Jump to content

Dry Start Method Project


rastafarian

Recommended Posts

:bigemo_harabe_net-146: άντε να δούμε

να σε ρωτήσω στο ενυδρείο μετά που θα το γεμίσεις τη ψάρια θα βάλεις τσιπούρες; :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-146: άντε να δούμε

να σε ρωτήσω στο ενυδρείο μετά που θα το γεμίσεις τη ψάρια θα βάλεις τσιπούρες; :bigemo_harabe_net-82:

αχαχααχαχαχαχααχαχ κοιτα να δεις Χρηστο,το ενυδρειο μου ειναι μικρο για τσιπουρες,μαλλον γοβιους θα βαλω,τις τσιπουρες λεω να τις βαλω στο καρβουνο!:P

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα το υποστρωμα το οποιο ειναι το seachem flourite.Αυριο θα πλυθει σχολαστικα και θα αρχισω να παιζω με τις πετρες ωστε να δω τι μπορω να φτιαξω,εδω θα χρειαστω και τις γνωμες σας.Μετα εχει σειρα το φυτεμα οπου εκει λεω να παιξω με cuba και θα ξεκινησει η dry start οπου για 2 μηνες τουλαχιστον θα τρεχει ετσι το ενυδρειο και μετα θα γεμισει με νερο.

Για φωτισμο θα εχω ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα οικονομιας 40 βατ και 6500Κ οπου την περιοδο της dry start θα αναβει για 12-14 ωρες.Σκεφτομαι να προσθεσω και κανα 2 φυτακια στις γωνιες και εδω παλι θα χρειαστω τις γνωμες και τις ιδεες σας.

Link to comment
Share on other sites

θα πλύνεις το flourite :ooh2: ;

Link to comment
Share on other sites

θα πλύνεις το flourite :ooh2: ;

Ετσι μου ειπαν..ειναι λαθος?Δεν το εχω ξαναχρησιμοποιησει..

Link to comment
Share on other sites

Με ενα γρηγορο ψαξιμο βρηκα αυτο και λεει οτι αν θελουμε μπορουμε να το ξεπλυνουμε.Βεβαια οπως βλεπω τη σακουλα εχει πολυ σκονη...

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

δεν το είχα ποτέ δεν είμαι σίγουρος αλλά κάπου εδώ μέσα είχα διαβάσει νομίζω ότι δεν το πλένουν ψάξτω λίγο προτου κάνεις κάτι λάθος. Η μπορεί εγώ να θυμάμαι λάθος δεν ξέρω τελευταία έχω λίγα κενά μνήμης :)

Link to comment
Share on other sites

με μια ματιά που έριξα βλέπω ότι οι μισοί το πλένουν οι άλλοι μισοί όχι.

ο τύπος εδώ δεν το πλένει

http://www.njagc.net/wp/meetings/november-7-2009/

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας λιγο εδω μεσα βρηκα μονο αυτο που εβαλα πιο πανω που αναφερεται στο πλυσιμο.Αν το εχει χρησιμοποιησει καποιος ας μας πει τι εκανε,εμενα παντως καποιος φιλος που το εχει στο ενυδρειο του μου ειπε οτι το επλυνε κανονικα.σαν να εχει απλο χαλικι δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα στην συνάντηση που κάναμε την τελευταία φορά με τον εκπρόσωπο της seachem είπε ότι καλά είναι να το ξεπλένουμε πρώτα .

τώρα δεν ξέρω για αυτήν την μέθοδο που λες να εφαρμόσεις μήπως έχεις κάποιο θέμα .

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να το ξεπλυνεις μπορεις και να το βάλεις οπως ειναι..

Εγω στην αρχη το ξέπλενα , λιγο να φυγουν τα πολλά... αλλα οσο και να το ξεπλένεις να ξερεις οτι συνέχεια βγάζει σκόνη, και ειναι ταλαιπωρία...

Σε αλλο πάλι το εβαλα χυμα δεν εχει κανένα προβλημα, απλα μετα με μια σκουπα βυθου και 2 -3 αλλαγές καθαριζει...

Τι προτεινω εγω... αν έχεις υποστρωμα , πχ 5 cm , ριξε τα 4 cm, οπως ειναι απο το σακουλι και ξεπλυνε μονο το 1cm, ετσι και αλλιως dry start θα κάνεις...

Τι λει και η seachem ...

Although pre-washed, it may be rinsed before use to remove residual dust.

Dust can also be minimized by filling aquarium slowly and dispersing water so that the Flourite® bed is not disturbed.

Slight initial cloudiness is normal and will clear rapidly (2–12 hours). To shorten the cloudiness period use Clarity™ in conjuction with mechanical filtration (such as filter floss)

Μεταφραση google..

Παρά το γεγονός ότι προ-πλυμένο, μπορεί να ξεπλυθεί πριν από τη χρήση για να απομακρυνθεί η απομεινον σκόνη.

Η σκόνη μπορεί επίσης να ελαχιστοποιηθεί με τη συμπλήρωση του ενυδρείο αργά με νερο, έτσι ώστε το Flourite ® να μην έχει διαταραχθεί.

Ελαφρά αρχική νέφωση είναι φυσιολογικό και θα καθαρίσει γρήγορα (2-12 ώρες). Για να μειώσετε το θόλωμα χρήση... σε συνδυασμό με μηχανικό φιλτράρισμα (όπως το φίλτρο νήμα)

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Χχχχμμμμμμ....ενδιαφερον πληροφοριες..ισως το κανω ετσι οπως λες Νικο,ετσι και αλλιως οταν γεμισει το ενυδρειο με νερο θα κανω 3 απανοτες αλλαγες νερου,οπωτε οτι ειναι να σηκωσει θα το ρουφιξω με τις αλλαγες νερου που θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Ras, ποιό flourite έχεις πάρει;

Στο νερό που θα βρέξεις το υπόστρωμα θα πρέπει να προσθέσεις λιπάσματα-ιχνοστοιχεία καθώς είναι παθητικό υπόστρωμα και από μόνο του δεν προσφέρει θρεπτικά κατά την διαδικασία του dry start..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω εχω παρει http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=668

Εισαι σιγουρος οτι ισχυει αυτο για τα λιπασματα?Γιατι και οταν μιλησα με τον Barr δεν μου ειπε κατι τετοιο αλλα μονο για τα αδρανη υποστρωματα,αυτο ειναι αδρανες?

Link to comment
Share on other sites

Είναι παθητικό..

Αδρανές θα μπορουσες να πεις το κοινό χαλίκι..

Σύμφωνα με τη seachem απορροφάει θρεπτικά και τα αποδεσμεύει στις ρίζες.. Όταν είναι φρέσκο υποθετικά δεν θα εχει απορροφήσει τπτ.. Δεν θα έχει άζωτο φώσφορο κτλ.. Άντε να ειχει κάποια ιχνοστοιχεία και ασβέστιο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά αποσο γνωρίζω ειναι φορτισμένο... :sarcasm:

έχει τα στοιχειά που γράφει και στην σελίδα, αλλιώς πιο το νόημα να τα γράφουν, αν δεν τα εχει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά αποσο γνωρίζω ειναι φορτισμένο... :sarcasm:

έχει τα στοιχειά που γράφει και στην σελίδα, αλλιώς πιο το νόημα να τα γράφουν, αν δεν τα εχει μεσα?

Βασικα και εγω αυτο ειδα Νικο στη σελιδα τους.

Aluminum
10210
Barium
124
Calcium
195
Cobalt
6
Chromium
13
Copper
17
Iron
18500
Potassium
2195
Magnesium
2281
Manganese
64
Sodium
223
Nickel
12
Vanadium
15
Zinc
29

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχει ιχνοστοιχεία.. Υπολείπεται σε macro όμως.. Δεν πιστεύω ότι συντηρεί dry start χωρίς KNO3 τουλάχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να κανω ειναι στο νερο που θα ψεκαζω καθημερινα να προσθετω λιγο γενικο λιπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,ξεκινησα το στησιμο του aquascape και αυτη ειναι η πρωτη προσπαθεια.Πειτε μου γνωμες και ιδεες για τυχον αλλαγη,ακομα δεν θα φυτευτει οπωτε μπορω να κανω αλλαγες στο aquascape.

DSCN4080.jpg

Αυτες ειναι μερικες μεγαλες πετρες που εχω ακομα.Εχω και κατι πολυ μικροτερες που αν χρειαστει μπορω να τις προσθεσω.

DSCN4081.jpg

Link to comment
Share on other sites

τη να πω γούστα είναι αυτά όλα είναι αποδεκτά και όλα είναι ωραία

...εγώ θα το έστηνα τελείως διαφορετικά. :kookoo:

Link to comment
Share on other sites

τη να πω γούστα είναι αυτά όλα είναι αποδεκτά και όλα είναι ωραία

...εγώ θα το έστηνα τελείως διαφορετικά. :kookoo:

Πως θα το εστηνες εσυ Χρηστο?Μιλαμε παντα για iwagumi ετσι..

Εγω προσπαθησα να εστιασω το hardscape στο κεντρο και στις μεγαλες πετρες ωστε το ματι να πεφτει εκει.Να πω οτι θα φυτευτει cuba και πισω σκεφτομαι για blyxa japonica αλλα αυτη θα μπει οταν γεμισει το ενυδρειο γιατι δεν γινετε emersed και ψαχνω και καποιο ακομα φυτο για πισω.

Link to comment
Share on other sites

είχες πει ότι θα έδινες κλήση αλλά στην φώτο δεν φένετε.

εγώ θα έδινα κλήση από αριστερά προς τα δεξιά και θα έστεινα της πέτρες από την μεγάλη προς την μικρή

απο την μεριά με το ύψωμα θα είχε μονο κοντά φυτά ενώ απο την μεριά με το λιγο ύψος θα ήταν ποιο φουντωμένο. Ξέρω ότι το στήσιμο αυτό δεν είναι άκρος κλασικό για ιβουγκαμι, αλλά μου φένετε ποιο φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Κληση εχει ρε συ,απλα δεν φαινεται στη φωτο,εχει περιπου 5 ποντους διαφορα το πισω με το μπροστα.

Αν καταλαβα καλα αυτο που λες ειναι να κανω ενα υψωμα στην μια γωνια και να στησω τις πετρες εκει.Να βαλω εκει κοντα φυτα πχ blyxa japonica,να στρωσω το υπολοιπο με cuba και στην απεναντι γωνια να βαλω ενα ψιλο φυτακι?Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...