Jump to content

Προσπαθεια Νο 2


kakouras

Recommended Posts

Kαι στα 2.Απλα σε μαγαζι εχειw το συν οτι αν εχει καποιο προβλημα,την επιστρεφεις.

Η επιλογη δικη σου.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να αξίζει τον κοπο να πάρεις λάμπες απο το e-bay...

η τοπική αγορα έχει αρκετή ποικιλία και καλές τιμές!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω γυρισει τα μισα pet shop της αττικης και τις λαμπες που φοραει το ενυδρειο μου δεν τις εχω βρει. :) Ειναι για το TL450, ειναι PC 18w μισες μπλε και μισες ακτινικες. Εχει καποιος καμια ιδεα? Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι εχει πουλησει αρκετα το συγκεκριμενο ενυδρειο για να μην υπαρχουν.

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος στην Αγ.Κωνσταντινου στο κατεβασμα απο πλατεια Ομονoιας προς πλατεια Καραισκακη ειναι ενα πετ σοπ που φερνει boyu.Εκει θα βρεις σιγουρα....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος στην Αγ.Κωνσταντινου στο κατεβασμα απο πλατεια Ομονoιας προς πλατεια Καραισκακη ειναι ενα πετ σοπ που φερνει boyu.Εκει θα βρεις σιγουρα....

Θα δοκιμασω κι εκει. Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθετω μερικες φωτογραφιες απο το ενυδρειακι. (Ειμαο χαλια φωτογραφος) :)

post-11939-1260812743_thumb.jpg

post-11939-1260812753_thumb.jpg

post-11939-1260812762_thumb.jpg

post-11939-1260812799_thumb.jpg

post-11939-1260813270_thumb.jpg

post-11939-1260813290_thumb.jpg

post-11939-1260813309_thumb.jpg

post-11939-1260813324_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

Ωραιες φωτογραφιες και να χαιρεσε τον υφαλο σου. :P Εντελως φιλικα στην τελευταια φωτο εχεις φιλμ πρωτεινων?Κατι τετοιο φαινετε στην επιφανεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Σεευχαριστω παρα πολυ. Τι ειναι το φιλμ πρωτεινων? Και τι μπορω να κανω για αυτο? Οι μετρησεις μου ειναι αν σε βοηθαει ειναι : θερμοκρασια 26,5-27C, SG1025, pH 8,0-8.1, kH 7, Ca 400, Mg 1290, νιτρικα, αμμωνια και φωσφορικα 0. Το ΚΗ μου το ξερω οτι ειναι χαμηλο, χρησιμοποιω αλατι ΚΕΝΤ και δεν βαζω κανενα προσθετο. Οι μετρησεις μου ειναι σταθερες και τα κοραλακια μου φαινονται μια χαρα και αναπτυσονται. Συντηρω το συστημα μου μονο με αλλαγες που κανω καθε 15 μερες. Στην επιφανεια βλεπω οντως κατι σαν σωματιδια (αν εννοεις αυτο) παρολι την αναταραξη, αλλα δεν με ειχε προβληματισει.

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να πιανει λαδιλα η επιφανειΑ.Ενας κυκλοφοριτης που θα την χτυπαει και θα εισαι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Ακη ο ενας κυκλοφορητης χτυπαει κατεθειαν στην επιφανεια (φαινεται στην τελευταια φωτογραφια., Σαν λαδιλα δεν εχω παρατηρησει κατι απλα κατι σαν αιωρουμενα σωματιδια να υπαρχουν εκει που δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αναταραξη. Να βαλω καλω και δευτερο κυκλοφορητη να χτυπαει την επιφανια?

Link to comment
Share on other sites

Ακη ο ενας κυκλοφορητης χτυπαει κατεθειαν στην επιφανεια (φαινεται στην τελευταια φωτογραφια., Σαν λαδιλα δεν εχω παρατηρησει κατι απλα κατι σαν αιωρουμενα σωματιδια να υπαρχουν εκει που δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αναταραξη. Να βαλω καλω και δευτερο κυκλοφορητη να χτυπαει την επιφανια?

Όντως και εγώ πέρα απο ένα φανταστικό ριφάκι :) , παρατήρησα την ''λαδίλα'' στην επιφάνεια σου(όπου όπως αναφέρεις είναι και αιωρούμενα σωματίδια μαζί). Αυτή δεν σου επιτρέπει καλή διάθλαση του φωτός και γενικά κόβει απο την φωτεινότητα στο ενυδρείο σου καθώς και είναι κάπως αντιαισθητικό.

Λόγω ότι έχω το RSM250 και πάνω κάτω στηρίζονται όλα αυτά τα ενυδρεία με υπερχείληση πλάτης στην ίδια φιλοσοφία(αν θυμάμαι καλά και τα boyu :helpsmilie: ), θα σου πρότεινα να ανεβάσεις το πορτάκι της τπερχείλησης πίσω ψηλά ώστε το νερό να υπερχειλίζει στο πίσω διαμέρισμα, έτσι θα υπερχιλίζει η επιφάνεια και πάντα θα μένει καθαρή, επίσης θα το αποβάλει όλο το skimmer σου :P

Θα σου πρότεινα να μην βάλεις άλλο κυκλοφορητή, ήδη είσαι πολύ καλά βάση των αναγκών των κοραλλιών που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Όντως και εγώ πέρα απο ένα φανταστικό ριφάκι :P

Σε ευχαριστω πολυ :)

Θα ακολουθησω τη συμβουλη σου. Οτι αποκοπτει το φως δεν το ειχα σκεφτει :helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και παλι, το προβλημα του φιλμ λυθηκε κατεβαζοντας τη σταθμη, ομως ετσι δεν δουλευει καλα το σκιμερ. Ενα αλλο προβλημα που εχω ακομα ειναι η αλλαγη της λαμπας. Εχοντας ψαξει τη μιση αττικη δεν εχω καταφερει να βρω καποια που μου κανει. Η μονη λαμπα που μου εχω βρει ειναι μια μια που πηρα απο μαγαζι με ναυτιλιακα αγνωστων kelvin που το φως της ομως ειναι αρκετα κιτρινο, την υπολογιζω γυρω στα 6500k και το οπτικο αποτελεσμα ειναι απογοητευτικο παρολο που εβαλα και μια σειρα απο 7 μπλε led. Να προσθεσω περισσοτερα led? Μου φαινεται πως δεν σωζεται ετσι το θεμα και ειναι και προχειροδουλεια. Εχει κανεις ιδεα που θα βρω pl 18w 4pin πριν αρχισω να ψαχνω για φωτιστικο? Ειναι νομιζω η ιδια που χρησιμοποιουν τα hailea και τα jad(που εχει φερει το pet city αλλα παρολα αυτα δεν εχουν λαμπες).

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

Στα πιο πανω ποστ στο μαγαζι που σου ειπα πηγες?αλλιως αν εχει εδω.

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/a81...c72919.66248941

Link to comment
Share on other sites

Στα πιο πανω ποστ στο μαγαζι που σου ειπα πηγες?αλλιως αν εχει εδω.

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/a81...c72919.66248941

To μαγαζι δεν το βρηκα, εκανα δυο βολτες με το αμαξι, θα ξαναπαω το Σαββατο με τα ποδια να ψαξω καλυτερα, στο aquaristic η μοναδικη που εχει στα 18w ειναι ιδιου χρωματος με αυτη που πηρα :thaman: . Αν θυμοσουν το ονομα του μαγαζιου θα με βοηθουσες παρα πολυ. :thaman:

Έγινε επεξεργασία - kakouras
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε ευχαριστω venom, με εσωσες με το μαγαζι. :hysterical:

No problem!!! :ninja:

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...