Jump to content

Ξεκίνημα Στη Θάλασσα Με 120Λ


karrot

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!!!!Έχουμε πάρα πάρα πολύ καιρό να μιλήσουμε.Δυστυχώς δεν είχα πολύ ελεύθερο χρόνοι τον τελ. καιρό και έτσι χάθηκα.Προσπάθησα να μπω στον κόσμο της Αφρικής πριν από καιρό αλλά δυστυχώς η οικονομική μου κατάσταση δεν μου επέτρεψε να ασχοληθώ τελικά αφού το ενυδρείο 200 λίτρων που είχα είχε πρόβλημα τελικά και έτσι το παράτησα...τσπ πικρή ιστορία!Για να μην τα πολυλογώ ένας φίλος μου έχει ένα θαλασσινό το οποίο θα το ξεστήσει και μου δίνει σε πολύ μικρό κόστος όλο τον εξοπλισμό το οποίο είναι αλάτι,βράχος,αραγονίτης,φωτιστικό και γενικά ότι άλλο χρειάζεται για να κάνουμε μία πολύ καλή αρχή.
Έτσι αποφάσισα να μπω και εγώ στη θάλασσα.Αρχικά από εξοπλισμό έχουμε ενυδρείο 60λ denerle nano cube.Επίσης έχουμε φίλτρο fluval 205 εξωτερικό .Ο φίλος μου θα μου δώσει 1-2 κιλά βράχο και κάμποσο αραγονίτη,αλάτι,αντιφώσφορο (άμα το λέω σωστά) καθώς και αυτό το φωτιστικό http://www.aquael.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=330&Itemid=392〈=en.Τέλος θα μου δώσει ένα ψάρι κλόουν και ένα tubeworm και αυτήν την ανεμώνη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=71011.
1)Από θέμα φωτισμού είμαι καλιμένος για να φιλοξενήσω τους οργανισμούς που θα μου δώσει;
2)Το φωτιστικό θα είναι αρκετό για να φιλοξενήσω άλλους απλούς οργανισμούς όπως κάποια μαλακά κοράλλια;

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις παραπανω απο ενα-δυο κιλα βραχο.Θα ελεγα περιπου 6-7 κιλα.

Και το φωτιστικο νομιζω ειναι "λιγο"

Τι διαστασεις ειναι η γυαλα;

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω ότι δεν είναι αρκετός ο βράχος :bigemo_harabe_net-64: .Είχα σκοπό να πάρω και άλλο βράχο,κακώς δεν το διευκρίνισα και το ίδιο ισχύει και για τον αραγονίτη!Για τον φωτιστικό είναι λίγο γενικά ή για την ανεμώνη αυτή που ανέφερα ;Οι διαστάσεις είναι 38*38*43.Όπως έγραψα δεν θέλω απαιτητικά πράγματα μέσα και άμα το πρόβλημα είναι η ανεμώνη θα φροντίσω να βρει ένα σωστό σπίτι

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να γράψω ότι μελλοντικά έχω σκοπό να αγοράσω και skimmer για να κάνω πιο αραιά τις αλλαγές νερού!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και παλι!

Σκιμερ νονιζω ειναι το πρώτο που πρεπει να παρεις.

Ψαξε στις αγγελιες σιγουρα θα βρεις κατι αξιόλογο!

Link to comment
Share on other sites

έχω βρει ένα εσωτερικό σκιμερ με 50Ε της Sera.....αν και από τα λίγα που ξέρω είναι ότι στα λίτρα μου δεν είναι τόσο άμεσο.....απλά μέχρι να πάρω θα πρέπει να κάνω μια φορά την εβδομάδα όπως δήποτε αλλαγές ενώ όταν προστεθεί και σκιμερ πιο αραιά!

Link to comment
Share on other sites

αραγονίτη πόσα κιλά θα χρειαστώ συνολικά;

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη μου το σκιμερ το χρειάζεσαι απο την αρχη.

Έχεις -δεν εχεις σκιμερ ειναι καλο αφου κανει κύκλο το ενυδρειο σου να κανεις αλλαγες καθε εβδομαδα ή να αποκτήσεις μια ρουτίνα που δεν θα την χαλας.

Το σκιμερ δεν αντικαθιστά την αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ SERA!!!!!

Γενικά μην πάρεις οποιοδήποτε σκίμερ.

Αν θες, πάρε ένα καλό σκίμερ κρεμαστό εξωτερικό για να μην σου πιάνει και χώρο μέσα στο ενυδρείο.

Μπορείς να ψάξεις να βρεις, εκτός και αν πας για καινούριο.

Για μένα κορυφαία είναι τα deltec, επίσης καλά είναι και η aqua medic, αλλά και η reef octopus σε κρεμαστά. Τώρα αν ψάξεις και στο εξωτερικό θα βρεις εξίσου καλά. Αλλά μην πάρεις φτηνό ότι να'ναι σκίμερ γιατί να είσαι σίγουρος ότι θα χρειαστεί να ξαναπάρεις άλλο.

Τώρα απο φωτισμό, πόσα βατ βγάζει το φωτιστικό σου?

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ SERA!!!!!

Γενικά μην πάρεις οποιοδήποτε σκίμερ.

Αν θες, πάρε ένα καλό σκίμερ κρεμαστό εξωτερικό για να μην σου πιάνει και χώρο μέσα στο ενυδρείο.

Μπορείς να ψάξεις να βρεις, εκτός και αν πας για καινούριο.

Για μένα κορυφαία είναι τα deltec, επίσης καλά είναι και η aqua medic, αλλά και η reef octopus σε κρεμαστά. Τώρα αν ψάξεις και στο εξωτερικό θα βρεις εξίσου καλά. Αλλά μην πάρεις φτηνό ότι να'ναι σκίμερ γιατί να είσαι σίγουρος ότι θα χρειαστεί να ξαναπάρεις άλλο.

Τώρα απο φωτισμό, πόσα βατ βγάζει το φωτιστικό σου?

το φωτιστικό βγάζει 22watt άμα δεις το link που ανέβασα και είναι ακτινικό.http://www.aquael.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=330&Itemid=392〈=en.%CE%A4%CE%AD%CE%BB%CE%BF%CF%82...άλλη μια ερώτηση το γεγονός ότι θα βάλω και στρωμένο βράχο θα έχει καμιά διαφορά στο στρώσιμο;Επίσης από αυτά που έχω διαβάσει καλό είναι να βάλω ζωντανό αραγονίτη ή δεν έχει διαφορά.Να τονίσω ότι θα μου δώσει και ο φίλος μου κάπου στα 2-3 κιλά

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις ζωντανο αραγωνίτη ακόμα καλύτερα.

Βράχο καλύτερα βάλτον όλο ζωντανό. Αν πάρεις κουραρισμένο(δηλαδή στρωμένο) ζωντανό βράχο είναι καλύτερα και επιταχύνεις κατα πολύ το στρώσιμο του ενυδρείου σου.

Τώρα, ο φωτισμός σου για εύκολα κοραλάκια ίσως κάνει, αλλά για δύσκολα αμφιβάλω.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ζωντανός αραγωνιτης?

Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει.

Αφου θα βαλεις ζωντανο βραχο ο αραγωνιτης αν είναι "νεκρος" θα αναστηθεί πιο γρηγορα και απο τον Λαζαρο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ζωντανός αραγωνιτης? Κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει. Αφου θα βαλεις ζωντανο βραχο ο αραγωνιτης αν είναι "νεκρος" θα αναστηθεί πιο γρηγορα και απο τον Λαζαρο.. :)

Συμφωνω εξ'ολοκληρου,εξ'αδιαιρετου και δινω και μια αντιπαροχη :P

Link to comment
Share on other sites

Τα ρεστα μου... :)

Η πιπιλα με τον "ζωντανό αραγωνιτη" νομιζω πως πρεπει να σταματησει.Δεν υπάρχει ζωντανός αραγωνιτης.. αυτα τα ετοιμα σακουλακια με νερο μεσα και αραγωνιτη πιστευω πως πρεπει να συγκαταλεγθουν μεσα στις τοπ 10 απάτες του κοσμου.

Οσο για τον ζωντανο αραγωνιτη που πωλείται κατα καιρούς σε αγγελιες (χωρις να θελω να θίξω τους πωλητές) ποιος ξερει τι αραγωνιτης ειναι , το περιεχει, τι εχει κατακρατησει μεσα του απο φωσφορικά και οτι αλλο φανταστείς, και το κυριοτερο τι ζωντανα εχει μεσα του και κατα ποσο ειναι επιθυμητά στο ενυδρειο.

Για όλους αυτούς τους λόγους πιστευω πως με κανονικό αραγωνιτη και λιιιγο ζωντανό βραχο σε ενα μηνα μεσα δε θα πιστευεις τι ζωη θα εχει ο αραγωνιτης σου.

Link to comment
Share on other sites

"Η πιπιλα με τον "ζωντανό αραγωνιτη" νομιζω πως πρεπει να σταματησει."

Δε λεει να σταματησει ομως.........

Link to comment
Share on other sites

να σας πω την αλήθεια...αν και δεν έχω εμπειρία και σε μένα αυτό το πράγμα με τον ζωντανό αραγονίτη μου έχει προκαλέσει και εμένα εντύπωση.....πως είναι δυνατόν μια ΚΛΕΙΣΤΗ συσκευασία με νερό να είναι ζωντανή δεν ξέρω.
Όσο για το φωτισμό επειδή είμαι αρχάριος δεν έχω σκοπό να βάλω οργανισμούς με πολλές απαιτήσεις.....και άμα φτάσει η στιγμή να θελήσω να βάλω πιο απαιτητικούς οργανισμούς έχω και ένα φωτιστικό glo 2*28watt.Απλά και για λόγους οικονομίας(πέρα από την εμπειρία) έλεγα αν μην το χρησιμοποιήσω προς το παρόν!Αλλά λέω ξανά θέλω απλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το φωτιστικο με το καλο και θα δεις.Για μανιταρακια και ζωανθους αν δεις χρωμα,το κρατας.Αν οχι βλεπει τι θα κανεις :)

Link to comment
Share on other sites

η ανεμώνη του φίλου είναι απαιτητική ή να φροντίσω να την δώσω....

Link to comment
Share on other sites

η ανεμώνη του φίλου είναι απαιτητική ή να φροντίσω να την δώσω....

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι ανεμωνες,αλλες λιγο αλλες πολυ,εχουν απαιτησεις.

Ενα θεμα παραπανω με το δικο σου ενυδρειο,ειναι οτι θα ειναι και φρεσκοστημενο.

Οπως ελεγε και η Ελενα........"εσυ αποφασιζεις!"

:)

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

μην παιζεις με τις ανεμωνες ...ολες λιγο πολυ ειναι απαιτιτικες και μην ξεχνας οτι ειναι μονοκυταρος οργανισμος με πολλες ιδιοτροποιες, και το ενυδρειο σου ειναι φρεσκο

Link to comment
Share on other sites

Ανεμώνες!!

Άτιμο πράγμα!

Μια φορά την πάτησα και τα πήρα στα χέρια!!

Ακόμα και το 2χρονο naso!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...