Jump to content

Ανθρακας


Recommended Posts

7 μήνες ασχολούμαι με τα ενυδρεια έχω ακούσει πολλα απο πολλούς! ερώτηση χρειάζεται το φιλτρο άνθρακα αν ναι η όχι γιατι; ευχαριστω για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας μπαίνει στην αρχή νέων ενυδρείων για να απορροφήσει βλαβερές ουσίες που μπορεί να υπάρχουν στο νερό. Επίσης χρειάζεται μετά από θεραπείες με φάρμακα για να "τραβήξει" υπολείμματα.

Άνθρακας και ζωντανά φυτά δεν πάνε μαζί. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για το χρόνο σας............

θα επηρεάστηκε η διαύγεια του νερού αν ναι πια είναι η λύση;

και πλάι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προσθέσεις λίγο filter wool εάν θέλεις, το οποίο θα αλλάζεις ανά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Αυτό θα μαζεύει διάφορα συνεχώς, οπότε ανά διαστήματα - ανάλογα πχ πόσο επηρρεάζει την κυκλοφορία του φίλτρου - θα το αντικαθιστάς με νέο.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας δεν χρησιμοποιειται μονο για τη διαυγεια του νερου.

Ειναι χημικη φιλτρανση και μεσα σε ολα προσφερει και στη διαυγεια.

Δεν ειναι απαγορευτικο (και αρκετες φορες ειναι απαραιτητος) να χρησιμοποιειται μονιμα αν χρειαζεται, ή και περιοδικα.

(φυσικα με αντικατασταση με νεο καθε μηνα ή αναλογα τις οδηγιες του καθε ανθρακα)

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64257&hl=%E1%ED%E8%F1%E1%EA%E1%F2&fromsearch=1Διαβασε και τις δικες μου αποριες για το ιδιο θεμα :)
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....F2&fromsearch=1Διαβασε και τις δικες μου αποριες για το ιδιο θεμα :)

Δεν υπαρχει ναι ή οχι.

Αναλογα το ενυδρειο και τις αναγκες του.

Μαθαινεις τι δουλεια κανει ο ανθρακας, μετα (πρεπει να) ξερεις αν τη δουλεια αυτη την εχει αναγκη το ενυδρειο σου και αναλογα πραττεις.

Οσο για την προσροφηση που κανει και σε χρησιμα στοιχεια αυτο εξαρταται απο την ικανοτητα προσροφησης του σε αυτα τα στοιχεια (και αυτο παλι εξαρταται απο το τροπο που θα τοποθετηθει) και στο αν προλαβει να τα προσροφησει πρωτα αυτος ή πρωτα οι οργανισμοι που τους χρειαζονται.

Μερικες φορες ή περιοδικα, μπορει να χρειαστει να "θυσιαστει" μια μικρη ποσοστητα χρησιμων στοιχειων για να υπαρξει κερδος σε αλλο τομεα οπου υπαρχει αναγκη.

Σε ενα ενυδρειο σωστα στημενο και με σωστη συντηρηση δυσκολα θα ειναι απαραιτητος, ισως μονο περιοδικα σε καποιες περιπτωσεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ενεργό άνθρακα της hobby τον οποίων το αλλάζω με φρέσκο κάθε εβδομάδα με την αλλαγή νερού γιατί μετά αρχίζει να επιστρέφει ότι έχει μαζέψει!

Το νερό μου είναι κρύσταλλο, βέβαια έμενα με βοηθαει και η uv αλλά πιστεύω ότι κάνει πολύ καλό γενικά να τον χρησιμοποιούμε!

Link to comment
Share on other sites

την λαμπα uv που την εχεις?

Την έχω συνδέσει σε ένα δεύτερο εξωτερικό φίλτρο της tetra!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...