Jump to content

Blue List.


Recommended Posts

Silver Blue List.

Αυτά που πρέπει να έχουμε… αν δεν τα έχεις πάρτα !!!

Το «πρέπει να έχουμε» είναι πολύ γενικό… το πιο σωστό είναι «πρέπει?, μπορούμε?» να τα έχουμε.

Το ενυδρείο μας είναι σε θέση να υποστηρίξει αυτούς του οργανισμούς που κάποιοι έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ζωτικό χώρο και συνθήκες νερού?

Αν ναι έχει καλώς και αφαιρούμε τα ερωτηματικά !!!

Υπάρχουν πολλοί οργανισμοί που δεν είναι οι «γλάστρες» του ενυδρείου με τα ωραία τους χρώματα… σχέδια και σχήματα.

Μπορεί να είναι το «άσχημο παπί» αλλά αυτό που προσφέρει να είναι πιο σημαντικό από την εξωτερική εμφάνιση.

Υπάρχουν φυσικά και αυτοί με όλα τα χαρίσματα !!!

Εμείς θα αρκεστούμε στο χάρισμα... του ότι προσφέρει έργο και θα συγκεντρώσουμε εδώ όλους τους «καλούς» άσχημους ή όμορφους φιλοξενούμενους που καλό θα είναι να υπάρχουν στο ενυδρείο μας, σύμφωνα με τις ανάγκες μας και το έργο που επιτελούν.

Αλγοφάγα, παρασιτοφάγα, καθαριστές… και άλλα χρήσιμα ζωντανά.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν ανεβάζοντας όποιος γνωρίζει, τα στοιχεία του εκάστοτε οργανισμού τα οποία να περιλαμβάνουν:

Λατινική και κοινή ονομασία.

Οικογένεια στην οποία ανήκει

Περιοχή απ όπου προέρχεται

Δυσκολία φροντίδας (συνθήκες ενυδρείου, απατήσεις ποιότητας νερού, τροφής κλπ…

Κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά για το συγκεκριμένο είδος

Και το κυριότερο… την «ιδιότητα» στο έργο που είναι πλασμένο να κάνει.

Φυσικά και μια καλή χαμογελαστή φωτογραφία !!!

Μη τρομάζετε.. εύκολο είναι, μερικά κλικ παραπάνω από απ αυτά που κάνετε κάθε μέρα, μ ένα απλό copy, paste και send των παραπάνω στοιχείων, που με τις άπειρες πληροφορίες του δικτύου, πιο γρήγορα το πράξει κάποιος από το να το σκεφτεί !!!

Κάνω την αρχή με τα «πορτραίτα» των Chelmon rostratus (Butterfly fish) και Paracanthurus hepatus (Blue tang).

Δείτε τους «φάκελος» τους με τις πληροφορίες, τον τρόπο και τις διαφοροποιήσεις που υπάρχουν και ελάτε να μεγαλώσουμε τη Silver Blue List.

Butterfly_fish.jpg

Blue_Tang.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα πολύ να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε την ενότητα "καθαρή" και να γίνονται αναφορές μόνο για το σκοπό που έχει δημιουργηθεί.

Αν έχετε απορίες, παρατηρήσεις, σχόλια και οτιδήποτε άλλο, μπορείτε να απευθύνεστε στο γενικό θέμα που έχει δημιουργηθεί που αφορά και τις τρεις ενότητες/λίστες.

Silver Red-Green-Blue List

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=32237&hl=

Ευχαριστώ

*mod note: εχουν μεταφερθει*

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Foxface

Το κίτρινο σύμβολο με το Χ επάνω αριστερά στο profile του είδους αυτού, σημαίνει ότι υπάρχει τοξικότητα και συγκεκριμένα στα ραχιαία πτερύγια.

Ευτυχώς μέχρι τώρα δεν είχα την τραυματική εμπειρία που χαρακτηρίζεται ως επώδυνη.

Προσωπικές απόψεις / Εμπειρίες

Αναφέρεται επίσης ότι υπάρχει περίπτωση να τραφεί με πολύποδες αλλά στα δύο χρόνια που το φιλοξενώ δεν τους έχει ενοχλήσει , ενώ με τις άλγες κάνει πολύ καλή δουλειά.

Foxface.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

File fish

Τι να πω… ότι είναι όμορφο.. ψέματα θα είναι.. είναι και «τριχωτό». Είναι όμως πολύ ιδιαίτερο.

Προσωπικές απόψεις / Εμπειρίες

Αν και αναφέρεται ως είδος που τρέφεται με Aiptasia.. στους πέντε μήνες που το έχω τις αγνοεί τελείως όπως δεν έχει πειράξει ούτε τα μαλακά κοράλλια. Ίσως είναι μικρό ακόμη !!

Αναθεώρηση 01/11/2011

Έπρεπε να φιλοξενήσω το τρίτο ψαράκι για να διαπιστώσω τη δράση του..... όντως τις τρώει !!! Τελικά είναι πως θα σου κάτσει.

Στην τελική εάν δεν σας αρέσουν οι ιδιαιτερότητες του, αφήστε το εκεί που βρίσκεται.

Αν όμως το αποκτήσετε προσέξτε όσο είναι μικρό διότι υπάρχει περίπτωση να κολλάει στους κυκλοφορητές.

File_fish.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Peppermint shrimp

Ο απόλυτος φυσικός εχθρός των Aiptasia. Το θέμα είναι ότι είναι δυσεύρετες μιας και η εισαγωγή τους γίνεται συνήθως από Αμερική.

Άντε τις βάλατε στο ενυδρείο….. και άμα τις ξαναδείτε γράψτε μου.

Μόνο το βράδυ με κανένα φακό… ή θα διαπιστώσετε ότι ζουν από των μειωμένο αριθμό των Aiptasia… όντως κάνουν δουλειά !!!

Peppermint.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cleaner Shrimp

Σε κάθε ενυδρείο που είδα υπάρχει τουλάχιστον μια.. και καλά κάνει και υπάρχει.

Λίγο τεμπέλα στα καθήκοντα της όταν βρίσκει τροφή….. αλλά και κλεφτρόνι ειδικά από ανεμώνες που δεν μπορούν να αντιδράσουν.

Cleaner_Shrimp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bullet Goby

Δεν το χαρακτηρίζεις όμορφο.. αλλά την δουλειά του την κάνει μια χαρά.

Από προσωπική εμπειρία, στα δυο που φιλοξένησα, ενώ τρέφονταν κανονικά είχαν τάσεις αδυνατίσματος.

Το ένα το έχασα, αλλά και το δεύτερο έχει και αυτό τα ίδια συμπτώματα.

Δεν γνωρίζω εάν είναι κάποια ιδιαιτερότητα του είδους αυτού να την…. «κάνει» μετά από κάποιο διάστημα.

Αν γνωρίζει κανείς κάτι ας το αναφέρει.

Bullet__Goby.jpg

Link to comment
Share on other sites

Peppermint shrimp

Ο απόλυτος φυσικός εχθρός των Aiptasia. Το θέμα είναι ότι είναι δυσεύρετες μιας και η εισαγωγή τους γίνεται συνήθως από Αμερική.

Άντε τις βάλατε στο ενυδρείο….. και άμα τις ξαναδείτε γράψτε μου.

Μόνο το βράδυ με κανένα φακό… ή θα διαπιστώσετε ότι ζουν από των μειωμένο αριθμό των Aiptasia… όντως κάνουν δουλειά !!!

Πράγματι....έχω βάλει 3 πανάθεμάτες και απο την ημέρα που τις έβαλα δεν τις έχω δεί ξανά ποτέ....πάντως aiptasia δεν υπάρχει πλέον ούτε γιά δείγμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι το εξής... ένα είδος παραγωγής Aiptasia ώστε να παρέχω μόνιμα ζωντανή τροφή στις ορεξάτες γαριδούλες μου!!!

Μιας και δεν θα μείνει ούτε για δείγμα απ αυτές μέσα στο ενυδρείο σε βάθος χρόνου, λέω να συντηρώ μερικές σε κάποιο θάλαμο του refugium ή σε κάποιο μικρό ενυδρειάκι χαμηλών απαιτήσεων μιας και είναι ανθεκτικότατες (οι Aiptasia), ώστε να έχω να ταΐζω... αλλά μη χάσουμε και το είδος !!!!

:blush::):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι το εξής... ένα είδος παραγωγής Aiptasia ώστε να παρέχω μόνιμα ζωντανή τροφή στις ορεξάτες γαριδούλες μου!!!

Μιας και δεν θα μείνει ούτε για δείγμα απ αυτές μέσα στο ενυδρείο σε βάθος χρόνου, λέω να συντηρώ μερικές σε κάποιο θάλαμο του refugium ή σε κάποιο μικρό ενυδρειάκι χαμηλών απαιτήσεων μιας και είναι ανθεκτικότατες (οι Aiptasia), ώστε να έχω να ταΐζω... αλλά μη χάσουμε και το είδος !!!!

:):thumbup::P

Την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ για ένα chelmon που έχω.

Είχα κρατήσει στο sump 3-4 κομμάτια βράχου που το καθένα είχε 1-2 aiptasia και τα έβαλα στο κυρίως ενυδρείο για δοκιμή. Μέσα σε 2 ώρες τις ξεπάστρεψε. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δείς που πλέον θα ζητάμε να αγοράσoυμε aiptasia!!!! :blush:

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Hermit Crab (Blue και Red)

Hermit_Crab.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αχινός (Pincushion Urchin)

Pincushion_Urchin.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις... άλλωστε έχουν ειπωθεί πολλά για την Chaeto

Chaeto.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dolabella auricularia (Sea hare)

Ο απόλυτος αλγοφάγος Terminator !!!
Όσες και όπου υπάρχουν θα τις εξαφανίσει σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.


Η δράση του συγκεκριμένου οργανισμού σε βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=Vh6bZvv4LAs

....και να το αποτέλεσμα μετά από μισή ώρα !!!

30min.jpg


Dolabellaauricularia.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

αχχχχ γιατι να μην εισαι και αφρικανος να μας κανεις και μας μια τετια παρουσιαση!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ ξέρεις ποτέ δεν είναι αργά να το γυρίσεις στο θαλασσινό, μιας και υπάρχουν οι παρουσιάσεις δηλαδή :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ωραία δουλειά , όπως πάντα .. :D

για τούς ερημίτες

μήπως είναι πιο σωστό , αντί για < calcinus elegans >

να υπάρχει το clibanarius tricolor , paguristes cadenati και paguristes digueti ?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση Τάσο.. με την πρώτη ευκαιρία θα διορθωθεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...