Jump to content

Frontosa - Cyphotilapia


Odysseas1986

Recommended Posts

Καλησπερα! Εχω ενα ενυδρειο 450ltr και θελω να βαλω μονο frontoza. Θελω να ρωτησω αν ειναι καλο να βαλω μονο frontoza; Προσωπικα πιστευω πως ναι! Επεισης λεω να βαλω γυρω στα 8 frontozakia των 4-5εκ. Σε ποσο καιρο θα γινουν περιπου 15εκ με βαση τα λιτρα που εχω? Και τι περιβαλλον βυθου θελουν αυτα? Μηπως μετα που μεγαλωσουν γινει πολεμος μεσα στο ενυδρειο και πρεπει να δωσω τα περισσοτερα? Νομιζω πως ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντες κυχληδες...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, όντως οι φροντόζες είναι απο τις πλέον ενδιαφέρουσες κιχλίδες.

Σε 450 λίτρα, θεωρητικά και πολύ οριακά θα μπορούσες να βάλεις αρκετά σε μικρή ηλικία και οταν ξεχωρίσεις φύλλα να αφήσεις αυστηρά 1 αρσενικό με 2 θυληκά.

Πρακτικά, θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερα να είχες το λιγότερο κάνα 150 λίτρα παραπάνω.

Προσωπική μου άποψη.....

Μην βάλεις και δοκίμασε κάτι άλλο απο Αφρική. Λίτρα έχεις εξάλλου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω ενα ενυδρειο 450ltr και θελω να βαλω μονο frontoza. Θελω να ρωτησω αν ειναι καλο να βαλω μονο frontoza; Προσωπικα πιστευω πως ναι! Επεισης λεω να βαλω γυρω στα 8 frontozakia των 4-5εκ. Σε ποσο καιρο θα γινουν περιπου 15εκ με βαση τα λιτρα που εχω? Και τι περιβαλλον βυθου θελουν αυτα? Μηπως μετα που μεγαλωσουν γινει πολεμος μεσα στο ενυδρειο και πρεπει να δωσω τα περισσοτερα? Νομιζω πως ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντες κυχληδες...

Κ εγω εχω frontozes σε ενα ενυδρειο 500 λιτρα χωρις χαλικι σκετο τζαμι απο κατω με αρκετες πετρες για να εχουν τον χωρο τους.Μια 6 αδα θα ειναι οτι πρεπει στα λιτρα σου κ θα γινουν παρα πολυ μεγαλα κ πολυ εντυπωσιακα.Τωρα εαν θελεις να τα ζευγαρωσεις αυτο ειναι αλλο θεμα...Χρειαζονται γυρω στα 600 λιτρα νερο εαν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω εχω frontozes σε ενα ενυδρειο 500 λιτρα χωρις χαλικι σκετο τζαμι απο κατω με αρκετες πετρες για να εχουν τον χωρο τους.Μια 6 αδα θα ειναι οτι πρεπει στα λιτρα σου κ θα γινουν παρα πολυ μεγαλα κ πολυ εντυπωσιακα.Τωρα εαν θελεις να τα ζευγαρωσεις αυτο ειναι αλλο θεμα...Χρειαζονται γυρω στα 600 λιτρα νερο εαν δεν κανω λαθος.

Ποιος ο λογος που δεν εχεις βαλει αμμο;

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω εχω frontozes σε ενα ενυδρειο 500 λιτρα χωρις χαλικι σκετο τζαμι απο κατω με αρκετες πετρες για να εχουν τον χωρο τους.Μια 6 αδα θα ειναι οτι πρεπει στα λιτρα σου κ θα γινουν παρα πολυ μεγαλα κ πολυ εντυπωσιακα.Τωρα εαν θελεις να τα ζευγαρωσεις αυτο ειναι αλλο θεμα...Χρειαζονται γυρω στα 600 λιτρα νερο εαν δεν κανω λαθος.

Και που πατανε οι πετρες? :thumbup:

Τεσπα εγω που εχω 5 φροντοζακια σε 740 λιτρα... λιγα ειναι (....τα λιτρα)!

Link to comment
Share on other sites

Μια 6 αδα θα ειναι οτι πρεπει στα λιτρα σου κ θα γινουν παρα πολυ μεγαλα κ πολυ εντυπωσιακα.Τωρα εαν θελεις να τα ζευγαρωσεις αυτο ειναι αλλο θεμα...Χρειαζονται γυρω στα 600 λιτρα νερο εαν δεν κανω λαθος.

Μια 3 αδα (1M-2F) καλυτερα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι ο Ad konings (που σύντομα θάχουμε την τύχη να παρακολουθήσουμε) στο βιβλίο του

Guide to Tanganyika cichlids ( σελ.70) αναφέρει ως MINIMUM ποσότητα νερού τα 400 λίτρα και minimum μήκος ενυδρείου 1,50 μ.Βέβαια επειδή είναι κοπαδόψαρα σε ομάδες τουλάχιστον 5 ατόμων.Οπότε οσο πιο πολλά λίτρα τόσο το καλύτερο.

Για παράδειγμα ενα άλλο βιβλίο το Lake Tanganyikan Cichlids ( Mark Phillip Smith ) αναφέρεται οτι είναι πιο καλά αριθμός ατόμων απο 8-12 και λίτρα ενυδρείου τουλάχιστον 750 λτ.Γράφοντας αυτά δεν θέλω να μπλεχτεί κανείς απλώς βλέπουμε τα κατώτερα προτεινόμενα όρια ώστε να ξέρουμε και εμείς τι μπορούμε να κάνουμε με τα συγκεκριμένα ψάρια.

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Κ γω απο αυτο το βιβλιο αντλω τις πληροφοριες μου.Οσο αναφορα την αμμο για να γινεται πιο ευκολο καθαρισμα(πολλα ενυδρεια)κ οσο αναφορα για το που καθονται οι πετρες η απαντηση ειναι πανω στο γυαλι(δεν ειναι καθολου μυτερες).

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι ο Ad konings (που σύντομα θάχουμε την τύχη να παρακολουθήσουμε) στο βιβλίο του

Guide to Tanganyika cichlids ( σελ.70) αναφέρει ως....

Που μπορουμε να βρουμε αυτο το βιβλιο? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Που μπορουμε να βρουμε αυτο το βιβλιο? :thumbup:

http://www.amazon.com/Back-Nature-Tanganyi...pd_bxgy_b_img_b

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οσο πιο πολλα λιτρα τοσο το καλυτερο! Αλλα πιστευω οτι για 3 Frontozes δεν ειναι και ασχημα. Δεν εχω σκοπο να τις βαλω για ζευγαρομα, και αν ξερω καλα θελουν 1000ltr τουλαχιστον για να ζευγαρωσουν (γιαυτο πρεπει να εινα και τοσο ακριβες κυχληδες) Τι περιβαλλον θελουν οι Frontozes μεσα στο ενυδρειο? Τι πετρες (εαν θελουν πετρες) και τι φυτα για καλυτερα? Νομιζω πως θελουν πολλες κρυψωνες. Επεισης πρεπει απαρετητα να τις βαλω με κυχληδες της λυμνης Tanganika? Εχω σκοπο να βαλω 3 Frontozes και 3 Cyrtocara Moori... Ποια ειναι η αποψη σας? Παντως σας ευχαριστω ολους για την συζητηση!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οσο πιο πολλα λιτρα τοσο το καλυτερο! Αλλα πιστευω οτι για 3 Frontozes δεν ειναι και ασχημα. Δεν εχω σκοπο να τις βαλω για ζευγαρομα, και αν ξερω καλα θελουν 1000ltr τουλαχιστον για να ζευγαρωσουν (γιαυτο πρεπει να εινα και τοσο ακριβες κυχληδες) Τι περιβαλλον θελουν οι Frontozes μεσα στο ενυδρειο?

Οι φροντοζες ειναι ψαρια τα οποια τα συναντας σε βαθια νερα (20-50μετρα)... τα νερο στην τανγκανικα ειναι αλκαλικο... εχει καταγραφει σε καποιες περιοχες και ph 9 !!! Οποτε θελεις χαλαρα πανω απο ph8. Γενικη σκληροτητα (GH) καλο θα ηταν να εισαι αρκετα πανω απο 10 μοναδες (10-25d)... οσο για την θερμοκρασια πολλα αρθα θα βρεις αλλα στανταρ τιμη δεν παιζει , ο μεσος ορος ειναι 24-26C (εγω τις εχω 25.2)...

Φωτισμο (βαση του βαθους στο οποιο ζουνε) θελουν χαμηλο...

To βασικοτερο απο ολα ειναι οτι θες ΠΟΛΛΑ λιτρα νερου... το ψαρι εχει τελικο μεγεθος ΤΕΡΑΣΤΙΟ, ο αρσενικος ενδεχεται να φτασει τα 30-35 εκατοστα ενω τα θυληκα 22-25 στο περιπου παντα.

Ειναι ηρεμο ψαρι στην κολυμβηση του και γενικα πολυ "στασιμο" αλλα οταν ειναι να φαει ή να καβγαδιζει ειναι ικανο να σου "διαλυσει" το ενυδρειο... :thumbup: (βλεπω τις δικες μου οταν μαλωνουν και λεω οταν μεγαλωσουν και μαλωνουν ετσι ...γεια σας...)

Τι πετρες (εαν θελουν πετρες) και τι φυτα για καλυτερα?

ειναι βραχοψαρα, το οποιο σημαινει οτι θα χρειαστεις ΠΟΛΛΕΣ πετρες διαμορφωμενες ετσι ωστε να υπαρχουν αρκετες κρυψωνες για οσο ειναι μικρες αλλα και οταν θα μεγαλωσουν...και ΑΠΑΡΑIΤΗΤΑ αμμο αν θες να δεις χαρακτηρα (οι δικες μου εδω και 1 βδομαδα ξεκινησαν τις ανασκαφες γεμισαμε λαγουμια ενα πραμα)... φυτα στην τανγκανικα δεν παιζουν και πολλα κυριως στις οχθες της... τωρα αν θες να βαλεις εσυ αλλαζει το πραμα, εγω για παραδειγμα εχω λιγες ανουμπιες και λιγες βαλισνεριες...

Νομιζω πως θελουν πολλες κρυψωνες. Επεισης πρεπει απαρετητα να τις βαλω με κυχληδες της λυμνης Tanganika?

Γνωμη μου παντα ειναι να μεινεις με ενα ειδος απο μια λιμνη και να μη μπλεξεις ασχετα ψαρια μεταξυ τους (και κατεπεκταση διατροφικες συνηθειες)... οι φροντοζες στην αρχη μπορει να φαινονται "μουδιασμενες" αλλα οταν προσαρμοστουν θα σε αποζημειωσουν σιγουρα! :hysterical:

Εχω σκοπο να βαλω 3 Frontozes και 3 Cyrtocara Moori... Ποια ειναι η αποψη σας? Παντως σας ευχαριστω ολους για την συζητηση!

Πολλα εχουν γραφτει για τα "χαρεμια", το πιο συνηθισμενο που ακουσεις ειναι 1 αρσενικο 2 θυληκα... καποιοι αλλοι παλιοι χομπιστες θα σου πουν οτι ειναι καλυτερα να εχεις 2 αρσενικα (1 alpha male και 1 beta male) και 4-5 θυληκα για το λογο οτι υπαρχει "μοιρασμενη" επιθετικοτητα... κατι παραπανω θα ξερουν... :thumbup: (μιλαω παντα για ενυδρεια πανω απο 600 λιτρα)

Στα λιτρα σου αντως αν καταφερεις να βγαλεις ενα χαρεμακι 1m-2f θα ειναι καλα...

Λεω θα ειναι καλα γιατι αν παρατηρησεις το ποσο "χωρο πιανει" μια φροντοζα απο μικρη θα καταλαβεις... Οι δικες μου ειναι 5 για παραδειγμα σε 740λιτρα περιπου και τις βλεπεις οτι ειναι ισα-ισα για τα λιτρα αυτα... ειδικα η μια εχει "πιασει" το μισο ενυδρειο :hysterical: ...

Αυτα σε γενικες γραμμες...

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο! :wacko:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Oλες οι Αφρικανικες κιχλιδες εχουν ενα χουι.Τους αρεσει πολυ να σκαβουν.Μην βαζοντας αμμο λοιπον αυτο που τους αρεσει τους το στερεις.Επισης εμφανισιακα,με 3,4 δαχτυλα λευκη αμμο,το ενυδρειο σου θα δειχνει πολυ πιο ομορφο.Και τελευταιο,ετσι και σου πεσει καποια πετρα και πετυχει το σημειο ανοχης του τζαμιου...............ζητω που καηκες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα σε γενικες γραμμες...

Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο! :thumbup:

Σε ευχαριστω για τις πολυτιμες απαντησεις σου, και εννοειτε πως και με βοηθησες!

Νομιζω πως αυτο θα κανω. Θα κρατησω τις 3 Frontozes και δεν θα παρω αλλη.

Αλλα πως μπορω να δω τι φιλο ειναι τωρα που ειναι μικρες? Εχω 3 και δεν μπορω να τις ξεχωρισω!

Μαλλον θα πρεπει να μεγαλωσουν για να δω και απο τα καρουμπαλα.

Τι μεγεθος ειναι οι Frontozes σου? Σου εχουν βγαλει αυτο το χρωμα το (Blue)?

Για το Black Light τι γνωμη εχεις? Οχι για πολλες ωρες βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Αλλα πως μπορω να δω τι φιλο ειναι τωρα που ειναι μικρες? Εχω 3 και δεν μπορω να τις ξεχωρισω!

Μαλλον θα πρεπει να μεγαλωσουν για να δω και απο τα καρουμπαλα.

O διαχωρισμος στις φροντοζες οσο ειναι μικρες ειναι πολυ δυσκολος...

θελει παρα πολυ εμπειρια να τις ξεχωρισεις αλλα και παλι στο περιπου εισαι...

Πρεπει να περιμενεις κανα 2 χρονακια για δεις τι γινεται...

Μια εκτιμηση στο περιπου μπορεις να κανεις με τον εξης τροπο:

1) παρατηρεις ποια εχει "πιασει" μεγαλη περιοχη μεσα στο ενυδρειο και την υπερασπιζεται συνεχεια... οι αρσενικοι πιανουν απο την αρχη φωλια σε αντιθεση με τις θυληκες που βολευονται με ενα σκαψιματακι κατω απο μια πετρα..(τα θυληκα θα χρειαστουν φωλια σε περιπτωση γεννας).

ο αρσενικος θα πιασει πολυυυυ χωρο και θα το καταλαβεις γρηγορα... γενικα οτι κινειται γυρω απο την περιοχη του... το κυνηγαει μεχρι να υποχωρησει...

2)Τα αρσενικα μεγαλωνουν πιο γρηγορα απο τα θυληκα...

3)Στα αρσενικα εκτος απο το καρουμπαλο (που παλι και αυτο δεν αποτελει 100% αναγνωριστικο στοιχειο) μεγαλωνουν πολυ στις ακρες το ραχιαιο πτερυγιο και το εδρικο...και φυσικα το τελικο μεγεθος που ενδεχεται να φτασει και τους 30-35 ποντους!!! (παντοφλα!!! )

4)Σε περιπτωση που εχεις 2 αρσενικα διαφερουν λιγο τα πραγματα...τι εννοω.. αφου "αρπαχτουνε" αρκετες φορες καποιος θα υπερισχυσει... αυτος λεγεται Alpha male και ο αλλος (o looser :hysterical: ) λεγεται Beta male...

Ο αλφα θα αναπτυχθει πληρως με ολα τα κλασσικα χαρακτηριστικα ενος αρσενικου νταη φροντοζου :wacko: ο καημενουλης ο beta θα υποαναπτυχθει με μειωμενα χαρακτηριστικα σε τελικο μεγεθος, πτερυγια κτλ κτλ γενκα θα ειναι πιο μικροκαμωμενος απο τον αλφα... δεν σημαινει οτι εχει προβλημα στην υγεια του, προς θεου... ειναι ενας τροπος αμυνας του ψαριου για να μην δεχεται συνεχεια την επιθεση του μεγαλου...απλα μια ζωη θα ζει στην σκια του "μεγαλου"...ατιμη φυση :wacko:

Εχω διαβασει πολλους που υποστηριζουν οτι καλο ειναι να εχεις 2 αρσενικα σε ενα χαρεμι... μοιραζεται ετσι η επιθετικοτητα....

5)Τελος αν μπορεις να κανεις σεξουαλικο διαχωρισμο τοτε πρεπει να δεις αυτα:

Αρσενικος

art_frontosa_male_tube.jpg

Θυληκο

art_frontosa_female_tube.jpg

Τι μεγεθος ειναι οι Frontozes σου? Σου εχουν βγαλει αυτο το χρωμα το (Blue)?

Τα δικα μου ειναι ακομα νιανιαρα :wacko: 7-8 ποντους...

Οσο για το χρωμα διαφερει αναλογα απο πια περιοχη της λιμνης ειναι ...

Αυτος ο χαρτης θα σε βοηθησει λιγο να καταλαβεις στο περιπου:

http://www.cichlid-forum.com/articles/fron...variant_map.php

Βεβαια αναλογα και με την περιοχη διαφερει και το κοστος αγορας...

Αν για παραδειγμα ειναι απο Burundi θα τις βρεις γυρω στα 20-25 ευρω αν δε ειναι απο νοτια π.χ. Zaire θα τις βρεις απο 150-200 ευρω... μιλαμε παντα για μεγεθη 5-6 ποντους!!!

Για το Black Light τι γνωμη εχεις? Οχι για πολλες ωρες βεβαια..

Την ιδια απορια ειχα και εγω και εκανα ερωτηση στα παιδια εδω μεσα, μεχρι στιγμης οι απαντησεις ειναι αναλογα με τα προσωπικα γουστα του καθενος μας! :hysterical:

Θα βαλω και εγω τωρα στα κοντα, πρωτα απο ολα για να δω την συμπεριφορα τους την νυχτα γιατι μη ξεχνας οτι ειναι νυχτερινοι θηρευτες... :thumbup:

Οτι σου γραφω πιο πανω ειναι αποτελεσμα μελετης και αγαπης για το συγκεκριμενο ψαρακι ...γιατι οπως και να το κανουμε αργησα αλλα... τις ερωτευτικα τελικα ;)

Εκανες σωστη επιλογη φιλε μου γιατι ειναι υπεροχα ψαρια τα ατιμα!

Βεβαια μπορει να σε παρει ο υπνος κοιτωντας τα γιατι σιγουρα στα αφρικανικα η λεξη φροντοζα πρεπει να σημαινει PAUSE-ΠΑΥΣΗ!!! :hysterical::closedeyes:;)

Αυτα! ^_^

Αν καπου εχω λαθος παρακαλω μην διστασετε να με διορθωσετε... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ουπς! Δεν φαινονται οι φωτος...

Παντως οι δικες μου οι 2 ειναι κρυμμενες συνεχεια και η 1 ειναι πιο πολυ εξω απο τις αλλες.

Σε ευχαριστω για ολα! Νομιζω πως μου ελυσες τις πιο βασικες αποριες που ειχα.

Οτι αλλο θες να μου πεις και νομιζεις πως θα με βοηθησει θα χαρω να το διαβασω!

Οπου μπορω να βοηθησω και εγω θα το κανω μεταχαρας.

Πραγματικα εισαι ο πιο ωραιος συνομιλητης..

Thanks..

Link to comment
Share on other sites

Οτι αποριες εχεις ρωτα, ολα τα παιδια εδω μεσα ειναι προθυμα να σε βοηθησουν... :thumbup:

Απλα το "κακο" με τις φροντοζες ειναι οτι δεν ψαρι "σουπα" οπως τα γκαπι για παραδειγμα με αποτελεσμα οι ιδιοκτητες να ειναι ελαχιστοι... σε αυτο συντελει και το γεγονος οτι χρειαζονται πολλα λιτρα για το συγκεκριμενο ψαρι!

Καλο διαβασμα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...