Jump to content

Diy Upflow Algae Scrubber


FotisGt

Recommended Posts

Με αφορμή αυτό το θέμα http://www.aquazone....opic=75666&st=0

ξεκίνησα την κατασκευή ενός UAS που πιστεύω οτι θα με βοηθήσει με κάποιες ενοχλητικές άλγες που έχω στο ενυδρείο.

Προς το παρόν το δουλεύω πειραματικά και όπως θα δείτε η στήριξη του καθώς και το σημείο τοποθέτησης είναι προσωρινά, για να μπορώ να κάνω συχνά έλεγχο και να ενημερώνω το θέμα με φωτό.

Τα υλικά που χρησιμοποίησα είναι:

2 συσκευασίες τροφίμων μιας χρήσης. (Συγκεκριμένα κεμπάπ από Carrefour.Μούρλια.... :P )

Πλαστική σήτα.

Ψήκτρα 140 Χ 140 mm

Ανεμιστηράκι (με μικρό πάχος), 7 Χ 7 cm + σήτα.

5 Led των 3 Watt κόκκινα

Τροφοδοτικό 12 Volt DC 3A

Αεραντλία 275Lt/h + σωληνάκι + αντεπίστροφη + αερόπετρα πλακέ

Δεματικά και διάφορες βίδες - παξιμάδια - ροδέλες, για τη στήριξη της ψήκτρας και του ανεμιστήρα.

Καλώδιο και φις.

Ελπίζω να έχω καλό αποτέλεσμα! :)

P9138552.jpg

P9138554.jpg

P9138557.jpg

P9138560.jpg

P9138561.jpg

P9138563.jpg

P9138565.jpg

P9138569.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο Φώτη, πολύ καλή δουλειά και με το ελάχιστο κόστος απ' ότι διαβάζω, περιμένω να δω τι δουλειά θα κάνει με τις άλγες για να το ξεκινήσω και εγώ γιατί έχω κάποια θεματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις τέτοιες πατέντες είσαι πολύ δύναμη!

Ελπίζω την επόμενη φορά που θα το ανοίξεις να έχει τόση μπιχλα επάνω του που να μην αντέχεις να το πιάσεις με τα χέρια σου!

Υ.Γ. 1 μου αρέσει ο τρόπος συγκράτησης με τον μαγνήτη!

Υ.Γ. 2 κάνε καλού κακού και μια εξέταση χοληστερίνης γιατί με τόσα κεμπάπ δεν σε βλέπω στα καλά σου!

Περιμένουμε τα αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αποτι έχω διαβάσει στο θέμα του αμερικανου κάνει και για γλυκό νερό! Για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Σαν κόστος είναι μια χαρά, αν και κάποια υλικά τα είχα.

Ο μαγνήτης δεν κάνει όλη τη συγκράτηση,απλά συγκρατεί τις κάτω πλευρές,ενωμένες στο τζάμι.Προσωρινά είπαμε...

Μην ξεχνάμε οτι η ψήκτρα έχει ένα "Α" βάρος...

Link to comment
Share on other sites

2 συσκευασίες τροφίμων μιας χρήσης. (Συγκεκριμένα κεμπάπ από Carrefour.Μούρλια.... :P )

Αν δεν πετύχει μ αυτό, δοκίμασε με σμυρνέικα σουτζουκάκια !!!

Μπράβο Φώτη είσαι δύναμη στα DIY

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξω αγγελία! Κατασκευές UAS. Πληρωμή με το περιεχόμενο!Χαχαχαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Βαίβαια θα λύσης το πρόβλημα της διατροφής έτσι, αλλά σε βλέπω να γίνεσαι 220 κιλά !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

69,99$ US τα Αμερικανάκια ?

49,99€ GR ο Fotis GT και τα σουτζουκάκια ΔΩΡΟ σε λαδόκολλα μιας χρήσης !!

Τι είπατε ? Ναι ναι, και σως για να γλιστράει ......

Μπράβο φίλε, το μόνο που μένει είναι να μας πεις ότι δουλεύει και μαζέυει την άλγη.

κ

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είχα sump να έπαιζα καλύτερα.Αχχχχ...... Με κάτι τέτοια το μετανιώνω.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει,ο καθένας πουλάει όσο θέλει.Δικαίωμα του είναι.

Το θέμα είναι οτι τόσο απλή κατασκευή δε θα την πλήρωνα με τίποτα.Άσε που το προσαρμόζεις ανάλογα με τα λίτρα σου και το χώρο σου.

Είναι σίγουρο οτι θα δουλέψει.Αύριο θα κάνω μια αλλαγή νερού 200Λτ βάσει ρουτίνας,γενικό καθαρισμό κυκλοφορητών και τζαμιών και θα αφήσω το ενυδρείο στην τύχη του από πλευράς καθαρισμού.Θέλω να δω αν θα επιστρέψουν οι άλγες ή θα αναπτύσσονται μόνο στη σήτα.Αυτή θα είναι όντως επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Φώτη.. αυτή η σήτα είναι παρόμοια μ αυτές τις ναύλον που βάζουν στα παράθυρα για τα κουνούπια?

Δεν θα έπρεπε να είναι κάπως πιο "άγρια" ?

Άραγε θα μπορούσε να γίνει σάντουιτς με δύο πλέγματα... ένα πιο λεπτό (σαν αυτό) και ένα σαν αυτό που βάζουν στα μπαλκόνια ώστε να δημιουργηθούν καλύτερα "κρατήματα" για τις άλγες !!!

Link to comment
Share on other sites

Φωτη αν ειναι τετοια η σιτα,βεβαιωσου οτι δεν ειναι ποτισμενη με εντομοαπωθητικα.Ειχα αντιμετωπισει θεμα δηλητηριασης παλαιοτερα αν θυμασαι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Φώτη

Ενημέρωνέ μας για την πρόδο!Μπορείς να δώσεις και μερικές πληροφορίες για τον εξοπλισμό την ρουτίνα και την κατάσταση του ενυδρείου σου αυτή την στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ παρατήρησα το εξής στον καταρράκτη του skimmer MCE-600, που θα μπορούσε εν μέρη να κάνει αυτή τη δουλειά σε μικρότερη κλίμακα.

Όπως φαίνεται και στις φώτο "πιάνει" κατά καιρούς διάφορα είδη άλγης, χωρίς ωστόσο να έχω πρόβλημα άλγης στο ενυδρείο.

post-13206-0-38268400-1347567635_thumb.jpg post-13206-0-27958500-1347567652_thumb.jpg

Ο τρόπος λειτουργίας δεν διαφέρει και πολύ γιατί και ροή υπάρχει και φυσαλίδες.... ένα κόκκινο λαμπάκι χρειάζεται, όπως και να γίνει λίγο πιο "άγριο" το πλεξιγκλας του καταρράκτη...ή με μικρές τρύπες, ή να προσαρμοστεί σήτα!!!

Ίσως με μια μετατροπή στο πιο οριζόντιο και κάπως μεγαλύτερου μεγέθους !!!

Θα μπορούσε άραγε να κάνει την (όποια) δουλειά ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, εγώ παρατήρησα το εξής στον καταρράκτη του skimmer MCE-600, που θα μπορούσε εν μέρη να κάνει αυτή τη δουλειά σε μικρότερη κλίμακα.

Όπως φαίνεται και στις φώτο "πιάνει" κατά καιρούς διάφορα είδη άλγης, χωρίς ωστόσο να έχω πρόβλημα άλγης στο ενυδρείο.

post-13206-0-38268400-1347567635_thumb.jpg post-13206-0-27958500-1347567652_thumb.jpg

Ο τρόπος λειτουργίας δεν διαφέρει και πολύ γιατί και ροή υπάρχει και φυσαλίδες.... ένα κόκκινο λαμπάκι χρειάζεται, όπως και να γίνει λίγο πιο "άγριο" το πλεξιγκλας του καταρράκτη...ή με μικρές τρύπες, ή να προσαρμοστεί σήτα!!!

Ίσως με μια μετατροπή στο πιο οριζόντιο και κάπως μεγαλύτερου μεγέθους !!!

Θα μπορούσε άραγε να κάνει την (όποια) δουλειά ?

Διαολου καλτσα εισαι ρε φιλε :D

Που πηγε παλι το μυαλο σου;;;;;

Link to comment
Share on other sites

ας μην έπιανε άλγες από μόνο του και θα σου έλεγα εγώ αν το σκεφτόμουνα !!! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο Φωτης!!!!!

Ρε φιλο η ροη μεσα απο τη σιτα γινεται με την αεραντλια η νυσταζω και δεν βλεπω καλα???

Δωσε πατεντογνωση στο λαο.......

Link to comment
Share on other sites

Φώτη, από τις τρύπες της εσωτερικής πλευράς δεν διαφεύγουν φυσαλίδες να σκορπίζονται στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω πως τα Αμερικανακια μας εβαλαν τα γυαλια και αν καποιος ειναι να καυχιέται σιγουρα δεν θα πρεπει να ειμαστε εμεις!

Αιολε παρομοια λυση σκεφτομουν και εγω για φυτεμενα για να μην εχουμε αεραντλιες και χασιμο σε διοξειδιο......................

Φωτη απλα και ομορφα, μπραβο!!

Link to comment
Share on other sites

Τη σήτα την έχω παραγγείλει απ'έξω.Δεν έχει καμία επαφή με αυτές που βρίσκουμε εδώ.Ίσως να υπάρχει κάτι αλλά θέλει πολύ ψάξιμο και τσάμπα βενζίνες...

http://www.ebay.com/...984.m1497.l2649

Την έχω αγριέψει ξύνοντας τη με ποτηροτρύπανο.

Η άνοδος των φυσαλίδων παρασέρνει νερό και δημιουργεί ροή. Αρχή λειτουργίας των αερόφιλτρων μόνο που δε δημιουργείται υποπίεση.

Φυσαλίδες διαφέυγουν από το πάνω μέρος που είναι ελαφρώς έξω από το νερό.Δε διασκορπίζονται στο ενυδρείο.Στο μέλλον που θα το βάλω χαμηλά,θα φτιάξω κανάλι για να ανεβαίνουν στην επιφάνεια.

Όταν έφτιαχναν παρόμοια συστήματα στην Ελλάδα, σε ξένες χώρες ίσως δεν ήξεραν πως κολλάνε τα τζάμια. Μόνο που οι παλιοί χομπίστες έπαιζαν με κάθετη πτώση σε επιφάνεια εκτός ενυδρείου.Δυστυχώς έχουμε ανθρώπους που είναι ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ στο χόμπι μας αλλά δεν ασχολούνται με φόρουμ.Δυστυχώς επαναλαμβάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ακόμη σκέψη για μετατροπή....

Πολλοί δεν έχουν sump και η κατασκευή ενός τέτοιου κουτιού ίσως να μη είναι πρακτική για χωροταξικούς ή και αισθητικούς λόγους στο κυρίως ενυδρείο.

Θα μπορούσε άραγε να χρησιμοποιηθεί κάτι τέτοιο?

fps-16822_1z.jpgT702290_p05_a01_v001.png

http://www.truaqua.com/aquarium-hang-on-canister-filter-rd-30g.html

Φυσικά με τις ανάλογες μετατροπές, όπως κάποιο/κάποια στεγανοποιημένα κόκκινα led στο εσωτερικό του, αντικατάσταση του σφουγγαριού με την τοποθέτηση σήτας επάνω στη σχάρα και φυσικά μια αερόπετρα για φυσαλίδες μέσα στο φίλτρο.

Tetratec_Easy_Crystal_Filter_250_1.png231243465.jpg

Περιμένουμε τα αποτελέσματα από τις DIY κατασκευές και αν είναι θετικά θα προσανατολιστώ στην μετατροπή ενός κρεμαστού φίλτρου.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση....

Γιατι βαλατε μονο κοκκινο χρωμα στο φως? Καπου ειχα διαβασει οτι το ροζ-κοκκινο φως δινει την μεγιστη φωτοσυνθεση στα φυτα (ειναι το καλητερο μηκος κυματος για φωτοσυνθεση) . Αυτος ειναι ο λογος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...