Jump to content

ενεργος ανθρακας


fatsas10

Recommended Posts

Σε φυτεμενα ενυδρεια ειναι καλο να υπαρχει ενεργος ανθρακας στο φιλτρο η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα τον βαζουμε στην αρχη του στρωσιματος η μετα απο χρηση φαρμακων,οποτε δεν πρεπει να υπαρχει σε κανενα ενυδρειο :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!3μηνες εχω το ενυδρειο κ τν εχω βγαλει.μονο ενα μπλε σφουγγαρι εχω κ γυρω απο αυτο υαλοβαμβακα...υπαρχει καποιο αλλο υλικο που μπορω να βαλω?το φιλτρο το εχω καθαρισει μια φορα.καθε ποτε πρεπει να το καθαριζω κ να αλλαξω το σφουγγαρακι κ τν υαλοβαμβακα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!3μηνες εχω το ενυδρειο κ τν εχω βγαλει.μονο ενα μπλε σφουγγαρι εχω κ γυρω απο αυτο υαλοβαμβακα...υπαρχει καποιο αλλο υλικο που μπορω να βαλω?το φιλτρο το εχω καθαρισει μια φορα.καθε ποτε πρεπει να το καθαριζω κ να αλλαξω το σφουγγαρακι κ τν υαλοβαμβακα?

Οποσδηποτε να βαλεις βιολογικο υλικο για να εχεις αποικια βακτηριδιων,.Παντα το καθαριζουμε με νερο του ενυδρειου και οχι της βρυσης.Και το κανουμε μονο οταν εχει πεσει η ροη στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!3μηνες εχω το ενυδρειο κ τν εχω βγαλει.μονο ενα μπλε σφουγγαρι εχω κ γυρω απο αυτο υαλοβαμβακα...υπαρχει καποιο αλλο υλικο που μπορω να βαλω?το φιλτρο το εχω καθαρισει μια φορα.καθε ποτε πρεπει να το καθαριζω κ να αλλαξω το σφουγγαρακι κ τν υαλοβαμβακα?

Τον υαλοβαμβακα τον βγαζω οταν δω οτι ειναι αρκετα λερωμενος και τον πεταω. Επισης οταν παρατηρω οτι εχει μειωθει η ροη καθαριζω το φιλτρο παντα με νερο ενυδρειου. Μια αλλη ενδειξη οτι πρεπει να καθαριστει ειναι τα αυξημενα νιτρικα ακομα και μετα απο αλλαγη νερου. Συνηθως ομως βρισκεις μια ρουτινα και το καθαριζεις ανα καποια τακτα διαστηματα (πχ 1 φορα το μηνα) αλλα οχι τη μερα που αλλαζεις το νερο. Επισης θα σου προτεινα αν θες να βαλεις στο φιλτρο σου καποιο βιολογικο υλικο πχ σιποραξ. Ως προς το σφουγγαρι προσωπικα ακολουθησα προς το παρον τις οδηγιες την εταιρειας του φιλτρου και ειδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...