Jump to content

60 Λίτρα - Πρώτη Σοβαρή Προσπάθεια


iliasandro

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 61 x 31 x 42 cm

Συνολικά Λίτρα: 63

Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί

Φυτά: Echinodorus bleheri, Ludwigia repens, Cryptocoryne wendtii, Anubias barteri v. Nana, Cladophora aegagrophila, Ludwigia repens 'Rubin',

Ψάρια: 3 guppies (1A + 2Θ), 4 corydoras (trilineatus, sterbai, albino, peppered)

Άλλα είδη: 2 Caridina japonica, 7 red cherry, 2 zebra snails, 2 apple snails, 2 helena snails

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Γκρι-καφέ βράχος

Πέτρες: -

Ξύλα: 2

Άλλα διακοσμητικά : -

Υπόστρωμα: sera floredepot

Βυθός: carat 6

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1x24 watt t5 arcadia plant pro, 1x15 watt t8

Διάρκεια φωτισμού: 14:00-24:00

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: εσωτερικο juwel bioflow 280

Θέρμανση/ Ψύξη: θερμοστατης/εξωτερικος ανεμιστήρας

Λίπανση: tropica Plant Growth Premium

Παροχή CO2: flourish excel 2ml καθε δευτερη ημερα

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -

Διατροφή: sera για γαριδες και guppies

Παράμετροι

pH: 7

Γενική σκληρότητα (GH): 6

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): 10

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 1/3 την εβδομαδα

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 70% απιονισμένο 30% βρύση + αντιχλώριο

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: σκούπα βυθού και καθαρισμός μισών υλικών φίλτρου 1 φορά το μήνα

Φωτογραφίες:

post-49694-0-32203500-1347379399_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται αλλά μπορείς να το βελτιώσεις πολύ ακόμα. Κατ' αρχήν πάρε μοςς και βάλε πάνω στα ξύλα σου, είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει! Επίσης έχεις ακόμα αρκετά περιθώρια για φυτά.

Θέλω να σου κάνω και μια ερώτηση, με το απιονισμένο που χρησιμοποιείς πώς πάει το ενυδρείο; Τα φυτά;

Γενικά η χρήση απιονισμένου βοηθάει σε κάτι ήμ μας προκαλεί περισσότερα προβλήματα; Ας απαντήσουν και οι υπόλοιποι σε αυτό.

:cheers:

Link to comment
Share on other sites

Τα corydoras μένουν προσωρινά μέχρι να τους φτιάξω το καινούριο τους σπίτι. Αυτός είναι και ο λόγος που κρατάω το ph στο 7... (άσχετο)

Δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα με το απιονισμένο. Τα φυτά έχουν αναπτυχθεί πολύ γρήγορα και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις (το ενυδρείο τρέχει μόλις 3 μήνες). Επίσης δεν έχω απώλειες σε ψάρια και γαρίδες...

Όσο για τα επιπλέον φυτά, τα έχω στο πρόγραμμα μαζί με CO2 (μάλλον το καινούριο της tropica). Μετά το καλοκαίρι τα ενυδρειακά καταστήματα έχουν πολλές ελλειψεις σε φυτά...

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Προσεγμένο και με πολλες δυνατοτητες εξελιξης, αν και θα σου προτεινα να διωξεις τα γκαπυ αντι για τα κορυς μια που τα φυτα προτειμουν ελαφρως οξινο με ουδετερο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δε σκέφτομαι να ανεβάσω πολύ το ph. Μέχρι 7,2. Αλλά δε θέλω να έχω τα Cory στα όριά τους...

Αλήθεια μέχρι που μπορώ να το φτάσω (ανώτατο όριο) για να μην έχω πρόβλημα με τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδανικες συνθηκες για τα ποιο πολλα φυτα παιζουν μεταξυ 6,8 με 7,2 αναλογα το ειδος, οχι ομως πως δεν μπορουμε να εχουμε και σε ποιο υψιλα.

Στο ελαφρος οξυνο με ουδετερο εχουμε καλυτερη αποροφηση των ποιο πολλων στοιχειων οπως και του σιδηρου.

Link to comment
Share on other sites

Νεο στήσιμο...

Οι αλλαγές έγιναν έτσι ώστε να απομακρυνθούν κάπως οι ανούμπιες από τις λάμπες αλλά και για να ελέγξω κάπως τη ροή στο βυθό.

Eν αναμονή της moss για τις πινελιές !

post-49694-0-45244000-1347562484_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...