Jump to content

dpap

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Νότια Αμερική γενικά

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60X30X30 - Τρέχει 14 ημέρες

Συνολικά Λίτρα: 54

Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί

Φυτά: Vallisneria - cabomba - egeria densa - echinodorus

Ψάρια: 12 cardinal tetras - neon tetras

Άλλα είδη: -

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Πρόχειρο καφέ χαρτόνι

Πέτρες: -

Ξύλα: 2 ρίζες

Άλλα "διακοσμητικά" : Φύλλα cattapa και τυρφη στο βυθό

Υπόστρωμα: jbl manado

Βυθός: jbl manado

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Philips 15W

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Fluval 205

Θέρμανση/ Ψύξη: eheim jager 150w

Λίπανση: -

Παροχή CO2: -

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -

Διατροφή: Jbl Granomix mini , jbl bel

Παράμετροι

pH: 7,4

Γενική σκληρότητα (GH): -

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -

Αμμωνία (ΝΗ3): 0

Νιτρώδη (ΝΟ2): 0

Νιτρικά (ΝΟ3): >5 <10

Φωσφορικά (PΟ4): -

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 30% κάθε 7 ημέρες

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Προετοιμασία με αντιχλώριο.

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες:

Μερικές τις πείραξα λίγο με το channel mixer , αν βγήκαν χάλια πείτε μου να βάλω τις γνήσιες :)

dsc05829j.th.jpg dsc05832m.th.jpg dsc05841mf.th.jpg dsc05843r.th.jpg dsc05846z.th.jpg dsc05848h.th.jpg dsc05854.th.jpg dsc05855t.th.jpg dsc05858ed.th.jpg dsc05860b.th.jpg dsc05978k.th.jpg dsc05979r.th.jpg dsc05980u.th.jpg dsc05981a.th.jpg

Βίντεο:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειακι σου....Αν προσεξα καλα εχεις και καποια green neon tetra..

:)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειακι σου....Αν προσεξα καλα εχεις και καποια green neon tetra..

:)

Νομίζω ότι κατάλαβα ποια λές ! Αυτά που μπορώ να ξεχωρίσω εύκολα είναι τα cardinals , τα neon και τα blue.

Τα πρώτα 6 ψαράκια που πήρα "έπρεπε" να είναι 3 cardinals και 3 neon. <-- Μας τα χάλασε ο υπάλληλος ;

Τα 6 επόμενα που μπήκαν μετά από 7 ημέρες είναι σίγουρα cardinals γιατί στο συγκεκριμένο ενυδρείο του μαγαζιού είχε μόνο cardinals.

Τι προτείνεις ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο... Βαλε κ ένα φόντο κ σε λίγο καιρό που θα αναπτυχθούν οι βαλισνεριες μπορείς να τι γεμίσεις πίσω ....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κατάλαβα ποια λές ! Αυτά που μπορώ να ξεχωρίσω εύκολα είναι τα cardinals , τα neon και τα blue.

Τα πρώτα 6 ψαράκια που πήρα "έπρεπε" να είναι 3 cardinals και 3 neon. <-- Μας τα χάλασε ο υπάλληλος ;

Τα 6 επόμενα που μπήκαν μετά από 7 ημέρες είναι σίγουρα cardinals γιατί στο συγκεκριμένο ενυδρείο του μαγαζιού είχε μόνο cardinals.

Τι προτείνεις ;

Τα blue που λες ειναι τα green neon tetra http://www.seriouslyfish.com/species/paracheirodon-simulans/ ..

Τωρα οσον αφορα την συνθεση αν θες βγαλτα αλλα για μενα δεν θα ειχα προβλημα να μπερδεψω δυο ειδη που μοιαζουν σχεδον οποτε ειναι δικη σου αποφαση :) .

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Δημήτρη! Καλό το αποτέλεσμα, μ'αρέσει αυτό που βλέπω! Συνέχισε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο...!!!!

Αν μεγαλώσουν και τα φυτά θα γίνει ακόμα καλύτερο και τα catapa ταιριάζουν πολύ....

Βάλε και καμία moss ή anubia nana στα ξύλα και πιστεύω θα δείξει πολύ ωραία....!!!! :) :) :) :)

Καλό ξεκίνημα το νέο ενυδρειάκι!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από ένα μήνα.

Μπήκαν φύλλα βελανιδιάς και diy moonlight. Σε κάποια φωτογραφία πρέπει να φαίνεται το LED. :)

http://imageshack.us/g/1/9814602/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την προηγούμενη Πέμπτη πήρα ένα αρσενικό και ένα θηλυκό Ramirezi. Έγινε προσαρμογή για μια ώρα και μετά μπλούμ.

Έχω μεγάλο φίλτρο για τα λίτρα του ενυδρείου και τα νιτρικά είναι περίπου στο 5 στις μετρήσεις που κάνω κάθε βδομάδα 1 ημέρα πριν την αλλαγή.

Το ενυδρείο στην πίσω και την αριστερή πλευρά έχει κολλημένο καφέ χαρτόνι για να μην στρεσάρονται τα ψάρια όταν μπαίνει κάποιος στο σαλόνι.

Από χτες τα Ram έβγαιναν μόνο για φαΐ και τις υπόλοιπες ώρες ήταν σε μια γωνία στην οποία δεν έχω καθόλου καλή οπτική επαφή.

Σήμερα πάλι τα ίδια. Με χίλια ζόρια κατάφερα να τα δω να περιφέρονται γύρω από ένα σημείο στο βυθό. Αφαίρεσα το χαρτόνι προσπαθώντας να μην τα τρομάξω για να δω τι γίνεται και :

δε νομίζω να δω μικρά αλλά το παραθέτω σαν εμπειρία. :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην δεις μικρα?Εφοσον ειναι καλα κρυμμενα τα αυγα δεν νομιζω να εχεις προβλημα..Αμεσως αποφασισαν να γινουν ζευγαρι?μπραβο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω , δεν περιμένω να στεφθεί με επιτυχία η πρώτη φορά. Δεν έχω κάνει κάτι για να τα ενθαρρύνω πάντως. Ίδωμεν ! :)

Link to comment
Share on other sites

Βρε με αυτα τα ραμακια τελευταια.........εχουν καψει καρδιες!!!! :bigemo_harabe_net-113:

Η δικια μου η θυλικια ειναι ακομα μικρουλα μια που την εχω παρει προσφατα, αλλα στο μελλον ποιος ξερει..........

Μπραβο και απο εμενα, το ενυδρειακι εχει καλες προοπτικες αλλα δεν καταλαβα καλα πως ακριβως εκανες χρηση της τυρφης;

Link to comment
Share on other sites

Βρε με αυτα τα ραμακια τελευταια.........εχουν καψει καρδιες!!!! :bigemo_harabe_net-113:

Η δικια μου η θυλικια ειναι ακομα μικρουλα μια που την εχω παρει προσφατα, αλλα στο μελλον ποιος ξερει..........

Μπραβο και απο εμενα, το ενυδρειακι εχει καλες προοπτικες αλλα δεν καταλαβα καλα πως ακριβως εκανες χρηση της τυρφης;

Την τύρφη την είχα βάλει σε δυχτάκι ακριβώς στην έξοδο του φίλτρου γιατί δεν ήθελα να "φάω" χώρο από το fluval. Βούλιαξε όμως και εκεί που είναι είναι μάλλον άχρηστη. :P

Link to comment
Share on other sites

Τελεα τα Ραμ σου φιλε Δημητρη!

Οσο για την τυρφη δεν κανεις δουλεια ετσι δυστοιχος.

Η τυρφη λειτουργει σαν τα βιολογικα μας υλικα,αν δεν περναει απο μεσα το νερο με ροη δεν δουλευει σωστα.

Θα σου προτεινα αν εχεις χωρο στο σπιτι,βαρελακι προετοιμασιας νερου με ενα φιλτρακι γεματο τυρφη.

Θα κανεις την ζωη σου πιο ευκολη ετσι!:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κώστα , το βαρελάκι είναι το επόμενο βήμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις την ζωη σου πιο ευκολη ετσι και θα εχεις και σταθερες συνθικες!

Περισσοτερες πληροφοριες για την τυρφη εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μερικές νέες ...

DSC_0264.jpg

DSC_0271.jpg

DSC_0303.jpg

DSC_0348.jpg

DSC_0373.jpg

Τα cardinals δεν κάθονται να βγουν καμιά καλή φωτογραφία... :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα βγάλει αξιοπρόσεκτες φωτογραφίες. :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο φιλε μου!

Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: Μου αρέσει αυτό που βλέπω Δημήτρη..!!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...