Jump to content

Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 150 καθαρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): eheim 2075 prof3 και του ενυδρειου

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 6 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 δισκοι

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 50λτ / 7ημ, καδος, φιλτ. με τυρφη

fluval, ταιζω 2φ ημερησιως ξηρα τροφη tetra, κατεψ.,mysis, κλπ, εκτος καρδιας

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,8-6,9 ηλεκτρον.

- KH: 3

- GH: 7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0,2

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10

- Θερμοκρασία: 29

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: tetra, sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: White diamond

- Ιστορικό Ψαριού: Μπηκε πριν 2 μηνες

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

Απομονωνεται, λευκα ινωδη περιττωματα, αρνηση τροφης, καποες στιγμες κραταει για λιγο το δεξι πτερυγιο

κλειστο, καποιες φορες κυνηγαει (τους 2 μικροτερους ).

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

Κανενα.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Hexamita

-Δοσολογία: 40 σταγ. την πρωτη ημ. 40 αντι 30 την δευτ.

-Χρόνος Χρήσης: 2ημ σημερα ειναι η τριτη.

-Αναλυτική περιγραφή:

Πστευω βασει συμπτωματων οτι ειναι Hexamita και οτι οφειλεται στο stress απο τον pearl dragon (κυριαρχου)

που τον κυνηγαει αρκετα λογω λιγων λιτρων το σιγουρο. (Κατασκευαζεται 700λτ με 250 sump αλλα το λαθος

χωρου ισχυει). Αν κριθει αναγκαιο καραντινα υπαρχει.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:post-12184-1246013903_thumb.jpg

Παω για την αγωγη, περισσοτερα σε λιγο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα.

συμφωνα με αυτα που μας εγραψες,τι θα εκανα εγω στη θεση σου.

καραντινιασμα,32αρα θερμοκρασια,αεραντλια,θα ξεκινουσα φλατζιλ,και φαι με σκορδοζουμο.χαλαρα ενα 10ημερο θα τον αφηνα μεσα στην καραντινα.

αυτες οι ενδειξεις μας δειχνουν καθαρα εσωπαρασιτα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

συμφωνα με αυτα που μας εγραψες,τι θα εκανα εγω στη θεση σου.

καραντινιασμα,32αρα θερμοκρασια,αεραντλια,θα ξεκινουσα φλατζιλ,και φαι με σκορδοζουμο.χαλαρα ενα 10ημερο θα τον αφηνα μεσα στην καραντινα.

αυτες οι ενδειξεις μας δειχνουν καθαρα εσωπαρασιτα.

Προτιμησα αυτην την αγωγη επειδη το παρασιτο αυτο μεταφερεται και στο ενυδρειο συμφωνα με αυτα

που εχω διαβασει οποτε το κανω και σαν αποστειρωση-προληψη των υπολοιπων αφου δεν πειραζει

την βιολογια.

Σχετικα με το ταισμα προς το παρον δεν..

Ανεβασα και την θερμοκρασια μετα την τριτη δοση σημερα και αυριο βαζω ανθρακα και

την Κυριακη θα κανω μια αλλαγη νερου και βλεπουμε. Τα πτερυγια κινουντε κανονικα και τα δυο σημερα.

Αν δεν δω βελτιωση τοτε παει καραντινα με flagyl.

Επισης διατροφη με ξηρα τροφη με Α, C βιταμινες και σκορδο. Πιστευω να τα λεω σωστα.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου οπως και τους PAN & SOUTH.

Αν κατι ακομη χρειαζεται πειτε μου παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

καλα το πας.για να δουμε την εξελιξη.

ενημερωσε μας σχετικα... :P

Link to comment
Share on other sites

καλα το πας.για να δουμε την εξελιξη.

ενημερωσε μας σχετικα... :P

Ακομη μια ερωτηση σχετικα με την φωτο.

Βλεπεις κατι στο δερμα που να ειναι αξιο προσοχης και εμενα μου διαφευγει?

Link to comment
Share on other sites

Ακομη μια ερωτηση σχετικα με την φωτο.

Βλεπεις κατι στο δερμα που να ειναι αξιο προσοχης και εμενα μου διαφευγει?

Επισης βρηκα στο φαρμακειο καψουλες ελαιου<<αοσμου>> σκορδου.

Λετε να να ειναι καλυτερες?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου ο συγκεκριμένος δισκάκος λέγεται white swan, έχω και εγώ ένα ίδιο.

Αφού έχει hexamita να ξέρεις ότι αν έριξες το φάρμακο hexamita της esha, είναι αρκετά ήπιο και χρειάζεται 2πλη ή ακόμα και 3πλη δόση.

..

Στην Θέση σου θα έκανα το εξής

Καραντίνα, καλή οξυγόνωση και 34 βαθμούς όπωσδηποτε, μπορεί και να πάρει μήνα για να το δεις να αρχίσει να τσιμπολογάει, στην αρχή πάαααρα πολύ λίγο και σιγά - σιγά θα ανακάμψει.

Από κει και πέρα προτείνω αν έχει αρχίσει να αδυνατίζει να τον βοηθήσεις με fishtamin Λίγο.

Προτείνω το flagelol της sera, αλλά και το hexamita σε 2πλή δόση κάτι κάνει...

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστες και οι δυο αποψεις! Ειδικα για το 2πλασιο εως 3πλασιο της δοσης του φαρμακου!

Τεσπα! Προς το παρον περιμενε μρχρι την αλλαγη. Απο εκει και περα αν συνεχιστει η κατασταση αυτη θα παμε λιγο πιο "επιθετικα".

Κρατα μας ενημερους :P

Link to comment
Share on other sites

Σωστες και οι δυο αποψεις! Ειδικα για το 2πλασιο εως 3πλασιο της δοσης του φαρμακου!

Τεσπα! Προς το παρον περιμενε μρχρι την αλλαγη. Απο εκει και περα αν συνεχιστει η κατασταση αυτη θα παμε λιγο πιο "επιθετικα".

Κρατα μας ενημερους :P

Ευχαριστω Nidal το θεμα της αυξημενης δοσης το διαβασα απο παλαιοτερη δικη σου συμβουλη σε φιλο

σε παλαιοτερο post. Σημερα ηταν πιο ζωηρος. Ευχαριστω και περαστικα σου. 18/10 INOX :P

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 150 καθαρα

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): eheim 2075 prof3 και του ενυδρειου

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 6 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 δισκοι

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): 50λτ / 7ημ, καδος, φιλτ. με τυρφη

fluval, ταιζω 2φ ημερησιως ξηρα τροφη tetra, κατεψ.,mysis, κλπ, εκτος καρδιας

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,8-6,9 ηλεκτρον.

- KH: 3

- GH: 7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0,2

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10

- Θερμοκρασία: 29

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: tetra, sera

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: White diamond

- Ιστορικό Ψαριού: Μπηκε πριν 2 μηνες

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

Απομονωνεται, λευκα ινωδη περιττωματα, αρνηση τροφης, καποες στιγμες κραταει για λιγο το δεξι πτερυγιο

κλειστο, καποιες φορες κυνηγαει (τους 2 μικροτερους ).

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

Κανενα.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Hexamita

-Δοσολογία: 40 σταγ. την πρωτη ημ. 40 αντι 30 την δευτ.

-Χρόνος Χρήσης: 2ημ σημερα ειναι η τριτη.

-Αναλυτική περιγραφή:

Πστευω βασει συμπτωματων οτι ειναι Hexamita και οτι οφειλεται στο stress απο τον pearl dragon (κυριαρχου)

που τον κυνηγαει αρκετα λογω λιγων λιτρων το σιγουρο. (Κατασκευαζεται 700λτ με 250 sump αλλα το λαθος

χωρου ισχυει). Αν κριθει αναγκαιο καραντινα υπαρχει.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:post-12184-1246013903_thumb.jpg

Παω για την αγωγη, περισσοτερα σε λιγο.

Ευχαριστω.

Το Σαββατο μπηκε ο ανθρακας και εχθες εκανα 1/3 αλλαγη νερου και εβαλα βιταμινες tetravital.

Εχει αρχισει να κανει βολτες και δειχνει βελτιωση αλλα δεν τρωει ακομη.

Ξεροντας οτι δεν κανει σκεφτομαι αν βαλω στην αποξηραμενη τροφη λιγη καρδια να παρει γευση

και να του δωσω μηπως και φαει ( μονο την αποξηραμενη με λιγο σκορδο).

Τι λετε να το κανω η να περιμενω? Δεν εχω δει αλλα ινωδη περιττοματα.

Χθεσινη φωτο.

post-12184-1246266406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα το ψαρι σε καραντινα, θα ανεβαζα (σταδιακα) στους 35 βαθμους και θα τον κραταγα εκει για 8 ημερες. Η χρηση του Flagellol αν και δεν με βρισκει απολυτα αντιθετο, μαλλον δεν θα την ακολουθουσα. Θα ταιζα το ψαρι κανονικα παρατηρωντας την αντιδραση του και θα εκανα αναλογες κινησεις στην ποσοτητα τροφης. Μετα το 8ημερο σταδιακο κατεβασμα 1-2 βαθμων και παραμονη για 3ημερο σε καθε αλλαγη θερμοκρασιας. Οι βιταμινες καποιες φορες μπορουν να "κανουν" και "ζημια" σε ενα ταλαιπωρημενο οργανισμο, γι'αυτο λιγη προσοχη.- :P

Καμμια καλυτερη φωτογραφια;

Φιλικα

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνω: Καρδια στην προκειμενη φαση δεν θα ταιζα, θα προτιμουσα π.χ. κατεψυγμενη αρτεμια αν κανει το "δυσκολο" στο φαγητο. Στην περιπτωση του σκορδου, οι δικοι μου στο Seachem βλεπω οτι δεν αντιστεκονται.-

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνω: Καρδια στην προκειμενη φαση δεν θα ταιζα, θα προτιμουσα π.χ. κατεψυγμενη αρτεμια αν κανει το "δυσκολο" στο φαγητο. Στην περιπτωση του σκορδου, οι δικοι μου στο Seachem βλεπω οτι δεν αντιστεκονται.-

Στο θέμα του σκόρδου θα ήθελα να και προσθέσω το σκόρδο της KENT.Παλαιότερα έχω χρησιμοποιήσει και της SEACHEM,αλλά με της ΚΕΝΤ είδα απίστευτη ανταπόκριση απο τους δίσκους μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω προληπτικα για να μη την ξαναπατησω θα επαιρνα αλλα 4-5 ψαρια και ενα ενυδρειο 400 λτ τουλαχιστον :)

Καλη αναρρωση :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω προληπτικα για να μη την ξαναπατησω θα επαιρνα αλλα 4-5 ψαρια και ενα ενυδρειο 400 λτ τουλαχιστον :)

Καλη αναρρωση :)

Καλημερα σε ολους. Σπυρο δεν παω για 400 αλλα για 700 οπως ανεφερα και το πολυ σε μια, δυο

εβδομαδες θα ειναι ετοιμο. Οχι αλλα ημιμετρα και λαθη στο θεμα αυτο.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Σπυρο δεν παω για 400 αλλα για 700 οπως ανεφερα και το πολυ σε μια, δυο

εβδομαδες θα ειναι ετοιμο. Οχι αλλα ημιμετρα και λαθη στο θεμα αυτο.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. :)

Ωραιοοοοοοοοος :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα το ψαρι σε καραντινα, θα ανεβαζα (σταδιακα) στους 35 βαθμους και θα τον κραταγα εκει για 8 ημερες. Η χρηση του Flagellol αν και δεν με βρισκει απολυτα αντιθετο, μαλλον δεν θα την ακολουθουσα. Θα ταιζα το ψαρι κανονικα παρατηρωντας την αντιδραση του και θα εκανα αναλογες κινησεις στην ποσοτητα τροφης. Μετα το 8ημερο σταδιακο κατεβασμα 1-2 βαθμων και παραμονη για 3ημερο σε καθε αλλαγη θερμοκρασιας. Οι βιταμινες καποιες φορες μπορουν να "κανουν" και "ζημια" σε ενα ταλαιπωρημενο οργανισμο, γι'αυτο λιγη προσοχη.- :)

Καμμια καλυτερη φωτογραφια;

Φιλικα

Νικος

Νικο καλημερα. Η καραντινα φαινεται απαραιτητη μπας και ανεβασει και ψυχολογια λιγο γιατι δεχεται

μεγαλη πιεση, ειδικα την ωρα του φαγητου. Φτανοντας σταδιακα στους 35 να χρησιμοποιω και αεραντλια?

(Τωρα ειναι στους 31). Αυτο με τις βιταμινες νομιζα οτι κανω καλο ειδικα τωρα που δεν τρωει. :D

Αν και δεν νομιζω να βοηθαει αυτη ιδιαιτερα, αλλη φωτο σημερα, γιατι οι ψωναρες οταν βλεπουν φακο τρεχουν

ολοι να βγουν μπροστα οπως ειδες. :)

post-12184-1246346872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Σπυρο δεν παω για 400 αλλα για 700 οπως ανεφερα και το πολυ σε μια, δυο

εβδομαδες θα ειναι ετοιμο. Οχι αλλα ημιμετρα και λαθη στο θεμα αυτο.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. :)

:D .Υποθέτω,ότι θα φτιάξεις και ένα ανάλογο sump.¨Αντε με το καλό,όσο μεγαλύτερο ΄τοσο καλύτερο :)

Link to comment
Share on other sites

:D .Υποθέτω,ότι θα φτιάξεις και ένα ανάλογο sump.¨Αντε με το καλό,όσο μεγαλύτερο ΄τοσο καλύτερο :)

250λτ νομιζω αρκουν :)

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του σκόρδου θα ήθελα να και προσθέσω το σκόρδο της KENT.Παλαιότερα έχω χρησιμοποιήσει και της SEACHEM,αλλά με της ΚΕΝΤ είδα απίστευτη ανταπόκριση απο τους δίσκους μου

Οι δικοι μου δεν το πλησιαζουν. :) Ασε που μυριζει σε ολο το σπιτι!!!!!! :):D

Link to comment
Share on other sites

Νικο καλημερα. Η καραντινα φαινεται απαραιτητη μπας και ανεβασει και ψυχολογια λιγο γιατι δεχεται

μεγαλη πιεση, ειδικα την ωρα του φαγητου. Φτανοντας σταδιακα στους 35 να χρησιμοποιω και αεραντλια?

(Τωρα ειναι στους 31). Αυτο με τις βιταμινες νομιζα οτι κανω καλο ειδικα τωρα που δεν τρωει. :D

Αν και δεν νομιζω να βοηθαει αυτη ιδιαιτερα, αλλη φωτο σημερα, γιατι οι ψωναρες οταν βλεπουν φακο τρεχουν

ολοι να βγουν μπροστα οπως ειδες. :)

post-12184-1246346872_thumb.jpg

Θεωρω οτι η αεραντλια στο νοσοκομειο πρεπει να ειναι σε συνεχη λειτουργια.- :)

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοι μου δεν το πλησιαζουν. :) Ασε που μυριζει σε ολο το σπιτι!!!!!! :buttrock::buttrock:

Για την οσμή έχεις δίκιο,ανοίγω παράθυρο κάθε φορά που χρησιμοποιώ το προιόν :D

¨Οσο για την ανταπόκριση ήταν μεγαλύτερη όμως σε σύγκριση με της seachem :)

Link to comment
Share on other sites

Για την οσμή έχεις δίκιο,ανοίγω παράθυρο κάθε φορά που χρησιμοποιώ το προιόν :D

¨Οσο για την ανταπόκριση ήταν μεγαλύτερη όμως σε σύγκριση με της seachem :)

Δημητρη αν δεν αντεχεις εσυ τη μυρωδια τα αμοιρα τα ψαρακια πως αντεχουν? :)

Αυτο που πηρα απο το φαρμακειο ειναι ελαιο σκορδου και εχουν αφαιρεσει το συστατικο που προκαλει

την μυρωδια αυτη (οσο γινεται βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη αν δεν αντεχεις εσυ τη μυρωδια τα αμοιρα τα ψαρακια πως αντεχουν? :)

Αυτο που πηρα απο το φαρμακειο ειναι ελαιο σκορδου και εχουν αφαιρεσει το συστατικο που προκαλει

την μυρωδια αυτη (οσο γινεται βεβαια).

Αν αρέσει στα ψάρια μου,θυσία γίνομαι... :D

Κοίτα,η οσμή είναι πολύ πιο δυνατή σε σύγκριση με της seachem,αλλά τα ψάρια μου ανταποκρίθηκαν καλύτερα!!Βασικά κατέληξα στην ΚΕΝΤ από σύμπτωση,δέν είχα παράπονο απο το σκόρδο της seachem,αλλά κάποια φορά υπήρχε έλλειψη του προιόντος στο μαγαζί,όπου ψωνίζω,και πήρα της ΚΕΝΤ!Βλέποντας την καλύτερη ανταπόκριση των ψαριών μου το κράτησα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν αρέσει στα ψάρια μου,θυσία γίνομαι... :D

Κοίτα,η οσμή είναι πολύ πιο δυνατή σε σύγκριση με της seachem,αλλά τα ψάρια μου ανταποκρίθηκαν καλύτερα!!Βασικά κατέληξα στην ΚΕΝΤ από σύμπτωση,δέν είχα παράπονο απο το σκόρδο της seachem,αλλά κάποια φορά υπήρχε έλλειψη του προιόντος στο μαγαζί,όπου ψωνίζω,και πήρα της ΚΕΝΤ!Βλέποντας την καλύτερη ανταπόκριση των ψαριών μου το κράτησα :)

:buttrock:

Σχετικα με την αρτεμια οπως λει ο Νικος εχω και σε flakes και σε κατεψυγμενη ποια να δωσω καλυτερα?

Υ.Γ. Θες να πεις οτι δεν ηταν οι δικοι σου δισκοι που κυκλοφορουσαν στο μπαλκονι για αερα? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...