Jump to content

Ιδέες Για Κατασκευή Led Φωτιστικού Σε Rsm 130D


sakiscr

Recommended Posts

σκέφτομαι να αναβαθμίσω τα φώτα του rsm 130d (μήκος 60 x πλατος 40 x υψος 50)και θέλω τη βοήθεια σας.

Είμαι ανάμεσα σε:

32 led bridgeluχ 16 άσπρα και 16 μπλε ή

σε cree 12 άσπρα και 12 μπλε( ή royal blue).

θα χρειαστούν κάποια έξτρα όπως violet uv κτλ;

είτε χρησιμοποιήσω bridgelux είτε cree, θα μπουν 2 drivers MeanWell ELN-60-48P.

ο ποιο φθηνός controller που βρήκα, για ανατολή, δύση και moonlight είναι ο typhon led controller, που συνεργάζεται κανονικά με τους meanwell.

Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που μου διαφεύγει για να πραγματοποιηθεί το σύστημα ανατολής, δύσης;

ο Κινέζος έχει έναν controller που από τα λίγα που αναφέρει λέει πως δεν χρειάζεται επιπλέον driver πάρα μονό ένα τροφοδοτικό, αν ισχύει κάτι τέτοιο νομίζω πως είναι η ποιο συμφέρουσα επιλογή, έχετε ακούσει τίποτα γι αυτόν;

όπως βλέπετε πολλές επιλογές, άλλα δεν ξέρω ποια να διαλέξω, καθώς το οικονομικό κομμάτι παίζει πρωταρχικό ρόλο,

περιμένω την άποψη σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ και άφησε τα λεντάκια για moonlight ή βάλε και μια μικρή μπάρα απο το e-bay... όπως στο βίντεο.Τροφοδότησε και τους μετασχηματιστές με το τροφοδοτικό/χρονοδιακόπτη του ενυδρείου και θα ανάβουν όλα μόνα τους...και δεν θα αλλάξει καθόλου η εμφάνιση του ενυδρείου.

Αναλογία σε Brigdelux πάρε 2RB-1λευκό 10.000Κ.με 2 μετασχηματιστές αυτούς τους απλούς που δίνει στην προσφορά...με meanwell πάλι στα 700ma maximum θα είσαι με αυτά τα led.

Με Cree που πάνε μέχρι 1500ma θα έχεις ζέστη στο κλειστό καπάκι του RSM... πολλοί το έφτιαξαν έτσι και μετά τα έβγαλαν λόγω ζέστης...

Σε κάθε περίπτωση βάλε και 2-3 ακόμα ανεμιστήρες δίπλα στους μετασχηματιστές.

Ανατολές και δύσεις είναι αχρείαστα σε ενυδρείο που φιλοξενεί κοράλλια που καλλιεργούνται σε αιχμαλωσία.

Με τέτοιο φωτισμό μεγάλωσα τα πάντα...με επιτυχία.

Αγόρασε το, φτιάξτο και μόνος σου θα μου πεις.

Και ο Typhoon δές λίγο αν κάνει για το ρεύμα μας...νομίζω γιαυτό δεν τον πείρα...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη είμαι της άποψης ότι θα ασχοληθώ που θα ασχοληθώ με το φωτιστικό, γιατί να μη το κάνω και όσο μπορώ ποιο ολοκληρωμένο;

τα 2rb προς 1 εννοείς δλδ 20 περίπου royal kai 10 άσπρα led;

το typhon νομίζω ότι κάνει για εμάς, η σελίδα αναφέρει: Universal Electrical Input (110-240V AC 50/60Hz)

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις οτι αξίζει να δώσεις όσα χρήματα θα δώσεις για να ένα αξιοπρεπές φωτιστικό Χ2 για να έχεις ανατολή δύση και χωρίς κύκλο φεγγαριού για τα μάτια σου μόνο...βέβαια γιατί όχι.

Αλλά δεν είναι κάτι που θεωρώ απαραίτητο,ούτε και τα περισσότερα κοράλλια.

Καλύτερα να αγοράσεις μερικά κοράλλια με αυτά τα χρήματα.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζεις οτι αξίζει να δώσεις όσα χρήματα θα δώσεις για να ένα αξιοπρεπές φωτιστικό Χ2 για να έχεις ανατολή δύση και χωρίς κύκλο φεγγαριού για τα μάτια σου μόνο...βέβαια γιατί όχι.

Αλλά δεν είναι κάτι που θεωρώ απαραίτητο,ούτε και τα περισσότερα κοράλλια.

Καλύτερα να αγοράσεις μερικά κοράλλια με αυτά τα χρήματα.

εδώ να πω την αλήθεια έχεις ένα δίκιο... θα το σκεφτώ και θα δω τη θα κάνω Αλέξη, σε ευχαριστώ, απλά αν δεν κάνω λάθος, στο ένα κανάλι που θα έχεις τα royal blue, me ton controller δεν θα μπορείς να τα ρυθμισεις να κρατάνε λίγο παραπάνω και μετά να ντιμάρονται μέχρι να σβήνουν τελείως;

Link to comment
Share on other sites

Φακούς δεν θα βάλεις...

Απλά θα πάρεις dimmable κιτ με Heatsink...σε τόσο μικρό μέρος μην βάλεις κάτι άλλο εκτός απο πολύ καλή ποιότητα ψύχρα.και άλλα 2 ανεμιστήράκια revoltec απο την άλλη πλευρά.

Στην μία σειρά βάλε όλα τα RB και στην άλλη τα λευκά.Τα συνδέεις με τον χρονοδιακόπτη της μαμάς red sea και πάει μόνο του...μην μπαίνεις στην διαδικασία να κατασκευάσεις ολόκληρα κυκλώματα...εξάλλου ο φόβος του τελωνείου παραμονεύει...

'Όποιος το έχει δει το ενυδρείο μου απο κοντά μπορεί να σου πει οτι απλά το φωτιστικό μου είναι πολύ παραπάνω απο πλήρες και χωρίς τα έξτρα λέντ που έβαλα για χρώμα σελήνες ανατολές και τέτοιους παπάδες....

Οι απλοί μετασχηματιστές που δίνει ο Κινέζος είναι ότι πρέπει.Δεν χρειάζεσαι meanwell που θα τους τρέχεις αναγκαστικά πιο χαμηλά...50 πόντους ενυδρείο έχεις να φωτίσεις...αν το τρέξεις πάνω απο 85% τα καίει όλα...και δεν σου μένει κοράλλι...

Νομίζω είναι ποιοτική λύση δοκιμασμένη,οικονομική και σίγουρη.

Αν σου περισσεύουν αγόρασε μερικά κοράλλια καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Αν σου περισσεύουν αγόρασε μερικά κοράλλια καλύτερα..

Μην τον αναγκάσεις να στο πει και τρίτη φορά... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Φιλικά για να γελάσουμε και λίγο :bigemo_harabe_net-146:

και εγώ 34 3βατα έχω στο rsm130, αναλογία w/rb/uv 30%/60%/10% εδώ και 10 μήνες και τα σκληρά μεγαλώνουν σαν τρελά και είναι και epileds αγορασμένα από ac-rc στο ebay ακόμα ποιο φτηνά.

Link to comment
Share on other sites

Και ο Led-dna είναι πολύ καλός και γρήγορος.. απο e-bay...σιγά-σιγά και λίγα λίγα...χωρίς φόβο από τελωνεία σωστός ο χειρουργός μας...Τα epileds τα έχουν σε εκτίμηση οι Αμερικάνοι...πρόσφατα τίμησα μερικά UV 420-425nm...πολύ καλύτερα από αυτά του Κινέζου...

Link to comment
Share on other sites

Μην τον αναγκάσεις να στο πει και τρίτη φορά... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Φιλικά για να γελάσουμε και λίγο :bigemo_harabe_net-146:

και εγώ 34 3βατα έχω στο rsm130, αναλογία w/rb/uv 30%/60%/10% εδώ και 10 μήνες και τα σκληρά μεγαλώνουν σαν τρελά και είναι και epileds αγορασμένα από ac-rc στο ebay ακόμα ποιο φτηνά.

Και ο Led-dna είναι πολύ καλός και γρήγορος.. απο e-bay...σιγά-σιγά και λίγα λίγα...χωρίς φόβο από τελωνεία σωστός ο χειρουργός μας...Τα epileds τα έχουν σε εκτίμηση οι Αμερικάνοι...πρόσφατα τίμησα μερικά UV 420-425nm...πολύ καλύτερα από αυτά του Κινέζου...

χε χε, βρε εσείς καλά τα λέτε, αυτό το μυαλό όταν κολλήσει είναι το θέμα...

τέλος πάντων θα το ξανασκεφτώ και θα δω, ευχαριστώ για τις πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

το στήσιμο των led, κάπως έτσι; η να μπερδέψω μπλε, άσπρα σε όλες τις σειρές;

led_zps2d8e902e.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις λίγο περισσότερη φαντασία...δεν παίζεις με Τ5...

Επίσης καλύτερα να έβαζες τα UV σε ξεχωριστό κοντρόλερ να τα ρυθμίζεις αυτόνομα γιατί έχουν μια τάση να ασπρίζουν τα σκληρά κοράλλια που δεν έχουν συνηθίσει τέτοια ακτινοβολία.

Link to comment
Share on other sites

ok θα τα διορθώσω,, αλέξη το moonlight απο ebay που είχες, δεν γινόταν να συνδεθεί στον ήδη υπάρχον μετασχηματιστή που έχει το rsm για τα μανισια led;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
η κατασκευή των led μπορώ να πω ότι τέλειωσε, μπήκαν 20rb 10w kai 4uv… σύνολο απ τον Κινέζο μαζί με μεταφορικά 105€, χρόνος παράδοσης στην Σκύδρα Ν. Πέλλας 8 μέρες.

με τους 2 ανεμιστήρες που έχει το red sea και την diy ψήκτρα δεν φαίνεται να ανεβαίνει καθόλου η θερμοκρασία, βέβαια όλα αυτά τα λέω καθαρά όσο μπορώ να καταλάβω με την αφή, από δεύτερα θα γίνουν μετρήσεις με θερμόμετρο σε αναλογία πάντα με την κατανάλωση (watt).

το χρώμα πάντως που έχουν τα κοράλλια δεν έχει καμιά σχέση με τα παλιά φώτα του rsm απλά δεν μπορώ να το συνηθίσω καθώς είναι πολύ ποιο σκούρο λόγο του μπλε φάσματος..

τώρα έχω αρχίσει να τα ανάβω γύρω στο 40% πάντα με βάση τα dimmer,

σε πόσο καιρό περίπου να τα φτάσω στο τέρμα; ή να τα φτάσω μέχρι το 85% και να σταματήσω εκεί;

ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά, σύντομα θα ανεβάσω και φωτογραφίες από την κατασκευή του.
Link to comment
Share on other sites

η φωτογραφία είναι από το κινητό, η κοραλλινη από το πισω τζαμι, μετά την αλλαγή της μαμας λάμπας, πήγε περίπατο μέσα σε ένα μήνα...

ας δούμε πως θα πάει με τα led...

IMG_0506_zpsc8cf8acb.jpg

διάφορες από την κατασκευή, στην τελευταία φαίνεται και το moonlight μπήκε μέσα στην ψήκτρα

P1231098_zpsd93e52b7.jpg

P1231089_zpsabdc23c5.jpg

P1241113_zps3b113229.jpg

τα dimmer τοποθετήθηκαν στο ντουλάπι

P1241115_zps3ba94d98.jpg

Link to comment
Share on other sites

έχω μπερδευτεί λίγο με την κατανάλωση των led, ενώ τα bridgelux led τα δίνουν ως κατανάλωση περίπου 2,5 - 3 watt(700mΑ*3,7V) μετρώντας την συνολική κατανάλωση βλέπω ότι με το ζόρι φτάνουν 2W το κάθε led με το ποτενσιόμετρο στο 100%.

ένα δεύτερο είναι ότι όταν το ποτενσιόμετρο είναι στο 85% η κατανάλωση ανά led πέφτει 0,5W...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά! Από κοράλλια τι έχεις; δεν διακρίνονται καλά στη photo.

Η ψήκτρα τι είναι; κόστος;

Link to comment
Share on other sites

κοράλλια δεν εχω πολλά, μανιταρια,zoanthus, euphyllia και μια bubble tip, ήθελα να ολοκληρώσω λίγο το φωτισμό και τώρα σιγα σιγα θα βάζω,

η ψήκτρα δεν μου κόστισε τίποτα γιατι ειχα μια βέργα αλουμινίου 2,5*2,5 έκοψα τι μια πλευρά δημιουργώντας με αυτο το τρόπο τα ¨Π¨ που χρειαζόμουν, θερμοκρασία στο τεστ που έκανα δεν φαίνεται να ανεβάζει καθόλου, άπλα με μπερδεύει το γεγονός που έγραψα ποιο πάνω σχετικά με το dimmer-κατανάλωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...