Jump to content

POLYCHRONAKIS NIKOS

Recommended Posts

Κλεμμένο από τον amorealex

Ένα μεγάλο πρόβλημα πολλών, είναι η ορθογραφία.

Εκτός του ότι είναι δύσκολο οπτικά να διαβαστεί ένα ανορθόγραφο κείμενο, επιπλέον κάνοντας αναζήτηση στο forum δεν θα έχουμε σωστά αποτελέσματα, αφού αν αναζητήσουμε πχ τη λέξη "ενυδρείο" και σε κάποιο μήνυμα είναι γραμμένη ως "ενυδρίο", δεν θα μας το βγάλει η μηχανή αναζήτησης του forum.

Με λίγα απλά βήματα, μπορούμε να έχουμε Ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο στους δύο δημοφιλέστερους browsers, Mozilla Firefox και Google Chrome.

Πάμε να δούμε πως γίνεται:

Για Mozilla Firefox (9.0.1)

Εδώ τα πράγματα είναι απλούστατα.

Κατεβάζετε το plugin για τον Ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο από εδώ

https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/greek-spellchecking-dictionary/

Αφού το κάνετε εγκατάσταση, κάνετε επανεκκίνηση του Firefox και είστε έτοιμοι!

Για Google Chrome (16.0.912.75)

Εδώ δεν χρειάζεται ούτε να κατεβάσετε, ούτε να εγκαταστήσετε τίποτα. Ο Ελληνικός ορθογραφικός έλεγχος είναι ενσωματωμένος και το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι να τον ενεργοποιήσετε.

Πατάτε πάνω δεξιά, στο εικονίδιο με το κλειδί.

Πατάτε Options (Επιλογές).

Από το αριστερό μενού επιλέγετε "Under the Hood" (Σύνθετες επιλογές).

Στην κατηγορία Web Content (Περιεχόμενο ιστού), πατάτε στο "Languages and spell checker settings..." (Γλώσσες και ρυθμίσεις ορθογραφικού ελέγχου...)

Πατάτε κάτω αριστερά στο "Add" (Προσθήκη).

Από το μενού που εμφανίζεται, επιλέγετε Greek (Ελληνικά) και ΟΚ.

Τσεκάρετε κάτω αριστερά το "Enable spell checking" (Ενεργοποίηση ορθογραφικού ελέγχου).

Έχοντας επιλεγμένα τα Ελληνικά, πατάτε το "Use this language for spell checking" (Χρησιμοποιήστε αυτή τη γλώσσα για ορθογραφικό έλεγχο).

Είστε έτοιμοι!

Ο Αλέξανδρος το θέτει το θέμα ευγενικά αλλά όσο ευγενικά και να δεις ορισμένες δημοσιεύσεις σε βγάζουν από τα ρούχα σου.Προτείνω στους συντονιστές να μπει το θέμα στους κανόνες του φόρουμ γιατί είναι ντροπή να διαβάζουμε ορισμένα αίσχη.Ας μεταφερθεί από τους συντονιστές εκεί που πρέπει μετά την πρώτη ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Κλεμμένο από τον amorealex

Ένα μεγάλο πρόβλημα πολλών, είναι η ορθογραφία.

Εκτός του ότι είναι δύσκολο οπτικά να διαβαστεί ένα ανορθόγραφο κείμενο, επιπλέον κάνοντας αναζήτηση στο forum δεν θα έχουμε σωστά αποτελέσματα, αφού αν αναζητήσουμε πχ τη λέξη "ενυδρείο" και σε κάποιο μήνυμα είναι γραμμένη ως "ενυδρίο", δεν θα μας το βγάλει η μηχανή αναζήτησης του forum.

Με λίγα απλά βήματα, μπορούμε να έχουμε Ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο στους δύο δημοφιλέστερους browsers, Mozilla Firefox και Google Chrome.

Πάμε να δούμε πως γίνεται:

Για Mozilla Firefox (9.0.1)

Εδώ τα πράγματα είναι απλούστατα.

Κατεβάζετε το plugin για τον Ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο από εδώ

https://addons.mozil...ing-dictionary/

Αφού το κάνετε εγκατάσταση, κάνετε επανεκκίνηση του Firefox και είστε έτοιμοι!

Για Google Chrome (16.0.912.75)

Εδώ δεν χρειάζεται ούτε να κατεβάσετε, ούτε να εγκαταστήσετε τίποτα. Ο Ελληνικός ορθογραφικός έλεγχος είναι ενσωματωμένος και το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι να τον ενεργοποιήσετε.

Πατάτε πάνω δεξιά, στο εικονίδιο με το κλειδί.

Πατάτε Options (Επιλογές).

Από το αριστερό μενού επιλέγετε "Under the Hood" (Σύνθετες επιλογές).

Στην κατηγορία Web Content (Περιεχόμενο ιστού), πατάτε στο "Languages and spell checker settings..." (Γλώσσες και ρυθμίσεις ορθογραφικού ελέγχου...)

Πατάτε κάτω αριστερά στο "Add" (Προσθήκη).

Από το μενού που εμφανίζεται, επιλέγετε Greek (Ελληνικά) και ΟΚ.

Τσεκάρετε κάτω αριστερά το "Enable spell checking" (Ενεργοποίηση ορθογραφικού ελέγχου).

Έχοντας επιλεγμένα τα Ελληνικά, πατάτε το "Use this language for spell checking" (Χρησιμοποιήστε αυτή τη γλώσσα για ορθογραφικό έλεγχο).

Είστε έτοιμοι!

Ο Αλέξανδρος το θέτει το θέμα ευγενικά αλλά όσο ευγενικά και να δεις ορισμένες δημοσιεύσεις σε βγάζουν από τα ρούχα σου.Προτείνω στους συντονιστές να μπει το θέμα στους κανόνες του φόρουμ γιατί είναι ντροπή να διαβάζουμε ορισμένα αίσχη.Ας μεταφερθεί από τους συντονιστές εκεί που πρέπει μετά την πρώτη ανάγνωση.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Το εχω θιξει κι εγω το θεμα...απο τοτε εχουμε παει απο το κακο στο χειροτερο...Απλα Νικο εσυ προτεινεις ενα χανζαπλαστ για να μην βλεπεις τα λαθη..Εμενα με προβληματιζει η θεραπεια...

Κι εγω κανω λαθη, μην αρχισετε το θαψιμο!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35637&st=0&p=311861&hl=vales_red&fromsearch=1entry311861

Link to comment
Share on other sites

Μωρε όλοι συγχωρουνται και κανεις δεν κατηγορείται...απλά είναι άσχημο που συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην μένετε σε αυτό. Τον αν κάνει κάποιος ορθογραφικά λάθη, εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα. Αλλά λάθη να μην κάνουμε, σημαντικά !Άλλωστε οι περισσότεροι δυσλεξικοί είναι και ανορθόγραφοι. Και αν ξέρατε πως οι σημαντικότεροι άνθρωποι στο κόσμο είχαν αυτό το πρόβλημα (Αιστάιν, Έντισον, Αγκάθα Κρίστι κ.α. ) είμαι σιγουρος πως δεν θα καναμε θεμα κατι τετοιο.Εδω μεσα πρεπει να νιωθουμε ο ενας τον άλλο σαν οικογενεια μας(αντε ενυδρειακη) και γ’αυτό πρεπει να παρουσιαζομαστε όπως πραγματικα ειμαστε.Εγω προσωπικα,παντα εδινα και δινω μεγαλη σημασια σε αυτό.Απο το δευτερο μισο και κατω ειμαι ο Σταθης ,λιγο ποιο πανω καποιος με βοηθησε.Ευχαριστω :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην μένετε σε αυτό. Τον αν κάνει κάποιος ορθογραφικά λάθη, εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα. Αλλά λάθη να μην κάνουμε, σημαντικά !Άλλωστε οι περισσότεροι δυσλεξικοί είναι και ανορθόγραφοι. Και αν ξέρατε πως οι σημαντικότεροι άνθρωποι στο κόσμο είχαν αυτό το πρόβλημα (Αιστάιν, Έντισον, Αγκάθα Κρίστι κ.α. ) είμαι σιγουρος πως δεν θα καναμε θεμα κατι τετοιο.Εδω μεσα πρεπει να νιωθουμε ο ενας τον άλλο σαν οικογενεια μας(αντε ενυδρειακη) και γ’αυτό πρεπει να παρουσιαζομαστε όπως πραγματικα ειμαστε.Εγω προσωπικα,παντα εδινα και δινω μεγαλη σημασια σε αυτό.Απο το δευτερο μισο και κατω ειμαι ο Σταθης ,λιγο ποιο πανω καποιος με βοηθησε.Ευχαριστω :icon_dance:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το chrome, οντως εχει ορθογραφικο ελεγχο, ομως δεν βλεπω να εχει αυτοματη διωρθοση, οποτε μαλλον η λυση βρισκεται στο να ενσωματονοταν ενα λειτουργικο τυπου Word ή open office για να διευκοληνθουμε επιτοπου on line οταν ειμαστε στο φορουμ.

Δυστηχως και εγω κανω πολλα λαθη μια που ειμαι και ελληνο ιταλος και στο τελος δεν εμαθα καμια ορθογραφια σωστα, αλλα συνφωνω απολυτα στο οτι θα ηταν καλυτερα για ολους, προσωπικα δεν τιθεται θεμα σεβασμου αλλα να μην ξεχασουμε και τα λιγα ελληνικα που ξερουμε και στο να μην μας πιανει πονοκεφαλος και μας βγαινουν τα ματια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συγχωρείτε κανένας.Είναι θέμα σεβασμού,νομίζω έστω και με χανζαπλάστ.

Μην εισαι τοσο απολυτος,Αυτος που γραφει ανορθογραφα ,καποιο λογο εχει φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι δεν ειναι δυνατο να γινει καποια τετοια μετατροπη στους κανονισμους

επισης θα ηθελα ολοι σας να διαβασετε το κειμενακι της παρακατω φωτογραφιας γρηγορα και να μου πειτε αν κουραστηκατε ή δυσκολευτηκατε

λογο του οτι ειναι φουλ ανορθογραφο

keimeno.jpg

Link to comment
Share on other sites

αιγο παντωσ δαιν αιχο καναινα πρωβλιμα μαι τιν ωρθωγραφηα :P

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και σε αυτούς πυ είναι δυσλεκτικοί αυτό που προτείνει ο Νίκος είναι πανέυκολο!Γράφεις την λέξη και αν την κάνεις λα΄θος την κοκκινίζει!Πρίν πατήσεις ποστ βλέπεις όλο το κείμενο και με δεξί κλικ διορθώνεις όλες τις λέξεις και είναι όλοι μια χαρά! Για εμένα το να μην μπαίνεις στην διαδικασία να ελέγξεις την ποιότητα του ποστ σου από όλες τις απόψεις είναι σαν να μην σέβεσαι αυτούς που περιμένεις να σου απαντήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και σε αυτούς πυ είναι δυσλεκτικοί αυτό που προτείνει ο Νίκος είναι πανέυκολο!Γράφεις την λέξη και αν την κάνεις λα΄θος την κοκκινίζει!Πρίν πατήσεις ποστ βλέπεις όλο το κείμενο και με δεξί κλικ διορθώνεις όλες τις λέξεις και είναι όλοι μια χαρά! Για εμένα το να μην μπαίνεις στην διαδικασία να ελέγξεις την ποιότητα του ποστ σου από όλες τις απόψεις είναι σαν να μην σέβεσαι αυτούς που περιμένεις να σου απαντήσουν!

Δικαιο εχεις! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Νίκο, τίθεται θέμα σεβασμού της νεοελληνικής γλώσσας και το να γράφεις ανορθόγραφα ή τα λεγόμενα greekglish δεν είναι απλά σωστό, προσωπική μου άποψη πάντα και χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Νίκο, τίθεται θέμα σεβασμού της νεοελληνικής γλώσσας και το να γράφεις ανορθόγραφα ή τα λεγόμενα greekglish δεν είναι απλά σωστό, προσωπική μου άποψη πάντα και χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν.

Έχοντας δυσλεξία, πιστεύω ότι χρησιμοποιώντας το λεξικό μαθαίνεις καλύτερα ορθογραφία.

Επίσης διαβάζοντας σωστά και ορθογραφημένα σίγουρα υπάρχει καλυτέρευση.

Το να διαβάζει κάνεις βιβλία είναι το παν.. :P

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Δικαιο εχεις! :bigemo_harabe_net-145:

Και εσύ δίκαιο έχεις αλλά πάνω που πήγα να τα διορθώσω κόλλησε το φόρουμ και μετά δεν με άφηνε να κάνω επεξεργασία!το ήξερα ότι κάποιος θα βρεθεί και θα το σχολιάσει!Βέβαια δεν περίμενα αυτός που θα σχολιάσει τους δικούς μου τόνους να ξεχάσει τους δικούς του!

:bigemo_harabe_net-119:

Επιπροσθέτως άλλο το να σου φύγει ένα όμικρον κάπου και ένας τόνος παραπέρα και άλλο να βγάζεις τα μάτια του άλλου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια το πως γραφεις αλλα το τι γραφεις.

Και θα σας φερω ενα προσωπικο παραδειγμα.

Στο νησι που ζω εχω εναν φιλο απο την Ταιλανδη,τον οποιο τον εκανα Αφρικανο το καλοκαιρη :rasp: Τα ελληνικα του ειναι μονο για την δουλια του.Τον εκανα μελος του φορουμ,και του ειπα,οτι θελεις ρωτα και οι φιλοι θα σου απαντησουν.Πραγματι μπηκε μεσα να κανει καποιες ερωτησειςσε αλλου φιλου θεμα.,αμεσως,πεταχτηκαν να τον επιπλιξουν,γιατι εγραφε αναμικτα.Ε απο τοτε μονο μεμενα τα λεει.Γιατι καποιοι τον εκανα να νιωθει αβολα εδω μεσα.Οι αρχαιοι Ελληνες πιστευαν οτι ο ομφαλος της γης ειναι οι Δελφοι,στον τοτε γνωστο κοσμο,απο τοτε μεχρι σημερα,ο κοσμας μας μεγαλωσε και μεγαλωσε παααααρα πολυ.

Ειμαστε ενα ενυδρεικο φορουμ και μονο.Και εδω θελουμε να βγαλουμε σωστους χομπιστες και οχι φιλολογους

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σημασια το πως γραφεις αλλα το τι γραφεις.

Και θα σας φερω ενα προσωπικο παραδειγμα.

Στο νησι που ζω εχω εναν φιλο απο την Ταιλανδη,τον οποιο τον εκανα Αφρικανο το καλοκαιρη :rasp: Τα ελληνικα του ειναι μονο για την δουλια του.Τον εκανα μελος του φορουμ,και του ειπα,οτι θελεις ρωτα και οι φιλοι θα σου απαντησουν.Πραγματι μπηκε μεσα να κανει καποιες ερωτησειςσε αλλου φιλου θεμα.,αμεσως,πεταχτηκαν να τον επιπλιξουν,γιατι εγραφε αναμικτα.Ε απο τοτε μονο μεμενα τα λεει.Γιατι καποιοι τον εκανα να νιωθει αβολα εδω μεσα.Οι αρχαιοι Ελληνες πιστευαν οτι ο ομφαλος της γης ειναι οι Δελφοι,στον τοτε γνωστο κοσμο,απο τοτε μεχρι σημερα,ο κοσμας μας μεγαλωσε και μεγαλωσε παααααρα πολυ.

Ειμαστε ενα ενυδρεικο φορουμ και μονο.Και εδω θελουμε να βγαλουμε σωστους χομπιστες και οχι φιλολογους

Αν ο φίλος σου ζητούσε προκαταβολικά συγνώμη λόγω του ότι δεν είναι η μητρική του γλώσσα δεν νομίζω να του έλεγε κανείς τίποτα.Παιδιά έχω ζήσει και στο εξωτερικό για πολλά χρόνια και κανείς δεν δέχεται την συστηματική ανορθογραφία από τον οποιοδήποτε!Το θέμα τις ορθογραφία συζητιέται κατά καιρούς σε διάφορα φόρουμ και πάντα υπάρχουν διάφορες απόψεις!Επειδή η άποψη λοιπόν είναι σαν κάτι άλλο και όλοι έχουμε από μία ο καθένας μπορεί να την έχει αλλά το σωστό είναι τουλάχιστον να προσπαθούμε να κρατάμε το επίπεδο όσο πιο ψηλά γίνεται για το καλό όλων μας!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ουτε ο Φωσκολος να'μασταν.Λαμψη το καναμε το θεμα.Πολυχρονακη το νεο ενυδρειο σε ποια φαση βρισκετε?Αναμενουμε το τερας ανυπομονα! :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Αν ο φίλος σου ζητούσε προκαταβολικά συγνώμη λόγω του ότι δεν είναι η μητρική του γλώσσα δεν νομίζω να του έλεγε κανείς τίποτα.Παιδιά έχω ζήσει και στο εξωτερικό για πολλά χρόνια και κανείς δεν δέχεται την συστηματική ανορθογραφία από τον οποιοδήποτε!Το θέμα τις ορθογραφία συζητιέται κατά καιρούς σε διάφορα φόρουμ και πάντα υπάρχουν διάφορες απόψεις!Επειδή η άποψη λοιπόν είναι σαν κάτι άλλο και όλοι έχουμε από μία ο καθένας μπορεί να την έχει αλλά το σωστό είναι τουλάχιστον να προσπαθούμε να κρατάμε το επίπεδο όσο πιο ψηλά γίνεται για το καλό όλων μας!

Επιδη δεν ειμαι χθεσινος στο φορουμ,οταν του εκανα την εγραφη,εστειλα στον τοτε συντονιστη Καρυδα Κωστη ενα πμ και του εξηγησα το προβλημα.Να ειναι καλα ο Καρυδας μου εστειλε ενα προγραμματακι που μεταφραζε τα greekle .Του το εδωσα και του ειπα να γραφεις μεσω αυτου.Αλλα οπως εμεις δεν μπορουμε να καταλαβουμε τα ταιλανδεζικα γραμματα ,και αυτος δυσκολευοταν παρα πολυ.

Συνωμη ζητας οταν εισαι αδικος η εχεις κανει λαθος σε κατι.Και σε καθε θεμα που θα ηθελε να συμετασχει θα ζηταγε συγνωμη?Λιγο κουραστικο ε.

Το επιπεδο και η ποιοτητα ενος ανθρωπου δεν εξαρτατε απο το πως αλλα απο το τι γραφει.ο ανθρωπος ειναι επιχειρηματιας στο τομεα τροφiμων,και ενπασι περιπτωσει,εφερα το παραδειγμα για να καταλαβαινομαστε και του ζηταω συγνωμη που τον εκθετω εδω μεσα,αλλα ειμαστε φιλαρακια και με αγαπαει πολυ.οποτε δεν θα θυμωσει μαζι μου Sori Fumantsu :rasp:

Link to comment
Share on other sites

το μονο που εχω να πω ασχετα με φορουμ ειναι πως τελειωνοντας το σχολειο καποιος ξερει καλη ορθογραφια η οχι. προφανως απλα το ατομο το οποιο ειναι ανορθογραφο δεν ενδιαφερεται για το τι διαβαζουν οι αλλοι και αν βγαζουν ακρη με οσα γραφει ουτε παρεξηγειται ακομα και να του την πουν μια και τη γραφη μονο με εναν τροπο τη μαθαινεις καθως δεν υπαρχουν διαφορετικα σχολεια οπου το ενα μαθαινει σωστη ορθογραφια και το αλλο οχι . εγω προσωπικα επειδη με πειραζει να γραφω λαθος κανα δυο λεξεις που σκαλωνει το μυαλο μου και μου φευγει καμια φορα το εχω βαλει γινατι να μαθω να τις γραφω σωστα αυτοματα. δυστηχως αυτη η κακη συνηθεια των ελληνων η ανορθογραφια ευνοησε τρομερα και την καταργηση των ελληνικων απο τα διαφορα website που μιλανε οι ελληνες χρησιμοποιωντας λατινικους χαρακτηρες τα γνωστα greeklish. και εγω ο ιδιος εγραφα παντα ετσι μολις ομως γραφτηκα σε τουτο το φορουμ μεσω της αγαπης μου για τα ψαρια και λογω του κανονισμου των μονο ελληνικων εβγαλα απο το μυαλο μου τα ηλιθια greeklish και πλεον γραφω μονο ελληνικα παντου ειτε skype ειναι αυτο η facebook η οτιδηποτε. μαλιστα καποιος ποσταρε στο fb τις προαλλες "¨ελληνες γραφετε μονο ελληνικα" . εγω εχω μονο να προτεινω-συμβουλευσω τους φιλους ελληνες οχι μονο συμφορουμιτες να ξεχασουν δια παντος τα greeklish και να πιεσουν τον εαυτο τους να μαθουν σωστη ορθογραφια οσοι δεν ξερουν. στον πολεμο που μας κανουν τα μονα οπλα μας ειναι η γλωσσα μας και η πολιτιστικη κληρονομια μας. το κειμενακι αυτο το γραφω με απολυτο σεβασμο σε ολους ορθογραφους η μη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...