Jump to content

Ήρθε Η Ώρα Για Μεγαλύτερο Ενυδρείο Και Επέλεξα Αφρική


Trad

Recommended Posts

Δεν είναι και εύκολο να το πιάσω το άτιμο μιας και δεν τσιμπάει στην παγίδα που βάζω στο ενυδρείο.

Μέχρι στιγμής έπιασα εύκολα τα 2 αρσενικά mbamba (κράτησα μόνο τον μεγάλο αρσενικό) και ένα από τα zebra και τα έδωσα σε pet shop όπου παίρνω καμιά τροφή - αντιχλώριο σε αντάλλαγμα.

Σήμερα το βράδυ θα βάλω και τα 5 νέα Polit ψαράκια και θα προσπαθήσω να απομακρύνω και τα άλλα zebra τις επόμενες μέρες.

 

Ενυδρείο μικρό για καραντίνα δεν πήρα,οπότε θα τα βάλω στο ενυδρείο ως έχουν και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Ταισε τα καλα,σβησε τα φωτα κ ο θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και εύκολο να το πιάσω το άτιμο μιας και δεν τσιμπάει στην παγίδα που βάζω στο ενυδρείο.

Μέχρι στιγμής έπιασα εύκολα τα 2 αρσενικά mbamba.

Πες μου πως τα καταφερες??? Και δωσε τα φωτα σου μπας πιασω κατι κιχλιδες κι εγω...

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια τα έπιασα με το κλασικό κόλπο με το πλαστικό μπουκάλι.

Βέβαια αυτά που θέλω δεν μπαίνουν μέσα εύκολα (είναι πιο καχύποπτα γενικά σαν ψάρια) σε αντίθεση με τα Mbamba που όλη την ώρα εγκλωβίζονται ξανά και ξανά..χαχαχα

 

 

Τα  5 μικρούλια Polit ευτυχώς τα πάνε καλά με τα άλλα ψαράκια γιατί μόλις είδα το μέγεθός του φοβήθηκα....είναι μια σταλίτσα!!

Τα άλλα δεν τα πειράζουν και την ώρα του ταίσματος βγαίνουν πλέον σε όλο το ενυδρείο να φάνε.

 

Θα ανεβάσω φωτογραφίες με την πρώτη ευκαιρία.

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εντόπισα 2 ψαράκια να κρύβονται στις πέτρες (είναι περίπου μισό πόντο σε μέγεθος).

Είχα μια θηλυκιά μπουκωμένη και εδώ και 2-3 μέρες δεν έχει ψαράκια στο στόμα άρα τα άλλα προς το παρόν αγνοούνται.

Έτριψα την τροφή και φάγανε αρκετά.

Σε πόσο καιρό ή σε ποιό μέγεθος μπορώ να είμαι σίγουρος ότι ξέφυγαν τον κίνδυνο από τα μεγάλα?

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και έπιασα ακόμη 2 ψάρια από τα zebra και τα έδωσα σε πετ σοπ.

 

 

Η τωρινή και τελική σύνθεση του ενυδρείου είναι :

 

2 μεγάλα zebra (τα κράτησα γιατί έχουν βγάλει τρομερά χρώματα τους τελευταίους μήνες)

 

8 Pseudotropheus polit  (3 θηλυκά ενήλικα και 5 μικρούλια λίγων μηνών - το ένα από αυτά μάλλον είναι αρσενικό ευτυχώς)

 

7 Labidochromis Mbamba (1 αρσενικό με 3 θηλυκά και 3 μικρά λίγων ημερών)

 

17 ψαράκια σύνολο που ελπίζω να συμβιώσουν καλά στα λίτρα που τα έχω (300)

 

Ορίστε και μια φωτογραφία ενός από τα 3 μικρά!!

 

Labidochromis_sp_mbamba_juvenile.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα μικρά σιγά σιγά ξεμυτίζουν από τις πέτρες και δεν φοβούνται ιδιαίτερα.

 

Επίσης είδα κάτι χθες που μου έκανε εντύπωση.

Τα 3 polit που εδώ και ένα χρόνο είχαν σκούρο καφετί χρώμα (θηλυκά δηλαδή).

Xθες σε μια μάχη, έγιναν όλα άσπρα με μαύρη μούρη (όπως είναι τα αρσενικά δηλαδή).

Πρόλαβα και έβγαλα φωτογραφία μόνο τα 2.

Δε νομίζω να ενηλικιώνονται τόσο αργά,άρα μάλλον καμουφλάρονται και δεν αποκαλύπτουν το πραγματικό τους φύλο.

 

 

 

ps_polits.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Από τα τρία μικρά που γεννήθηκαν μόνο ένα τα κατάφερε.

Έφτασε κοντά 3 μηνών και σε ικανοποιητικό μέγεθος χωρίς να φοβάται και χωρίς να το πειράζουν τα μεγαλύτερα.

Δυστυχώς το έχασα πριν μερικές μέρες και λογικά το φάγανε τα μεγαλύτερα!!!

Τα θηλυκά πάντως όλο μπουκωμένα είναι αλλά μικρά δεν βλέπω.

 

Τα Polit και τα παλιά και τα πιο καινούργια έχουν βγάλει τρομερά χρώματα.

Μάλλον πρέπει να απομακρύνω το μεγάλο ψάρι (όσο και αν μου αρέσει) γιατί κάνει κουμάντο και έχει πιάσει το κέντρο του ενυδρείου.

Ίσως δεν τα αφήνει σε ησυχία και από ότι φαίνεται θα είναι καλύτερα στο ενυδρείο να έχω 2 είδη ψαριών παρά 3.

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι αν απομακρυνεις τον κυριαρχο που σου αρεσει ισως καποιος αλλος παρει τη θεση του κ να εχεις τα ιδια.Αν πιστευεις οτι υπαρχει μια ισοροπια στο ενυδρειο σου καλο θα ειναι να την διατηρισεις.Απο την αλλη οσο οριμαζουμε σαν χομπιστες κατανοουμε οτι τα ψαρια μας θελουν περισσοτερο χωρο κ ο καθενας μας φροντιζει να τους τον δινει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έβγαλα κάποια στιγμή τον κυρίαρχο του ενυδρείου και όπως σωστά προέβλεψες το δεύτερο zebra πήρε τη θέση του και μάλιστα ήταν πιο επιθετικό.

Βγήκε και αυτό άμεσα και άφησα μέσα μόνο mbamba και polit.

Πλέον ένα μεγάλο mbamba και ένα μεγάλο polit είναι κυρίαρχοι αλλά είναι μοιρασμένα τα πράγματα.

Αυτή τη στιγμή έχω 6 μικρά ψαράκια και τα 2 είναι polit που μέχρι πρότινος δεν είχα γέννα.

 

Το κακό είναι ότι σε λίγο καιρό θα μετακομίσω και θα πρέπει να το χαλάσω έστω και προσωρινά το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα να μαζευεις καθε μπουκαλι που πεφτει στα χερια σου.Αστο να λειτουργει κανονικα,μετεφερε τα παντα κ στο τελος αφιερωσε μια μερα ολοκληρη ψια την μετακομιση του ενυδρειο κ ολα θα πανε καλα.Παρε οσο πιο πολυ νερο μπορεις για νατο βαλεις οταν το ξαναστησεις.Βαλε μας κ καμια φωτο τωρινη να γουσταρουμε λιγο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικές χθεσινοβραδινές αφού τα ξύπνησα πρώτα. :D

Τα polit ρίξανε και έναν τσακωμό.

 

aquazone_1.jpg aquazone_2.jpg

aquazone_3.jpg-aquazone_4.jpg

aquazone_5.jpg-aquazone_6.jpg

aquazone_7.jpg-aquazone_8.jpg

aquazone_9.jpg-aquazone_10.jpg

aquazone_11.jpg

Έγινε επεξεργασία - Trad
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πριν από μερικές μέρες μετακόμισα και είχα το άγχος της μεταφοράς του ενυδρείου.

Τελικά όλα πήγανε καλά και δεν είχαμε κάποιο ατύχημα με την γυάλα,αλλά έγιναν όλα βιαστικά και τελευταία στιγμή γιατί δεν υπήρχε χρόνος.

Έβγαζα νερό την ίδια στιγμή που στο σπίτι γινόταν χαμός από τους μεταφορείς και βιαζόμουν να γίνουν όλα σωστά.

Τα ψαράκια τα μεγάλα δεν κατάλαβαν τίποτα αλλά τα μικρά δυστυχώς κατά την μεταφορά στο πλαστικό δοχείο (τα είχα όλα μαζί στο ίδιο δοχείο) χάθηκαν.

Προφανώς και τα φάγανε τα μεγάλα....1-2 ίσως τα τράβηξε και το λάστιχο στο άδειασμα του ενυδρείου γιατί άφησα μόνο βρεγμένη άμμο μέσα,ούτε πόντο νερό.

Δεν μπορούσα να είμαι εκεί συνέχεια όταν άδειαζε το νερό οπότε όλα είναι πιθανά...ούτε να τα μετρήσω δεν πρόλαβα,απλά κοιτούσα να μην αφήσω ψάρι μέσα στη γυάλα και υπέθεσα ότι τα ψάρεψα όλα.

Ήταν 8 στο σύνολο και επιβίωσαν μόνο τα 2 μεγαλύτερα.

Τα υπόλοιπα 6 ήταν μερικών εβδομάδων πολύ μικρά.

Από τα 2 που έζησαν την δεύτερη μέρα μετά την μεταφορά,το ένα το βρήκα μισοφαγωμένο σε μια πλευρά του ενυδρείου.

Δε πειράζει πάμε δυνατά για νέες γέννες.

 

Έκανα 2-3 φορές μετρήσεις νερού και όλα είναι μια χαρά.

Τώρα μια βδομάδα μετά είμαι έτοιμος να βάλω και τις υπόλοιπες πέτρες μέσα (έχω βάλει τις μισές περίπου) για να βρούνε τα ψαράκια την περιοχή τους.

 

 

 

Το άλλο μικρό ενυδρείο 120 λίτρων μετακινήθηκε άλλη μέρα με αυτοκίνητο μέσα σε μια ωρίτσα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα.. και τα καλά και τα κακά.

Όπως είπες και εσύ, δεν πρεπει να πτοούμαστε  και όλα θα πάνε καλά! Αφού οι μετρήσεις σου είναι καλές μη φοβάσαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόχειρη φωτογραφία με το καινούργιο στήσιμο. B)

 

image.jpg

 

 

Χρειάστηκε το πολύ 10 λεπτά να τις τοποθετήσω,μιας και μου έφυγε το άγχος που είχα στην αρχή για την σταθερότητα των πετρών και τις έβαζα γρήγορα χωρίς να έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου.

Στήριξα μερικές πέτρες στο τζάμι βάζοντας βεντούζα για στήριγμα.

Σε λίγο καιρό που θα πιάσουν όλες άλγη θα έρθει στα ίσα του το ενυδρείο.

Ίσως κάποια στιγμή να επιχειρήσω να δώσω λίγο ύψος αλλά για την ώρα καλά είναι.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα το βρισκω.Πολλες φορες οταν τις βαζουμε τελειως στην τυχη δειχνει πιο φυσικο το στησιμο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...