0 μετα απο 25 μερες

ΝΟ3: 0

ΡΟ : 0

Ca : 380 / 410

Mg : 110 /1250

Kh : 3mg/l

Ακομη δεν εχει μπει φως και το ph ειναι γυρο στο 7.8 με 8.1

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε σιγα σιγα το ΚΗ... 3 ειναι πολυ λιγο!

Οι υπόλοιπες καλες ειναι...

Με τι test μετρησες?

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε σιγα σιγα το ΚΗ... 3 ειναι πολυ λιγο!

Οι υπόλοιπες καλες ειναι...

Με τι test μετρησες?

salifret ειναι ολα τα test

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε αν το τεστ δουλευει καλα κ αν ειναι οντως τοσο χαμηλα το KH παρε κατι να το ανεβασεις :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ είναι salifert και μάλλον ο φίλος kosmidis δεν έκανε την μετατροπή σε dkh.

Δεν μπορεί να έχεις ΚΗ 3 ούτε στο γλυκό δεν κατεβαίνει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...