Jump to content

Tropica Plant Growth System 60 Co2 Set


Savou

Recommended Posts

Καθως εκανα την βολτα μου στα εγκαινια το fish and pet planet ειδα το προιον Tropica Plant Growth System 60 CO2 Set.

Το εχει δουλεψει κανεις ?

Κανει την ιδια δουλεια που κανει το co2?

Έγινε επεξεργασία - Savou
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ειδα σημερα και ειχα την ιδια απορεια!!!αλλα με τετοιο κοσμο που ειχε δεν ρωτησα πως ακριβως λειτουργει

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων!

Νομίζω κάτι καλύτερο από το diy!

Link to comment
Share on other sites

ειναι συστημα διοξειδιου αρκετα πανομοιοτυπο και ελαφρος καλυτερο απο αυτο της σερα.

στα μειονεκτημα της μεθοδου ειναι το χειροκινητο γεμισμα,και βεβαια το ποσο στοιχιζει η φυαλη.

ισως ειναι ιδανικο για πολυ μικρα ενυδρεια,αλλα και εκει υπαρχει η ''υγρη'' λυση του εξελ της σιτσεμ.....

Link to comment
Share on other sites

ειναι συστημα διοξειδιου αρκετα πανομοιοτυπο και ελαφρος καλυτερο απο αυτο της σερα.

στα μειονεκτημα της μεθοδου ειναι το χειροκινητο γεμισμα,και βεβαια το ποσο στοιχιζει η φυαλη.

ισως ειναι ιδανικο για πολυ μικρα ενυδρεια,αλλα και εκει υπαρχει η ''υγρη'' λυση του εξελ της σιτσεμ.....

Σαν να λεμε δλδ οποιος εχει exel δεν υπαρχει καποιος λογος να το παρει ετσι?

Link to comment
Share on other sites

εαν ηδη το δουλευεις.....ΣΑΦΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες με αυτο να ''συντηρησεις'' cuba σε μικρο ενυδρειακι και με τον καταλληλο φωτισμο φυσικα??καθως απ'οτι εχω διαβασει με excel h easycardon δεν την παλευει και co2 με μπουκαλα και τα σχετικα δεν αξιζει για 15-20 λιτρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το δοκιμασε κανεις το συστημα αυτο? Μου αρεσει που ειναι φθηνο, ευχρηστο και οπτικα ομορφο.

Και ενταξει, απο οτι ειδα το ανταλλακτικο του κοστιζει 5-6 ευρω, αρα και καθε μηνα αλλαγη να θελει, δεν με πειραζει.

Το ενυδρειο μου 60 λιτρα και φυτα θα εχει ευκολα - μετρια (αν βαλω το συστημα αυτο).

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ευκολα και μετρια ξεκινα καλητερα seachem excel, οργανικος ανθρακας ειναι...

Τετοια συστηματα δεν πολυ λειτουργουν και υπαρχει κινδυνος αγλεων απ το ανεβοκατεβασμα του co2....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, το ενυδρειο ειναι στο στρωσιμο και περνανε γενικα διαφορες ιδεες ακομα απο το μυαλο μου.

Βασικα ξεκινοντας ειπα οτι θα το κανω μονο με ενα φυτο επιφανειας (λογω του οτι θα ειναι black water και ισως αλλα φυτα απο κατω δεν τα καταφερουν απο τη σκια του φυτου επιφανειας αλλα και απο το σκουρο του νερου που κοβει φως), αλλα βλεποντας το εν λογω συστημα, ειπα να εβαζα (αν δω οτι υπαρχει αποτελεσμα) και 1-2 ευκολα - μετρια φυτα απο κατω και να βοηθησει και το επιφανειας ταυτοχρονα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Καθως εκανα την βολτα μου στα εγκαινια το fish and pet planet ειδα το προιον Tropica Plant Growth System 60 CO2 Set.

Το εχει δουλεψει κανεις ?

Κανει την ιδια δουλεια που κανει το co2?

Που πας να μπλέξεις ρε συ; Το DIY co2 είναι καλύτερο. Την μπουκάλα που είχες με το ρεγουλατορο τι τα έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, το ενυδρειο ειναι στο στρωσιμο και περνανε γενικα διαφορες ιδεες ακομα απο το μυαλο μου.

Βασικα ξεκινοντας ειπα οτι θα το κανω μονο με ενα φυτο επιφανειας (λογω του οτι θα ειναι black water και ισως αλλα φυτα απο κατω δεν τα καταφερουν απο τη σκια του φυτου επιφανειας αλλα και απο το σκουρο του νερου που κοβει φως), αλλα βλεποντας το εν λογω συστημα, ειπα να εβαζα (αν δω οτι υπαρχει αποτελεσμα) και 1-2 ευκολα - μετρια φυτα απο κατω και να βοηθησει και το επιφανειας ταυτοχρονα.

Αν τα εύκολα φυτά που λες είναι ανουβιες κτλ δεν χρειάζεται τίποτα. Και στο σκούρο νερό εξ ορισμού δεν μπορείς να φιλοξενήσεις πιο απαιτητικά σε φως φυτά. Άρα δεν χρειάζεσαι νομίζω διοξείδιο. Αν παρόλα αυτά επιθυμείς κάτι το exel θα σε καλύψει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα συστηματα ειναι πεταμενα λεφτα,δεν εχουν σταθερη παροχη και πρεπει να εισαι απο πανω καθε μερα για να ριχνεις co2.Ασε που μακροχρονια βγαινουν ακριβοτερα απο το ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα.

Τωρα για σενα που θα εχεις φυτο επιφανειας και black water δεν μπορεις να βαλεις και πολλα φυτα και ειδικα απο μετρια και πανω.

Κανενα ευκολο φυτακι μπορεις αλλα για τα ευκολα φυτα δεν θες co2.

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγουμενο μου ενυδρειο που πηγαινε για black water (ηταν δηλαδη αρκετα κιτρινο το νερο, το εφτιαχνα με τυρφη και καταπα στο βαρελι...τωρα παω για πιο σκουρο νερο) με 18watt φωτισμο σε ~45 καθαρα λιτρα και απο φυτα: επιφανειας riccia fluitans, σε πετρες δεμενη riccia και moss και καποιες βαλισνεριες πισω, τα πηγαιναν οκ τα φυτα χωρις co2 και χωρις καποιο υποστρωμα, λισπασμα ή ταμπλετα. Ετσι σκεφτομαι μηπως τωρα που θα ειναι πιο σκουρο το νερο, αν βαλω παρομοια φυτα σε απαιτησεις να εχω καλη αναπτυξη και ζωντανια με αυτο το co2.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα φυτα που γραφεις δεν θελουν τιποτα απο co2.Επισης τωρα που θα ειναι πιο σκουρο το νερο θα εχεις και λιγοτερο φωτισμο και αν ριχνεις και co2 που δεν θα ειναι σταθερο θα εχεις προβλημα με αλγες.Εγω προτεινω να μη μπλεξεις με τετοια συστηματα,πεταμενα λεφτα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την αλγη το φοβαμαι και εγω.. Σκεφτομαι πως αυτο το co2 δεν θα σταματαει το βραδυ (που θα κλεινουν τα φωτα). Παλι ειναι επιφοβο για αλγες αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ επιφοβα ειναι τα σκαμπανευασματα που θα εχεις.Επισης οπως σου ειπα θα πρεπει να εισαι καθε μερα απο πανω για να το πατας και να γεμιζει,αν δεν το κανεις μια μερα δεν θα εχεις παροχη co2.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το διαβασα αυτο. Ισως να μην χρειαζεται καθε μερα πατημα αλλα και παλι ειναι καπως δεσμευτικο.

Ποση παροχη Co2 εχεις απο τη χρηση του ειναι κατι που το ξερουμε (ή αναφερεται καπου)? Αν δεν ειναι ακριβης η ποσοτητα που βγαινει στο ενυδρειο, υπαρχει περιπτωση να ειναι μεγαλυτερη απο το επιτρεπτο με αποτελεσμα κανα ph crash ή προβλημα στα ψαρια απο ανεβοκατεβασμα ph ή μηπως δεν ειναι τοσο δυνατο, ωστε να δημιουργησει προβληματα ακομα και αν καποιες μερες δεν εχεις παροχη?

Ψυριζω λιγο τη μαιμου... ^_^

Edit: Eδω και ενα review. http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=5583

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποση ακριβως ειναι η παροχη που βγαζει αλλα δεν νομιζω οτι ριχνει πολυ ωστε να εχεις προβλημα με τα ψαρια.

Το θεμα ειναι οτι αν δεν το πατας καθε μερα τοτε ειναι που δεν θα εχεις σταθερο co2 στο ενυδρειο σου,γιατι οταν θα πατας θα εχεις co2 και οταν δεν θα πατας δεν θα εχεις και τοσο..εκει αρχιζουν τα προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...