Jump to content

Το Καινούριο Μου Απόκτημα


Sturm

Recommended Posts

Δοκίμασε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας αλλά γιατί ντε και καλά να τα εξολοθρέψει όλα;

Συμφωνώ ότι μπορεί να μαζεύει κάποια για να κρατάει κάπως τον πληθυσμό τους υπό κάποιον έλεγχο αλλά αφού κάνουν μόνο καλό στο σύστημα γιατί τα κυνηγάμε;

Υ.Γ.

Συγγνώμη αν δίνω αφορμή για spam στο θέμα σου φίλε

Link to comment
Share on other sites

Οχι ολα, δεν θελω να τα εξολοθρευσω ολα αλλα μου χουν βγαλει την πιστη αδερφε! Ειναι απειρα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα ειχαμε σκαλαρογεννα! Το θεμα δεν ειναι οτι ειχαμε γεννα, το θεμα ειναι οτι δυο θηλυκες γεννησαν τα αυγα τους στο ιδιο φυλλο και ο τυπας γονιμοποιησε, ή ετσι τουλαχιστον δειχνει, και των δυο!

Στο παρακατω βιντεακι θα δειτε τις δυο θηλυκες να σπρωχνονται για να παρουν τον χωρο της αλλης και τον τυπα να να περιπολει τριγυρω!

Το κοι σκαλαρι ειναι το ξεμπαρκο θηλυκο ενω το ζεμπρε ειναι το ζευγαρι του αρσενικου!

Ειχα ακουσει στο παρελθον για μουφα γεννες και θηλυκια που χωνεται σφηνα αλλα η μνημη μου ειναι θολη!

Για ριξτε μια ματια!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή , δεν έχω να πω κάτι για τις γέννες , αλλά ή τα σκαλάρια σου είναι γομάρια , ή τα corries είναι μικρά ακόμα !! :P

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή , δεν έχω να πω κάτι για τις γέννες , αλλά ή τα σκαλάρια σου είναι γομάρια , ή τα corries είναι μικρά ακόμα !! :P

Τα σκαλαρια μου ειναι γομαρια και μερικα κορυ ειναι μικρουλια/καινουρια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα ωραία.. σαν να είσαι μέρος ντοκιμαντέρ..!

Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραιο Θοδωρη το ενυδρειο.Να σου πω ρε φιλε,εχεις μεσα sae η δεν ειδα καλα? Αν οντως ειναι sae προσεχε τα γιατι ξεσκιζουν την μοςς.

Αχ Κωστα Κωσταααα! Ποσο δικιο ειχες φιλαρακι! Εδω και τρεις μερες εχουν επιδοθει σε τσιμπουσι! Την μαδησανε την κακομοιρα! Ηρθε η ωρα τους ομως!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Κωστα Κωσταααα! Ποσο δικιο ειχες φιλαρακι! Εδω και τρεις μερες εχουν επιδοθει σε τσιμπουσι! Την μαδησανε την κακομοιρα! Ηρθε η ωρα τους ομως!

Φυτική τροφή ταΐζεις!

Link to comment
Share on other sites

Αχ Κωστα Κωσταααα! Ποσο δικιο ειχες φιλαρακι! Εδω και τρεις μερες εχουν επιδοθει σε τσιμπουσι! Την μαδησανε την κακομοιρα! Ηρθε η ωρα τους ομως!

Εγω Θοδωρα τα λεω αλλα δεν με ακουει κανεις..οριστε τα αποτελεσματα και αντε πιαστα τωρα..:P

Καποια πραγματα ειναι στανταρ και αργα η γρηγορα θα γινουν..

Link to comment
Share on other sites

Κωστή να κάνω μια ερώτηση?

Αν κάποιος φίλος χομπίστας με φυτεμένο και του έχει παρουσιαστεί άλγη, πως τότε του προτείνουμε να βάλει μέσα SAE.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν προτεινω ποτε sae για αλγη και ειναι λαθος αυτο να το προτεινουμε για τους εξης λογους.

1)θελουν μεγαλα ενυδρεια γιατι γινονται μεγαλα ψαρια

2)ειναι υπερκινητικα ψαρια με αποτελεσμα να στρεσσαρουν και τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου μας.

3)τρωνε την μοςς (αν εχουμε)

4)Στην αρχη μπορει να τρωνε καποια αλγη (κανενα αλγοφαγο δεν τρωει ολες τις αλγες) οσο ενηλικιωνετε σταματαει να τρωει αλγη και το ριχνει στα φυτα.

5)ειναι λαθος να προτεινεις ενα αλγοφαγο σε καποιον που εχει αλγη,καλο ειναι να βρει την αιτια της αλγης,να την διορθωσει και να απαλαγει μια για παντα απο αυτη.Παιρνοντας ενα αλγοφαγο που μπορει να μην κανει και για το ενυδρειο του,μικραινει προσωρινα λιγο το προβλημα της αλγης και αποκτα ενα λαθος ψαρι για το ενυδρειο του.

Ελπιζω να σε καλυψα. :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυτική τροφή ταΐζεις!

Nαι Δημητρη. Παντα ταιζα και ποτε δεν ειχα προβλημα αλλα να που εγινε!

Ναι.......moss!

Α ρε σπαμερ θα σε φτιαξω εσενα!

Εγω Θοδωρα τα λεω αλλα δεν με ακουει κανεις..οριστε τα αποτελεσματα και αντε πιαστα τωρα.. :P

Καποια πραγματα ειναι στανταρ και αργα η γρηγορα θα γινουν..

Τα λεγες Κωστα, να πω οτι δεν τα λεγες! Απλα βαριομουν να κατσω να τα πιασω! Αλλα ειπαμε... ηρθε η ωρα τους! Και μου φερανε κι ενα καλο ουζακι απ το χωριο!

Προσωπικα δεν προτεινω ποτε sae για αλγη και ειναι λαθος αυτο να το προτεινουμε για τους εξης λογους.

1)θελουν μεγαλα ενυδρεια γιατι γινονται μεγαλα ψαρια

2)ειναι υπερκινητικα ψαρια με αποτελεσμα να στρεσσαρουν και τα υπολοιπα ψαρια του ενυδρειου μας.

3)τρωνε την μοςς (αν εχουμε)

4)Στην αρχη μπορει να τρωνε καποια αλγη (κανενα αλγοφαγο δεν τρωει ολες τις αλγες) οσο ενηλικιωνετε σταματαει να τρωει αλγη και το ριχνει στα φυτα.

5)ειναι λαθος να προτεινεις ενα αλγοφαγο σε καποιον που εχει αλγη,καλο ειναι να βρει την αιτια της αλγης,να την διορθωσει και να απαλαγει μια για παντα απο αυτη.Παιρνοντας ενα αλγοφαγο που μπορει να μην κανει και για το ενυδρειο του,μικραινει προσωρινα λιγο το προβλημα της αλγης και αποκτα ενα λαθος ψαρι για το ενυδρειο του.

Ελπιζω να σε καλυψα. :)

Θελω μεσα απο αυτην την εμπειρια να πω στου φιλους που επιλεγουν ενα ψαρι για να τους τρωει την αλγη και μονο γιαυτο τον λογο, πως αργα ή γρηγορα θα την πατησουν. Ειτε γιατι το ψαρι δεν θα τους αρεσει, ειτε γιατι δεν θα κανει για το ενυδρειο τους, ειτε ειτε ειτε!

Οταν τα ειχα παρει ειχα παει κι εγω σαν νεος χομπιστας, με αλγες, στο πετ και ρωταω τι να κανω. "Παρε σαε" μου ειπαν αλλα δεν μου ειπαν οτι γινεται γομαρι, επιθετικο οταν μεγαλωσει, στρεσογονο για αργοκινητα ψαρια, οτι θελει ενυδρειο μεγαλο για να κολυμπησει, τρωει την μος, ειναι μανουλα στο να τρωει τα αυγα, θελει κοπαδι και οτι οταν πλεον μεγαλωσει, κατι που γινεται ταχυτατα, δεν ασχολειται με την αλγη αλα κλεβει την τροφη των αλλων ψαριων!

Προς γνωση και συμμορφωση λοιπον και προσοχη στα "εργαλεια" που βαζουμε στα ενυδρεια μας!

Αντε τωρα να τα πιασω και αντε να τα δωσω!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.......ηρθε η ωρα τους λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Μολις ειδα οτι εχουν επιτεθει και στον εχινοδορο! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Γυναικααααα το δικανοοοοοοοοοο!

Ιδου το μεγεθος της καταστροφης!

Σκοροφαγωμενη η μος!

CAM00050_zpsqon0nsxe.jpg

Εδω λειπει κομματι!

CAM00053_zpssmrestv2.jpg

Και χαρακωμενος ο εχινοδορος!

CAM00057_zps6tyxlecu.jpg

CAM00056_zpsymrcbvhd.jpg

CAM00055_zpsc6qnkuqr.jpg

Δεν ξερω ισως ειναι και σημαδι για ανακαινιση!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Χρειάζεσαι δραστική λύση. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τστστς.... και που τι θα τα κανεις αδερφε;

Αν τα πιασεις;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, έχει ώρα να γράψει , μάλλον έχει πιάσει δουλειά ! :P

Στοίχημα ότι έχει μουσκέψει όλο το σαλόνι και τον κηνυγαει η γυναίκα του με το ψαροντούφεκο!
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι εχει ριξει πετονια και περιμενει τοση ωρα να τσιμπησουνε.......... :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Τεό? Που είσαι? Έχεις βουτήξει μέσα στο ενυδρείο με στολή δύτη για να τα πιάσεις??

Άντε και άμα με το καλό τα πιάσεις έχω και καλή συνταγή για να συνοδεύσεις το ούζο....... :bbq:

Αυτά τα ψάρια μόνο άλγη και φυτά τρώνε? από κοχλιούς τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Τστστς.... και που τι θα τα κανεις αδερφε;

Αν τα πιασεις;

Ας τα πιασω και θα δεις!

Παιδια τζιφος!! Πρεπει να κανω επιχειρηση, ετσι δεν γινεται δουλεια! Αυριο θα φτιαξω το παραγαδι! Και οσο τα βλεπω να μου μασουλανε τον κοπο μου.... :crazysmile::crazysmile::crazysmile::growl::growl::growl::growl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...