Jump to content

Cyphotilapia Frontosa


sarevock

Recommended Posts

Α, Τριαντάφυλλε δεν πρόσεξες καλά το link που σου είχα βάλει αρχικά !

Σε κάποιο στάδιο γράφει καθαρά ότι λιώνει ζελατίνη σε ζεστό νεράκι και την προσθέτει στο μείγμα

ακριβώς για να μην διαλύεται γρήγορα η τροφή μέσα στο νερό και να διατηρεί κάπως το σχήμα!

Λέει:

"Some people use eggs as a binder but I think it works alot better with gelatine powder.

Dissolve the gelatine powder according to the instructions on the box or can.

Some people heat the whole mix up to dissolve the gelatine but i find that unnecessary.

Make sure the mix is about room temperatured. Dissolve the gelatine powder in hot water and

pour it into the mix and use the blender again for a few minutes and you will be fine."

Λοιπόν επαναλαμβάνω εδώ τα υλικά εξελληνισμένα και πλήρη, όπως τα έχω γράψει και σε άλλα φόρα παλαιότερα.

Για mbuna:

1) αναλογία 1/3 γαρίδες, 2/3 μπιζέλια (π.χ. 200γρ - 400γρ),

2) ψαρο-βιταμίνη (seachem nourish ή sera fishtamin), (2 κουταλιές γλυκού)

3) σκόρδο φρέσκο ή seachem garlic, (2 κουταλιές γλυκού)

4) 2-3 κουταλιές γεμάτες (σούπας) αγνή σπιρουλίνα σκόνη στα 500-700 γραμμάρια συνολικής τροφής.

5) Για να δέσει είναι απαραίτητη η ζελατίνη (βρίσκεις εύκολα σε φύλλα σε φακελάκια).

Είναι επίσης απαραίτητη η ζελατίνη ώστε να λειώνει σχετικά αργά στο ενυδρείο το κομμάτι της τροφής.

Φτηνές κατεψυγμένες γαρίδες ΜΕ ΚΕΛΥΦΗ ΚΑΙ ΚΕΦΑΛΙΑ στο LIDL ή στο IKEA ή στη λαική (γάμπαρι).

Προσοχή !! Γαρίδες με όλο το κέλυφος και τα κεφάλια, είναι σημαντικό για λόγους πέψης!!

Μαζί με τα μπιζέλια μπορείς να προσθέσεις και ελαφρά ζεματισμένο σπανάκι, μπρόκολο ή κάτι άλλο σχετικό.

Όσο πλησιάζεις προς παμφάγα ή σαρκοβόρα ψαράκια αυξάνεις την αναλογία υπερ των γαρίδων και μειώνεις τα χορταρικά και ανάποδα για τα χορτοφάγα.

Για την εκτέλεση δες το link που έδωσα παραπάνω.

Διατηρείται κατεψυγμένο, και αν πρωτύτερα φρόντισες να το χαράξεις σε κύβους κόβεται και εύκολα.

Διαφορετικά μπορείς να το μοιράσεις σε θήκες για παγάκια ή σε παγοκύστες.

Εγώ απλά κάνω αυτό που φαίνεται στην ιστοσελίδα που σου έβαλα νωρίτερα.

Ούτε φουσκάλες δημιουργούνται ούτε λιώνει πολύ γρήγορα. Εδώ που τα λέμε δεν προλαβαίνει γιατί καταναλώνεται άμεσα !

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Thanks Αντρεα ... ολα αυτα τα εκανα εκτος απο την... ζελατινη... :thumbup:

Ειναι η δευτερη τροφη που εκανα γιατι στην αναλογια 250 γαριδα - 250 μπιζελι, την ετρωγαν και την εφτυναν...

Αλλαξα αναλογια 350 γαριδα - 150 μπιζελι και την τρωνε σαν τρελα... απλα θα την πεταξω τωρα παλι για να κανω αλλη με ...ζελατινη αυτη τη φορα... φτου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που επεμβαινω παλι μιας και τωρα το προσεξα μετα απο καιρο.Ο τιτλος του ποστ σου θα επρεπε να ηταν Cyphotilapia frontosa

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλημερα,

μπορω στην τροφη που εχω κανει ηδη χωρις ζελατινη να την ξεπαγωσω να βαλω την ζελατινη και να την ξαναπαγωσω?

Θα υπαρξει προβλημα? ειναι κριμα να την πεταξω παλι την τροφη... :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,

μπορω στην τροφη που εχω κανει ηδη χωρις ζελατινη να την ξεπαγωσω να βαλω την ζελατινη και να την ξαναπαγωσω?

Θα υπαρξει προβλημα? ειναι κριμα να την πεταξω παλι την τροφη... :(

Και το δευτερο ερωτημα ειναι, βαζω οποιαδηποτε ζελατινη βρω στο μαρκετ ή καποια συγκεκριμενη ? (ενω την ζωικη ζελατινη ή φυτικη ζελατινη)...

Link to comment
Share on other sites

Τριαντάφυλλε,

Αν και με τον τρόπο που το φτιάχνουμε το μείγμα στην πραγματικότητα ούτως ή άλλως ξεπαγώνουμε και ξαναπαγώνουμε τα υλικά (οι γαρίδες και τα μπιζέλια) το πρώτο που αναφέρεις παραπάνω θα το απέφευγα (ξεπάγωμα, ανάμειξη με ζελατίνη και ξαναπάγωμα). Δηλαδή δεν αρκεί η μία φορά, να το κάνεις και δεύτερη;

Πάντως και να το κάνεις δεν νομίζω ότι εγκυμονεί κινδύνους για τα ψάρια. Γενικά λέμε ότι δεν επιτρέπειται το ξεπάγωμ και πάγωμα τροφών γιατί πιθανολογώ ότι έτσι μπορούν να αναπτυχθούν επικίνδυνα βακτηρίδια αν το υλικό μείνει αρκετή ώρα έτσι (π.χ. παγωτά) αλλά στην περίπτωση αυτή υπάρχει κίνδυνος??

Κανένας βιολόγος, τεχνολόγος τροφίμων ή δεν ξέρω τι άλλο ρε παιδιά;;;

Για τη ζελατίνη εγώ χρησιμοποιώ τη ζελατίνη Γιώτης granule σε συσκευασία κουτάκι 4 φακέλων των 10 γραμμαρίων για ζαχαροπλαστική και μαγειρική. Δεν ξέρω αν είναι ζωική ή φυτική. Προτίμησα αυτήν γιατί είναι σε κόκκους - σκόνη (παρά σε φύλλα ζελατίνης).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα νεα τροφη, βρηκα φυλλα ζελατινης, δεν ειχε σκονη.... παγωνω τωρα... θα δειξει...

Thanks Αντρεα! :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...