Jump to content

Ecotech Gel Clue -Κόλλα Για Κοράλλια-


Recommended Posts

Πρόκειται να κυκλοφορήσει σύντομα και στην ευρωπαϊκή αγορά ένα νέο προϊόν της Ecotech (η γνωστή εταιρία με τις Vortech).

Είναι μια κόλλα σε μορφή gel που μπορεί και κολλάει μέσα στο νερό τα κοράλλια ή και τους βράχους.

coralglue_295parts.png

Δείτε εδώ σχετική παρουσίαση.

http://www.thereefug...l-gel-glue.863/

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Αίολε,αν είναι το νέο αυτό προιόν να είναι διάφανο, τότε οκ...

Παρόμοιο προιόν κυκλοφορεί εδώ και κάποια χρόνια στην αγορά,με μόνο ελλάτωμα για μένα το χώμα της,που είναι μαύρο

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι είδα στη παρουσίαση είναι διάφανο, αλλά μέσα στο νερό παίρνει μια υπόλευκη απόχρωση.

Όπως και να έχει όμως μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα θα καλυφτεί από κοραλίνη οπότε δεν νομίζω να δημιουργεί αισθητικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις κολλα στο φραγκ και να το βαλεις μεσα στο νερο να κολησει?

αν οντως το κανει πολυ καλη!

Link to comment
Share on other sites

Τα βίντεο της παρουσίασης αυτό δείχνουν.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ειχα ψαξει πριν κανα 2μηνο,οταν την ειχα δει στο e-bay αλλα πουθενα δεν βρηκα σιγουρια στις απαντησεις για το πως ακριβως κολλας και πως στεγνωνει......

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση...

Link to comment
Share on other sites

επίσης στην αγορά κυκλοφορεί και η DEKO FIX liguid απο την DUPLA η οποία είναι "στιγμής",κολλάει μέσα στο νερό και είναι και διάφανη (όταν βραχεί γίνετε γαλακτώδες).Την έχω χρησιμοποιήσει μια δυο φορές και μου έκαμε πολύ καλή εντύπωση

Link to comment
Share on other sites

επίσης στην αγορά κυκλοφορεί και η DEKO FIX liguid απο την DUPLA η οποία είναι "στιγμής",κολλάει μέσα στο νερό και είναι και διάφανη (όταν βραχεί γίνετε γαλακτώδες).Την έχω χρησιμοποιήσει μια δυο φορές και μου έκαμε πολύ καλή εντύπωση

και εγω το ιδιο αλλα κολλησα μονο ζοοανθους.Εκανε πολυ καλη δουλεια μπορω να πω

Link to comment
Share on other sites

Ο μαλλιάς πάντως που μου την έδειξε κόλλησε ακροπόρες, και σήμερα που τις ξαναείδα έχουν καλύψει την κόλλα

Link to comment
Share on other sites

Ο μαλλιάς πάντως που μου την έδειξε κόλλησε ακροπόρες, και σήμερα που τις ξαναείδα έχουν καλύψει την κόλλα

Για ποια κόλλα μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

επίσης στην αγορά κυκλοφορεί και η DEKO FIX liguid απο την DUPLA η οποία είναι "στιγμής",κολλάει μέσα στο νερό και είναι και διάφανη (όταν βραχεί γίνετε γαλακτώδες).Την έχω χρησιμοποιήσει μια δυο φορές και μου έκαμε πολύ καλή εντύπωση

Καλημέρα. Και που την βρίσκουμε αυτή στην Ελληνική αγορά?

Link to comment
Share on other sites

Τη θελω..... χθες!!!

Το μοναδικο που δε διευρινιζεται ειναι ποσο ωρα πρεπει να κρατας το κοραλι μεχρι να σταθεροποιηθει.

Σιγουρα εξαρταται και απο το βαρος του.

Ομως θα ήθελα να μας δινει μερικα στοιχεία, οπως το χρονο εναρξης και το χρονο λήξης της πήξης του.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα πρόσεξες τα βίντεο.... ο τύπος μετράει μέχρι το 10 και έχει κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα πρόσεξες τα βίντεο.... ο τύπος μετράει μέχρι το 10 και έχει κολλήσει.

Προσεξα οτι το συγκεκριμενο φραγκακι το κρατησε τοσο. Οσο πιο μεγαλο το βαρος τοσο ισως περισσοτερο χρονο να χρειαζεται. Το οτι αυτος μετρησε μεχρι το 10 δε μου λεει κατι.

Επαναλαμβανω. Θα ηθελα στα χαρακτιριστηκα της κολλας να αναφερεται ξεκαθαρα ο χρονος έναρξης της πήξης και ο χρονος λήξης της πηξης.

Link to comment
Share on other sites

Στο επίσημο site της εταιρίας δεν γίνεται αναφορά σ αυτά που ζητάς?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα πρόσεξες τα βίντεο.... ο τύπος μετράει μέχρι το 10 και έχει κολλήσει.

Προσεξα οτι το συγκεκριμενο φραγκακι το κρατησε τοσο. Οσο πιο μεγαλο το βαρος τοσο ισως περισσοτερο χρονο να χρειαζεται. Το οτι αυτος μετρησε μεχρι το 10 δε μου λεει κατι.

Επαναλαμβανω. Θα ηθελα στα χαρακτιριστηκα της κολλας να αναφερεται ξεκαθαρα ο χρονος έναρξης της πήξης και ο χρονος λήξης της πηξης.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξα οτι το συγκεκριμενο φραγκακι το κρατησε τοσο. Οσο πιο μεγαλο το βαρος τοσο ισως περισσοτερο χρονο να χρειαζεται. Το οτι αυτος μετρησε μεχρι το 10 δε μου λεει κατι.

Επαναλαμβανω. Θα ηθελα στα χαρακτιριστηκα της κολλας να αναφερεται ξεκαθαρα ο χρονος έναρξης της πήξης και ο χρονος λήξης της πηξης.

Υπαρχουν δυο λυσεις.

Η τα βρισκεις το site της εταιριας,η αγοραζεις την κολλα,αγοραζεις και κοραλια,και πειραματιζεσαι .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από χθες η κολλά βρίσκεται στα χέρια μου... είπα λοιπόν να την δοκιμάσω κολλώντας κάποια βραχάκια με zoanthus μεταξύ τους, μια gorgonia σε ένα άλλο βραχάκι και κάποια σημεία βράχων μεταξύ τους μέσα στο ενυδρείο*

Η κόλλα είναι στιγμιαία !!! μέσα σε 10 δευτερόλεπτα έχει στεγνώσει έχοντας μια υπόλευκη απόχρωση που λογικά σε σύντομο χρονικό διάστημα θα καλυφθεί με κοραλίνη.

Η κόλλα στεγνώνει όταν έρχεται σε επαφή με το νερό και *ένα λάθος που έκανα είναι ότι δοκίμασα να βάλω το μπουκαλάκι μέσα στο ενυδρείο... μην το κάνετε!!!, θα απορροφηθεί νερό και θα ξεραθεί σχεδόν άμεσα.

Πριν κολλήσετε καθαρίστε τα σημεία από τυχόν άλγες, βρομιές και σκόνες που έχει ο βράχος.

Οι εντυπώσεις μου είναι θετικές όσον αφορά τον άμεσο χρόνο συγκόλλησης, το μόνο "αρνητικό" είναι ότι αν χρησιμοποιηθεί το μπουκαλάκι μέσα στο ενυδρείο, το πιθανότερο είναι να στομώσει ο λαιμός αν μπει νερό... που θα μπει.

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να αποφευχθεί αν βάλετε την ποσότητα της κολλάς που θα χρειαστείτε σε μια σύριγγα.

Link to comment
Share on other sites

αρα στην ουσια μας λες αιολε πως καλυτερα να κολλας στιγμιαια εκτος νερου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και ο λόγος είναι αυτός που είπα παραπάνω... αν πάρει νερό στεγνώνει στιγμιαία.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πλέον και στην Ελλάδα, και μάλιστα σε online ενυδρειακό κατάστημα....Ονόματα δεν λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...