Jump to content

Τα Φυτα Μου Βγαζουν Ριζες Παντου...


kalmichalis

Recommended Posts

μηπως γνωριζει κανεις γιατι τα φυτα μου βγαζουν ριζες παντου και αναφερομαι κυριοσ και ενα που μιαζει πολυ με το πολυσπερμα σανσετ... του εχω ταμπλετες για λιπασμα στις ριζες αλλα αυτα εχουν φυτρωσει σε ολο το μηκος τους μεχρι πανω.... πολυ περιεργο δεν το εχω ξαναδει σαν αλιεν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

ειναι απλο εφοσων το φυτο βγαζει σε ολο το μηκος του ριζες το κοβεις το φυτο εκει στις ριζες και το φυτευεις παραδιπλα

ααα και κατι ακομα το σκαλαρακι στην φωτο οταν μεγαλωσει θα κανει μεζεδακι τα νεον.

Link to comment
Share on other sites

και μια φωτο θα βοηθουσε καλυτερα να δουμε τι φυτακι ειναι

Link to comment
Share on other sites

ειναι το κοκκινο φυτο αριστερα στην φωτογραφια που εχω για την υπογραφη μου.... χαχαχαχ ναι το ξερω για το σκαλαρι.... ειναι μικρο ακομα... εχει καιρο.... αλλωστε δεν θα το αφησω για πολυ ακομα στα 110 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αυτο που ειπες... το εκοψα και το εβαλα παραδιπλα... ομως ξανα εβγαλε ριζες και το παλιο και το καινουριο μεγαλες σε ολο το μηκος του σωματος του μεχρι την επιφανεια του νερου.....

Link to comment
Share on other sites

επειδη απο το κινιτο δεν μπορω να δω καλα το φυτο . μηπως δεν ειναι ριζες και ειναι τριχωιδη αλγη μια κοντινη φωτο θα βοηθουσε πολυ καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

ειναι το κοκκινο φυτο αριστερα στην φωτογραφια που εχω για την υπογραφη μου.... χαχαχαχ ναι το ξερω για το σκαλαρι.... ειναι μικρο ακομα... εχει καιρο.... αλλωστε δεν θα το αφησω για πολυ ακομα στα 110 λιτρα...

αριστερα δεν μπορω να δω κοκκινο φυτο μονο δεξια κατι βλεπω

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι δεν ειναι αλγη.... ξερω απο αλγες...

παραθετω φωτο

post-43283-0-41900600-1326657914_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοιτα λογικα οφειλεται σε ελλειψη καποιου στοιχειου.... εβαλα και παραπανω ταμπλετες μηπως και δεν επαρκουσε η μια αλλα αυτο εβγαλε και καινουργιες.... δεν το εχω ξαναδει.... ΠΟΥΘΕΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άλιεν!!! Και μένα έτσι έκαναν... πριν τα καταβροχθήσει ο Στέργιος (πλέκο)...

Θα τις δεις να μακραίνουν, θα βρουν το υπόστρωμα και θα αρχίσουν να αναπτύσσονται κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

τι θα φτασουν δηλαδη 40 ποντους και θα γινουν σα καγγελα??? χιλιες φορες να τα ξεριζωσω.... χαλια θα ειναι... ξερεις που οφειλεται???

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπω καλά , πρέπει να είναι aerial roots. Έχω και εγώ στην cabomba. Από αυτά που έχω διαβάσει δε νομίζω ότι οφείλεται σε έλλειψη στοιχείων.

Τα φυτά που έχουν μίσχο , αν το λεω σωστά, βγάζουν σχεδόν πάντα aerial roots ότι και να κανεις. Μπορείς να τις κόβεις ή να μάθεις να ζεις με αυτές ! :)

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ο μισχος;;; Γιατι δεν είχαν ποτε 6 μήνες που τα έχω και τώρα βγαίνουν σαν τρέλα;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις εδώ στην ενότητα μίσχος. Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω για το λόγο που άρχισαν να βγαίνουν τώρα ενώ παλιά δεν υπήρχαν. Ισως κάποιος πιο έμπειρος. :)

Βρήκα και αυτό που μπορεί να βοηθήσει.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Από όσα γνωρίζω, τα stem plants (φυτά με μεγάλους βλαστούς, μίσχους) βγάζουν τέτοιες εναέριες ρίζες σε δύο κυρίως περιπτώσεις: Όταν δεν έχουν επαρκές φως και καλύπτονται από άλλα φύλλα. Αυτό συμβαίνει βέβαια στα κατώτερα μέρη του φυτού. Επίσης βγάζουν τέτοιες εναέριες ρίζες όταν τα φυτά φτάσουν στην επιφάνεια και αρχίζουν να απλώνονται οριζόντια.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι θα συμφωνισω με αυτη τη διλαιολογια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...