Jump to content

Τρόπος αφαίρεσης σιλικόνης


coffeman

Recommended Posts

Με τι υλικό μπορώ να αφαιρέσω παλιά σιλικόνη από τα τζάμια ενυδρείου?

Πήρα τα πολλά πολλά με ένα ξυράφι αλλά έχουν μείνει λεπτές μεμβράνες,

Με σφουγγαράκι για τα πιάτα και ζεστό νερό δεν κατάφερα τίποτα.

Ασετόν, οινόπνευμα σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω αλλά δεν ξέρω αν θα θολώσει το τζάμι!!

:P:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε με νερο και ξυδι μιας και το ξυδι υπαρχει και μεσα στην σιλικονη.Αν δεν κανεις τιποτα δοκιμασε κανενα προιον της αγορας που ειναι για την αφαιρεση σιλικονης.

Link to comment
Share on other sites

Με τι υλικό μπορώ να αφαιρέσω παλιά σιλικόνη από τα τζάμια ενυδρείου?

Πήρα τα πολλά πολλά με ένα ξυράφι αλλά έχουν μείνει λεπτές μεμβράνες,

Με σφουγγαράκι για τα πιάτα και ζεστό νερό δεν κατάφερα τίποτα.

Ασετόν, οινόπνευμα σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω αλλά δεν ξέρω αν θα θολώσει το τζάμι!!

:P:lmao::lmao:

αγορασε μια ξυστρα για κεραμικες εστιες κουζινων 60 λεπτα εχει οτι δεν βγει με αυτη που θα τα βγαλει ολα σχεδον παρε βενζινη απο σουπερ μαρκετ και θα φυγουν ολα απλα μετα καλο ξεπλυμα με ξυδι μη μεινουν καταλοιπα απο τη βενζινη...

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω πρώτα με ξυράφι για τζάμια μιας και το χρωματοπωλείο είναι κοντά και βλέπουμε...

Έχω πολλές επιλογές τώρα :lmao:

Ευχαριστώ. :P

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω πρώτα με ξυράφι για τζάμια μιας και το χρωματοπωλείο είναι κοντά και βλέπουμε...

Έχω πολλές επιλογές τώρα :lmao:

Ευχαριστώ. :P

Χρησιμοποιησε και πρασινο οινοπνευμα.

Εγω ετσι το καθαρισα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησε και πρασινο οινοπνευμα.

Εγω ετσι το καθαρισα :lmao:

:lmao:

Που το βισκεις??

Δεν το εχω ξαναδει!!

Μεχρι και εκει οι βαζελοι!!! :P

Link to comment
Share on other sites

:lmao:

Που το βισκεις??

Δεν το εχω ξαναδει!!

Μεχρι και εκει οι βαζελοι!!! :P

Που το βρισκεις;;;; :lmao:

Στα super market

Link to comment
Share on other sites

Το καθάρισμα της σιλικόνης γίνετε με ξυράφι και με καθαρό ασετον. (Οχι αυτό με λάδι που χρησιμοποιούν οι γυναίκες)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτό σήμερα, ψάχνοντας στα lidl. Ισχύει από Πέμπτη 21 του μήνα.

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.2....armonsilikonis

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Τελικά η σιλικόνη αφαιρέθηκε με ασετόν χωρίς λάδι (για να μαλακώσει) και ξύστρα για τζάμια.

Τώρα πρέπει να βρω ένα τρόπο να αφαιρέσω και κάποιες πολύ μικρές γρατσουνιές :D:hysterical::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αστο μαθε να ζεις με αυτες :rolleyes:

Ok το έπιασα το υπονοούμενο :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Τελικά η σιλικόνη αφαιρέθηκε με ασετόν χωρίς λάδι (για να μαλακώσει) και ξύστρα για τζάμια.

Τώρα πρέπει να βρω ένα τρόπο να αφαιρέσω και κάποιες πολύ μικρές γρατσουνιές :D:hysterical::rolleyes:

Aληθεια υπαρχει τροπος να αφαιρεθουν οι γρατζουνιες..??

Εχει διαφορα αν ειναι εσωτερικα του ενυδριου η εξωτερικα..???

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειχα ακουσει θα κοστισει περισσοτερο απο καινουριο ενυδρειο.

Oκ καταλαβα...Απλα ειχα μια ελπιδα πως υπαρχει καποιο σκευος που κανει αυτην την δουλεια και το βρισκουμε σε μαγαζια με ειδη κατασκευων.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει......

Τριβεις ολο το τζαμι με γυαλοχαρτο... και μαζευονται τοσες πολλες που χανεις τις πρωτες!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα :bowdown: σωστός :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

  Κόλλησα ένα ενυδρείο με έναν φίλο τζαμά, το άφησα 3 μέρες κ τώρα θέλουμε να βάλουμε τις κόντρες. Οι κάτω κόντρες δεν πρέπει να έρθουν πρόσωπο με τον πάτο κ το πλαινό τζάμι? Γιατί λογικά θα πρέπει να αφαιρέσω την σιλικόνη που έχει ξεβράσει κάτω κ μετά να τς κολλήσουμε σωστά? Αν αφαιρέσω όλη την σιλικόνη κ μείνει μόνο η σιλικόνη εκεί που πατάει το κάθε τζάμι θα υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  Κόλλησα ένα ενυδρείο με έναν φίλο τζαμά, το άφησα 3 μέρες κ τώρα θέλουμε να βάλουμε τις κόντρες. Οι κάτω κόντρες δεν πρέπει να έρθουν πρόσωπο με τον πάτο κ το πλαινό τζάμι? Γιατί λογικά θα πρέπει να αφαιρέσω την σιλικόνη που έχει ξεβράσει κάτω κ μετά να τς κολλήσουμε σωστά? Αν αφαιρέσω όλη την σιλικόνη κ μείνει μόνο η σιλικόνη εκεί που πατάει το κάθε τζάμι θα υπάρχει πρόβλημα?

Με μια φαλτσετα κοψε τα περισσεύματα της σιλικονης προσεχοντας μη μπει η μυτη του ξυραφιου στο σημειο συγκολλησης. Βαζοντας τις κοντρες θα ξαναγεμισει σιλικονη οποτε κανενα προβλημα...... 

Link to comment
Share on other sites

Οι κόντρες μπήκαν χωρίς να αφαιρεθεί η παλιά σιλικόνη :cigar: :cigar:  Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα :bbq: :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Οι κόντρες μπήκαν χωρίς να αφαιρεθεί η παλιά σιλικόνη :cigar: :cigar:  Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα :bbq: :bbq:

Αν δεν αφαιρεσες τα περισσευματα της σιλικονης, πως εξασφαλισες την επαφη της κοντρας με το καθετο το τζαμι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...