Jump to content

Dry Start Method Project


rastafarian

Recommended Posts

Δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε το συγκεκριμενο και νομιζω οτι καλυτερη δουλεια κανει μαζι με το aqua basis απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κωστα ανεβασε μας καμια φωτογραφια, το κοινο σου σε ζητα, τι προοδο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη την φωτογραφικη μου την εχει ενας φιλος μου και ειμαι αρρωστος ρε,δεν μπορω να παω να την παρω.

Παντως καλα παμε,λιγο ακομα και φτιαχτικε το χαλι απο cuba!:)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη την φωτογραφικη μου την εχει ενας φιλος μου και ειμαι αρρωστος ρε,δεν μπορω να παω να την παρω.

Παντως καλα παμε,λιγο ακομα και φτιαχτικε το χαλι απο cuba! :)

Τοσο καιρο αν το φυτευες κανονικά , τωρα θα κλαδευες. :P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Νικο,αν ειχα και μια μπουκαλα co2 ομως που εγω δεν εχω και ουτε θα εχω μεσα στο προσεχες μελλον. :P

Το πειραματακι το εκανα πιο πολυ για να δω πως δουλευει η μεθοδος.

Σκεφτομαι να κανω και μια πατεντα με φωτισμο,να φτιαξω ενα κρεμαστο φωτιστικο με λαμπες τ5.

Link to comment
Share on other sites

Ανθισαμε ανθισαμε! Σχεδον ολα τα Staurogyne repens εχουν πεταξει μπουμπουκια και ενα απο αυτα εχει βγαλει 2 ασπρα ανθακια! :D

Link to comment
Share on other sites

Αμαν βρε ματακιδες! :P

Οριστε μερικες απο το κινητο για να δειτε!

DSC_0004.jpg

DSC_0005.jpg

Και τα ανθακια μου

DSC_0006.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι! Αντε να το δουμε κομπλε!

Ποσο καιρο τρεχει τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 2 μηνες αλλα στην αρχη δεν ειχα καλη αναπτυξη λογο θερμοκρασιας.Πιστευω οτι αν ειχα σωστη θερμοκρασια απο την αρχη θα ειχε καλυφθει ολο απο την cuba.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μια χαρά πάνε, κανενα μηνα ακομη νομιζω και θα ειναι ετοιμο

δωσε φως....

Νικολα και εγω ετσι πιστευω φιλε!

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα diy κρεμαστο φωτιστικο με 6 τ5 λαμπες,δεν θελω να φτιαξω ολοκληρο καπακι γιατι μ αρεσουν τα ανοιχτα ενυδρεια.:P

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πολυ ωραια

με το καλο να σου καληφθει ολο

με την cuba

και να το γεμισεις

ΥΓ Τι σκεφτεσαι να φιλοξενησεις?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα πολυ ωραια

με το καλο να σου καληφθει ολο

με την cuba

και να το γεμισεις

ΥΓ Τι σκεφτεσαι να φιλοξενησεις?

Ευχαριστω Παυλο! :)

Ακομα δεν ξερω,ισως cpd η ember tetra η κανενα microrasbora αν βρω πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κωστα.θα γινει τελειο φιλε

Link to comment
Share on other sites

Τρελοκομείο πολύ καλά πάει ο κήπος σου!Άντε να γεμίσει νερό να ολοκληρωθεί!Πιστεύεις πως τα φυτά "συνήθίζουν" σε αυτό το περιβάλλον και μπορεί να μην πάνε μόλις γεμίσει;Λέω τώρα εγώ σαν άσχετος με το άθλημα.....

Link to comment
Share on other sites

Οτι θα πανε με νερο,θα πανε σιγουρα,απλα θα χρειαστουν λιγο καιρο να προσαρμοστουν στην submersed μορφη,μπορει να χασουν καποια φυλλα αλλα θα τα ξαναποκτησουν παλι.

Ευχαριστω Γιωργη!:)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Κώστα έχει γίνει πανέμορφο και σε λίγο καιρό θα είναι τούμπανο.

Πολύ καλή δουλειά !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γίνεται πολύ όμορφο!!!!

Αργήσαμε βέβαια να δούμε φωτό :bigemo_harabe_net-88:αλλά το ξεπερνάμε αυτό γιατί είμαστε καλή παρέα!!

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο αργή η εξέλιξη αλλά πάει άριστα!

Δεν είναι μαγικό που δεν έχει καθόλου άλγες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια,να στε καλα!

Παρασκευα,παει αργα γιατι στην αρχη ειχα θεμα με την θερμοκρασια.Βεβαια,αν θελω και τωρα το γεμιζω με νερο,απλα περιμενω να φτιαχτει το χαλι κανονικα για να δοκιμασω και κατι αλλο μετα το γεμισμα.

Οσον αφορα τις αλγες,τωρα δεν εχει και καποιες που ειχε σε λιγο cuba απ οταν ηταν σε submersed μορφη εφυγε τελειως.Βεβαια φοβαμαι μηπως γεμισω οταν το γεμισω με νερο γι αυτο και θα κανω 3-4 απανοτα γεμισματα-αδειασματα για να τραβιξω οτι λιπασματα θα εχει μεινει στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια,να στε καλα!

Παρασκευα,παει αργα γιατι στην αρχη ειχα θεμα με την θερμοκρασια.Βεβαια,αν θελω και τωρα το γεμιζω με νερο,απλα περιμενω να φτιαχτει το χαλι κανονικα για να δοκιμασω και κατι αλλο μετα το γεμισμα.

Οσον αφορα τις αλγες,τωρα δεν εχει και καποιες που ειχε σε λιγο cuba απ οταν ηταν σε submersed μορφη εφυγε τελειως.Βεβαια φοβαμαι μηπως γεμισω οταν το γεμισω με νερο γι αυτο και θα κανω 3-4 απανοτα γεμισματα-αδειασματα για να τραβιξω οτι λιπασματα θα εχει μεινει στο νερο.

Απανωτά τι εννοείς; Το ένα μετά το άλλο συνεχόμενα; Δεν θα μείνει τίποτα στο νερό...

Link to comment
Share on other sites

Θα το γεμισω και θα το αδειασω 4 φορες την μια πισω απο την αλλη και την 5η φορα θα αφησω το νερο κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα μετά νεράκι σκέτο θα έχει μείνει για να ξεκινήσεις λίπανση χωρίς τίποτα περιττό;

Link to comment
Share on other sites

Μετα το 5ο γεμισμα το νερο θα μεινει μεσα στο ενυδρειο και θα αρχισει να τρεχει κανονικα.

Αυτο θα το κανω για να τραβιξω οτι λιπασμα εχει μεινει απο αυτο που ριχνω τωρα αλλα και οτι θρεπτικα συστατικα σηκωσει το flourite,ωστε να περιορισω οσο το δυνατον τη δημιουργια αλγεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...