Jump to content

Diy Φιλτρο


giannispopi

Recommended Posts

καλησπερα. σας παρουσιαζω το πρωτο μου diy φιλτρο.

λοπον. μια σωληνα pvc φ125, 2 καπακια, το ενα με σπειρωμα. βανακια απο ειδη κηπου. σιληκονη , τεφλον και ενα κυκλοφορητη 1000λτ.

κοστος 15 ευρω χωρις την σιληκονη και τον κυκλοφορητη που τα ειχα.

post-43692-0-23904000-1332798628_thumb.jpg

post-43692-0-93183300-1332798642_thumb.jpg

post-43692-0-48360700-1332798659_thumb.jpg

post-43692-0-59321800-1332798673_thumb.jpg

post-43692-0-47309000-1332798687_thumb.jpg

post-43692-0-89034200-1332798701_thumb.jpg

post-43692-0-16233200-1332798714_thumb.jpg

post-43692-0-94922900-1332798726_thumb.jpg

post-43692-0-92242900-1332798740_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου!!

Πες μας και κάτι περισσότερο όμως…. Τι θα βάλεις μέσα (αν και φαίνεται στην φωτο…:) ) , πως δουλεύει ακριβώς !

Μια μικρή παρατήρηση μόνο….δεν χρησιμοποιούμε τεφλόν στις σωληνώσεις που έχουν λάστιχο για μόνωση από μόνες τους γιατί αν πάει πάνω το τεφλόν χάνουν την στεγανότητα τους….αλλιώς απλά περιττεύει.

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Μια χαρα φαινεται, απλα το βασικοτερο θεμα ειναι η στεγανοτητα κατα την λειτουργια του οποτε περιμενουμε ενημερωση του crash test και βιντεο επι της πραξης! Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο τρεχει 2 μηνες απροβληματιστα, απλα τωρα το εκανα παρουσιαση. ειναι στεγανοτατο και εχει 6 λιτρα καδο. μεσα εχω 1 λτ μηχανικο μακαρονι, 2 σφουγγαρια μπλε και 2 λιτρα σιποραξ.επισης οι αλλαγες μου εχουν γινει πανευκολες γιατι απλα κλεινω το φιλτρο , βαζω το λαστιχω και ανοιγω το βανακι.βιντεακι με την λειτουργια του θα τρα βηξω και θα το βαλω το μεσημερι...

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!να σε ρωτησω..την αντλια την κολλησες με σιλικονη στο καπακι?και αν με τι ειδους σιλικονη?κραταει πιστευεις αρκετα?οταν εκανα κατι παρομοιο ειχα προβλημα στο να μεινει στην θεση της η αντλια!δεν κολλουσε καλα λογο του πλαστικου στο καπακι!

επισης ειχα προβλημα με το καλωδιο της αντλιας το οποιο μετα απο καποιες μερες ξεκολλουσε για τον λογο που ανεφερα πιο πανω!ψαχνοντας στο ιντερνετ ειχα βρει αυτο!Compression-Gland_large.jpg

λεγεται compression gland kai το χρησημοποιουν πολυ σε τετοιες κατασκευες!εγω που μενω επαρχια δεν ειχα βρει μαγαζι που να πουλαει κατι τετοιο αλλα πιστευω εσυ θα βρεις αν εχεις καποιο τετοιου ειδους προβλημα! :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

η αντλια μου εχει βιδωτο σπειρωμα οποτε εβαλα σιλικονη και το βιδωσα καλα. στο καλωδιο εκανα ενα κομπο απο μεσα για να μην τραβιεται και εβαλα κατι φλατζουλες απο πρακτικερ και με σιλικονη δεν εχει κανενα προβλημα. νομιζω ψιλοφαινεται στις τελευταιες φωτο. εδω και 2 μηνες που τρεχει παντος δεν μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

η αντλια μου εχει βιδωτο σπειρωμα οποτε εβαλα σιλικονη και το βιδωσα καλα. στο καλωδιο εκανα ενα κομπο απο μεσα για να μην τραβιεται και εβαλα κατι φλατζουλες απο πρακτικερ και με σιλικονη δεν εχει κανενα προβλημα. νομιζω ψιλοφαινεται στις τελευταιες φωτο. εδω και 2 μηνες που τρεχει παντος δεν μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα.

επισης η σιλικονη παντα ενυδρειακη

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λέγεται "στυπιοθλίπτης" και τον βρίσκεται σε μαγαζι με ηλεκτρολογικά....το χρησιμοποιούν για κατασκευη στεγανών πινάκων κτλ.

Αναφέρομαι στο πόστ του adlib που αναφερει το "compression gland"

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ενα προχειρο βιντεακι απο το φιλτρο σε λειτουργια.

το μονο που θελω να αλλαξω ειναι το πορτοκαλι λαστιχο που φαινεται μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Το πορτοκαλι λαστιχο ειναι το λιγοτερο φιλε μου αφου σου δουλευει χωρις διαροες.

Επισης εσωτερικα του φιλτρου λογο του οτι η αντλια βρισκεται ποιο χαμηλα απο το καπακι δεν φτανει ποτε εως απανω εαν δεν χανει αερα καποια φλατζα μια που εγκλωβιζεται αερας. Δειτε την φωτο του φιλτρου μου πως στο επανω μερος ενω ειναι σε λειτουργια υπαρχει ενα κενο αερος και δεν φτανει ποτε στο επανω τυχωμα του φιλτρου μια που η εξοδος του φιλτρου εσωτερικα ειναι μερικα εκατοστα ποιο κατω απο το επανω τυχωμα του φιλτρου.

wastefilter-1.jpg

Diy Waste Filter

Στυπιοθλιπτης στεγανωσης καλωδιων

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το πορτοκαλι λαστιχο ειναι το λιγοτερο φιλε μου αφου σου δουλευει χωρις διαροες.

Επισης εσωτερικα του φιλτρου λογο του οτι η αντλια βρισκεται ποιο χαμηλα απο το καπακι δεν φτανει ποτε εως απανω εαν δεν χανει αερα καποια φλατζα μια που εγκλωβιζεται αερας. Δειτε την φωτο του φιλτρου μου πως στο επανω μερος ενω ειναι σε λειτουργια υπαρχει ενα κενο αερος και δεν φτανει ποτε στο επανω τυχωμα του φιλτρου μια που η εξοδος του φιλτρου εσωτερικα ειναι μερικα εκατοστα ποιο κατω απο το επανω τυχωμα του φιλτρου.

wastefilter-1.jpg

Diy Waste Filter

Στυπιοθλιπτης στεγανωσης καλωδιων

δηλαδη μου λες οτι πρεπει να εχει αερα μεσα για να μην εχει διαροες?

εμενα οταν το κουναω δειχνει οτι εχει αερα μεσα, επισης οταν το βγαζω απο την πριζα που εκει εχει πολυ πιεση, δεν χανει καθολου και ο αερας δεν βγαινει, οποτε ειναι στεγανο,

αμα δεις και το καπακι μου με τον κυκλοφορητη εχει περιπου 2 εκατοστα απο το καπακι μεχρι εκει που τραβαει νερο ο κυκλοφορητης οποτε υπαρχει κενο αερος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεω ειναι πως ετσι και αλλιως εχει αερα μεσα αλλα αυτο δεν επιρεαζει αρνητικα την ολη λειτουργια του φιλτρου, εκτος και αν σου κανει θορυβο.

Αλλωστε αν δουμε ολα τα εξωτερικα φιλτρα του εμποριου εχουν καποιο κουμπι εξαερωσης για αυτο τον λογο.

Απλα αυτο που ηθελα να τονισω ειναι πως το νερο στην ουσια δεν φτανει ποτε στις επανω φλατζες του καλωδιου και της αντλιας αρκη να εχουν κλεισει και σφραγιση σωστα ετσι ωστε να αντεχουν την πιεση κυριως του εγκλωβισμενου αερα και οχι του νερου.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λέγεται "στυθιοθλίπτης" και τον βρίσκεται σε μαγαζι με ηλεκτρολογικά....το χρησιμοποιούν για κατασκευη στεγανών πινάκων κτλ.

Αναφέρομαι στο πόστ του adlib που αναφερει το "compression gland"

ευχαριστω prince και rik δεν το ειχα σκεφτει αυτο με τον αερα!!εχεις δικιο!! :bigemo_harabe_net-64:

ενας αλλος τροπος και ισως πιο ευκολος ειναι να παρεις μια τετοια αντλια και να την βαλεις εκτος του καδου!πιστευω οτι θα ειναι και πιο ευκολος ο καθαρισμος του φιλτρου και η προσβαση στην ανλτια αν παρουσιαση προβλημα!επισης γλυτωνεις μια τρυπα για το καλωδιο!

φιλε γιαννη το φιλτρο σου πιστευω ειναι πολυ λειτουργικο ειδικα με την βανα για αλλαγες!μονο να βαλεις κατι στην εξαγωγη προς το φιλτρο να μην ρουφήξει κανα ψαρακι!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω prince και rik δεν το ειχα σκεφτει αυτο με τον αερα!!εχεις δικιο!! :bigemo_harabe_net-64:

ενας αλλος τροπος και ισως πιο ευκολος ειναι να παρεις μια τετοια αντλια και να την βαλεις εκτος του καδου!πιστευω οτι θα ειναι και πιο ευκολος ο καθαρισμος του φιλτρου και η προσβαση στην ανλτια αν παρουσιαση προβλημα!επισης γλυτωνεις μια τρυπα για το καλωδιο!

φιλε γιαννη το φιλτρο σου πιστευω ειναι πολυ λειτουργικο ειδικα με την βανα για αλλαγες!μονο να βαλεις κατι στην εξαγωγη προς το φιλτρο να μην ρουφήξει κανα ψαρακι!

με αυτην την αντλια βγαινει πολυ το κοστος και σκοπος μου ηταν το χαμηλο κοστος. επειδη εχασα ενα κορυ// μου το ρουφηξε το φιλτρο// εχω βαλει εκει που τραβαει νερο ενα σπρει μπαρ απο αλλο φιλτρακι και του εχω ανοιξει και αλλες τρυπες.νομιζω φαινεται στο βιντεακι..

Link to comment
Share on other sites

με αυτην την αντλια βγαινει πολυ το κοστος και σκοπος μου ηταν το χαμηλο κοστος. επειδη εχασα ενα κορυ// μου το ρουφηξε το φιλτρο// εχω βαλει εκει που τραβαει νερο ενα σπρει μπαρ απο αλλο φιλτρακι και του εχω ανοιξει και αλλες τρυπες.νομιζω φαινεται στο βιντεακι..

εχεις δικιο φιλε μου!!!τωρα που το ειπες το προσεξα!!!ειναι ιδιο χρωμα με το φοντο και δεν το ειδα!!!! :bigemo_harabe_net-134:

οσο για το κοστος θα συμφωνήσω!

Link to comment
Share on other sites

wastefilter-1.jpg

Diy Waste Filter

φιλε μου να σε ρωτησω, οι συνδεσμοι που εχεις για να απομονωνεις το φιλτρο με τα λαστιχα ειναι στεγανο??

γιατι εγω δεν εβαλα και τωρα που τα ειδα σκεφτομαι να βαλω για να μπορω να το καθαριζω ευκολα

Στυπιοθλιπτης στεγανωσης καλωδιων

Link to comment
Share on other sites

Δεν χανουν ουτε σταγονα και βολευουν στο τυχων βαλε βγαλε του φιλτρου! Ειναι απλοι ταχησυνδεσμοι λαστιχου κηπου.

Τα σταξιματα που βλεπεται πανω στο φιλτρο ειναι απο την εποξιδικη που εκανα χρηση και δεν ειναι νερα που τρεχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χανουν ουτε σταγονα και βολευουν στο τυχων βαλε βγαλε του φιλτρου! Ειναι απλοι ταχησυνδεσμοι λαστιχου κηπου.

Τα σταξιματα που βλεπεται πανω στο φιλτρο ειναι απο την εποξιδικη που εκανα χρηση και δεν ειναι νερα που τρεχουν.

ευχαριστω φιλε, θα βαλω και εγω σιγουρα... γιατι τωρα ειναι βαβουρα να βγαλω το φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα βρεις την υγεια σου, μετα δεν θα το σκεφτεσαι ουτε λεπτο το κουμπωμα ξεκουμπωμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...