Jump to content

Μετρήσεις Gh / Kh / Ph Και Jbl Manado


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα !

Μιας και από βδομάδα υπάρχει περίπτωση να βάλω ψαράκια στο νέο ενυδρείο, είπα να κάνω μια μέτρηση gh / kh και ph.

Στο μεγάλο έχω βάλει άμμο, πέτρες και τίποτε άλλο. Επίσης το eheim 2213 τρέχει μόνο με βαμβάκι και άνθρακα εδώ και 2-3 ημέρες.

Μετράω λοιπόν gh 11 και kh 6...

Μετράω βρύση και έχω ph ~8,2 και gh 10. (kh δεν μέτρησα στη βρύση)

Λέω, κάτσε να μετρήσω και του μικρού γιατί αν είναι έτσι με 10 cattapa μεγάλα και κάμποσα φύλλα βελανιδιάς πρέπει να έχω μεγάλη διαφορά.

Μετράω λοιπόν στο μικρό gh 18 ! (ph και kh δεν μέτρησα)

Στο μικρό έχω για υπόστρωμα μόνο jbl manadο , 2 ξύλα και το μόνο "τεχνητό" είναι ένας μικρός κύλινδρος από αυτούς που έχουν τα φυτά στα μαγαζιά όταν τα αγοράζουμε. (έχει μπει για να κρατάει ένα διχτάκι με τύρφη)

Διαβάζω περίπου μια ώρα τώρα σε γερμανικά φόρουμ που ασχολούνται με αναπαραγωγές γαρίδων για τις εμπειρίες τους με το συγκεκριμένο υπόστρωμα. Η γενική εικόνα μετά από δοκιμές , χρήσεις κτλ είναι ότι αν το πλύνεις με καυτό νερό πάρα πολλές φορές (υπήρχε άνθρωπος που το είχε ένα μήνα μέσα σε νερό όσμωσης και μετρούσε κάθε μέρα) τότε γίνεται πραγματικά ουδέτερο. Αν δεν ακολουθήσεις αυτή τη διαδικασία σου ανεβάζει την ολική σκληρότητα μέχρι να "ουδετεροποιηθεί". Αυτά λέω πάλι είναι τα γενικά συμπεράσματα από αυτά που διάβασα.

Υπάρχουν παιδιά που να έχουν για υπόστρωμα μόνο jbl manado που μπορούν να μας παραθέσουν τις μετρήσεις τους ;

Προτείνετε να κάνω άλλες μετρήσεις που παρέλειψα ώστε να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα ;

Συγνώμη αν σας κούρασα. :)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερων Δημητρη οι παρατηρησεις σου. αλλα ισως να ειχαμε μια ποιο ολωκληρωμενη εικονα εαν εκανες ολες τις μετρησεις απο ολα τα ενυδρια, το ποσο καιρο τρεχουν, καθε ποτε η αλλαγη νερου και αν γινεται χρηση οσμωσης ή προσθηκη καποιον λιπασματων, ιχνοστοιχείων, κλπ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρδε, μόλις επιστρέψω από τη δουλειά θα κάνω όλες τις μετρήσεις στα ενυδρεία και στη βρύση. Είμαι περίεργος να δω τι αποτελέσματα θα βγάλουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω μονο manado σαν υποστρωμα με χρηση co2 εχω ph 6,8,kh γυρω στο 8 και gh 10.To ph μετρημενο με ηλεκτρονικο πεχαμετρο και kh/gh με στικακια

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω μονο manado σαν υποστρωμα με χρηση co2 εχω ph 6,8,kh γυρω στο 8 και gh 10.To ph μετρημενο με ηλεκτρονικο πεχαμετρο και kh/gh με στικακια

Αν δεν σου ειναι κοπος μετρα και το νερο δυκτιου και δωσε και περισσοτερες πληροφοριες οπως ανεφερα παραπανω και στο Δημητρη για να εχουμε μια καλυτερη εικονα. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω μονο manado σαν υποστρωμα με χρηση co2 εχω ph 6,8,kh γυρω στο 8 και gh 10.To ph μετρημενο με ηλεκτρονικο πεχαμετρο και kh/gh με στικακια

Τι διαδικασία ακολούθησες πριν το βάλεις μέσα στο ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Και ερχόμαστε στις μετρήσεις :

Βρύση

ph 8.2 - 8.4 (βλέπε φωτογραφία)

gh 7

kh 3

Co -

Μικρό ενυδρείο : Τρέχει 2 μήνες περίπου , το φίλτρο είναι το fluval 205, έχει μέσα 10 φύλλα cattapa και πολλά βελανιδιάς. Αλλαγές νερού από τη βρύση με ανιχλώριο μια φορά την εβδομάδα 10 λίτρα. Τελευταία αλλαγή χτες το βράδυ 8/11/2012.

ph 7.0 - 6.8 (βλέπε φωτογραφία)

gh 16

kh 4

Co 26

Μεγάλο ενυδρείο : Έχει νερό από 4/11/2012, άμμο και πέτρες και τρέχει ένα eheim 2213 μόνο με βαμβάκι και άνθρακα. Πριν καμιά ώρα μπήκε και ένα fluval 306 με άνθρακα και βαμβάκι και κάτι καινούρια σφουγγάρια που είχε στο τελευταίο επίπεδο.

ph 8.0 ? (βλέπε φωτογραφία)

gh 9

kh 5

Co 26

Μετρήσεις gh / kh με υγρά tetra.

Αυτό που σκέφτομαι και μπορεί να είναι κουταμάρα είναι ότι το νερό του μικρού είναι ήδη χρωματισμένο σαν τσάι από τα φύλλα. Μήπως παίζει κάποιο ρόλο ;

Φωτογραφίες :

Μεγάλο :

DSC06133.jpg

DSC06132.jpg

Μικρό :

DSC06131.jpg

DSC06130.jpg

Βρύση :

DSC06129.jpg

DSC06128.jpg

Βοήθεια ! :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, η αληθεια ειναι πως το τεστ του ΡΗ δεν με πείθει και τοσο............

Οσο για το μικρο ενυδρειο μετα την αλλαγη νερου δεν επεσε καθολου η GH;

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρδε , δεν σε πείθει ως προς αυτό που μετράει από τη βρύση ;

Το gh στο μικρό έπεσε κατά 2 μονάδες. Ήταν 18 και στη μέτρηση βγήκε 16.

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρδε , δεν σε πείθει ως προς αυτό που μετράει από τη βρύση ;

Μου φαινεται αρκετα ανεβασμενο το ΡΗ για την GH και KH που εχεις.............

Χτυπα τα αντιδραστηρια πανω σε ενα τραπεζι αρκετες φορες και κουνατα για πολυ ωρα και δες αν υπαρχει διαφορα στις μετρησεις σου.

Το gh στο μικρό έπεσε κατά 2 μονάδες. Ήταν 18 και στη μέτρηση βγήκε 16.

Τη αλλαγη νερου εκανες.

Γιατι λογικα εαν εκανες πχ 50% αλλαγη θα επρεπε να πεσει αρκετα. Εχεις καμια πετρα μεσα ασβεστολιθηκη ή κατι περα απο το manado που μπορει να σου ανεβαζει τοσο την σκληροτητα;

Κανε και μια σκουπα στην αλλαγη μηπως και δεις διαφορα.

:)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Χτύπησα , κούνησα , ξανακούνησα και έχουμε :

Μέτρηση μικρού με υγρά tetra για όλες τις τιμές :

ph: 7.0

gh: 16

kh 4

Μέτρηση βρύσης μόνο Ph με υγρό tetra:

ph 8.0 ξεκάθαρο !

Η αλλαγή στο μικρό ήταν της τάξης των 10 λίτρων περίπου, βρύσης με αντιχλώριο. Τα καθαρά λίτρα να είναι 50 ; κάπου εκεί.

Μέσα στο μικρό έχω μόνο manado , 10 φύλλα cattapa , πολλά φύλλα βελανιδιάς , 2 ξύλα και ένα δίχτυ με τύρφη το το οποίο το κρατάει ένας κύλινδρος σαν αυτόν που φαίνεται εδώ.

Μου φαίνεται ότι θα το βγάλω το δίχτυ γιατί δεν κάνει δουλειά έτσι κι αλλιώς εκεί που είναι.

Σκούπα θα κάνω την επόμενη φορά αφού το προτείνεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν σου εχει περισεψει λιγο manado, και θελεις να κανεις ενα πειραματακι, παρε μια χουφτα μαναντο και βαλε σε ενα ποτηρακι με νερο και σε ενα αλλο ποτηρακι βαλε παλι μαναντο εφοσον το εχεις ξεπλυνη καλα πρωτα και γεμισε το με νερο και μετρα την επομενη μερα ΡΗ, GH, KH, και απο τα 2 ποτηρακια να δουμε εαν εχουμε διαφορες. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε Δημητρη, εχουμε κανενα νεο;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ρικάρδε ,

δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα γιατί είχα μερικά θεματάκια με το καινούριο ενυδρείο. Τελείωσα όμως ευτχώς και μέσα στο Σαββατοκύριακο θα έχουμε αποτελέσματα με το πείραμά μας. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έκανα λάθος τις μετρήσεις ... Θα μου πεις πως γίνεται να τις κάνεις λάθος ; Επειδή γνωρίζω ότι το gh είναι πάνω από 10 αντί να βάζω μια μια στγόνα μέχρι να φτάσω στις 10 έβαλα με τη μια 8.

Έχουμε και λέμε λοιπόν :

Έβαλα σε 2 κούπες όπως πρότεινε ο Rik από μια μικρή ποσότητα manado. Στη μια ξέπλυνα με καυτό νερό ακρετές φορές και στην άλλη με κρύο 2-3 φορές. Τα δείγματα έμειναν 2 ημέρες έτσι και σήμερα πήρα μετρήσεις.

Με καλό ζεστό ξέπλυμα :

gh 23

kh 5

Με λίγο κρύο ξεπλυμα :

gh 38

kh 6

Τι στο καλό κάνω λάθος ; Έβαλα πάλι νεράκι και θα μετρήσω ξανά αύριο μια μια σταγόνα όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη δεν κανεις κατι λαθος πιστευω. Το Μαναντο χρειαζεται προ πλύση.

Βρήκα την παρακατω σελιδα αλλα θα πρεπει να την μεταφρασεις απο τα Γερμανικα, και μια που το εχεις, μετάφρασε το και για μας να υπαρχει σαν αρχειο για τους ενδιαφερωμενους του συγκεκριμενου υποστρωματος αν δεν σου ειναι κοπος......... :)

http://ebookbrowse.com/gdoc.php?id=221967057&url=f516569de79ebea79b3ca24a27d79531

Link to comment
Share on other sites

Ρικάρδε καλημέρα,

αυτό που έβγαλε gh 23 το ξέπλυνα με ζεστό νερό καμιά 10αριά φορές. Λογικά χρειάζεται περισσότερο , τι να πω.

Με μια πρώτη ματιά ωραίο το κειμενάκι. Η μετάφραση θα γίνει και θα ανέβει λογικά μετά από συννενόηση με τους συντονιστές ! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μην κολλας στο 23, 33 ή 53 gh γιατι μεσα σε ενα κυπελλάκι η αναλογια νερου και μαναντο ειναι άνιση.

Το πειραματακι γινεται για να δουμε οτι αρχικως το μαναντο ανεβαζει την σκληροτητα οπως και να εχει και απο οτι καταλαβα αυτη η στρατιγικη ειναι επιθυμητη και απο την jbl , δηλαδη να εμπεριεχει καποια ποσοτητα ασβεστιου και μαγνησιο συν αλλα θρεπτικα για να μην τα τραβιξη απο το νερο μια που το υλικο λογο οτι εχει καλη cec εχει και την ιδιοτητα να αποροφα θρεπτικα απο το νερο για τα φυτα, και για να μην εχουμε σημαντικη πτωση της GH αρχικος στο νερο μας παρεχει ενα αρχικο ποσοστο στο ιδιο το υλικο.

Μετα παιζει και το νερο του ενυδρειου ρολο, μια που εαν ηταν απο οσμωση ή τελος παντων πολυ μαλακο νερο, αυτο θα ηταν ευεργετικο για τα φυτα και την χημεια του νερου. Οπως και να εχει, το υποστρωμα οσο θα οριμαζει θα αλλαξει συμπεριφορα προς το καλυτερο και θα ειναι ποιο ουδετερο στην χημεια του νερου, και σιγα σιγα θα βγαλει και τα καλυτερα χαρακτηριστικα του. Αλλωστε λιγο πολυ ολα τα υποστρωματα στην αρχη δεν ειναι ισορροπημένα και θελουν καποιο χρονικο διαστημα για να βρουν τον σωστο βηματισμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...