Jump to content

Ζεόλιθος


viciouscircle

Recommended Posts

ρε παδια απιστευτο!! αν ειναι ετσι να βγαλω την αμμο και να βαλω ζεολιθο, να μην υπαρχει αμμωνια ουτε για δειγμα.... νταξει το παρατραβηξα :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα άξιζε να τεστάρουμε συνθήκες νερού σε ένα δοκιμαστικό ενυδρείο για κάποιο χρονικό διάστημα.

Το θέμα είναι σε βάθος χρόνου και με τις συνθήκες που δημιουργούνται ποιά ψάρια μπορούν να επιβιώσουν.

Πάντως σύμφωνα με το άρθρο ο ζεόλιθος έρχετε για να σώσει τους ενυδριάδες :D

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να βρούμε και να το δοκιμάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον θεμα και σιγουρα μας απασχολει ολους. :D

Αλλο ενα προιον που πωλειτε ηδη για βιολογικο υλικο για την αντινιτρικη του ιδιωτητα ειναι ο φυσικος Ντενιλιτης μηπως καποιος γνωριζει λεπτομεριες και για αυτο;

Eνδεικτικα η συσκευασια με τα 5 λιτρα εχει 24 ευρω και λεει οτι μπορει να καλυψει 2500 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

οι χρήσεις των ζεολίθων σε ότι αφορά τα ενυδρεία είναι καλό θέμα...

Γνωρίζω πως οι ζεόλιθοι είναι μικροπορώδεις, πως έχουν φοβερή ικανότητα ιοντοανταλλαγής και μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αποσκλήρυνση του νερού. Απορροφούν το ασβέστιο και το μαγνήσιο και "διώχνουν" το νάτριο...

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου που τον βρισκω να ξεκινησω τωρα! :D

Απο οτι διαβαζω καταλαβαινω πως εχει πολλα κοινα με την ελαφροπετρα και τη λαβα? :angry2:

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

1. Μπορει να ξερει καποιος καθε ποτε ακριβως θα τον βγαζει για αναγομωση και ποτε θα πρεπει να τον αλλαζει?

2. Συνισταται για μονιμη χρηση?

3. Συνισταται για ολα τα ειδη των ενυδρειων (πχ και δισκοενυδρεια?)

4. Η ιοντοανταλλαγη τι "κρυβει"? Τι μπορει να λαμβανει απο το νερο το υλικο, τι απελευθερωνει και ειναι σε θεση να προβλεπεται η ποσοτητα αυτη? Αυτο που απελευθερωνει ειναι ασφαλες για ολα τα ενυδρεια?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου που τον βρισκω να ξεκινησω τωρα! :D

Απο οτι διαβαζω καταλαβαινω πως εχει πολλα κοινα με την ελαφροπετρα και τη λαβα? :angry2:

εδω ελλαδα δεν ξερω που μπορεις να βρεις , εγω εχω παρει απο γνωστο online καταστημα απο γερμανια, δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο.

οσο για αποτελεσματα δεν μπορω να σας πω γιατι δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

εδω ελλαδα δεν ξερω που μπορεις να βρεις , εγω εχω παρει απο γνωστο online καταστημα απο γερμανια, δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο.

οσο για αποτελεσματα δεν μπορω να σας πω γιατι δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομα.

Εδώ γλυκού νερού σε συνδυασμό με άνθρακα και εδώ για low nutrient ενυδρεία για θαλασσινό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απ' ότι ξέρω (και μια φορά πολύ παλιά το χρησιμοποίησα πειραματικά σε στρώσιμο)

ο ζεόλιθος χρησιμοποιείται για δύο πράματα

α) απομάκρυνση αμμωνίας (προσοχή όχι νιτρικών ή νιτρωδών)

β) αποσκλήρυνση του νερού

Για παράδειγμα το βρίσκεις και στο ammo lock της API.

Είναι δηλαδή τύπος χημικής φίλτρανσης που χρησιμοποιείται και σε συνδυασμό με άνθρακα.

Από και και πέρα θεωρητικά παρουσιάζει και τα προβλήματα που παρουσιάζει με την μακροχρόνια χρήση του χωρίς αλλαγή (απελευθέρωση τοξινών στη στήλη του νερού).

Αν λοιπόν δεν με ενδιαφέρει να απομακρύνω την αμμωνία (μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατά το στρώσιμο όμως αργεί πρακτικά ο κύκλος αν και βάζεις ψάρια νωρίτερα) και δεν ξέρω πόσο καλός είναι για την αποσκλήρυνση (και αν δεν έχω RO) τότε γιατί να τον χρησιμοποιήσω ? Ως λίπασμα ??? :D

Edit:

Δεν νομίζω ότι λειτουργεί σε περιβάλλον με υψηλή αλατότητα αλλά μπορεί να κάνω και λάθος

Διαβάστε και αυτό.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Για την χρήση αυτούσιου του Ζεόλιθου στη φίλτρανση του ενυδρείου δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, για αυτο που μπορώ να πώ με βεβαιότητα και πιστέυω και άλλα άτομα εδώ είναι για ένα προϊόν το οποίο βασίζεται στο ζεόλιθο και όντως κάνει θαυματα μιλάω για το γνωστό, στους περισσότερους πιστεύω EasyLife, το οποίο το χρησιμοποιώ περίπου 1 χρόνο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Για την χρήση αυτούσιου του Ζεόλιθου στη φίλτρανση του ενυδρείου δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, για αυτο που μπορώ να πώ με βεβαιότητα και πιστέυω και άλλα άτομα εδώ είναι για ένα προϊόν το οποίο βασίζεται στο ζεόλιθο και όντως κάνει θαυματα μιλάω για το γνωστό, στους περισσότερους πιστεύω EasyLife, το οποίο το χρησιμοποιώ περίπου 1 χρόνο και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τα αποτελέσματα.

Κωνσταντίνε από που είσαι σίγουρος ότι βασίζεται - περιέχει ζεόλιθο σε υγρή μορφή ?

Επειδή στη σελίδα που μας έδωσες δεν λέει κάτι τέτοιο, έχει άλλες πληροφορίες στην ετικέτα ίσως ?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γλυκού νερού σε συνδυασμό με άνθρακα και εδώ για low nutrient ενυδρεία για θαλασσινό.

τα εχω δει αυτα φιλε μου αλλα ειναι σχετικα ακριβα σε σχεση με αυτο !!

http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/fab...mm%20-%201%20L/

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε από που είσαι σίγουρος ότι βασίζεται - περιέχει ζεόλιθο σε υγρή μορφή ?

Επειδή στη σελίδα που μας έδωσες δεν λέει κάτι τέτοιο, έχει άλλες πληροφορίες στην ετικέτα ίσως ?

Ναι δεν το λένε για την ακρίβεια δεν λέει κανένα στοιχείο για το τί περιέχει απλά έτυχε να είμαι σε μια συζήτηση με κάποια άτομα και έλεγαν ότι το EasyLife περιέχει ζεόλιθο!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Μπορει να ξερει καποιος καθε ποτε ακριβως θα τον βγαζει για αναγομωση και ποτε θα πρεπει να τον αλλαζει?

2. Συνισταται για μονιμη χρηση?

3. Συνισταται για ολα τα ειδη των ενυδρειων (πχ και δισκοενυδρεια?)

4. Η ιοντοανταλλαγη τι "κρυβει"? Τι μπορει να λαμβανει απο το νερο το υλικο, τι απελευθερωνει και ειναι σε θεση να προβλεπεται η ποσοτητα αυτη? Αυτο που απελευθερωνει ειναι ασφαλες για ολα τα ενυδρεια?

Συνήθως, στην δομή των ζεολίθων, υπάρχουν τετράεδρα τα οποία ενδιάμεσα, στις κοιλότητες που σχηματίζουν, έχουν νερό, νάτριο, κάλιο και άλλα κατιόντα τα οποία είναι αυτά που "ανταλλάσονται".

Από όσο ξέρω, η μοριακή τους δομή όμως δεν επηρρεάζεται σημαντικά. Όμως, αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες... δεν νομίζω δηλαδή να μπορεί να δοθεί "εύκολα" μια απάντηση στην ερώτηση, κάθε πότε πρέπει να αλλάζει το υλικό...

Θέλει ψάξιμο η δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

...Θέλει ψάξιμο η δουλειά...

Καποτε να τελειωνουμε ομως με το ψαξιμο γιατι κραταει απο τη δεκαετια του 80 :D

Το νατριο ειναι στοιχειο που απελευθερωνεται κατα την ιοντοανταλλαγη?

Σε ενυδρεια με ψαρια που δεν σηκωνουν το αλατι κανει να γινεται χρηση του Ζεολιθου?

Link to comment
Share on other sites

Καποτε να τελειωνουμε ομως με το ψαξιμο γιατι κραταει απο τη δεκαετια του 80 :angry2:

Το νατριο ειναι στοιχειο που απελευθερωνεται κατα την ιοντοανταλλαγη?

Σε ενυδρεια με ψαρια που δεν σηκωνουν το αλατι κανει να γινεται χρηση του Ζεολιθου?

Συγγνώμη που βαριέμαι να το μεταφράσω αλλά... βαριέμαι να το μεταφράσω. :D

http://en.wikipedia.org/wiki/Zeolite

Aquarium keeping

Zeolites are marketed by pet stores for use as a filter additive in aquariums. In aquariums, zeolites can be used to adsorb ammonia and other nitrogenous compounds. However, due to the high affinity of some zeolites for calcium, they may be less effective in hard water and may deplete calcium. Zeolite filtration is used in some marine aquaria to keep nutrient concentrations low for the benefit of corals adapted to nutrient-depleted waters.

Where and how the zeolite was formed is an important consideration for aquariums. Most Northern hemisphere natural zeolites were formed when molten lava came in contact with sea water, thereby 'loading' the zeolite with Na (sodium) sacrificial ions. These sodium ions will speciate with other ions in solution, thus the takeup of nitrogen in ammonia, with the release of the sodium. One deposit in southern Idaho near Bear River is a fresh water variety ( Na<.05%) In southern hemisphere zeolites, such as found in Australia, which were formed with fresh water, thus the calcium uptake on formation.

Zeolite is an effective ammonia filter, but must be used with some care, especially with delicate tropical corals that are sensitive to water chemistry and temperature.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω :angry2:

Τωρα πρεπει να ψαχνουμε δλδ κι απο που ειναι ο Ζεολιτης? :D

Αν ρωτήσεις τον προμηθευτή ή την εταιρία είναι υποχρεωμένοι να σου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτήσεις τον προμηθευτή ή την εταιρία είναι υποχρεωμένοι να σου πουν.

Ναι σαν το easy life, ειναι 100% φυσικο. Και τιποτα αλλο :D:angry2:;)

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα έψαχνα πληροφορίες στον net για υποστρώματα και είδα αρκετούς σε φορουμ του εξωτερικού να το χρησιμοποιούν σαν υπόστρωμα με πολύ καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα έψαχνα πληροφορίες στον net για υποστρώματα και είδα αρκετούς σε φορουμ του εξωτερικού να το χρησιμοποιούν σαν υπόστρωμα με πολύ καλά αποτελέσματα.

Βεβαίως, σε φόρουμ με εξειδίκευση στα φυτεμένα ενυδρεία θα το δει να παίζει κανείς με ένα googlαρισμα "zeolite aquarium substrate plants κλπ"

Link to comment
Share on other sites

έχω μαζέψει κάποιο υλικό με πληροφορίες σχετικά με τον ζεόλιθο από κάτι εργασίες που είχα κάνει ως φοιτητής.

με την πρώτη ευκαιρία θα σας τα παρουσιάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...