Jump to content

Προβλημα με σκαλα διαχυσης


rastafarian

Recommended Posts

Λοιπον ανεβαζω μια φωτο με το μπουκαλι γιατι υποψιαζομαι κατι οτι ειναι λαθος και μπορει να περναει μειγμα μεσα.Οπως θα δειτε στη φωτο το σωλινακι κανει μια κοιλια προς τα κατω και μετα συνεχιζει μεσα στο ενυδρειο και στη σκαλα.Μηπως φταιει αυτο και περναει μειγμα μεσα?μηπως ειναι καλητερα να κοντηνω το σωλινακι ωστε να μη κανει καθολου κοιλια,δηλαδη να πηγαινει ευθεια πανω?

όχι μια χαρά είναι το μπουκάλι έτσι... μη σου πω ότι η κοιλιά που κάνει μπορεί να κρατήσει μερικές σταγόνες σε περίπτωση που περάσει κάτι προς τα πάνω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πωπω μπλεξιμο...τοτε τι να ειναι αυτο το ασπρο πιχτο υγρο που πιανει η σκαλα στο πρωτο επιπεδο και δεν αφηνει τις φυσαλιδες να προχορουν κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Πωπω μπλεξιμο...τοτε τι να ειναι αυτο το ασπρο πιχτο υγρο που πιανει η σκαλα στο πρωτο επιπεδο και δεν αφηνει τις φυσαλιδες να προχορουν κανονικα?

Πιθανόν να ειναι βακτήρια

Link to comment
Share on other sites

lasal και ειναι κακο αυτο?τι πρεπει να κανω?οπως βλεπεις το μπουκαλι στη φωτο ειναι ενταξει η εχει καποιο λαθος και εχει περασει μειγμα?

Link to comment
Share on other sites

lasal και ειναι κακο αυτο?τι πρεπει να κανω?οπως βλεπεις το μπουκαλι στη φωτο ειναι ενταξει η εχει καποιο λαθος και εχει περασει μειγμα?

Κακό δεν ειναι

Ένα καθαρισματάκι θα το κάνεις

Το μπουκάλι είναι μια χαρά.

Ίσως να κούνησες λίγο το μπουκάλι και να πέρασε λίγος αφρός

Μερικοί χρησιμοποιούν ζελέ στο μίγμα

Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει τον "καιρό" που έκανα diy

Link to comment
Share on other sites

Κακό δεν ειναι

Ένα καθαρισματάκι θα το κάνεις

Το μπουκάλι είναι μια χαρά.

Ίσως να κούνησες λίγο το μπουκάλι και να πέρασε λίγος αφρός

Μερικοί χρησιμοποιούν ζελέ στο μίγμα

Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει τον "καιρό" που έκανα diy

την καθαρησα πριν 3 μερες περιπου αλλα ειδα και εχει βγαλει παλι αυτο το ασπρο υγρο.το μπουκαλι εχει να κουνιθει απο εκει 10 μερες,δεν το εχω πειραξει καθολου..Μηπως να κοντινω λιγο το σωληνακι για να μη κανει αυτη την κοιλια?Πριν 3 μερες που καθαρισα τη σκαλα ειχε παλι αυτο το υγρο μεσα...

Link to comment
Share on other sites

την καθαρησα πριν 3 μερες περιπου αλλα ειδα και εχει βγαλει παλι αυτο το ασπρο υγρο.το μπουκαλι εχει να κουνιθει απο εκει 10 μερες,δεν το εχω πειραξει καθολου..Μηπως να κοντινω λιγο το σωληνακι για να μη κανει αυτη την κοιλια?Πριν 3 μερες που καθαρισα τη σκαλα ειχε παλι αυτο το υγρο μεσα...

Οχι μη το κοντύνεις

Μπορείς όμως να το υψώσεις λίγο ώστε να μην κάνει κοιλιά

Έχεις καμία φωτογραφία? (αξιοπρεπή φωτογραφία)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν κάποιος μύκητας...

Κάνε μια δοκιμή να φτιάξεις αυτό το σύστημα ώστε να περνάει μόνο αέριο στο νερό.

separator.jpg

Link to comment
Share on other sites

χαχααχαχ!Δεν φαινεται καλα αυτη?τι ακριβως θες να βγαλω?τωρα κολλησα το σωληνακι με λιγο ταινια πανω στο επιπλο και ειναι πιο τεντομενο αλλα πρεπει να καθαρισω τη σκαλα για να δουμε αν θα ξαναγινει το ιδιο

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν κάποιος μύκητας...

Κάνε μια δοκιμή να φτιάξεις αυτό το σύστημα ώστε να περνάει μόνο αέριο στο νερό.

separator.jpg

Να το φτιαξω Φωτη αλλα θελω μια διευκρινηση απο το σχεδιο..

1 το μικρο μπουκαλι εχει μεσα νερο?σκετο?ποσο νερο εχει?

2 το σωληνακι στο μικρο μπουκαλι μπαινει μεσα στο νερο και το δευτερο σωληνακι ειναι πιο κοντο,δηλαδη ειναι πανω απο το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Να το φτιαξω Φωτη αλλα θελω μια διευκρινηση απο το σχεδιο..

1 το μικρο μπουκαλι εχει μεσα νερο?σκετο?ποσο νερο εχει?

2 το σωληνακι στο μικρο μπουκαλι μπαινει μεσα στο νερο και το δευτερο σωληνακι ειναι πιο κοντο,δηλαδη ειναι πανω απο το νερο?

1. Το μικρό μπουκάλι έχει μέσα νερό ως τη μέση περίπου και λειτουργεί και ως μετρητής φυσαλίδων αφού το σωληνάκι εισόδου είναι βυθισμένο μέσα στο νερό αυτό

2. το σωληνάκι που φεύγει από το μικρό μπουκάλι ΔΕΝ μπαίνει καθόλου μέσα στο νερό είναι πάνω στο καπάκι όπως άλλωστε φαίνεται και στη φωτογραφία, απλά από εκεί διαφεύγει το αέριο προς τη σκάλα στο ενυδρείο.

3. Το μικρό μπουκάλι μπορεί να παραμείνει και εντελώς άδειο. Πάλι θα κάνει δουλειά, απλά δεν θα βλέπεις τις φυσαλίδες (θα τις βλέπεις πάλι στη σκάλα μόνο)

Link to comment
Share on other sites

1. Το μικρό μπουκάλι έχει μέσα νερό ως τη μέση περίπου και λειτουργεί και ως μετρητής φυσαλίδων αφού το σωληνάκι εισόδου είναι βυθισμένο μέσα στο νερό αυτό

2. το σωληνάκι που φεύγει από το μικρό μπουκάλι ΔΕΝ μπαίνει καθόλου μέσα στο νερό είναι πάνω στο καπάκι όπως άλλωστε φαίνεται και στη φωτογραφία, απλά από εκεί διαφεύγει το αέριο προς τη σκάλα στο ενυδρείο.

3. Το μικρό μπουκάλι μπορεί να παραμείνει και εντελώς άδειο. Πάλι θα κάνει δουλειά, απλά δεν θα βλέπεις τις φυσαλίδες (θα τις βλέπεις πάλι στη σκάλα μόνο)

Ωραια,οπωτε περνω ενα μικρο μπουκαλι και κανω 2 τρυπες στο καπακι,γεμιζω το μισο με νερο και βαζω το σωληνακι απο το μεγαλο μπουκαλι μεσα στο νερο απο το μικρο και αλλο ενα σωληνακι ισα που θα περασει το καπακι απο το μικρο μπουκαλι που θα πει στη σκαλα.θα το κανω αυριο για να βρω μπουκαλι και θα καθαρισω και τη σκαλα για να δουμε τι θα γινει..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,οπωτε περνω ενα μικρο μπουκαλι και κανω 2 τρυπες στο καπακι,γεμιζω το μισο με νερο και βαζω το σωληνακι απο το μεγαλο μπουκαλι μεσα στο νερο απο το μικρο και αλλο ενα σωληνακι ισα που θα περασει το καπακι απο το μικρο μπουκαλι που θα πει στη σκαλα.θα το κανω αυριο για να βρω μπουκαλι και θα καθαρισω και τη σκαλα για να δουμε τι θα γινει..

Στο καπάκι δεν ανοίγεις απλά δύο τρύπες για να περάσεις τα σωληνάκια.

Αν πρόσεξες χρησιμοποιεί ακροφύσια από αυτά που χρησιμοποιούμε στα αυτόματα συστήματα ποτισμού.

http://www.gardena.com/opencms/opencms/DE/...32305&bls=0

Εναλλακτικά να χρησιμοποιήσει σιλικόνη (αφού περάσεις τα σωληνάκια από τις τρύπες) για να εξασφαλίσεις τον εκμηδενισμό απωλειών.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Στο καπάκι δεν ανοίγεις απλά δύο τρύπες για να περάσεις τα σωληνάκια.

Αν πρόσεξες χρησιμοποιεί ακροφύσια από αυτά που χρησιμοποιούμε στα αυτόματα συστήματα ποτισμού.

http://www.gardena.com/opencms/opencms/DE/...32305&bls=0

Εναλλακτικά να χρησιμοποιήσει σιλικόνη (αφού περάσεις τα σωληνάκια από τις τρύπες) για να εξασφαλίσεις τον εκμηδενισμό απωλειών.

Στο μπουκαλι που εχω τωρα εχω ανοιξει τρυπα πολυ μικροτερη απο το σωληνακι το οποιο περασα με μεγαλο ζορι μεσα απο την τρυπα και δεν εχω βαλει σιλικονη και δεν εχω προβλημα απωλιας..αν το κανω και αυτο ετσι λες να εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Στο μπουκαλι που εχω τωρα εχω ανοιξει τρυπα πολυ μικροτερη απο το σωληνακι το οποιο περασα με μεγαλο ζορι μεσα απο την τρυπα και δεν εχω βαλει σιλικονη και δεν εχω προβλημα απωλιας..αν το κανω και αυτο ετσι λες να εχω προβλημα?

Δεν το ξέρεις αν έχεις απώλεια αν δεν το βάλεις σε νερό για να δεις. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις λίγη σιλικόνη γύρω γύρω (αν έχεις). Αν δεν έχεις βάλε λίγη UHU.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικα οτι δεν εχω απωλειες γιατι εβγαζε κανονικα φυσαλιδες και με τη σκαλα που εχω τωρα και με την αεροπετρα που ειχα πριν..νομιζω οτι εχω σιλικονη

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικα οτι δεν εχω απωλειες γιατι εβγαζε κανονικα φυσαλιδες και με τη σκαλα που εχω τωρα και με την αεροπετρα που ειχα πριν..νομιζω οτι εχω σιλικονη

Και πάλι μπορείς να έχεις απώλειες γιαυτό κάνε ότι σου είπαν.

Υπάρχει ακόμη ένας τρόπος να δεις αν έχεις απώλειες

Με την μέθοδο της σαπουνάδας.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι μπορείς να έχεις απώλειες γιαυτό κάνε ότι σου είπαν.

Υπάρχει ακόμη ένας τρόπος να δεις αν έχεις απώλειες

Με την μέθοδο της σαπουνάδας.

Καλημερα!Σημερα θα φτιαξω στο συστηματακι που μου εστειλε ο φιλος Φωτης και θα βαλω στα καπακια και σιλικονη για να ειμαι σιγουρος οτι δεν εχω απωλειες.Μονο που θα το τοποθετησω αυριο για να εχει στεγνωσει η σιλικονη

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το άσπρο είναι σίγουρα κάποια βακτήρια ή κάποιος μύκητας λόγο κακής κυκλοφορίας του νερού σε εκείνο το σημείο. Αυτό στο λέω βέβαια μόνο απο προσωπική εμπειρία και δεν το έχω εξακρυβώσει με κάποιο άλλο τρόπο. Βάλε την σκάλα σου σε άλλο σημείο που έχεις καλύτερη κυκλοφορία και ίσως λίγο πιο ψηλά και δεν θα εμφανιστεί ποτέ.

Εγώ την είχα σχεδόν στο βυθό όταν είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Την έβαλα λοιπόν 6-7 πόντους πιο ψηλά και όλα ΟΚ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με τις σκάλες διάχυσης και το DIY CO2 υπάρχει ένα προβληματάκι. Το DIY CO2 δεν έχει αρκετή πίεση, και όσο εξασθενεί το μείγμα η πίεση μειώνεται ακόμα περισσότερο και αν έχουμε και διαρροές τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα. Άρα θέλουμε το αέριο να εξασκεί την μικρότερη δυνατή πίεση για να φτάσει στη σκάλα.

Η λύση είναι απλή. Βάζουμε την σκάλα στο ενυδρείο όσο ποιο ψηλά είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα τα καπακια και περιμενω να στεγνωσει η σιλικονη.αυριο θα φτιαξω καινουριο μειγμα και θα φτιαξω και αυτο με τα δυο μπουκαλια απο το σχεδιο που μου εδωσε ο Φωτης.θα βγαλω τη σκαλα να την καθαρισω και θα την βαλω πιο ψηλα μεσα στο ενυδρειο γιατι τωρα ειναι την εχω στη μεση..ελπιζω να πιασει και να μην εχουμε παλι προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Είδες τη ωραίο χόμπι έχουμε πάει μια εβδομάδα που ταλαιπωρείσαι με την σκάλα, άντε να τα καταστήσεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είδες τη ωραίο χόμπι έχουμε πάει μια εβδομάδα που ταλαιπωρείσαι με την σκάλα, άντε να τα καταστήσεις. :thumbup:

:thumbup::thumbup::buttrock::buttrock:

Μ αυτο το χομπι ολο και κατι καινουριο μαθαινεις,εχουμε γινει χημικοι,φυσικοι,γιατροι,κυπουροι,πολυτεχνιτες κ.α

Μ αρεσει που πηρα τη σκαλα για καλητερα αλλα μου εχει σπασει τα νευρα..χαχαχαχαχαχαχα..που θα μου παει ομως η ατιμη,θα την πετυχω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε σιγά, έτσι ειναι τα αυτοσχέδια, διασκέδασε το! μέχρι να το τελειοποιήσεις το σύστημα έχει ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...