Jump to content

ζεόλιθος


Recommended Posts

μου ειπαν οτι για χημικο φιλτρο για fish only να βαλω ανθρακα και ζεολιθο της hobby αντι για ανθρακα και αντιφοσφορο. ισχυει?

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...Xcqhso0p6bv1qv9

επίσης για μακαρονι (βιολογικο φιλτρο) να βαλω μακαρονι της hobby .

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...Xcqhso0p6bv1qv9

Link to comment
Share on other sites

Zeolith is a solid natural stone which contains many pores, cavities and channels. Zeolith works in an adsorptive manner, i.e. environmental toxins and decayed products are directly attracted and retained by the system of cavities through strong electrostatic fields (e.g. up to 90% of ammonia). Zeolith has a huge internal surface area. Approx. 10 gram corresponds to the size of 4 football pitches. The cavities are 4 millionths of a millimetre in size, a dimension into which an ammonia molecule fits exactly.There is a sustained reduction in the phosphate content due to the fact that the formation of natural bacteria and microbes is actively encouraged. Zeolith acts as an ion-exchanger and catalytic converter. The water becomes softer, clear and free from toxins. Zeolith also promotes fast growth of bacterial cultures which convert nitrogen and fix and break down organic by-products.

1 kg Hobby Zeolith is sufficient for 500 l of water and remains effective for approx. 3 months, assuming average fish population levels.

και μαλιστα πολυ οικονομικο. για 125 λιτρα βαζουμε 250ml για 3 μηνες , οπότε με 1kg=10ευρώ έχουμε για ένα χρονο για ενα 125λιτρα ενυδρειο !!!!!

Link to comment
Share on other sites

kostasbaf μία μετάφραση σε παρακαλω πολυ .

Link to comment
Share on other sites

στα γρηγορα:

απομακρυνει ταξικα απτο περιβαλον

μεχρι και το 90% της αμμωνιας

μειωνει σημαντικα φωσφορικα!!!!

αναπτυσει βακτηρια ωστε να διασπα τα νιτρικα

με πολυ μικρο κοστος

όμως δε φαινεται να αντικαταστα ανθρακα και αντιφοσφωρο, οπότε μπορεί να μπει σαν extra με αυτά τα δύο για ΑΡΙΣΤΟ αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Ο ζεόλιθος είναι ένα πορώδες ορυκτό με τεράστια ιοντοανταλλακτική ικανότητα και λόγω αυτής, μπορεί να φιλτράρει το νερό δεσμεύοντας μέταλλα και οργανικές ενώσεις.

Στην ιχθυοκαλλιέργεια μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το φιλτράρισμα του νερού και για την απορρόφηση της αμμωνίας.

Βοηθάει στον έλεγχο των οσμών -κυρίως αμμωνίας και υδροθείου- σε χώρους συντήρησης και αποθήκευσης τροφίμων, σε κτηνοτροφικές μονάδες και ιχθυοκαλλιέργειες.

Η προσθήκη ζεόλιθου σε λίμνες αλλά και σε άλλους υδάτινους όγκους μπορεί να εμπλουτίσει το νερό σε οξυγόνο και μειώνει το φαινόμενο του ευτροφισμού. Παράλληλα, βοηθάει στην ανάπτυξη και τον πολλαπλασιασμό πολλών υδρόβιων οργανισμών.

Νομίζω οτι θα εχει αποτέλεσμα σε ενα ενυδρείο αλλα οχι θεαματικό . Βέβαια ας περιμένουμε εμπειρότερος και κάποιους που να το εχουν χρησιμοποιησει. :P

Link to comment
Share on other sites

Ο ζεόλιθος είναι ένα πορώδες ορυκτό με τεράστια ιοντοανταλλακτική ικανότητα ...

Λογω αυτης της ικανοτητας ομως δεν σημανει οτι κανει για ολους τους τυπους ενυδρειων.

Επισης σαν ορυκτο δεν εχει σταθερη συσταση (δεν εχει σταθερο αριθμο και τυπο κατιοντων) και δεν μπορεις να υπολογισεις το αποτελεσμα.

Δεν είναι για μόνιμη χρηση στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

επομένως σταθερά ΑΝΘΡΑΚΑ & ΑΝΤΙΦΟΣΦΩΡΟ για θαλασσινο? :P

εγω ενδιαφερομαι για fish only βεβαια

Link to comment
Share on other sites

ανθρακας και αντιφοσ ειναι στανταρ ειτε reef ειτε fish only

Link to comment
Share on other sites

οι ποσοτητες παιζουν αναλογα την εταιρια ή ναλογα τα λιτρα?

για ενα fish only 125λιτρα τι ποσοτητες βαζουμε?

εταιρια? να μην ειναι πολυ ακριβη, για fish only.

ευχαριστω πολυ :P

Link to comment
Share on other sites

η καθε εταιρεια εχει τα δικα της.

αναλογως το βαλαντιο κανεις οτι νομιζεις.η αγορα ειναι γεματη προιοντα,φτηνα,καλα,μετρια ,πολυ καλα κλπ,με τις αναλογες τιμες....

Link to comment
Share on other sites

Ο ζεόλιθος είναι ένα πορώδες ορυκτό με τεράστια ιοντοανταλλακτική ικανότητα και λόγω αυτής, μπορεί να

Λογω αυτης της ικανοτητας ομως δεν σημανει οτι κανει για ολους τους τυπους ενυδρειων.

Επισης σαν ορυκτο δεν εχει σταθερη συσταση (δεν εχει σταθερο αριθμο και τυπο κατιοντων) και δεν μπορεις να υπολογισεις το αποτελεσμα.

Δεν είναι για μόνιμη χρηση στο ενυδρείο.

επομένως σταθερά ΑΝΘΡΑΚΑ & ΑΝΤΙΦΟΣΦΩΡΟ για θαλασσινο? :P

εγω ενδιαφερομαι για fish only βεβαια

πως ξέρετε ότι η αποτελεσματικότητα του στηρίζεται σε αυτή την ιδιότητα ?

εγώ το ξέρω σαν υλικό που στηρίζεται στην ανάπτυξη βακτηρίων

η παράλληλη χρήση αντιφωσφορικού είναι μάλλον περιττή

Link to comment
Share on other sites

εμενα βασικα μου προτειναν ανθρακα και ζεολιθο για χημικο. βεβαια δεν ειμαι γνωστης....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Πια ακριβώς ειναι η απορια σου; Το θεμα ειναι απο το 2009 και τα δεδομενα εχουν βελτιωθεί στην γνωση αυτών των υλικών. Ο ζεολιθος το κυριο πραγμα που απορροφάει ειναι αμμωνία και εχει μεγαλη επιφανεια και εποίκηση βακτηριων. Μεχρι εκει.

Ουτε βοηθαει να πέσουν τα φωσφωρικα ουτε αλλα που λέγονται που πανω. Επισης χρησιμοποιείται και σαν βαση για συστηματα Zeovit αλλα συγκεκριμένος τύπος και οχι οποίος να ναι. Δεν εχει κατι να προσφερει ουσιαστικο στο συστημα σου περα απο χωρο για βακτηρια, που και παλι υπαρχουν αλλα υλικα κεραμικά μαλλον καλυτερα για αυτο το σκοπο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαφως υπαρχουν αλλα υλικα για αποικηση βακτηρ.Επισης οπου χρησ. ζεολιθος μαλλον δεν υπαρχει δυνατοτητα να αναπτυχθει βιολογια μιας και απορροφα την αμμωνια και νιτρικα.Απλα ρωταω αν μαζι με τον ενδεδειγμενο εξοπλισμο για θαλασσινο ενυδρειο μπορει να χρηιμοσ. και δεν ερχεται σε αντιθεση με την υπαρξη αλλατιου.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορει να αναπτυχθεί βιολογία. Θα απορροφήσει όση χωρητικότητα έχει σε αμμωνία και μετα θα πιασει κανονικα βακτηρια οπώς ολες οι επιφάνειες του ενυδρειου, ακομα περισοτερο οι πορώδες. Τα νιτρικα δεν τα καταναλώνει και δεν έρχεται σε αντίθεση με την χρήση του αλατιού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...