Jump to content

Φίλτρο Οικιακό Και Ενυδρειακό Ταυτόχρονα


divemaster

Recommended Posts

καλησπέρα σάς θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος

οπότε με μία αγορά να συνδυάσω και την αντίστροφη όσμωση

για το ενυδρείο μου

αλλά και το πόσιμο νερό για εμένα και τα παιδιά μου

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σάς θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος

οπότε με μία αγορά να συνδυάσω και την αντίστροφη όσμωση

για το ενυδρείο μου

αλλά και το πόσιμο νερό για εμένα και τα παιδιά μου

φιλε μου δυστυχώς δεν γίνετε...εγω προσωπικά μετα απο σχετικο ψαξιμο κατέληξα σε ενα συστημα καθαρισμου νερου και το χρησιμοποιω 2 χρονια και ειμε κατευχαριστημένος και εγω και οι οικογένεια μου αλλα "περνανε τα ωφελιμα μεταλα ιχνοστοιχεία για τον άνθρωπο απαραίτητα αλλα για τα ενυδρεια μας που θέλουμε οσο γινετε μηδενικες τιμες η λυση ειναι δυστυχώς α/ο....

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταλικα παντως δεν ειναι αναγκαιο να τα παιρνουμε απο το νερο.

Παιρνουμε πολλα (τα απαραιτητα) απο την τροφη μας.

Το ιιδο και τα ψαρια (πχ σε δισκους βαζουν σκετο ΑΟ που θελουν πολυ μαλακο νερο και χαμηλο πεχα, χωρις καθολου προσθετα και γινονται τουμπανα απο αναπτυξη)

Link to comment
Share on other sites

ΡΙΞΕ μια ματιά!(αν θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ να διαγραφή) http://www.multipureco.com/

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

Τα μεταλικα παντως δεν ειναι αναγκαιο να τα παιρνουμε απο το νερο.

Παιρνουμε πολλα (τα απαραιτητα) απο την τροφη μας.

Το ιιδο και τα ψαρια (πχ σε δισκους βαζουν σκετο ΑΟ που θελουν πολυ μαλακο νερο και χαμηλο πεχα, χωρις καθολου προσθετα και γινονται τουμπανα απο αναπτυξη)

Μην διανοηθείς να πιεις απιονισμένο νερό παίζει και να τρέχεις μετά... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μην διανοηθείς να πιεις απιονισμένο νερό παίζει και να τρέχεις μετά... :thaman:

Για ρωτα τον 59 ποσο καιρο πινει σκετο ΑΟ και δεν τρεχει? :thaman:

Γιατι να τρεχει αληθεια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σάς θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος

οπότε με μία αγορά να συνδυάσω και την αντίστροφη όσμωση

για το ενυδρείο μου

αλλά και το πόσιμο νερό για εμένα και τα παιδιά μου

Καλησπερα ,

Αυτο ειναι σχετικα ευκολο ...

Σε αυτο το συστημα :

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29845

ή σε αυτο ,αν εχετε προβλημα πιεσης στην περιοχη σας :

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29848

, προσαρμοζουμε ενα συνδεσμο Τ και δυο βανες . Οταν το συστημα δουλευει ως οικιακο φιλτρο νερου , η ''ενυδρειακη'' βανα ειναι κλειστη (συνηθης λειτουργια) . Οταν θελουμε νερο οσμωσης για το ενυδρειο , ανοιγουμε την ''ενυδρειακη'' βανα και κλεινουμε την ''οικιακη'' . To δοχειο πιεσης της οικιακης οσμωσης φροντιζουμε να ειναι γεματο πριν χρησιμοποιησουμε την οσμωση ως ενυδρειακη ωστε να μην λειψει νερο στην οικογενεια οσο τραβαμε νερο για το ενυδρειο :thaman:

Στο ''οικιακο'' φιλτρο μπορει να προστεθει φιλτρο ιχνοστοιχειων :

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29863

,το οποιο θα εμπλουτιζει το ποσιμο νερο οσμωσης .

Οταν χρησιμοποιειται νερο οσμωσης για το ενυδρειο , το νερο δεν θα περνα απο το φιλτρο mineral.

Τελος , επειδη τα οικιακα συστημα αντιστροφης οσμωσης ειναι ηδη εξοπλισμενα με τις σχετικες διαταξεις shut off , μπορουμε ευκολα να εχουμε αυτοματη πληρωση του ενυδρειακου δοχειου συλλογης νερου , τοποθετωντας απλα ενα φλοτερ (κοστος 7 ευρω) .

Ουσιαστικα , το μονο που πρεπει να προσεχει ο χρηστης ενος τετοιου συστηματος dual ειναι να ανοιγει/κλεινει τις δυο βανες πριν χρησιμοποιησει το οικιακο φιλτρο (συνηθης λειτουργια) ως ενυδρειακο (μια , δυο φορες τη βδομαδα).

Τελος να πουμε πως τα οικιακα συστηματα μπορουν να εξοπλιστουν και με μεγαλυτερες μεμβρανες (πχ 100 GPD) (...στο eshop περιλαμβανουν μεμβρανες 50 GPD που ειναι υπεραρκετες για οικιακη χρηση οσμωσης).

ΜΦΧ

WW

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστυχώς δεν γίνετε...εγω προσωπικά μετα απο σχετικο ψαξιμο κατέληξα σε ενα συστημα καθαρισμου νερου και το χρησιμοποιω 2 χρονια και ειμε κατευχαριστημένος και εγω και οι οικογένεια μου αλλα "περνανε τα ωφελιμα μεταλα ιχνοστοιχεία για τον άνθρωπο απαραίτητα αλλα για τα ενυδρεια μας που θέλουμε οσο γινετε μηδενικες τιμες η λυση ειναι δυστυχώς α/ο....

Υπαρχει εσφαλμενα η εντυπωση πως η τεχνολογια της αντιστροφης οσμωσης αναπτυχθηκε για τα ενυδρεια ή για τα εργαστηρια :thaman:

Το αν καποιος θα χρησιμοποιησει την αντιστροφη οσμωση ως συστημα ποσιμου νερου εξαρταται απο τις τοπικες συνθηκες ποιοτητας του νερου.

Ως εταιρεια εχουμε διαθεσει ελαχιστα οικιακα συστηματα αντιστροφης οσμωσης πχ στην Παλληνη (τοπος κατοικιας σου) αλλα παρα πολλα στην ευρυτερη περιοχη Βοιωτιας και Ευβοιας (τοπος κατοικιας του φιλου μας που ρωταει).

Το δικο σου φιλτρο (οποιο και αν ειναι αυτο) ελαχιστα θα καταφερει στην περιοχη της Ασωπιας (40-50 km απο το κεντρο της Αθηνας) οταν τα επιπεδα εξασθενους χρωμιου εκει ξεπερνουν τα 50-80 mg/l :thaman:

Στην Αθηνα πχ συνηθως προτεινουμε αυτα τα συστηματα :

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...category_id=186

Σε περιοχες με προβληματικο νερο , οπου οι ρυπαντες υπερβαινουν τα οποια ωφελιμα ιχνοστοιχεια

, προτεινουμε αυτα τα συστηματα :

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...category_id=165

ΡΙΞΕ μια ματιά!(αν θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ να διαγραφή) http://www.multipureco.com/

Βασικα δεν ειμαι σιγουρος αν προκειται για διαφημιση ή δυσφημιση ... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για να καταλάβω μόνο με αυτό

μπορώ να καλύψω και τα 2 και παρέχει ξεχωριστή ροή για το ενυδρείο?

Απο οτι διαβασα θελει και ενα συνδεσμο Τ με δυο βανες για να επιλεγεις την πορεια του νερου. (δεξαμενη ενυδρειου, δεξαμενη ποσιμου).

Το ερωτημα ειναι πλεον θα μαζευεις νερο σε δεξαμενη για το ενυδρειο?

Προυποθεσεις για τετοια διαδικασια ειναι δεξαμενη με τη μιση χωρητικοτητα απο το ενυδρειο, χωρος τοθετησης της, αν ειναι σε εξωτερικο χωρο θελει προαιρετικα μονωση το ντουλαπι της, θερμαντηρας για τη θερμανση τους νερου πριν την εισαγωγη του στο ενυδρειο τους χειμερινους μηνες, ανλτια με ικανο μανομετρικο για να στελνει και να ανεβαζει το νερο στο ενυδρειο και φυσικα σωληνα που θα τοποθετουμε πριν την εισαγωγη και θα μαζεουμε μετα ή μονιμη εγκατασταση με pvc σωληνα.

Ενα κυκλοφορητη για να γυριζει το νερο μεσα στο δοχειο και να μη μενει ακινητο.

Ή η επιλογη να παρεις οσμωση πιο γρηγορη για να κανεις απευεθεις αστο ενυδρειο αλλαγη.

Η πρωτη επιλογη εχει μονο το οτι μπορεις να προετοιμαζεις και με τρυφη αν θελεις το νερο.

Η δευτερη επιλογη θελει συμπληρωμα μεταλλικων και ιχνοστοιχειων αναλογα τα ψαρια σου.

Υπαρχει και μια τριτη επιλογη για οικολογικη οσμωση με διπλη μεμβανη για να μη πετας πολυ νερο.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή για να καταλάβω μόνο με αυτό

μπορώ να καλύψω και τα 2 και παρέχει ξεχωριστή ροή για το ενυδρείο?

Ακριβως . Ξεχωριστη ροη για το ενυδρειο θα την κανουμε εμεις να παρεχει (εσυ απλα θα ''παιζεις'' με τις βανες που θα σου εχουμε εγκαταστησει).

Το συστημα που αναφερεις εχει μεγιστη αποδοση 190 λιτρα/ημερα . Μπορεις να το παραγγειλεις με μεγαλυτερη μεμβρανη εξ'αρχης.

Το νερο οσμωσης που θα προοριζεται για ενυδρειακη χρηση θα πρεπει να το μαζευεις σε καποιο δοχειο ωστε να το ετοιμασεις για την αλλαγη σου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως . Ξεχωριστη ροη για το ενυδρειο θα την κανουμε εμεις να παρεχει (εσυ απλα θα ''παιζεις'' με τις βανες που θα σου εχουμε εγκαταστησει).

Το συστημα που αναφερεις εχει μεγιστη αποδοση 190 λιτρα/ημερα . Μπορεις να το παραγγειλεις με μεγαλυτερη μεμβρανη εξ'αρχης.

Το νερο οσμωσης που θα προοριζεται για ενυδρειακη χρηση θα πρεπει να το μαζευεις σε καποιο δοχειο ωστε να το ετοιμασεις για την αλλαγη σου.

οκ φίλε μου με την πρώτη ευκαιρία θα σου το παραγγείλω

θέλω επίσης μία τιμή κομπλέ με τα βανάκια

και μία τιμή με τα βανάκια και την μεγάλη μεμβράνη

είτε σε ΠΜ είτε εδώ όπου σε βολεύει

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα θελει και ενα συνδεσμο Τ με δυο βανες για να επιλεγεις την πορεια του νερου. (δεξαμενη ενυδρειου, δεξαμενη ποσιμου).

Το ερωτημα ειναι πλεον θα μαζευεις νερο σε δεξαμενη για το ενυδρειο?

Προυποθεσεις για τετοια διαδικασια ειναι δεξαμενη με τη μιση χωρητικοτητα απο το ενυδρειο, χωρος τοθετησης της, αν ειναι σε εξωτερικο χωρο θελει προαιρετικα μονωση το ντουλαπι της, θερμαντηρας για τη θερμανση τους νερου πριν την εισαγωγη του στο ενυδρειο τους χειμερινους μηνες, ανλτια με ικανο μανομετρικο για να στελνει και να ανεβαζει το νερο στο ενυδρειο και φυσικα σωληνα που θα τοποθετουμε πριν την εισαγωγη και θα μαζεουμε μετα ή μονιμη εγκατασταση με pvc σωληνα.

Ενα κυκλοφορητη για να γυριζει το νερο μεσα στο δοχειο και να μη μενει ακινητο.

Ή η επιλογη να παρεις οσμωση πιο γρηγορη για να κανεις απευεθεις αστο ενυδρειο αλλαγη.

Η πρωτη επιλογη εχει μονο το οτι μπορεις να προετοιμαζεις και με τρυφη αν θελεις το νερο.

Η δευτερη επιλογη θελει συμπληρωμα μεταλλικων και ιχνοστοιχειων αναλογα τα ψαρια σου.

Υπαρχει και μια τριτη επιλογη για οικολογικη οσμωση με διπλη μεμβανη για να μη πετας πολυ νερο.

τα πιο πολλά από αυτά που αναφέρεις φίλε μου τα έχω

αλλά πιστεύω πώς δεν είναι δύσκολο να τα πάρει κάποιος

το δοχείο είναι 220 λίτρα ακριβός το μισό από το ενυδρείο μου και κοστίζει 15 ευρό

τον κυκλοφορητή τον έχω και τον θερμοστάτη

αλλά και την αντλία

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ.

Αν ειναι σε εξωτερικο χωρο κανε και ενα ντουλαπι με θερμομονωση (δες στο φορουμ εχει ξαναγινει) και καθαρισες.

(Βαλε πιο γρηγορη μεμβρανη αν χρειαστει νερο να μπορεις να το μαζεψεις γρηγορα)

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ.

Αν ειναι σε εξωτερικο χωρο κανε και ενα ντουλαπι με θερμομονωση (δες στο φορουμ εχει ξαναγινει) και καθαρισες.

(Βαλε πιο γρηγορη μεμβρανη αν χρειαστει νερο να μπορεις να το μαζεψεις γρηγορα)

:thaman::thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εσφαλμενα η εντυπωση πως η τεχνολογια της αντιστροφης οσμωσης αναπτυχθηκε για τα ενυδρεια ή για τα εργαστηρια :thaman:

Το αν καποιος θα χρησιμοποιησει την αντιστροφη οσμωση ως συστημα ποσιμου νερου εξαρταται απο τις τοπικες συνθηκες ποιοτητας του νερου.

Ως εταιρεια εχουμε διαθεσει ελαχιστα οικιακα συστηματα αντιστροφης οσμωσης πχ στην Παλληνη (τοπος κατοικιας σου) αλλα παρα πολλα στην ευρυτερη περιοχη Βοιωτιας και Ευβοιας (τοπος κατοικιας του φιλου μας που ρωταει).

Το δικο σου φιλτρο (οποιο και αν ειναι αυτο) ελαχιστα θα καταφερει στην περιοχη της Ασωπιας (40-50 km απο το κεντρο της Αθηνας) οταν τα επιπεδα εξασθενους χρωμιου εκει ξεπερνουν τα 50-80 mg/l :thaman:

Στην Αθηνα πχ συνηθως προτεινουμε αυτα τα συστηματα :

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...category_id=186

Σε περιοχες με προβληματικο νερο , οπου οι ρυπαντες υπερβαινουν τα οποια ωφελιμα ιχνοστοιχεια

, προτεινουμε αυτα τα συστηματα :

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...category_id=165

Βασικα δεν ειμαι σιγουρος αν προκειται για διαφημιση ή δυσφημιση ... :thaman:

φιλε μου ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς με την ΔΥΣΦΗΜΗΣΗ αλλα οτι και αν εννοείς δεν μου αρέσει και ειμε και πελάτης σου.Να διευκρινίσω οτι ηθελα να βοηθησω τον φιλο χομπιστα καταθετοντας την δικια μου εμπειρια λεγοντας ξεκαθαρα την εταιρια που χρησιμοποιώ και ειμε ευχαριστημένος,τωρα για το αν ειναι "καλο" το φιλτρο που χρησιμοποιώ ξερετε λογο δουλειας καλυτερα απο εμενα...τωρα για αν σε 50-60 χλμ απο εμενα εξασθενες χρωμιο ενταξει...θα παρω α/ο και θα πεταω ρητηνες... ετσι για την ιστορια το φιλτρο που χρησιμοποιω για μενα και την οικογενεια μου ειναι mp880el http://www.multipureco.com/mpdws.htm υ,γ δεν το περημενα αυτο...

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς με την ΔΥΣΦΗΜΗΣΗ αλλα οτι και αν εννοείς δεν μου αρέσει και ειμε και πελάτης σου.Να διευκρινίσω οτι ηθελα να βοηθησω τον φιλο χομπιστα καταθετοντας την δικια μου εμπειρια λεγοντας ξεκαθαρα την εταιρια που χρησιμοποιώ και ειμε ευχαριστημένος,τωρα για το αν ειναι "καλο" το φιλτρο που χρησιμοποιώ ξερετε λογο δουλειας καλυτερα απο εμενα...τωρα για αν σε 50-60 χλμ απο εμενα εξασθενες χρωμιο ενταξει...θα παρω α/ο και θα πεταω ρητηνες... ετσι για την ιστορια το φιλτρο που χρησιμοποιω για μενα και την οικογενεια μου ειναι mp880el http://www.multipureco.com/mpdws.htm υ,γ δεν το περημενα αυτο...

Αγαπητε Κωστα ,

Η οποια ''Δυσφημηση'' στρεφεται σε εμας και οχι σε οποια αλλη εταιρεια ή φιλτρο.Αν εχουμε καταλαβει σωστα , σε αυτο τμημα του φορουμ παρουσιαζονται τα δικα μας προιοντα και παρεχουμε την οποια τεχνικη υποστηριξη για αυτα και οχι για οποιαδηποτε αλλα (που μαλιστα εχουν παρουσια στην Ελλαδα μεσω αλλης Ελληνικης εταιρειας) :thaman: .

Δεκαδες φιλτρα μπορουν να παρατεθουν εδω απο δεκαδες κατασκευαστες , οπου ολα θα ειναι ''καλυτερα'' αλλα δεν πιστευουμε πως εδω ειναι ο χωρος για κατι τετοιο :wootwoot: (οπως για παραδειγμα δεν θα δεις ποτε εξω απο την πορτα του Κωτσοβολου να μοιραζουν φυλλαδια του Ραδιοαθηναι :thaman: )

Η ερωτηση του φιλου μας ηταν απολυτως σαφης σε εμας και νομιζουμε πως δεν ηταν ''γενικου περιεχομενου'' ουτε ζητουσε προτασεις αγορας (εαν το εκανε για προιοντα που δεν διαθετουμε εμεις , προφανως το μηνυμα του θα επρεπε να μεταφερθει σε καποια αλλη κατηγορια του φορουμ οπου και αλλα καταστηματα θα μπορουσαν (θα ηταν θεμιτο μαλλον) να απαντησουν :thaman:

Ελπιζω με τα παραπανω να ειναι σαφες τι μας ξενισε στην αναφορα σου :rasp: .

Απο κει και περα , το φιλτρο που εχεις ειναι ενα αποτελεσματικο φιλτρο lead removal ενεργου block ανθρακα σε ανοξειδωτη θηκη και με χαμηλο micron rating ωστε να απομακρυνει κυστες.

Οπως θα ειδες και στο λινκ των προιοντων που παρεθεσες , η ιδια εταιρεια προσφερει και συστημα αντιστροφης οσμωσης που καποιοι αλλοι πελατες της χρησιμοποιουν για καποιο λογο , ο οποιος φανταζομαι πως θα συμπιπτει με αυτον που σου αναφερα στο προηγουμενο ποστ μου ...οτι δηλαδη δεν ειναι ολα τα νερα ιδια , παντου:wootwoot:

Φιλικα

WW

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Κωστα ,

Η οποια ''Δυσφημηση'' στρεφεται σε εμας και οχι σε οποια αλλη εταιρεια ή φιλτρο.Αν εχουμε καταλαβει σωστα , σε αυτο τμημα του φορουμ παρουσιαζονται τα δικα μας προιοντα και παρεχουμε την οποια τεχνικη υποστηριξη για αυτα και οχι για οποιαδηποτε αλλα (που μαλιστα εχουν παρουσια στην Ελλαδα μεσω αλλης Ελληνικης εταιρειας) :thaman: .

Δεκαδες φιλτρα μπορουν να παρατεθουν εδω απο δεκαδες κατασκευαστες , οπου ολα θα ειναι ''καλυτερα'' αλλα δεν πιστευουμε πως εδω ειναι ο χωρος για κατι τετοιο :wootwoot: (οπως για παραδειγμα δεν θα δεις ποτε εξω απο την πορτα του Κωτσοβολου να μοιραζουν φυλλαδια του Ραδιοαθηναι :thaman: )

Η ερωτηση του φιλου μας ηταν απολυτως σαφης σε εμας και νομιζουμε πως δεν ηταν ''γενικου περιεχομενου'' ουτε ζητουσε προτασεις αγορας (εαν το εκανε για προιοντα που δεν διαθετουμε εμεις , προφανως το μηνυμα του θα επρεπε να μεταφερθει σε καποια αλλη κατηγορια του φορουμ οπου και αλλα καταστηματα θα μπορουσαν (θα ηταν θεμιτο μαλλον) να απαντησουν :thaman:

Ελπιζω με τα παραπανω να ειναι σαφες τι μας ξενισε στην αναφορα σου :rasp: .

Απο κει και περα , το φιλτρο που εχεις ειναι ενα αποτελεσματικο φιλτρο lead removal ενεργου block ανθρακα σε ανοξειδωτη θηκη και με χαμηλο micron rating ωστε να απομακρυνει κυστες.

Οπως θα ειδες και στο λινκ των προιοντων που παρεθεσες , η ιδια εταιρεια προσφερει και συστημα αντιστροφης οσμωσης που καποιοι αλλοι πελατες της χρησιμοποιουν για καποιο λογο , ο οποιος φανταζομαι πως θα συμπιπτει με αυτον που σου αναφερα στο προηγουμενο ποστ μου ...οτι δηλαδη δεν ειναι ολα τα νερα ιδια , παντου:wootwoot:

Φιλικα

WW

ναι όντως και εγώ μίλησα για κάτι συγκεκριμένο και απευθύνθηκα σε κάποιους συγκεκριμένους

δεν ζήτησα κάτι άλλο αν ήταν θα μίλαγα κάπου γενικά να με καθοδηγήσουν σε κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

ζητω ΣΥΓΝΩΜΗ για το οτι "μπηκα"στο χωρο οπου προβαλετε η ΕΤΑΙΡΙΑ σας ΑΛΛΑ δεν το έκανα ΣΚΟΠΙΜΑ αλλα απλα να παραθεσω μια αποψη νομίζοντας οτι βοηθώ.Δεν ειχα ΛΟΓΟ ουτε ΣΚΟΠΟ να προβάλω την εταιρία για αυτό και έδωσα το αμερικάνικο site.ΦΙΛΙΚΑ κωνσταντινος :thaman:

Link to comment
Share on other sites

ζητω ΣΥΓΝΩΜΗ για το οτι "μπηκα"στο χωρο οπου προβαλετε η ΕΤΑΙΡΙΑ σας ΑΛΛΑ δεν το έκανα ΣΚΟΠΙΜΑ αλλα απλα να παραθεσω μια αποψη νομίζοντας οτι βοηθώ.Δεν ειχα ΛΟΓΟ ουτε ΣΚΟΠΟ να προβάλω την εταιρία για αυτό και έδωσα το αμερικάνικο site.ΦΙΛΙΚΑ κωνσταντινος :unsure:

δεν υπάρχει πρόβλημα κατά την γνώμη μου φίλε

το ξέρω πώς καλό προσπάθησες να κάνεις και σε ευχαριστώ πάρα πολύ

και επίσης να το παραγγείλουμε από έξω είναι ανώφελο

εδώ και υποστήριξη έχουμε αλλά και στηρίζουμε το σπίτι μας που στο τέλος θα

πέσει να μας πλακώσει με αυτά που του κάνουμε :D

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο

επειδή λόγο συζήτησης οικογενειών βρέθηκαν και άλλοι αγοραστές

ένας πολύ στενός οικογενειακός φίλος θέλει ένα (αυτό σκέτο οικιακό)

αλλά και ο αδερφός μου άλλο ένα (και αυτό ίδιο με το δικό μου)

η ερωτήσεις που έθεσαν είναι η εξής

1 πόσο νερό πετάει κατά την λειτουργία του

2 τι κόστος συντήρησης θέλει τον χρόνο η τον μίνα δεν ξέρω

3 πόσο χρόνο εγγύηση έχει

και κάτι που δεν απαντήθηκε σε προηγούμενη μου ερώτηση

το συνολικό κόστος με την μεγάλη μεμβράνη και τα βανάκια

και μία ολική τιμή για το σκέτο οικιακό με μεγάλη μεμβράνη

και επίσης μιας και θα αγοραστούν 3 φίλτρα σαφώς και μία καλύτερη τιμή

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πρόβλημα κατά την γνώμη μου φίλε

το ξέρω πώς καλό προσπάθησες να κάνεις και σε ευχαριστώ πάρα πολύ

και επίσης να το παραγγείλουμε από έξω είναι ανώφελο

εδώ και υποστήριξη έχουμε αλλά και στηρίζουμε το σπίτι μας που στο τέλος θα

πέσει να μας πλακώσει με αυτά που του κάνουμε :D

νομιζω οτι η συγνωμη μου παντως ειναι αληθινή..άλλωστε πριν απο καιρό ειχα εκφράσει δημόσια την άποψη μου για την ΕΤΑΙΡΙΑ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33644

Έγινε επεξεργασία - kostas disc
Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο

επειδή λόγο συζήτησης οικογενειών βρέθηκαν και άλλοι αγοραστές

ένας πολύ στενός οικογενειακός φίλος θέλει ένα (αυτό σκέτο οικιακό)

αλλά και ο αδερφός μου άλλο ένα (και αυτό ίδιο με το δικό μου)

η ερωτήσεις που έθεσαν είναι η εξής

1 πόσο νερό πετάει κατά την λειτουργία του

2 τι κόστος συντήρησης θέλει τον χρόνο η τον μίνα δεν ξέρω

3 πόσο χρόνο εγγύηση έχει

και κάτι που δεν απαντήθηκε σε προηγούμενη μου ερώτηση

το συνολικό κόστος με την μεγάλη μεμβράνη και τα βανάκια

και μία ολική τιμή για το σκέτο οικιακό με μεγάλη μεμβράνη

και επίσης μιας και θα αγοραστούν 3 φίλτρα σαφώς και μία καλύτερη τιμή

up

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο

επειδή λόγο συζήτησης οικογενειών βρέθηκαν και άλλοι αγοραστές

ένας πολύ στενός οικογενειακός φίλος θέλει ένα (αυτό σκέτο οικιακό)

αλλά και ο αδερφός μου άλλο ένα (και αυτό ίδιο με το δικό μου)

η ερωτήσεις που έθεσαν είναι η εξής

1 πόσο νερό πετάει κατά την λειτουργία του

2 τι κόστος συντήρησης θέλει τον χρόνο η τον μίνα δεν ξέρω

3 πόσο χρόνο εγγύηση έχει

και κάτι που δεν απαντήθηκε σε προηγούμενη μου ερώτηση

το συνολικό κόστος με την μεγάλη μεμβράνη και τα βανάκια

και μία ολική τιμή για το σκέτο οικιακό με μεγάλη μεμβράνη

και επίσης μιας και θα αγοραστούν 3 φίλτρα σαφώς και μία καλύτερη τιμή

Καλημερα ,

Συγγνωμη για την καθυστερηση αλλα αυτο το Σαββατοκυριακο κλεισαμε για λιγο τα pc :D

Στις ερωτησεις σου :

1) Η αναλογια καθαρου/βρωμικου ειναι 1:3 και ειναι η μικροτερη δυνατη που μπορεις να ρυθμισεις μια μεμβρανη . Οπως ανεφερα και παραπανω , το σημαντικο ειναι να εχετε καλη πιεση δικτυου.Η τελικη αποδοση θα εξαρτηθει και απο το TDS της βρυσης σας.

2) Το κοστος συντηρησης των οικιακων συστηματων ειναι :

-Αλλαγη προφιλτρων : καθε εξι μηνες (κοστος 18 ευρω συνολικα για 3 προφιλτρα 10'')

-Αλλαγη φιλτρου μετεπεξεργασιας ενεργου ανθρακα (post carbon) και φιλτρου mineral (οπου αυτο υπαρχει) : καθε χρονο (8 ευρω ο ανθρακας - 16 ευρω το φιλτρο mineral)

-Αλλαγη μεμβρανης TFC : προκειται για την καρδια του συστηματος.Εφοσον τα προφιλτρα συντηρουνται σωστα , η διαρκεια ζωης της μεμβρανης αναμενεται να ειναι 2-5 ετη .

Μια σημειωση εδω γενικοτερη για τα φιλτρα που αφορα ομως ιδιαιτερα τη μεμβρανη TFC :εστω μια περιοχη της ΑΘηνας εχει νερο βρυσης με TDS = 140 ppm και το φιλτρο αντιστροφης οσμωσης χρησιμοποιειται απο ενα ζευγαρι (διμελες νοικοκυριο).Εστω επισης και μια μοναδα αντιστροφης οσμωσης εγκατεστημενη σε περιοχη λιγο εξω απο τη Χαλκιδα οπου το TDS ειναι συνηθως 580-600 ppm , σε οικια πενταμελους οικογενειας.Ειναι προφανες πως η διαρκεια ζωης ή καλυτερα τα διαστηματα αλλαγης και συντηρησης του φιλτρου και ειδικα της μεμβρανης TFC θα ειναι διαφορετικα.Αλλη συνολικη ποσοτητα νερου στη μοναδα του χρονου θα παραγει το φιλτρο της διμελους οικογενειας και αλλη της πενταμελους.Πιο σημαντικα ομως, αλλο φορτιο επωμιζεται το φιλτρο που καλειται να διαχειριστει ενα TDS =140 ppm (χαμηλο) και αλλο φορτιο αυτο που θα διαχειριστει το (υψηλο)TDS = 580-600 ppm

3) Η εγγυηση ειναι διετης και περιλαμβανει ολα τα υδραυλικα/μηχανικα τμηματα με αμεση εγκατασταση.Αν υπαρχει διαρροη για παραδειγμα σε ενα κανιστρο , αυτο θα αντικαταθισταται ολοκληρο.Απο την εμπειρια μας ,εφοσον το συστημα εγκατασταθει και συντηρειται σωστα , δεν θα εχετε κανενα προβλημα.

Οσο αφορα το κοστος :

Με τα βανακια και το Τ για παραλληλη ενυδρειακη χρηση , η εξτρα χρεωση ειναι 11 ευρω

Το συστημα με μεγαλυτερες μεμβρανες υπολογιζεται ως εξης πχ για το μοντελο M5 :

1) με μεμβρανη TFC 50 GPD : 195 ευρω (το συστημα βασης)

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29845

2) με μεμβρανη TFC 75 GPD : +6 ευρω

3) με μεμβρανη TFC 100 GPD : +11 ευρω

4) με μεμβρανη TFC 150 GPD : +19 ευρω

Τα παραπανω GPD αναφερονται σε Γαλονια ανα ημερα και ειναι η αποδοση καθε μεμβρανης στα 50-60 psi πιεσης και θερμοκρασια νερου 25 βαθμους κελσιου.

Τα παραπανω ισχυουν γενικα για τα συστηματα μας (τιμες καταλογου).

Για οποιαδηποτε εκπτωση που αφορα τη ζητηση σου , θα το συζητησουμε τηλεφωνικα :unsure: Ειναι δεδομενο πως θα προσπαθησουμε να διευκολυνουμε την μαζικη αγορα σας :blink: .

ΜΦΧ

WaterWaves

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...