Jump to content

Ανθρακας


ARIS F

Recommended Posts

Επειδη ειχα πριν κατι μερες δυο θανατους apple snail σκεφτηκα να βαλω ανθρακα στο φιλτρο μου για μερικες μερες.

Αγορασα λοιπον ανθρακα σαν σφουγγαρακι της juwel αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανω.

Πρεπει το νερο στο φιλτρο να συναντα πρωτα τον ανθρακα?

Το επλυνα με σκετο νερο,σωστα εκανα?

Πρεπει να κανω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας σύμφωνα με τις εργοστασιακές υποδείξεις της juwel τοποθετείται μετά τον υαλοβάμβακα και πριν το σφουγγάρι νιτρικών. Δηλαδή με την εξής σειρά από πάνω προς τα κάτω, υαλοβαμβακας-άνθρακας-σφουγγάρι νιτρικών. Τώρα όσον αφορά το πλύσιμο εγώ δεν το πλένω το βάζω κατευθείαν, άλλα ούτε και η juwel αναφέρει να πλυθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν εβαζα ανθρακα τον επλενα πριν και εβγαζε πολλη μαυριλα. Αν δεν τον πλυνεις ολη αυτη η μαυριλα θα βγει στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν εβαζα ανθρακα τον επλενα πριν και εβγαζε πολλη μαυριλα. Αν δεν τον πλυνεις ολη αυτη η μαυριλα θα βγει στο ενυδρειο.

Εμένα ποτέ δεν μου έβγαλε μαυρίλα, εκτός αν είναι τόσο ανεπαίσθητη που δεν φαινόταν.

Link to comment
Share on other sites

τον ανθρακα γιατι τον βαζεις εκανες καμια θεραπεια;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ; Εχω ένα φίλτρο εσωτερικό resun που έχει από κάτω προς τα πάνω. Σφουγγαράκι γκρί σκούρο και διχτάκι με άνθρακα. Το στρώνω το ενυδρείο ακόμη (1 μήνα). Τον άνθρακα τον αφήνω μέσα, ή οταν βάλω ψαράκια τον βγάζω;

Link to comment
Share on other sites

βγαλτον. Τον βαζουμε για να αποροφίσει κυρίος τα φαρμακα μετά απο κάπια ασθένεια που εχουμε στο ενυδρείο. Μετα την χρήση τον πετάμε. Στη δική σου περίπτωση δεν ξέρω εαν μπορείς να τον κρατήσεις μιας και δεν απορόφησε κανενα φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον εβαλα λιγες μερες γιατι οπως ειπα και στην αρχη γιατι ειχα δυο θανατους και πιστευω πως ηταν θεμα δηλητηριασης,οποτε ηθελα να μαζεψει οτι χημικο υπηρχε στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι.. Τον είχε το φίλτρο μέσα. Να τον βγάλω και να βάλω siporax?

κοιτα στη βιολογια του ενυδρειου(για γλυκο μιλαω παντα) οχι δεν χριαζετε να εχεις μονιμα ανθρακα...

τον βαζεις συνηθως μετα απο καπια θεραπια οπος προειπαν και απο οσο ξερω κατα καιρους τον βαζεις για να αποροφυσει καπιες τυχον επιβλαβες ουσιες.....(αυτα γνοριζω εγω)

και σιγουρα πρεπει να γεμισεις το φυλτρο σου με καπιο βιολογικο υλικο,υπαρχουν πολλα ειδει.....

Έγινε επεξεργασία - μηνας
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όταν μιλάμε για θανάτους μέσα στο ενυδρείο είναι χρήσιμο να συμπληρώσουμε πρώτα τη φόρμα διάγνωσης ασθενειών και να περιμένουμε συμβουλές. Αλλιώς οι απαντήσεις που παίρνεις φίλε είναι τυχαίες. Χωρίς μετρήσεις του νερού δεν θα βγάλεις άκρη. Συμπλήρωσε τη φόρμα και πόσταρέ το στην κατάλληλη κατηγορία γιατί εδώ στα φίλτρα σίγουρα κανείς από τους πιο έμπειρους που ασχολούνται με τις ασθένειες δεν το έχει δει, αλλιώς θα είχαν τρέξει για βοήθεια νωρίτερα.

καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

ο άνθρακας κατά την άποψη μου είναι απαραίτητος τουλάχιστον για δέκα μέρες καθε δυο μήνες στο φίλτρο,διοτι εκτός απο την απορρόφηση πολλών βλαπτικών ουσιών που συσσωρεύονται στο ενυδρείο προσφέρει πεντακάθαρο νερό!!!

Link to comment
Share on other sites

ο άνθρακας κατά την άποψη μου είναι απαραίτητος τουλάχιστον για δέκα μέρες καθε δυο μήνες στο φίλτρο,διοτι εκτός απο την απορρόφηση πολλών βλαπτικών ουσιών που συσσωρεύονται στο ενυδρείο προσφέρει πεντακάθαρο νερό!!!

το πεντακαθαρο πως το ενοεις; και αμα βαζεις τυρφη η blackwater τι γινεται;η ριχνεις βιταμινες και λιπασμα;

και ποιες ειναι οι βλαπτικες ουσιες που συσσωρευονται στο ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όταν μιλάμε για θανάτους μέσα στο ενυδρείο είναι χρήσιμο να συμπληρώσουμε πρώτα τη φόρμα διάγνωσης ασθενειών και να περιμένουμε συμβουλές. Αλλιώς οι απαντήσεις που παίρνεις φίλε είναι τυχαίες. Χωρίς μετρήσεις του νερού δεν θα βγάλεις άκρη. Συμπλήρωσε τη φόρμα και πόσταρέ το στην κατάλληλη κατηγορία γιατί εδώ στα φίλτρα σίγουρα κανείς από τους πιο έμπειρους που ασχολούνται με τις ασθένειες δεν το έχει δει, αλλιώς θα είχαν τρέξει για βοήθεια νωρίτερα.

καλή συνέχεια!

Μετρησεις εχω κανει και ολα ειναι καλα,δεν χρειαζεται να συμπληρωσω την φορμα!

Ηταν ενα μεμονομενο περιστατικο,σε μια μερα εγινε.Αλλες ενδειξεις δεν ειχα οποτε απλα τον εβαλα προληπτικα,ωστε να μαζεψει καποια βλαβερη ουσια που ισως να υπηρχε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...