Jump to content

Συνταγη Μοσχοκαρδιας


Giwrgos5

Recommended Posts

καλησπερα φιλοι δισκοφιλοι και δισκοπαθεις :bigemo_harabe_net-134: σας γραφω μια συνταγη που κανω για τα ψαρακια μου μετα απο πολυ ψαξιμο και δοκιμες. 2κιλα καρδια 1/2κιλο συκωτι 500γρ γαριδες 3σκελιδες σκορδο 100γρ σπανακι 4καροτα 2κ/γλυκου σπιρουλινα 4γρ ασταξανθινη 50γρ μπροκολο 1μπανανα βιταμινες σε υγρη μορφη ( εγω βαζω sera ) και ζελατινη για να δεσει το μιγμα. οταν το ριχνω μεσα γινετε ( του τρελου δισκου η γιορτη ) :bigemo_harabe_net-74: . δοκιμαστε την και θα με θυμηθητε. :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

την καρδια την καθαρισες καλα πριν την βαλεις ?

τις γαριδες τις εβαλες καθαρισμενες Η οχι ?

Link to comment
Share on other sites

ε σιγουρα καθαρισα την καρδια. τις γαριδες καθαρισμενες και λιγο βρασιμο.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο φιλε αργυρη συγνωμη παραληψη μου. καθαριζω καλα την καρδια ( ειναι λιγο μπερδεμα ) :headonwall: και την κοβουμε σε μικρα κυβακια. ζεματιζουμε το συκωτι 5-7λεπτα. βραζουμε λιγο τις γαριδες κανα δεκαλεπτο. βραζουμε τα λαχανικα. μετα τα βαζουμε ολα στο μιξερ να γινουν αλοιφη. ( οταν λεμε αλοιφη το εννοω γιατι αν εχει χοντρα κομματια μενουν στον πατο και σαπιζουν ) . προσθετουμε την σπιρουλινα και την ασταξανθινη και τις βιταμινες και ριχνουμε ενα τελευταιο ανακατεμα. δενουμε το μιγμα με 6-7-8 φυλλα ζελατινης για ζαχαροπλαστικη. βαζουμε το μιγμα σε σακουλακια το παχος τους να ειναι μισο ποντο περιπου και μετα στην καταψυξη. παιδεια δεν εχετε ιδεα πως κανουν οταν τη ριχνω μεσα. οτι αλλες αποριες ειμαι εδω. :crazyyyy:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και θελω και εγω να δοκιμασω την συνταγη σου και θα ειναι η πρωτη φορα μπορεις να μου πεις τι ειναι ασταξανθινη και που την βρικω???

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως με την ασταξανθινη δισκολα βρισκεις και εγω τωρα ψαχνω γιατι απο εκει που επαιρνα δεν φερνει πλεον. δεν υπαρχει κανενα προβλημα και να μην βαλεις. η ασταξανθινη ειναι ενα φυκι που που εντεινει το κοκκινο χρωμα στα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

σπιρουλινα θα παρεις απο ενα φαρμακειο. θα ζητησεις φυσικη χωρις προσθετα. σε μορφη χαπιου θα ζητησεις

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα απο που την έβρισκες?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. φερνει ενα μαγαζι αλλα και αυτος τωρα εχει ξεμεινει. μπορουμε να βρουμε απο καπου αλλου;

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76637&hl=&fromsearch=1Εγω δεν ειμαι ουτε υπερ,αλλα ουτε κατα αυτης της τροφης,γιατι απλα δεν ξερω.Αλλα διαβαστε και το θεμα μου.που ειναι σχετικο,για να εχετε μια πληρη εικονα και αποψη επι του θεματος.Τελικα εγω δεν την εφτιαξα ,βασει της λογικης μου,και οχι λογω γνωσης μου :)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. δεν θα διαφωνισω μαζι σου φιλε κιχλιδατε. τα εχω διαβασει και εγω ολα αυτα περι καρδιας. απο προσωπικη εμπειρια ομως ταιζω καρδια πανω απο 5χρονια χωρις κανενα προβλημα. δεν ταιζω μονο καρδια αλλα και οτι αλλο υπαρχει απο τροφη για δισκους. εχω να χασω ψαρι πολλα χρονια εχω μεγαλωσει μικρα με αυτη την τροφη χωρις προβλημα. ξαναλεω οτι μιλαω επι προσωπικου και ολες οι γνωμες σεβαστες και δεκτες. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

την καρδια την καθαρισες καλα πριν την βαλεις ?

τις γαριδες τις εβαλες καθαρισμενες Η οχι ?

Γιωργο μπορεις να το διευκρινισεις περισσοτερο αυτο,πλησιμο εννοεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μπορεις να το διευκρινισεις περισσοτερο αυτο,πλησιμο εννοεις? :)

η καρδια εχει πανω της αρτηριες , οι οποιες πρεπει να βγουν και να μενει μονο το καθαρο ''ψαχνο'' της καρδιας .

οι γαριδες δεν πρεπει να ειναι καθαρισμενες αλλα πρεπει να εχουν το κελυφος πανω και εκτος αυτου δεν χρειαζονται βρασιμο .

μπορειτε να ριξετε μια ματια σε καποιο παλαιοτερο θεμα που ειχα ανοιξει για συνταγη καρδιας που ειχαμε φτιαξει με τον Νικο ( rebelo ) και ειχε γινει μια καλη συζητηση τοτε .

Link to comment
Share on other sites

η καρδια εχει πανω της αρτηριες , οι οποιες πρεπει να βγουν και να μενει μονο το καθαρο ''ψαχνο'' της καρδιας .

οι γαριδες δεν πρεπει να ειναι καθαρισμενες αλλα πρεπει να εχουν το κελυφος πανω και εκτος αυτου δεν χρειαζονται βρασιμο .

μπορειτε να ριξετε μια ματια σε καποιο παλαιοτερο θεμα που ειχα ανοιξει για συνταγη καρδιας που ειχαμε φτιαξει με τον Νικο ( rebelo ) και ειχε γινει μια καλη συζητηση τοτε .

Πάρα πολύ σημαντικό αυτό που λέει ο Γιώργος. Όλες οι ουσίες βρίσκονται στο κέλυφος.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...